1. فارس پاتوق پیشنهاد می کند موضوع زیر را دنبال کنید

  سکوت
  رد اعلامیه

قیمت یک سبد یلدایی برای یک خانواده معمولی

شروع موضوع توسط همراز در ‏19 دسامبر 2012 در انجمن دانستنیهای جالب

 1. همراز

  همراز عضو تیم مدیریت مدیریت ارشد

  تاریخ عضویت:
  ‏2 آگوست 2012
  ارسال ها:
  1,286
  تشکر شده:
  1,468
  جنسیت:
  مرد
  مهر: برآوردها نشانگر این است که اگر یک سبد مصرفی شب یلدا برای یک خانواده ۴ نفره را محاسبه کنیم، قیمت این سبد برای این خانوار آن هم در این شب خاص، ۳۸۵۰۰ تومان خواهد شد.

  قیمت یک سبد یلدایی برای خانواده 4 نفره

  یلدا شبی است که از دیرباز مورد نظر خانوارهای ایرانی بوده و آنها به بهانه این شب، گرد هم جمع شده و دیداری تازه می‌کنند. این دیدار اگرچه در سالهای گذشته وسعت زیادی به لحاظ افراد ندارد اما همچنان هستند خانواده‌هایی که ترجیح می‌دهند این شب را به مهمانی بروند یا مهمانی بدهند.

  اما امسال نوسانات نرخ ارز حتی بر خرید خانوارها در این شب نیز تاثیر گذاشته و بسیاری از کالاها که حتی تولید داخلی هم هستند و نیازی به واردات ندارند به بهانه اینکه نرخ ارز نوسان دارد و دلار مدام بالا و پایین می‌شود افزایش قیمت را تجربه می‌کنند، این در شرایطی است که مسئولان اعلام می‌کنند که برای اقلام سبد مصرفی خانوار در شب یلدا نیازی به واردات نیست.

  در این میان اگر اقلام سبد مصرفی خانوارها در این شب را آجیل و خشکبار، میوه، شیرینی و نظایر آن در نظر بگیریم، در هیچ یک از این کالاها ایران واردکننده نیست و مروری بر اقلام آن نشان می‌دهد که در خشکبار ایران تقریبا اولین صادرکننده بزرگ دنیا است، در مورد میوه نیز امسال ممنوعیت واردات میوه بیش از هر زمان دیگری اعمال شده و در رابطه با آن سختگیری شده است و در مورد شیرینی نیز ایران هیچگاه واردات نداشته است و به دلیل خصوصیات ذاتی این کالا، همواره تولید داخل آن رونق داشته است.

  حال و هوای این روزهای بازار نیز به خوبی نشانگر این است که مردم استقبال کمتری نسبت به خرید اقلام شب یلدا از خود نشان می‌دهند و به گفته فروشنده‌ها نیز، امسال شب یلدا کسادتر از سالهای گذشته است؛ از سوی دیگر، مردم نیز دخل و خرجشان به اندازه‌ای است که کفاف خریدهای روزمره را می‌دهد و عموما مردم خریدهای شب یلدا را در اولویت خود قرار نمی‌دهند؛ شاید هم دیگر خبری از سفره‌های رنگین و پرمهمان شب یلدایی نیست.

  قیمت آجیل شیرین شب یلدا در بازار

  هم اکنون قیمت هر کیلوگرم مغز گردو ۳۸ هزار تومان، هر کیلوگرم پسته اعلا ۳۵ هزار و ۵۰۰ تومان، قیمت هر کیلوگرم تخمه کدو مشهدی ۹ هزار تومان، قیمت هر کیلوگرم بادام ۲۲ هزار تومان، قیمت هر کیلوگرم توت خشک ۲۴ هزار تومان، قیمت هر کیلوگرم تخمه ژاپنی ۱۴ هزار تومان و قیمت هر کیلوگرم فندق ۳۰ هزار تومان در بازار است.

  اگر قرار باشد باسلوق و شیرینی‌های این چنینی یا شکلات را نیز به آجیل شب یلدا اضافه کرد، در مجموع باید یک هزینه ۷ تا ۸ هزار تومانی را نیز برای آن در نظر گرفت.

  بر این اساس قیمت هر کیلوگرم آجیل شب یلدا در واقع حدود ۳۴ تا ۳۵ هزار تومان به طور متوسط تمام می‌شود.

  قیمت شیرینی شب یلدا، بعد از شب یلدا

  همچنین محمد نصرتی، رئیس اتحادیه کشوری قنادان در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه قیمت‌های جدید شیرینی هفته آینده اعلام می‌شود گفت: قیمت جدید شیرینی از سوی اتحادیه به مجمع امور صنفی تولیدی پیشنهاد شده است و منتظر تصمیم گیری نهایی آنها هستیم.

  همچنین علی فاضلی، رئیس مجمع صنوف تولیدی نیز با گفت: تا زمانی که قیمت جدید شیرینی اعلام نشود، ملاک عمل قیمتهای قبلی خواهد بود. وی افزود: قیمت شیرینی برای شب یلدا مطابق با مصوبات قبلی است.

  این در شرایطی است که برخی از قنادان به بهانه شب یلدا، قیمتهای خود را گران کرده‌اند. اما مطابق با آخرین نرخ مصوب شیرینی که از سوی اتحادیه اعلام شده است، قیمت هر کیلوگرم شیرینی تر درجه یک ۵۶۰۰ تومان، شیرینی دانمارکی چهار هزار تومان، شیرینی پاپیونی و زبان: ۵۶۰۰ تومان، شیرینی برنجی، ۴۶۰۰ تومان و کیک یزدی ۳۸۰۰ تومان تعیین شده است.

  قیمت انواع میوه شب یلدا


  هر کیلوگرم گریپ‌‎فروت ۲۵۰۰ تومان، انار شیراز ۴۸۵۰ تومان، لیمو شیرین ۱۹۵۰ تومان، نارنگی تخم ژاپنی ۲۸۵۰ تومان، کیوی ( هایوارد) تومان، سیب قرمز دماوند ۲۷۸۰ تومان، پرتقال شمال ۲۲۰۰ تومان ، پرتقال جنوب ۲۸۰۰ تومان، سیب زرد دماوند ۲۷۸۰ تومان ، نارنگی ساری ۲۵۰۰ تومان و خرمالو ۴۲۰۰ تومان به عنوان حداقل قیمت در مغازه های سطح شهر ارائه می شود که بدون شک نرخ میوه های مذکور در نقاط شمالی شهر بیش از مبالغ مذکور است.

  به گفته مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان، امسال بیش از ۱۵ هزار تن هندوانه توسط کشاورزان مینابی برای شب یلدا برداشت شده است که قیمت هر کیلوی آن در زمین کشاورزی ۱۲۰۰ تومان است.

  قیمت سبد شب یلدا برای یک خانواده ۴ تا ۵ نفره


  اگر یک سبد خرید شب یلدا برای یک خانواده چهارنفره را شامل نیم کیلوگرم آجیل، یک کیلوگرم انار، یک کیلوگرم پرتقال، یک کیلوگرم سیب، یک کیلوگرم نارنگی، یک هندوانه ۳ کیلوگرمی و یک کیلوگرم خیار، یک کیلوگرم شیرینی تر در نظر بگیریم، قیمت یک سبد برای یک خانواده ۴ نفره از قرار ۱۷ هزار و پانصد تومان بابت آجیل، ۲۲۰۰ تومان بابت یک کیلوگرم پرتقال، ۲۷۸۰ تومان بابت یک کیلوگرم سیب، ۲۵۰۰ تومان بابت یک کیلوگرم نارنگی، ۳۵۰۰ بابت یک کیلوگرم انار و ۳۵۰۰ تومان بابت هندوانه و ۷۰۰۰ تومان بابت یک کیلوگرم شیرینی در نظر بگیریم، قیمت این سبد، حدود ۳۸ هزار و ۹۸۰ تومان خواهد بود.

  بنابراین اگر حقوق یک کارمند را ۵۰۰ هزار تومان در نظر بگیریم، حدود یک دهم آن را باید تنها برای یک شب هزینه شود.
   

  موضوعات مشابه

 2. number1

  number1 Masoud برترین کاربر انجمن کاربر تایید شده

  تاریخ عضویت:
  ‏18 آگوست 2012
  ارسال ها:
  675
  تشکر شده:
  934
  جنسیت:
  مرد
  ممنون
   
  همراز از این پست تشکر کرده است.
 3. sepidehh

  sepidehh کاربر تایید شده

  تاریخ عضویت:
  ‏6 آگوست 2012
  ارسال ها:
  0
  تشکر شده:
  536
  جنسیت:
  زن
  mer30
   
  همراز از این پست تشکر کرده است.
 4. aphrodit

  aphrodit کاربر تایید شده

  تاریخ عضویت:
  ‏18 آگوست 2012
  ارسال ها:
  1,676
  تشکر شده:
  662
 5. همراز

  همراز عضو تیم مدیریت مدیریت ارشد

  تاریخ عضویت:
  ‏2 آگوست 2012
  ارسال ها:
  1,286
  تشکر شده:
  1,468
  جنسیت:
  مرد
  -gol- واسه همه
   
 1. کانال تلگرام

  اطلاعیه ها و اخبارهای فارس پاتوق ، مسابقات و جوایز
 2. گروه تلگرام

  کتاب مذهبی ، کتاب های درسی ، کتاب های علمی ، کتاب رمان
 3. برنامه تلگرام

  اپراتور ، نرم افزار های ارتباطی
 4. سرگرمی و تفریح تلگرام

  دانستنیهای جالب ، مرکز تخصصی ترول ، انواع فال ها و طالع بینی ها ، مطالب طنز آمیز ، اس ام اس و جوک
 5. آموزش تلگرام

  اخبار فارس پاتوق ، انتقادات و طرح های جدید فارس پاتوق ، نظر سنجی ، آموزش های لازم فارس پاتوق ، اطلاعیه های فارس پاتوق
 6. کانال موزیک تلگرام

  مداحی ایام فاطمیه ، مداحی ماه محرم ، موزیک های ایرانی ، موزیک های شاد ، آهنگ های خارجی ، آهنگ های پیشواز ایرانسل ، آهنگ های پیشواز همراه اول ، آهنگ های رومانتیک ، مداحی ، آهنگ های سنتی
 7. اخبار تلگرام

  اخبار حوادث ، اخبار جهان ، اخبار ورزشی ، اخبار پزشکی ، اخبار سیاسی - اقتصادی ، اخبار فرهنگی - هنری ، اخبار علمی
 8. مد و زیبایی تلگرام

  مدل لباس دخترانه ، مدل لباس زنانه ، مدل لباس پسرانه ، مدل لباس مردانه ، مدل لباس ، مدل لباس جدید ، مدل عینک ، مدل مو ، مدل ناخن ، عکس مدل
 9. کانال عکس تلگرام

  عکس های خنده دار ، عکس های بازیکنان ، عکس های ترسناک ، عکس های طبیعت ، عکس های حیوانات ، عکس های حوادث ، تصاویر عاشقانه ، تصاویر کارتونی ، عکس های اتومبیل ، تصاویر هنرمندان ، تصاویر کودکان ، عکس های متفرقه
 10. کانال فیلم تلگرام

  اپراتور همراه اول ، اپراتور ایرانسل ، اپراتور رایتل
 11. تبلیغات تلگرام و اینستاگرام

  آگهی های استخدام دولتی ، آگهی های استخدام غیر دولتی ، سوالات و پاسخ های آزمون های استخدامی
 12. کانالهای ادبی تلگرام

  تاریخ ، شعر و ادبیات ، نامه نگاری و انواع نامه ها
 13. گروه چت تلگرام

  ابزار های وبلاگ ، سئو و بهینه سازی وب سایت ، سیستم های مدیریت محتوا ، قالب های وبلاگ ، ابزار های وب سایت ، قالب های وب سایت ، معرفی وبلاگ و وب سایت های مفید ، کسب و کار در اینترنت ، کسب درآمد بدون اینترنت
 14. بهترین کانال های تلگرام

  هوا و فضا ، دانش و فن آوری در پزشکی ، دانش و فناوری در کامپیوتر ، دانش و فناوری در موبایل ، دانش و فناوری در وب سایت ها ، جنگ افزار ، تکنولوژی های روز
 15. نرم افزار اینستاگرام

  سیستم عامل ها ، لپ تاپ و تبلت ، نرم افزار ها ، سخت افزار ها ، بازی های کامپیوتری
 16. کانال پزشکی و سلامت تلگرام

  روانشناسی ، تغذیه ، بهداشت ، بیماری ها و روش درمان
 17. بهترین پیج اینستاگرام

  اخبار ورزشی ، معرفی ورزش ها و تیم ها ، شخصیت های ورزشی
 18. عکس اینستاگرام

  برنامه ریزی درسی ، مقطع آموزش ابتدایی ، مقطع آموزش راهنمایی ، مقطع آموزش متوسطه ، مقطع پیش دانشگاهی ، مقطع آموزش فنی حرفه ای ، مقطع آموزش کاردانش
 19. فیلم اینستاگرام

  مقالات کار آفرینی و طرح کسب و کار ، مقالات عمومی ، درخواست مقالات ، مقالات علمی
 20. آموزش اینستاگرام

  رشته های فنی و مهندسی ، رشته های علوم تجربی ، رشته های علوم پایه و انسانی ، رشته های هنر ، معرفی رشته های دانشگاهی ، معرفی دانشگاه های ایران ، رشته های پزشکی ، رشته های زبان انگلیسی
 21. کانال مذهبی تلگرام

  اهل بیت و علما ، احکام ، مولتی مدیای مذهبی
 22. کانال خانواده تلگرام

  خانواده ، هنر در خانه
 23. کانال آشپزی تلگرام

  انواع شیرینی ، انواع دسر ، انواع غذا ها و طرز تهیه آن ها ، خورش ها ، سوپ و سالاد ، ساندویچ و پیتزا ، سس و ترشی
 24. کانال گردش و گردشگری تلگرام

  معرفی مکان های زیارتی ، معرفی مکان های تفریحی ، معرفی مکان های شگفت انگیز ، معرفی شهرها و کشورها
 25. سایر موضوعات تلگرام

  اخبار و مطالب گوناگون خبری ، معما ها و چیستان ها ، اخبار گوناگون اینترنتی ، صندلی داغ ، گفتگو با کاربران ، بازارچه خرید و فروش ، زباله دان
 26. کانال تست روانشناسی تلگرام

  تست هوش
 27. کانال روانشناسی ازدواج تلگرام

  نکات قبل از ازدواج ، نکات بعد از ازدواج
 28. کانال مشاوره جنسی تلگرام

  راهنمایی علمی جنسی
XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.