1. انجمن های فارس پاتوق
  مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.
  رد اعلامیه

اشتباهات هیتلر از دیدگاه ویلیام شایرر

شروع موضوع توسط HAMEDSAN در ‏26 دسامبر 2012 در انجمن تاریخ جهان

 1. HAMEDSAN

  HAMEDSAN برترین کاربر انجمن کاربر تایید شده

  تاریخ عضویت:
  ‏27 ژوئیه 2012
  ارسال ها:
  475
  تشکر شده:
  302
  جنسیت:
  مرد
  ویلیام شایرر نویسنده مشهور آمریکایی کتاب ظهور و سقوط رایش سوم ، علل شکست آلمان در جنگ جهانی دوم را اشتباهات فردی آدولف هیتلر می داند.
  به بیان ویلیام شایرر مهمترین اشتباهات هیتلر در طول جنگ جهانی دوم به قرار ذیل می باشد:
  [​IMG]


  ۱- حمله شتابزده به اتحاد شوروی:

  از این اقدام به عنوان یکی از بزرگترین اشتباهات هیتلر یاد می شود. پس از فتح اروپا یگانه دشمن هیتلر انگلستان بود. هیتلر قصد جنگ دریایی با انگلیس و نابودی آن را داشت اما تصمیم گرفت در شرق به شوروی حمله کند و با دستیابی به کشورهای تحت سلطه انگلیس در جنوب کشور شوروی، هم حکومت کمونیستی شوروی را سرنگون کند و به فضای حیاتی آلمانی ها بیفزاید , هم دست انگلیس را از منابع نفت کوتاه نماید. این تهاجم بزرگ بسیار جسورانه بود. اتحاد شوروی به رهبری دیکتاتور بیرحمش ژوزف استالین، با آلمان پیمان اتحاد داشت. به طوری که لهستان را به دو قسمت بین خود تقسیم کرده بودند. از طرفی بریتانیا و آمریکا دشمن کمونیست بودند. به نظر می رسید حمله به روسیه آن هم در یک جبهه چند هزار کیلومتری با شرایط فوق کار احمقانه ای باشد اما اسنادی بعد از جنگ بدست آمد که نشان داد استالین نیز مانند هیتلر در فکر خیانت بوده است. شوروی ولع زیادی برای بلعیدن متصرفات هیتلر در اروپای شرقی داشت. مدارک نشان می دهند که استالین در تدارک حمله به آلمان نازی بوده است. آرایش نظامی تهاجمی نیروهای روسی در مرز آلمان ماه ها فبل از جنگ موید این موضوع است. اما به هرحال تهاجم آلمان به شوروی، انگلستان و آمریکا را مجبور کرد به دشمن خود، شوروی، یاری رسانند.
  ۲-عدم تصرف مسکو و حرکت به سمت جنوب شوروی:

  باید گفت هیتلر در ۶ ماه اول جنگ به خوبی از عهده شوروی برآمد. حمله ی برق آسا و همه جانبه ارتش قدرتمند نازی نیروهای شوروی را تار و مار کرد. هنگامی که نیروهای آلمانی به نزدیکی مسکو رسیدند سران شوروی چنان خطری احساس کردند که تصمیم به انتقال پایتخت به شرق شوروی نمودند اما استراتژی هیتلر در تعلل برای تصرف مسکو و حمله به سمت کشت زارها و منابع نفتی جنوب شوروی باعث شد با فرارسیدن زمستان نیروهای آلمانی زمین گیر شوند.
  ۳-ورود به جنگ با ایالات متحده آمریکا:

  آلمان با حمله ژاپن به نیروهای آمریکایی در اقیانوس آرام به شدت مخالف بود. هیتلر می دانست که ورود آمریکا به جنگ کفه ترازوی قدرت را به نفع دشمنانش سنگین خواهد کرد. اگرچه نیروهای آمریکایی کمابیش رفتار خصمانه علیه آلمان داشتند اما رویارویی تمام عیاری با آلمانی ها نداشتند تا اینکه ژاپن در حرکتی احساسی به پایگاه آمریکا در اقیانوس آرام حمله کرد و آلمان ناخواسته با آمریکا وارد جنگ شد. در اقیانوس اگرچه زیردریایی های آلمانی در آغاز این رویارویی موفق بودند اما در دراز مدت آمریکا غالب شد.
  ۴- ضعف راداری و سیاست های غلط هوایی:

  سیستم رادار هوایی آلمان در مقایسه با انگلستان از ضعف عمده برخوردار بود. این باعث می شد تلفات نیروی هوایی آلمان در حملات بالا باشد. در ابتدا سیاست نیروی هوایی آلمان نابودی رادار ها و ضربه زدن به نیروی هوایی بریتانیا در کنار دیگر ماموریت ها بود اما به یکباره با سیاست غلط “گورینگ” فرمانده نیروی هوایی آلمان حملات به سمت شهر ها و مناطق مسکونی کشیده شد. هدف از این کار ایجاد وحشت و فشار روانی بر دولت بریتانیا بود. اما در این فاصله نیروی هوایی بریتانیا از کاهش فشار بر خود استفاده کرد و به مرور به برتری هوایی دست یافت. همچنین تلفات بالای آلمانی ها نیروی هوایی را فلج کرد.
  ۵-دستورات و فرماندهی تحمیلی هیتلر در جبهه ها:

  آدولف هیتلر اصرار داشت که چند هزار کیلومتر جبهه را شخصا فرماندهی کند. این اقدام از طرفی آزادی رای فرماندهان جبهه ها را محدود می کرد و از طرفی بعضا با دستورات غلط و نابه جا سربازان را به کشتن می داد. از جمله این اقدامات عدم انعطاف پذیری در هنگام حمله و دفاع و جلوگیری از عقب نشینی بود. هیتلر معتقد بود یک سرباز آلمانی نباید عقب نشینی کند. این اقدام باعث نابودی چند لشکر چند صد هزار نفری شد.
  ۶- سرمای کشنده روسیه و عدم پیش بینی صحیح:

  از آنجا که آلمانی ها پیش بینی فتح سریع روسیه را کرده بودند از پیش بینی تدارکات کافی برای سرمای روسیه باز ماندند. این اقدام به شدت در افول قدرت آلمانی ها در جنگ شوروی و بر باد رفتن افسانه شکست ناپذیری آنها موثر بود.
  ۷-عدم دسترسی به مواد خام کافی و نفت:

  آلمان بر خلاف دشمنانش به منابع کافی دسترسی نداشت. آن ها حتی بنزین کافی برای سوخت هواپیماهای خود نداشتند. این مساله به خصوص در پایان جنگ برای آلمان بسیار آزار دهنده بود
   

  موضوعات مشابه

 2. sepidehh

  sepidehh کاربر تایید شده

  تاریخ عضویت:
  ‏6 آگوست 2012
  ارسال ها:
  0
  تشکر شده:
  535
  جنسیت:
  زن
  inam bad nabod,mamnon
   
 3. HAMEDSAN

  HAMEDSAN برترین کاربر انجمن کاربر تایید شده

  تاریخ عضویت:
  ‏27 ژوئیه 2012
  ارسال ها:
  475
  تشکر شده:
  302
  جنسیت:
  مرد
  شما که این قدر زود می خونی برو توی آهنگ های خارجی اولین آهنگ سرود ملیشونه دانلودش کن خیلی باحا له
   
 4. sepidehh

  sepidehh کاربر تایید شده

  تاریخ عضویت:
  ‏6 آگوست 2012
  ارسال ها:
  0
  تشکر شده:
  535
  جنسیت:
  زن
  دانلود کردم
   
 5. HAMEDSAN

  HAMEDSAN برترین کاربر انجمن کاربر تایید شده

  تاریخ عضویت:
  ‏27 ژوئیه 2012
  ارسال ها:
  475
  تشکر شده:
  302
  جنسیت:
  مرد
  حالا تا آخرش گوش بده
   
 6. sepidehh

  sepidehh کاربر تایید شده

  تاریخ عضویت:
  ‏6 آگوست 2012
  ارسال ها:
  0
  تشکر شده:
  535
  جنسیت:
  زن
  ok
   
XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.