1. فارس پاتوق پیشنهاد می کند موضوع زیر را دنبال کنید

  سکوت
  رد اعلامیه

نحوه استفاده از فایروال ویندوز XP

شروع موضوع توسط heelboy در ‏2 فوریه 2013 در انجمن دانش و فناوری در کامپیوتر

 1. heelboy

  heelboy کاربر تایید شده کاربر پر تلاش ( طلایی)

  تاریخ عضویت:
  ‏29 ژانویه 2013
  ارسال ها:
  560
  تشکر شده:
  374
  جنسیت:
  مرد  مشاهده پیوست abarsam.ir_wp_content_uploads_p176.jpg
  امروزه از اینترنت در ابعاد گسترده و با اهدافی مختلف استفاده به عمل می آید. یکی از نکات قابل توجه اینترنت، تنوع استفاده کنندگان آن در رده های سنی مختلف و مشاغل گوناگون است. در سالیان اخیر و به موازات رشد چشمگیر استفاده از اینترنت خصوصا توسط کاربران خانگی، مشاهده شده است به محض شیوع یک ویروس و یا کرم جدید، اغلب قربانیان را کاربرانی تشکیل می دهند که فاقد مهارت های لازم در جهت استفاده ایمن از اینترنت بوده و دارای یک سطح حفاظتی مناسب نمی باشند. کاربران اینترنت همواره در تیر رس مهاجمان بوده و همیشه امکان بروز حملات وجود خواهد داشت.
  برای استفاده ایمن از اینترنت، می بایست اقدامات متعددی را انجام داد. قطعا استفاده از فایروال یکی از اقدامات اولیه و در عین حال بسیار مهم در این زمینه است. استفاده از اینترنت بدون بکارگیری یک فایروال، نظیر باز نگه داشتن درب ورودی یک ساختمان است که هر لحظه ممکن است افراد غیرمجاز از فرصت ایجاد شده برای ورود به ساختمان استفاده نمایند. با نصب و استفاده از یک فایروال، ضریب مقاومت و ایمنی کاربران در مقابل انواع حملات افزایش خواهد یافت.
  شرکت مایکروسافت اخیرا Service Pack 2 ویندوز XP را عرضه نموده است. یکی از ویژگی های مهم SP2 نصب پیش فرض یک فایروال است.
  فایروال ویندوز XP که از آن با نام Internet Connection Firewall (ICF) نیز یاد می گردد به صورت پیش فرض، فعال می گردد. پس از فعال شدن فایروال، شاهد بروز تغییراتی گسترده در رابطه با عملکرد ویندوز بوده و ممکن است برخی برنامه ها، ابزارها و یا سرویس ها در زمان اجراء با مشکلاتی مواجه گردند (بلاک شدن برخی از پورت های استفاده شده توسط برنامه ها و یا سایر ابزارهای کاربردی).
  در این مطلب قصد داریم به بررسی نحوه استفاده از فایروال ویندوز XP پرداخته و به برخی از سوالات متداول در این زمینه پاسخ دهیم. احازه دهید قبل از هر چیز با فایروال ها و جایگاه آنان در استفاده ایمن از شبکه های کامپیوتری ( اینترانت، اینترنت ) بیشتر آشنا شویم.
  فایروال چیست ؟
  فایروال یک برنامه و یا دستگاه سخت افزاری است که با تمرکز بر روی شبکه و اتصال اینترنت، تسهیلات لازم در جهت عدم دستیابی کاربران غیرمجاز به شبکه و یا کامپیوتر شما را ارائه می نماید. فایروال ها این اطمینان را ایجاد می نمایند که صرفا پورت های ضروری برای کاربران و یا سایر برنامه های موجود در خارج از شبکه در دسترس و قابل استفاده می باشد. به منظور افزایش ایمنی، سایر پورت ها غیرفعال می گردد تا امکان سوء استفاده از آنان توسط مهاجمان وجود نداشته باشد. در برخی موارد و با توجه به نیاز یک برنامه می توان موقتا تعدادی از پورت ها را فعال و پس از اتمام کار مجددا آنان را غیرفعال نمود. بخاطر داشته باشید که به موازات افزایش تعداد پورت های فعال، امنیت کاهش پیدا می نماید.
  فایروال های نرم افزاری، برنامه هائی هستند که پس از اجراء، تمامی ترافیک به درون کامپیوتر را کنترل می نمایند( برخی از فایروال ها علاوه بر کنترل ترافیک ورودی، ترافیک خروجی را نیز کنترل می نمایند). فایروال ارائه شده به همراه ویندوز XP، نمونه ای در این زمینه است. فایروال های نرم افزاری توسط شرکت های متعددی تاکنون طراحی و پیاده سازی شده است. تعداد زیادی از اینگونه فایروال ها، صرفا نظاره گر ترافیک بین شبکه داخلی و اینترنت بوده و ترافیک بین کامپیوترهای موجود در یک شبکه داخلی را کنترل نمی نمایند.
  ضرورت استفاده از فایروال
  یک سیستم بدون وجود یک فایروال، در مقابل مجموعه ای گسترده از برنامه های مخرب آسیب پذیر است و در برخی موارد صرفا پس از گذشت چندین دقیقه از اتصال به اینترنت، آلوده خواهد شد. در صورتی که تدابیر و مراقبت لازم در خصوص حفاظت از سیستم انجام نگردد، ممکن است کامپیوتر شما توسط برنامه هائی که به صورت تصادفی آدرس های اینترنت را پویش می نمایند، شناسائی شده و با استفاده از پورت های فعال اقدام به تخریب و یا سوء استفاده از اطلاعات گردد.
  بخاطر داشته باشید با این که استفاده از فایروال ها به عنوان یک عنصر حیاتی در ایمن سازی محیط های عملیاتی مطرح می باشند ولی تمامی داستان ایمن سازی به این عنصر ختم نمی شود و می بایست از سایر امکانات و یا سیاست های امنیتی خاصی نیز تبعیت گردد. باز نکردن فایل های ضمیمه همراه یک Email قبل از حصول اطمینان از سالم بودن آنان، پیشگیری از برنامه های جاسوسی معروف به Spyware و یا نصب برنامه های Plug-ins که با طرح یک پرسش از شما مجوز نصب را دریافت خواهند داشت، نمونه هائی از سایر اقدامات لازم در این زمینه است.
  فایروال ها قادر به غیرفعال نمودن ویروس ها و کرم های موجود بر روی سیستم نبوده و همچنین نمی توانند نامه های الکترونیکی مخرب به همراه ضمائم آلوده را شناسائی و بلاک نمایند. به منظور افزایش ضریب ایمنی و مقاومت در مقابل انواع حملات، می بایست اقدامات متعدد دیگری صورت پذیرد :
  نصب و بهنگام نگه داشتن یک برنامه آنتی ویروس
  استفاده از Update ویندوز ( برطرف نمودن نقاط آسیب پذیر ویندوز و سرویس های مربوطه )
  استفاده از برنامه های تشخیص Spyware
  نصب Plug-ins از سایت های تائید شده
  نحوه فعال نمودن فایروال در ویندوز XP
  در صورت نصب SP2 ویندوز XP، فایروال به صورت پیش فرض فعال می گردد. برخی از مدیران شبکه و یا افرادی که اقدام به نصب نرم افزار می نمایند، ممکن است آن را غیرفعال کرده باشند.
  برای آگاهی از وضعیت فایروال از پنجره Security Center استفاده می شود. بدین منظور مراحل زیر را دنبال می نمائیم :
  Start | Control Panel | Security Center
  انتخاب گزینه Recommendations در صورت غیرفعال بودن فایروال
  انتخاب گزینه Enable Now به منظور فعال نمودن فایروال
  در صورتی که ویندوز XP بر روی سیستم نصب شده است ولی SP2 هنوز نصب نشده باشد، پیشنهاد می گردد که در اولین فرصت نسبت به نصب SP2 ویندوز XP، اقدام شود ( استفاده از امکانات گسترده امنیتی و فایروال ارائه شده ).
  نسخه های قبلی ویندوز نظیر ویندوز ۲۰۰۰ و یا ۹۸ به همراه یک فایروال از قبل تعبیه شده ارائه نشده اند. در صورت استفاده از سیستم های عامل فوق، می بایست یک فایروال نرم افزاری دیگر را انتخاب و آن را بر روی سیستم نصب نمود.
  ضرورت توجه به امکانات سایر فایروال های نرم افزاری
  فایروال ویندوز، امکانات حفاظتی لازم به منظور بلاک نمودن دستیابی غیرمجاز به سیستم شما را ارائه می نماید. در این رابطه دستیابی به سیستم از طریق کاربران و یا برنامه های موجود در خارج از شبکه محلی، کنترل خواهد شد. برخی از فایروال های نرم افزاری یک لایه حفاظتی اضافه را نیز ارائه داده و امکان ارسال اطلاعات و یا داده توسط کامپیوتر شما به سایر کامپیوترهای موجود در شبکه توسط برنامه های غیر مجاز را نیز بلاک می نمایند ( سازماندهی و مدیریت یک فایروال دوطرفه ). با استفاده از این نوع فایروال ها، برنامه ها قادر به ارسال داده از کامپیوتر شما برای سایر کامپیوترها بدون اخذ مجوز نخواهند بود. در صورت نصب یک برنامه مخرب بر روی کامپیوتر شما ( سهوا و یا تعمدا ) برنامه فوق می تواند در ادامه اطلاعات شخصی شما را برای سایر کامپیوترها ارسال و یا آنان را سرقت نماید. پس از نصب فایروال های دوطرفه، علاوه بر تمرکز بر روی پورت های ورودی ( Incoming )، پورت های خروجی ( Outgoing ) نیز کنترل خواهند شد.
  آیا می توان بیش از یک فایروال نرم افزاری را بر روی یک سیستم نصب نمود ؟
  پاسخ به سوال فوق مثبت است ولی ضرورتی به انجام این کار نخواهد بود. فایروال ویندوز به گونه ای طراحی شده است که می تواند با سایر فایروال های نرم افزارهای همزیستی مسالمت آمیزی را داشته باشد ولی مزیت خاصی در خصوص اجرای چندین فایروال نرم افزاری بر روی یک کامپیوتر وجود ندارد. در صورت استفاده از یک فایروال نرم افزاری دیگر، می توان فایروال ویندوز XP را غیر فعال نمود.
  در صورتی که بر روی شبکه از یک فایروال استفاده می گردد، آیا ضرورتی به استفاده از فایروال ویندوز وجود دارد ؟
  در صورت وجود بیش از یک کامپیوتر در شبکه، پیشنهاد می گردد که حتی در صورتی که از یک فایروال سخت افزاری استفاده می شود، از فایروال ویندوز XP نیز استفاده به عمل آید. فایروال های سخت افزاری عموما ترافیک بین شبکه و اینترنت را کنترل نموده و نظارت خاصی بر روی ترافیک بین کامپیوترهای موجود در شبکه را انجام نخواهند داد. در صورت وجود یک برنامه مخرب بر روی یکی از کامپیوترهای موجود در شبکه، شرایط و یا پتانسیل لازم برای گسترش و آلودگی سایر کامپیوترها فراهم می گردد. فایروال ویندوز XP علاوه بر حفاظت کامپیوتر شما در خصوص دستیابی غیرمجاز از طریق اینترنت، نظارت و کنترل لازم در رابطه با دستیابی غیرمجاز توسط کامپیوترهای موجود در یک شبکه داخلی را نیز انجام خواهد داد.
  فایروال بر روی چه برنامه هائی تاثیر می گذارد ؟
  فایروال ویندوز با هر برنامه ای که تصمیم به ارسال داده برای سایر کامپیوترهای موجود در شبکه داخلی و یا اینترنت را داشته باشد، تعامل خواهد داشت. پس از نصب فایروال، صرفا پورت های مورد نیاز برنامه های متداول مبادله اطلاعات نظیر Email و استفاده از وب، فعال می گردند. در این راستا و به منظور حفاظت کاربران، امکان استفاده از برخی برنامه ها بلاک می گردد. سرویس FTP ( سرویس ارسال و یا دریافت فایل )، بازی های چند نفره، تنظیم از راه دور Desktop و ویژگی های پیشرفته ای نظیر کنفرانس های ویدئویی و ارسال فایل از طریق برنامه های Instant Messaging (IM)، از جمله برنامه هائی می باشند که فعالیت آنان توسط فایروال بلاک می گردد. در صورت ضرورت می توان پیکربندی فایروال را به گونه ای انجام داد که پورت های مورد نیاز یک برنامه فعال تا امکان مبادله اطلاعات برای برنامه متقاضی فراهم گردد.
  چگونه می توان فایروال را برای یک برنامه خاص فعال نمود ؟
  در صورتی که فایروال ویندوز فعال شده باشد، اولین مرتبه ای که یک برنامه درخواست اطلاعات از سایر کامپیوترهای موجود در شبکه ( داخلی و یا اینترنت ) را می نماید، یک جعبه محاوره ای حاوی یک پیام هشداردهنده امنیتی فعال و از شما سوال خواهد شد که آیا به برنامه متقاضی اجازه مبادله اطلاعات با سایر برنامه ها و یا کامپیوترهای موجود در شبکه داده می شود و یا دستیابی وی بلاک می گردد. در این جعبه محاوره ای پس از نمایش نام برنامه متقاضی با ارائه سه گزینه متفاوت از شما در رابطه با ادامه کار تعیین تکلیف می گرد:
  Keep Blocking : با انتخاب این گزینه به برنامه متقاضی اجازه دریافت اطلاعات داده نخواهد شد.
  Unblock: پس از انتخاب این گزینه پورت و یا پورت های مورد نیاز برنامه متقاضی فعال و امکان ارتباط با کامپیوتر مورد نظر فراهم می گردد. بدیهی است صدور مجوز برای باز نمودن پورت های مورد نیاز یک برنامه به شناخت مناسب نسبت به برنامه و نوع عملیات آن بستگی خواهد داشت. در صورتی که از طریق نام برنامه نمی توان با نوع فعالیت آن آشنا گردید، می توان از مراکز جستجو برای آشنائی با عملکرد برنامه متقاضی، استفاده نمود.
  Ask Me Later: با انتخاب گزینه فوق در مقطع فعلی تصمیم به بلاک نمودن درخواست برنامه متقاضی می گردد.در صورت اجرای برنامه، سوال فوق مجددا مطرح خواهد شد.
  در صورتی که یک برنامه بلاک شده است ولی به دلایلی تصمیم به فعال نمودن و ایجاد شرایط لازم ارتباطی برای آن را داشته باشیم، می توان به صورت دستی آن را به لیست موسوم به Exception اضافه نمود. لیست فوق حاوی نام برنامه هائی است که به آنان مجوز لازم به منظور فعال نمودن ارتباطات شبکه ای اعطاء شده است. برای انجام این کار می توان مراحل زیر را دنبال نمود :
  Start | Control Panel | Security Center
  کلیک بر روی Windows Firewall از طریق Manage security settings for
  انتخاب Add Program از طریق Exceptions
  انتخاب برنامه مورد نظر ( از طریق لیست و یا Browse نمودن )
  پس از انجام عملیات فوق، می بایست نام برنامه مورد نظر در لیست Exception مشاهده گردد. در صورتی که قصد بلاک نمودن موقت فعالیت ارتباطی یک برنامه را داشته باشیم،می توان از Checkbox موجود در مجاورت نام برنامه استفاده نمود. برای حذف دائم یک برنامه موجود در لیست Exception، می توان از دکمه Delete استفاده نمود.
  کاربرانی که دارای اطلاعات مناسب در رابطه با پورت های مورد نیاز یک برنامه می باشند، می توانند با استفاده از Add Port، اقدام به معرفی و فعال نمودن پورت های مورد نیاز یک برنامه نمایند. پس از فعال نمودن پورت ها، وضعیت آنان صرفنظر از فعال بودن و یا غیرفعال بودن برنامه و یا برنامه های متقاضی، باز باقی خواهند ماند. بنابراین در زمان استفاده از ویژگی فوق می بایست دقت لازم را انجام داد. اغلب از ویژگی فوق در مواردی که پس از اضافه نمودن یک برنامه به لیست Exception همچنان امکان ارتباط آن با سایر کامپیوتر و یا برنامه های موجود در شبکه وجود نداشته باشد، استفاده می گردد.
  آیا فایروال با بازی های اینترنتی کار می کند ؟
  پاسخ به سوال فوق مثبت است و فایروال ویندوز قادر به باز نمودن پورت های ضروری برای بازی های اینترنت و یا شبکه محلی است. در این رابطه یک حالت خاص وجود دارد که ممکن است برای کاربران ایجاد مشکل نماید. در برخی موارد ممکن است پیام هشداردهنده امنیتی که از شما به منظور ارتباط با سایر برنامه ها تعیین تکلیف می گردد، بر روی صفحه نمایشگر نشان داده نمی شود. همانگونه که اطلاع دارید اکثر بازی های کامپیوتری به منظور نمایش تصاویر سه بعدی بر روی نمایشگر و استفاده از تمامی ظرفیت های نمایش، از تکنولوژی DirectX استفاده می نمایند. با توجه به این موضوع که پس از اجرای یک بازی، کنترل نمایش و خروجی بر روی نمایشگر بر عهده بازی مورد نظر قرار می گیرد، امکان مشاهده پیام هشداردهنده امنیتی وجود نخواهد داشت. ( در واقع پیام پشت صفحه بازی مخفی شده است ). بدیهی است با عدم پاسخ مناسب به پیام هشداردهنده، فایروال ویندوز امکان دستیابی شما به شبکه بازی را بلاک خواهد کرد. در صورت برخورد با چنین شرایطی در اکثر موارد با نگه داشتن کلید ALT و فشردن دکمه TAB می توان به Desktop ویندوز سوئیچ و پیام ارائه شده را مشاهده و پاسخ و یا واکنش مناسب را انجام داد. پس از پاسخ به سوال مربوطه می توان با فشردن کلیدهای ALT+TAB مجددا به برنامه مورد نظر سوئیچ نمود.
  تمامی بازی های کامپیوتری از کلیدهای ALT+TAB حمایت نمی نمایند. در چنین مواردی و به عنوان یک راهکار منطقی دیگر، می توان اقدام به اضافه نمودن دستی بازی مورد نظر به لیست Exception نمود ( قبل از اجرای بازی ).
  چرا با این که نام یک برنامه به لیست Exception اضافه شده است ولی همچنان امکان ارتباط صحیح وجود ندارد ؟ علت این امر چیست و چه اقداماتی می بایست انجام داد؟
  در صورت استفاده از یک فایروال سخت افزاری، می بایست پورت های مورد نیاز یک برنامه بر روی آن نیز فعال گردند. فرآیند نحوه فعال نمودن پورت بر روی فایروال های سخت افزاری متفاوت بوده و به نوع آنان بستگی دارد. مثلا در اکثر روترهائی که از آنان در شبکه های موجود در منازل استفاده می شود، می توان با استفاده از یک صفحه وب پارامترهای مورد نظر ( نظیر پورت های فعال ) را تنظیم نمود. در صورتی که پس از بازنمودن پورت های مورد نیاز یک برنامه مشکل همچنان وجود داشته باشد، می توان برای کسب آگاهی بیشتر به سایت پشتیبانی مایکروسافت مراجعه نمود.
  آیا باز نمودن پورت های فایروال خطرناک است ؟
  با باز نمودن هر پورت، کامپیوتر شما در معرض تهدیدات بیشتری قرار خواهد گرفت. علیرغم باز نمودن برخی پورت ها به منظور بازی و یا اجرای یک کنفرانس ویدئویی، فایروال ویندوز همچنان از سیستم شما در مقابل اغلب حملات محافظت می نماید. پس از معرفی یک برنامه به فایروال ویندوز، صرفا در زمان اجرای این برنامه پورت های مورد نیاز فعال و پس از اتمام کار، مجددا پورت های استفاده شده غیرفعال می گردند. در صورتی که به صورت دستی اقدام به باز نمودن پورت هائی خاص شده باشد، پورت های فوق همواره باز شده باقی خواهند ماند. به منظور حفظ بهترین شرایط حفاظتی و امنیتی، می توان پس از استفاده از پورت و یا پورت هائی که با توجه به ضرورت های موجود فعال شده اند، آنان را مجددا غیرفعال نمود ( استفاده از checkbox موجود در مجاورت برنامه در لیست Exception).
  چگونه می توان صفحه مربوط به نمایش پیام های هشداردهنده امنیتی فایروال ویندوز را غیرفعال نمود ؟
  در صورتی که فایروال ویندوز را اجراء نکرده باشید و مرکز امنیت ویندوز (WSC ) قادر به تشخیص فایروال استفاده شده بر روی سیستم شما نباشد، شما همواره یک پیام هشداردهنده امنیتی فایروال را مشاهده خواهید کرد. برای غیرفعال نمودن این چنین پیام هائی می توان مراحل زیر را انجام داد :
  Start | Control Panel | Security Center
  در بخش Windows Security Center، بر روی دکمه Recommendation کلیک نمائید. در صورتی که دکمه فوق مشاهده نشود، فایروال ویندوز فعال است
  انتخاب گزینه I have a firewall solution that I’ll monitor myself
  پس از انجام عملیات فوق، ویندوز وضعیت فایروال را اعلام نخواهد کرد. رویکرد فوق در مواردی که از یک فایروال سخت افزاری و یا نرم افزاری خاص استفاده می شود، پیشنهاد می گردد. بدین ترتیب مرکز امنیت ویندوز، وضعیت فایروال را مانیتور نخواهد کرد.
  و اما نکته آخر و شاید هم تکراری !
  برای استفاده ایمن از اینترنت، می بایست اقدامات متعددی را انجام داد. قطعا استفاده از فایروال یکی از اقدامات اولیه و در عین حال بسیار مهم در این زمینه است. یک سیستم بدون وجود یک فایروال، در مقابل مجموعه ای گسترده از برنامه های مخرب آسیب پذیر است و در برخی موارد صرفا پس از گذشت چندین دقیقه از اتصال به اینترنت، آلوده خواهد شد. با استفاده از یک فایروال، ضریب مقاومت و ایمنی کاربران در مقابل انواع حملات افزایش می یابد.
   

  موضوعات مشابه

 1. کانال تلگرام

  اطلاعیه ها و اخبارهای فارس پاتوق ، مسابقات و جوایز
 2. گروه تلگرام

  کتاب مذهبی ، کتاب های درسی ، کتاب های علمی ، کتاب رمان
 3. برنامه تلگرام

  اپراتور ، نرم افزار های ارتباطی
 4. سرگرمی و تفریح تلگرام

  دانستنیهای جالب ، مرکز تخصصی ترول ، انواع فال ها و طالع بینی ها ، مطالب طنز آمیز ، اس ام اس و جوک
 5. آموزش تلگرام

  اخبار فارس پاتوق ، انتقادات و طرح های جدید فارس پاتوق ، نظر سنجی ، آموزش های لازم فارس پاتوق ، اطلاعیه های فارس پاتوق
 6. کانال موزیک تلگرام

  مداحی ایام فاطمیه ، مداحی ماه محرم ، موزیک های ایرانی ، موزیک های شاد ، آهنگ های خارجی ، آهنگ های پیشواز ایرانسل ، آهنگ های پیشواز همراه اول ، آهنگ های رومانتیک ، مداحی ، آهنگ های سنتی
 7. اخبار تلگرام

  اخبار حوادث ، اخبار جهان ، اخبار ورزشی ، اخبار پزشکی ، اخبار سیاسی - اقتصادی ، اخبار فرهنگی - هنری ، اخبار علمی
 8. مد و زیبایی تلگرام

  مدل لباس دخترانه ، مدل لباس زنانه ، مدل لباس پسرانه ، مدل لباس مردانه ، مدل لباس ، مدل لباس جدید ، مدل عینک ، مدل مو ، مدل ناخن ، عکس مدل
 9. کانال عکس تلگرام

  عکس های خنده دار ، عکس های بازیکنان ، عکس های ترسناک ، عکس های طبیعت ، عکس های حیوانات ، عکس های حوادث ، تصاویر عاشقانه ، تصاویر کارتونی ، عکس های اتومبیل ، تصاویر هنرمندان ، تصاویر کودکان ، عکس های متفرقه
 10. کانال فیلم تلگرام

  اپراتور همراه اول ، اپراتور ایرانسل ، اپراتور رایتل
 11. تبلیغات تلگرام و اینستاگرام

  آگهی های استخدام دولتی ، آگهی های استخدام غیر دولتی ، سوالات و پاسخ های آزمون های استخدامی
 12. کانالهای ادبی تلگرام

  تاریخ ، شعر و ادبیات ، نامه نگاری و انواع نامه ها
 13. گروه چت تلگرام

  ابزار های وبلاگ ، سئو و بهینه سازی وب سایت ، سیستم های مدیریت محتوا ، قالب های وبلاگ ، ابزار های وب سایت ، قالب های وب سایت ، معرفی وبلاگ و وب سایت های مفید ، کسب و کار در اینترنت ، کسب درآمد بدون اینترنت
 14. بهترین کانال های تلگرام

  هوا و فضا ، دانش و فن آوری در پزشکی ، دانش و فناوری در کامپیوتر ، دانش و فناوری در موبایل ، دانش و فناوری در وب سایت ها ، جنگ افزار ، تکنولوژی های روز
 15. نرم افزار اینستاگرام

  سیستم عامل ها ، لپ تاپ و تبلت ، نرم افزار ها ، سخت افزار ها ، بازی های کامپیوتری
 16. کانال پزشکی و سلامت تلگرام

  روانشناسی ، تغذیه ، بهداشت ، بیماری ها و روش درمان
 17. بهترین پیج اینستاگرام

  اخبار ورزشی ، معرفی ورزش ها و تیم ها ، شخصیت های ورزشی
 18. عکس اینستاگرام

  برنامه ریزی درسی ، مقطع آموزش ابتدایی ، مقطع آموزش راهنمایی ، مقطع آموزش متوسطه ، مقطع پیش دانشگاهی ، مقطع آموزش فنی حرفه ای ، مقطع آموزش کاردانش
 19. فیلم اینستاگرام

  مقالات کار آفرینی و طرح کسب و کار ، مقالات عمومی ، درخواست مقالات ، مقالات علمی
 20. آموزش اینستاگرام

  رشته های فنی و مهندسی ، رشته های علوم تجربی ، رشته های علوم پایه و انسانی ، رشته های هنر ، معرفی رشته های دانشگاهی ، معرفی دانشگاه های ایران ، رشته های پزشکی ، رشته های زبان انگلیسی
 21. کانال مذهبی تلگرام

  اهل بیت و علما ، احکام ، مولتی مدیای مذهبی
 22. کانال خانواده تلگرام

  خانواده ، هنر در خانه
 23. کانال آشپزی تلگرام

  انواع شیرینی ، انواع دسر ، انواع غذا ها و طرز تهیه آن ها ، خورش ها ، سوپ و سالاد ، ساندویچ و پیتزا ، سس و ترشی
 24. کانال گردش و گردشگری تلگرام

  معرفی مکان های زیارتی ، معرفی مکان های تفریحی ، معرفی مکان های شگفت انگیز ، معرفی شهرها و کشورها
 25. سایر موضوعات تلگرام

  اخبار و مطالب گوناگون خبری ، معما ها و چیستان ها ، اخبار گوناگون اینترنتی ، صندلی داغ ، گفتگو با کاربران ، بازارچه خرید و فروش ، زباله دان
 26. کانال تست روانشناسی تلگرام

  تست هوش
 27. کانال روانشناسی ازدواج تلگرام

  نکات قبل از ازدواج ، نکات بعد از ازدواج
 28. کانال مشاوره جنسی تلگرام

  راهنمایی علمی جنسی
XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.