1. فارس پاتوق پیشنهاد می کند موضوع زیر را دنبال کنید

  بدترین ضربه های دنیا
  رد اعلامیه

انواع سردردها را بشناسید

شروع موضوع توسط heelboy در ‏2 فوریه 2013 در انجمن دانش و فناوری در پزشکی

 1. heelboy

  heelboy کاربر تایید شده کاربر پر تلاش ( طلایی)

  تاریخ عضویت:
  ‏29 ژانویه 2013
  ارسال ها:
  560
  تشکر شده:
  374
  جنسیت:
  مرد
  یک روانپزشک سردرد را یک معضل عمومی و تجربه شایع دانست و گفت: کمتر کسی پیدا می‌شود که سردرد را تجربه نکرده باشد
  به گزارش گروه وبگردی فارس پاتوق ؛ دکتر "مهدی صمدی" با اشاره به اینکه تجربه درد در ناحیه سر یکی از شایع‌ترین تجربیات انسان در حوزه بیماری‌هاست، افزود: بر خلاف تصور عموم، سردرد تنها مربوط به مغز و بافت داخل جمجمه نمی‌شود.

  وی با اشاره به اینکه 95 درصد سردردها مربوط به خارج از جمجمه است، اظهار کرد: بافت مغز و اختلال داخل جمجمه‌ای پنج درصد مواردیست که بسیار اهمیت دارد.

  دکتر صمدی با تأکید بر جدی گرفتن سردرد، آن را دارای انواع مختلف دانست که یکی از انواع آن سردرد نوع خوشه‌ای است، وی درباره سردردهای خوشه‌ای اظهار کرد: این نوع سردرد به صورت حمله‌ای ظاهر شده و هنگام شروع، ساعت‌ها و به تواتر فرد را رنج می‌دهد؛ به طوری‌ که چندین بار تکرار شده و فرد را درگیر و سپس فروکش می‌کند و ممکن است ماه‌ها تجربه و تکرار نشود.

  این روانپزشک به شیوع این نوع سردرد در مردان و از علائم آن به آبریزش و گرفتگی بینی همچنین اشک‌ریزش و درد داخل چشم اشاره کرد و ادامه داد: سردرد خوشه‌ای در هر بار حمله ممکن است در طول یک یا دو سال، حدود یک یا دو هفته فرد را رنج ‌دهد.

  به گفته دکتر صمدی سردرد تنشی (tensional ) یا سردردهای هیجانی، شایع‌ترین نوع از سردردها محسوب می‌شود.

  وی در تشریح این نوع سردرد گفت: در نوع تنشی که عوامل روانشناختی در بروز آن نقش بسزایی دارند، سردرد و فشار در دو طرف سر احساس می‌شود؛ اما نوع یک طرفه آن ممکن است با میگرن اشتباه گرفته شود و فرد را از چند دقیقه تا چند روز (هفت روز) درگیر کند.

  وی به تشدید این سردرد در اثر فعالیت و از علائم آن به تهوع، خستگی و اضطراب اشاره کرد.

  دکتر صمدی در ادامه از میگرن یاد کرد و آن را دارای انواع مختلف دانست.

  به گفته دکتر صمدی، لغت «میگرن» در یونان باستان به معنای نیمه سر به کار برده می‌شده است و بنابراین امروزه میگرن به دردی اطلاق می‌شود که یک طرف سر را درگیر می‌کند که 20 تا 30 نوع دارد، اما دو نوع عمومی (شایع) و کلاسیک(دارای تجارب قبل از سردرد) کلی‌تر و شایع‌تر از بقیه هستند.

  این روانپزشک برخی علائم هشداردهنده این نوع از میگرن‌ها را مشاهده و احساس رنگ و به مشام رسیدن بوئی خاص و یا شنیدن صدایی خاص عنوان کرد و ادامه داد: علت اصلی بروز میگرن ناشناخته است، اما توارث در ایجاد آن دخیل است؛ به‌ طوری‌ که از دهه دوم زندگی و بین 10 تا 20 سالگی نخستین حمله خود را نشان می‌دهد.

  دکتر صمدی از دیگر علل شناخته‌شده در بروز میگرن به انقباض و انبساط عروق داخل سر با علت نامعلوم و به تئوری فعالیت غیرطبیعی بخشی از نرون‌های ساقه مغز اشاره کرد و افزود: داروهای ضدتشنج در درمان این بیماری کارگر است.

  وی در ادامه بحث از انواع دردها در ناحیه سر به سردردهای مهمتری مانند سردردهای التهابی (مننژیت)، التهاب عفونی پرده‌های مغزی اشاره کرد که در هنگام بروز، باعث تب، سفتی گردن و دردهای ناگهانی به دنبال حرکت بدن و گردن می‌شوند که در پی ایجاد این نوع، برای فرد انجام آزمایش‌های نخاعی ودرمان زودهنگام تجویز می‌شود.

  دکتر صمدی، در ادامه سردردهایی که به علت توده‌ها و تومورهای مغزی ایجاد می‌شود را همراه علائم خاص تشریح کرد و سفتی گردن، تهوع و استفراغ صبحگاهی، ایجاد اختلال در خواب بیمار همچنین پیشرونده بودن درد را از جمله این علائم برشمرد.

  فشار خون بالا از دیگر عوامل موجب سردرد است که دکتر صمدی بروز این درد را به دنبال فشار خون‌های بالا و در ناحیه پس سر اعلام کرد و افزود: این نوع از درد با کنترل فشار خون برطرف می‌شود.

  وی در ادامه با بیان اینکه هر جزیی از سر ممکن است موجب سردرد شود، به ایجاد درد در ناحیه سر در اثر بیماری‌های چشمی (عیوب انکساری چشم، ضعف چشم، آستیگماتیسم، آب سیاه) اشاره کرد که نوع آخر به صورت سردردهای شدید با قرمزی و توقف حرکت مردمک چشم و درد داخل چشم خود را نشان می‌دهد.

  این روانپزشک اظهار کرد: عفونت‌های سینوس‌های داخل جمجمه (سینوزیت و التهاب آن) در فصل خاص بطور حاد نیز ممکن است خود را در قالب سردرد نشان دهد.

  دکتر صمدی، التهاب و عفونت لثه و ریشه دندان را عامل دیگری در ایجاد سردرد عنوان کرد و ادامه داد: سردردهای آلرژیک که بسیار شایع نیز هستند، باید جدی گرفته شوند؛ مصرف غذاها، استفاده از عطر، آب و هوای سرد، داروها و استفاده از قهوه یا هر ماده حساسیت‌زا ممکن است باعث ایجاد آلرژی و در پی آن سردرد شود و همراه علائم گوارشی و علائم مجاری تنفسی فوقانی مانند گرفتگی و آب‌ریزش بینی، عطسه، سرفه، تهوع و حتی اسهال باشد.

  وی با بیان اینکه سردردها ممکن است همراه با هم به وجود آیند به طور مثال فرد میگرن دارد به سردرد آلرژیک هم دچار می‌شود؛ تصریح کرد: با وجود اینکه 95 درصد سردردها از نوع خوش‌خیم هستند و کنترل می‌شوند و بهبودی حاصل می‌شود، اما با توجه به اهمیت آن پنج درصد باقی‌مانده و خطرناک بودن برخی بیمار‌ی‌ها که سردرد علائم آن است، در سردردی که مدت آن طولانی شود باید به پزشک مراجعه شود.

  وی در ادامه به تشریح علائم هشداردهنده سردرد پرداخت و گفت: سردرد در برخی موارد هشداردهنده بیماری جدی است، مانند سردردهایی که تغییر کیفیت دهند یا سردردهایی که از حالت فشارنده به ضربه‌ای و ضربانی تبدیل شوند یا سردردهایی که شدتش روز به روز بیشتر شود و طول بکشد باید جدی گرفته شوند.

  دکتر صمدی از سایر هشداردهنده‌ها به سردردی که تواتر زیاد دارد، طوری که هفته‌ای دو یا سه بار ایجاد شده و فرد را آزار دهد یا سردردی که در دهه اول و دوم زندگی و در بین کودکان دیده می‌شود به ویژه سردردی که باعث کسالت و افت تحصیلی کودکان و در برخی موارد موجب ناراحتی مثل تهوع شده باشد اشاره کرد و آن را نشان‌دهنده اهمیت این سردردها دانست که باید جدی گرفته شود.

  سردردهای سالمندان بالای 70-60 سال نیز دیگر دردهای هشداردهنده‌ای بود که این روانپزشک به آن اشاره و اظهار کرد: سردردهایی که تا این سنین سابقه نداشته و خود را جدی نشان دهد، همچنین سردرد صبحگاهی که هنگام فعالیت سر و بدن تشدید می‌شود نیز باید به پزشک مراجعه شود.

  وی سردردهایی که ناگهان فرد را از خواب بیدار کند، سردردی که با نورهراسی همراه باشد، همچنین سردردی که تهوع و استفراغ در پی داشته باشد را نیز از نوع هشداردهنده برشمرد که در صورت بروز باید با یک پزشک معالج در میان گذاشته شود.

  دکتر صمدی، درمان سردردهایی که اغلب خوش‌خیم هستند را استراحت در اتاق آرام و بدون سروصدا با نور ملایم، استفاده از مُسکن ساده و سرد و گرم کردن پیشانی و سر اعلام کرد و ادامه داد: برخی درمان‌های گیاهی مانند استفاده از گیاه بابونه، نعناع، پوست بید که ماده اولیه تهیه آسپرین نیز هست یا استفاده از روش‌های غیردارویی مانند آرام‌سازی (ریلکسیشن) آرماتوتراپی (استفاده از عطرهای گیاهی برای کسانی که آلرژی ندارند) استفاده از هیپنوتیزم از جمله راه‌های درمان‌ سنتی و غیردارویی است که برای کاهش و بهبود درد سر مفید است.

  این روانپزشک بر مراجعه به پزشک در صورت ادامه یافتن سردرد تأکید کرد و گفت: اگر درد در قسمت سر با علائم هشداردهنده همراه بود، بهتر است به پزشک مراجعه شود.

  دکتر صمدی به سطوح سه‌گانه پیشگیری و درمان اشاره کرد و نخستین مرحله درمان را مهمترین مرحله در این فرایند دانست که باید طی آن جلوی حمله سردرد گرفته شود و در اصل درمان اولیه را پیشگیری و درمان ریشه‌ای اعلام کرد که باید علت اصلی ناراحتی، برطرف شود.

  وی اقدام در سطح دوم را زمانی دانست که سردرد بروز کرده و پیش از ایجاد ناراحتی باید با مُسکن و روش‌های دارویی و غیردارویی بهبود یابد.

  دکتر صمدی، با تأکید بر اقدام سریع در مرحله سوم، گفت: مرحله سوم زمانی است که سردرد ایجاد شده و عوارض خود را نیز نشان داده، مثل بیماری التهاب مغزی (مننژیت) و باید خیلی سریع اقدام کرد که آسیب‌رسان نباشد.
   
  zoziiiii و baranbahar از این پست تشکر کرده اند.
 1. کانال تلگرام

  اطلاعیه ها و اخبارهای فارس پاتوق ، مسابقات و جوایز
 2. گروه تلگرام

  کتاب مذهبی ، کتاب های درسی ، کتاب های علمی ، کتاب رمان
 3. برنامه تلگرام

  اپراتور ، نرم افزار های ارتباطی
 4. سرگرمی و تفریح تلگرام

  دانستنیهای جالب ، مرکز تخصصی ترول ، انواع فال ها و طالع بینی ها ، مطالب طنز آمیز ، اس ام اس و جوک
 5. آموزش تلگرام

  اخبار فارس پاتوق ، انتقادات و طرح های جدید فارس پاتوق ، نظر سنجی ، آموزش های لازم فارس پاتوق ، اطلاعیه های فارس پاتوق
 6. کانال موزیک تلگرام

  مداحی ایام فاطمیه ، مداحی ماه محرم ، موزیک های ایرانی ، موزیک های شاد ، آهنگ های خارجی ، آهنگ های پیشواز ایرانسل ، آهنگ های پیشواز همراه اول ، آهنگ های رومانتیک ، مداحی ، آهنگ های سنتی
 7. اخبار تلگرام

  اخبار حوادث ، اخبار جهان ، اخبار ورزشی ، اخبار پزشکی ، اخبار سیاسی - اقتصادی ، اخبار فرهنگی - هنری ، اخبار علمی
 8. مد و زیبایی تلگرام

  مدل لباس دخترانه ، مدل لباس زنانه ، مدل لباس پسرانه ، مدل لباس مردانه ، مدل لباس ، مدل لباس جدید ، مدل عینک ، مدل مو ، مدل ناخن ، عکس مدل
 9. کانال عکس تلگرام

  عکس های خنده دار ، عکس های بازیکنان ، عکس های ترسناک ، عکس های طبیعت ، عکس های حیوانات ، عکس های حوادث ، تصاویر عاشقانه ، تصاویر کارتونی ، عکس های اتومبیل ، تصاویر هنرمندان ، تصاویر کودکان ، عکس های متفرقه
 10. کانال فیلم تلگرام

  اپراتور همراه اول ، اپراتور ایرانسل ، اپراتور رایتل
 11. تبلیغات تلگرام و اینستاگرام

  آگهی های استخدام دولتی ، آگهی های استخدام غیر دولتی ، سوالات و پاسخ های آزمون های استخدامی
 12. کانالهای ادبی تلگرام

  تاریخ ، شعر و ادبیات ، نامه نگاری و انواع نامه ها
 13. گروه چت تلگرام

  ابزار های وبلاگ ، سئو و بهینه سازی وب سایت ، سیستم های مدیریت محتوا ، قالب های وبلاگ ، ابزار های وب سایت ، قالب های وب سایت ، معرفی وبلاگ و وب سایت های مفید ، کسب و کار در اینترنت ، کسب درآمد بدون اینترنت
 14. بهترین کانال های تلگرام

  هوا و فضا ، دانش و فن آوری در پزشکی ، دانش و فناوری در کامپیوتر ، دانش و فناوری در موبایل ، دانش و فناوری در وب سایت ها ، جنگ افزار ، تکنولوژی های روز
 15. نرم افزار اینستاگرام

  سیستم عامل ها ، لپ تاپ و تبلت ، نرم افزار ها ، سخت افزار ها ، بازی های کامپیوتری
 16. کانال پزشکی و سلامت تلگرام

  روانشناسی ، تغذیه ، بهداشت ، بیماری ها و روش درمان
 17. بهترین پیج اینستاگرام

  اخبار ورزشی ، معرفی ورزش ها و تیم ها ، شخصیت های ورزشی
 18. عکس اینستاگرام

  برنامه ریزی درسی ، مقطع آموزش ابتدایی ، مقطع آموزش راهنمایی ، مقطع آموزش متوسطه ، مقطع پیش دانشگاهی ، مقطع آموزش فنی حرفه ای ، مقطع آموزش کاردانش
 19. فیلم اینستاگرام

  مقالات کار آفرینی و طرح کسب و کار ، مقالات عمومی ، درخواست مقالات ، مقالات علمی
 20. آموزش اینستاگرام

  رشته های فنی و مهندسی ، رشته های علوم تجربی ، رشته های علوم پایه و انسانی ، رشته های هنر ، معرفی رشته های دانشگاهی ، معرفی دانشگاه های ایران ، رشته های پزشکی ، رشته های زبان انگلیسی
 21. کانال مذهبی تلگرام

  اهل بیت و علما ، احکام ، مولتی مدیای مذهبی
 22. کانال خانواده تلگرام

  خانواده ، هنر در خانه
 23. کانال آشپزی تلگرام

  انواع شیرینی ، انواع دسر ، انواع غذا ها و طرز تهیه آن ها ، خورش ها ، سوپ و سالاد ، ساندویچ و پیتزا ، سس و ترشی
 24. کانال گردش و گردشگری تلگرام

  معرفی مکان های زیارتی ، معرفی مکان های تفریحی ، معرفی مکان های شگفت انگیز ، معرفی شهرها و کشورها
 25. سایر موضوعات تلگرام

  اخبار و مطالب گوناگون خبری ، معما ها و چیستان ها ، اخبار گوناگون اینترنتی ، صندلی داغ ، گفتگو با کاربران ، بازارچه خرید و فروش ، زباله دان
 26. کانال تست روانشناسی تلگرام

  تست هوش
 27. کانال روانشناسی ازدواج تلگرام

  نکات قبل از ازدواج ، نکات بعد از ازدواج
 28. کانال مشاوره جنسی تلگرام

  راهنمایی علمی جنسی
XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.