1. فارس پاتوق پیشنهاد می کند موضوع زیر را دنبال کنید

  لایی خوردن ستارگان اسپانیایی از ایرانی ها
  رد اعلامیه

هفت باور درباره توده و سرطان *

شروع موضوع توسط 18u در ‏4 فوریه 2013 در انجمن دانستنیهای جالب

 1. 18u

  18u برترین کاربر انجمن کاربر تایید شده

  تاریخ عضویت:
  ‏20 ژانویه 2013
  ارسال ها:
  2,792
  تشکر شده:
  1,499
  جنسیت:
  زن
  [​IMG]حدود ۴۰ درصد از زنان در نقطه‌ای زندگی‌شان در پستان‌شان توده‌ای را پیدا می‌کند. با اینکه وجود توده لزوما به معنای ابتلا به سرطان نیست، اولین چیزی که به ذهن این زنان می‌رسد این است که آیا پیدا شدن این توده ممکن است ناشی از سرطان باشد
  • اما چه چیزهایی را باید هنگام یافتن یک توده پستانی بدانید؟ در هفت نکته زیر سعی کرده‌ایم باورهای نادرست را از حقایق در این باره جدا کنیم:

   ۱- توده پستانی تقریبا همیشه ناشی از سرطان است
   این باوری نادرست است، اما بسیاری به ان معتقدند. اغلب زنانی که توده پستانی دارند فکر می‌کنند، ‌سرطان دارند، مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.
   هر چه سن زن بالاتر باشد، و توده قوام سفت و سنگی داشته باشد، احتمال اینکه جزو یک زن ار هفت یا هشت زنی باشد که به سرطان پستان مبتلا می‌شوند (خطر ابتلای یک زن در طول عمر به سرطان پستان)، بیشتر می‌شود.
   در مقابل برخی از زنان راه انکار را پیش می‌گیرند. آنها فکر می‌کنند که سرطان ممکن است آنها را مبتلا کند یا عقیده دارند که سن‌شان خیلی کمتر از آن است که سرطان بگیرند.
   توده در زنان سالمندتری که یائسگی را پشت سر گذاشته‌اند،‌ با احتمال بیشتری ممکن است سرطان باشد.
   اما اگر توده ناشی از سرطان نباشد، علت آن چیست؟
   ممکن است توده پستانی یک کیست خوش‌خیم (یک کیسه پر از مایع که می‌توان آن را خالی کرد)، یک توده غیرسرطانی مانند فیبروآدنوم، و با شیوع کمتری، یک لخته خون باشد که باعث ایجاد توده شده است. همچنین ممکن است زن “توده کاذب” داشته باشد که ناشی از تغییرات هورمونی است و اصلا توده نیست. توده به هر علتی که به وجود آمده باشد، مهم است که مورد بررسی قرار گیرد. برای این کار معاینه جسمی، انجام ماموگرافی و گاهی سونوگرافی لازم است. پس از انجام این بررسی‌ها معمولا پزشک می‌تواند ماهیت توده را تشخیص دهد. در برخی از زنان ممکن است نیاز به نمونه‌برداری بافتی هم باشد.

   ۲- سرطان پستان همیشه با توده‌ای همراه است که می‌توانید آن را لمس کنید
   لزوما این طور نیست. برخی از اوقات سرطان پیش از آنکه توده‌ای را لمس کنید،‌ممکن است در ماموگرافی کشف شود. در واقع اغلب سرطان‌های پستان در ماموگرافی‌هایی روتین که برای بیماریابی انجام می‌شوند،‌ پیدا می‌شوند.
   ۳- یک توده سرطانی در لمس با توده خوش‌خیم متفاوت است
   همیشه اینطور نیست. علائم توده‌های سرطانی و توده‌های خوش‌خیم یا غیرسرطانی ممکن است شباهت داشته باشد.
   اغلب زنان فکر می‌کنند اگر یک توده منفرد و با قوام سخت را لمس کنند که چسبیده است و به اطراف حرکت نمی‌کند، این توده سرطانی نیست. گرچه ممکن است اینگونه باشد، اما توده سرطانی در مواردی ممکن است در لمس نرم باشد و به بافت زیرین هم نچسبیده و قابل حرکت دادن باشد. از طرف دیگر همیشه نمی‌تواند توده را به درست لمس کرد. کیست‌‌های پستان اگر در عمق آن قرار داشته باشند، به ندرت لمس می‌شوند. اگر کیست‌ها در سطح پستان باشند، به صورت توده‌ای مدور و صاف حس می‌شوند. اما اگر درد عمق پستان قرار داشته باشند، بافت پستان را به جلو می‌رانند. توده‌ای که به علت نرم و متحرک بودن ممکن است نسبتا خوش‌خیم به نظر رسد، ممکن است سرطان باشد و در مقابل توده‌ای که سفت و چسبیده است ممکن است خوش‌خیم باشد.
   بهترین توصیه در این موارد این است که برای بررسی هر توده‌ای را که متفاوت با بافت پستان لمس می‌شود، به پزشک مراجعه کنید.
   امروزه جراحان پستان و کلینیک‌های پستان رواج بیشتری پیدا کرده‌اند و اغلب در مطب دکتر سونوگرافی هم در دسترس است.

   ۴- یک توده کوچک معمولا جای نگرانی ندارد
   این باور قطعا نادرست است. سرطان ممکن است در ابتدای ظهورش خیلی کوچک باشد. اندازه توده اصلا شیوه خوبی برای تصمیم گرفتن درباره بررسی پزشکی آن نیست.
   اندازه یک توده سرطانی ممکن است از اندازه یک نخود تا اندازه یک گریپ‌فروت متفاوت باشد. بسیاری از توده‌هایی که در ماموگرافی کشف می‌شوند، ممکن است بسیار کوچک باشند.
   هنگامی‌یک زن توده‌ای را لمس می‌کند که اندازه آن معمولا به حدود ۲٫۵ سانتی متر رسیده است، یعنی در حدی یک گیلاس کوچک.
   ۵- می‌شود توده را تحت نظر گرفت و رفتن به نزد به دکتر به بعد واگذار کرد
   این کار درست نیست، و هر چه مسن‌تر باشید، این کار غلط‌تر است. شما همیشه باید برای بررسی توده پستانی به پزشک مراجعه کنید. گاهی پزشکان به زنانی که هنوز قاعده می‌شوند، توصیه می‌کنند برای یکی دو ماه توده‌شان را تحت نظر داشته باشند. ممکن است کیست داشته باشید، و اندازه این کیست‌ها با قاعدگی تغییر می‌کند.
   زنان سالمند‌تر که قاعدگی‌شان قطع شده است، معمولا دچار تغییرات اندازه توده به علت تاثیر هورمونی نمی‌شوند، و انتظار همراه با مراقبت معمولا برای آنها توصیه نمی‌شود.
   به هر حال چه برای زنان جوان و چه برای زنان مسن گام اول،‌ارزیابی بوسیله پزشک است.
   توصیه کارشناسان این است که در عرض یک تا دو روز پس از یافتن توده به دکترتان مراجعه کنید، دکتر ممکن است انتظار همراه با مراقبت را توصیه کند، اما خود زن نباید در این مورد تصمیم بگیرد.
   بدترین شیوه برخورد با توده،‌ انکار کردن وجود آن و امید داشتن به برطرف شدن خودبه‌خودی ان است. برخی از زنان چون از پزشکان شنیده‌اند توده ممکن است کیست‌هایی باشد که ظهور می‌کنند و خودبه ‌خود ناپدید می‌شوند، رفتن به نزد پزشک را دو سه ماه به تاخیر می‌‌اندازند. در صورتی که معلوم شود توده سرطانی است، به خصوص در زنان جوان، این تاخیر
   دو سه ماه در سرنوشت بیمار تاثیر خواهد گذاشت.

   ۶- توده پستانی حتی اگر زن سابقه خانوادگی سرطان نداشته باشد، ممکن است سرطانی باشد
   قطعا درست است. تنها ۵ تا ۱۰ درصد موارد سرطان پستان وراثتی است. در اکثریت زنانی که سرطان پستان می‌گیرند، هیچ عامل خطرسازی پیدا نمی‌شود.
   اما بسیاری از زنان عقیده‌ای مخالف این حقیقت دارند. آنها فکر می‌کنند که اگر سابقه خانوادگی سرطان نداشته باشند، احتمال سرطانی بودن توده پستانی آنها وجود ندارد.
   ۷- توده در زنی که سابقه کیست پستان دارد،‌ نمی‌تواند سرطانی باشد
   این باور درست نیست،‌اما برخی از زنان با این اعتقاد حس کاذبی از امنیت پیدا می‌کنند. زنانی که برای سال‌ها هنگام داشتن توده پستانی، نهایتا معلوم شده است کیست دارند،‌اغلب تصور می‌کنند یک توده جدید هم همان کیست‌های قبلی است و نیازی نیست درباره آن نگران بود.
   هر توده جدیدی که شما ظاهر می‌شود،‌باید به اطلاع پزشک برسد و نباید تنها به این خاطر که توده‌های قبلی شما کیست – یا سایر موارد خوش‌خیم بوده است- تصور کنید توده جدید همانند قبلی‌ها است.
   چه غذاهایی از سرطان * جلوگیری می‌کنند؟
   کارشناسان تغذیه، فهرست مهمترین مواد غذایی را که در پیشگیری از سرطان * موثر هستند، منتشر کردند.
   به گزارش ایسنا، این کارشناسان توصیه می‌کنند که به اندازه کافی سبزی مصرف کنید، چون بیشتر سبزیجات تازه، قدرت مبارزه با سرطان، به خصوص سرطان *، را به بهترین نحو دارند و ترکیبات آن‌ها در این زمینه موثرتر است. همچنین به یاد داشته باشید که وقتی این سبزی‌ها با روغن زیتون طبخ شوند، بیشتر مواد مغذی آن‌ها جذب بدن می‌شود.
   به گزارش شبکه خبری ان بی سی، همچنین تاکید می‌شود که در انتخاب میوه‌ها دقت کنید و مراقب میوه‌های پرکالری باشید. بیشتر از انگور قرمز، توت‌ها و کشمش‌ استفاده کرده و آن‌ها را جایگزین سیب و موز کنید.
   به طور کلی میوه‌های تیره رنگ در این زمینه مفیدتر هستند. به علاوه غلات را حتما کامل و با سبوس مصرف کنید تا وزن را کاهش داده و به کنترل استروژن خون در حد پایین کمک کند.
   مصرف لبنیات را محدود کنید و در آخر نکته مهمی‌که توصیه می‌شود این است که روغن زیتون ماده‌ای سحرآمیز است و تاثیر شگرفی در سلامت بدن دارد و از خاصیت ضد سرطانی بالایی برخوردار است.

   راه‌های پیشگیری از سرطان *
   کاهش وزن
   از افزایش وزن خود جلوگیری کنید. چاقی خطر ابتلا به سرطان * را افزایش می‌دهد؛ مخصوصا بعد از یائسگی، و یائسگی نیز دورانی است که سرطان * در آن بیشتر شایع است. بنابراین سعی کنید چاق نشوید، چرا که زنان چاق میانسال بیشتر در معرض این خطر هستند.
   تغذیه سالم
   داشتن یک رژیم غذایی سالم سرشار از سبزیجات، میوه‌ها و کاهش مصرف نوشیدنی‌های شیرین، کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده و برخی غذاهای چرب، خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد. سعی کنید از غذاهای کم پروتئین، مثل ماهی و * مرغ استفاده کرده و گوشت قرمز را نیز به اندازه لازم مصرف کنید. حبوبات بخورید و چربی گیاهی را جایگزین چربی حیوانی کنید.
   افزایش فعالیت فیزیکی
   براساس پژوهش‌های به عمل آمده، افزایش فعالیت‌های فیزیکی حتی اگر در میانسالی شروع به انجام این کار نموده باشید، خطر ابتلا به سرطان * را ۱۰ – ۳۰ درصد کاهش می‌دهد. تمام کاری که باید انجام دهید این است که دست‌کم هفته‌ای پنج بار و هر بار به مدت ۳۰ دقیقه پیاده‌روی کنید.

   پرهیز از الکل
   مصرف الکل ارتباط مستقیمی‌با افزایش خطر ابتلا به سرطان * دارد. زنان باید به این مساله اهمیت دهند و اگر سلامت فیزیکی‌شان مهم است، از مصرف الکل اکیدا خودداری کنند.

   خودداری از معالجات تعویض هورمونی
   درمان هورمون یائسگی، خطر ابتلا به سرطان * را افزایش می‌دهد. اگر لازم است این هورمون‌ها را دریافت کنید، از مصرف هورمون‌هایی که حاوی «پروژسترون» هستند، خودداری کرده و یا مصرف آنها را به کمتر از سه سال کاهش دهید. از مصرف هورمون‌های بیوآیدنتیکال و ژل‌ها و کرم‌های هورمونی نیز بپرهیزید، زیرا به اندازه هورمون پروژسترون خطرساز هستند.

   استفاده از داروی انسداد استروژن
   زنانی که در خانواده خود سابقه سرطان * دارند؛ همچنین افراد بالای ۶۰ سال، باید از پزشک خود راجع به مزایا و معایب استفاده از داروهای انسداد استروژن مثل تاموکسیفن و رالوکسیفن سوال کنند.

   پرهیز از سیگار
   براساس پژوهش‌ها، سیگار کشیدن آن هم به مدت طولانی، خطر ابتلا به سرطان * را در زنان افزایش می‌دهد. پس اگر عادت به سیگار کشیدن دارید، بهتر است آن را ترک کنید.
   تغذیه نوزاد با شیر مادر
   تغذیه نوزاد از شیر مادر نه تنها برای خود نوزاد مزایای بسیار زیادی دارد، بلکه براساس تحقیقات، زنانی که به فرزندان خود دست‌کم به مدت یک سال شیر می‌دهند، کمتر با خطر بروز سرطان * مواجه هستند.

   شرکت در یک مطالعه تحقیقاتی
   وقتی که خودتان شروع به تحقیق و مطالعه می‌کنید، با راه‌های کاهش احتمال بروز این خطر بیشتر و راحت‌تر آشنا می‌شوید.

   به روز کردن اطلاعات
   همواره اطلاعات پیرامون پژوهش‌ها و تحقیقات جدید درمان‌های سرطان * را پیگیری کنید تا بتوانید از آنها برای سلامت خود و پیشگیری از این بیماری استفاده کنید.
   

  موضوعات مشابه

 1. کانال تلگرام

  اطلاعیه ها و اخبارهای فارس پاتوق ، مسابقات و جوایز
 2. گروه تلگرام

  کتاب مذهبی ، کتاب های درسی ، کتاب های علمی ، کتاب رمان
 3. برنامه تلگرام

  اپراتور ، نرم افزار های ارتباطی
 4. سرگرمی و تفریح تلگرام

  دانستنیهای جالب ، مرکز تخصصی ترول ، انواع فال ها و طالع بینی ها ، مطالب طنز آمیز ، اس ام اس و جوک
 5. آموزش تلگرام

  اخبار فارس پاتوق ، انتقادات و طرح های جدید فارس پاتوق ، نظر سنجی ، آموزش های لازم فارس پاتوق ، اطلاعیه های فارس پاتوق
 6. کانال موزیک تلگرام

  مداحی ایام فاطمیه ، مداحی ماه محرم ، موزیک های ایرانی ، موزیک های شاد ، آهنگ های خارجی ، آهنگ های پیشواز ایرانسل ، آهنگ های پیشواز همراه اول ، آهنگ های رومانتیک ، مداحی ، آهنگ های سنتی
 7. اخبار تلگرام

  اخبار حوادث ، اخبار جهان ، اخبار ورزشی ، اخبار پزشکی ، اخبار سیاسی - اقتصادی ، اخبار فرهنگی - هنری ، اخبار علمی
 8. مد و زیبایی تلگرام

  مدل لباس دخترانه ، مدل لباس زنانه ، مدل لباس پسرانه ، مدل لباس مردانه ، مدل لباس ، مدل لباس جدید ، مدل عینک ، مدل مو ، مدل ناخن ، عکس مدل
 9. کانال عکس تلگرام

  عکس های خنده دار ، عکس های بازیکنان ، عکس های ترسناک ، عکس های طبیعت ، عکس های حیوانات ، عکس های حوادث ، تصاویر عاشقانه ، تصاویر کارتونی ، عکس های اتومبیل ، تصاویر هنرمندان ، تصاویر کودکان ، عکس های متفرقه
 10. کانال فیلم تلگرام

  اپراتور همراه اول ، اپراتور ایرانسل ، اپراتور رایتل
 11. تبلیغات تلگرام و اینستاگرام

  آگهی های استخدام دولتی ، آگهی های استخدام غیر دولتی ، سوالات و پاسخ های آزمون های استخدامی
 12. کانالهای ادبی تلگرام

  تاریخ ، شعر و ادبیات ، نامه نگاری و انواع نامه ها
 13. گروه چت تلگرام

  ابزار های وبلاگ ، سئو و بهینه سازی وب سایت ، سیستم های مدیریت محتوا ، قالب های وبلاگ ، ابزار های وب سایت ، قالب های وب سایت ، معرفی وبلاگ و وب سایت های مفید ، کسب و کار در اینترنت ، کسب درآمد بدون اینترنت
 14. بهترین کانال های تلگرام

  هوا و فضا ، دانش و فن آوری در پزشکی ، دانش و فناوری در کامپیوتر ، دانش و فناوری در موبایل ، دانش و فناوری در وب سایت ها ، جنگ افزار ، تکنولوژی های روز
 15. نرم افزار اینستاگرام

  سیستم عامل ها ، لپ تاپ و تبلت ، نرم افزار ها ، سخت افزار ها ، بازی های کامپیوتری
 16. کانال پزشکی و سلامت تلگرام

  روانشناسی ، تغذیه ، بهداشت ، بیماری ها و روش درمان
 17. بهترین پیج اینستاگرام

  اخبار ورزشی ، معرفی ورزش ها و تیم ها ، شخصیت های ورزشی
 18. عکس اینستاگرام

  برنامه ریزی درسی ، مقطع آموزش ابتدایی ، مقطع آموزش راهنمایی ، مقطع آموزش متوسطه ، مقطع پیش دانشگاهی ، مقطع آموزش فنی حرفه ای ، مقطع آموزش کاردانش
 19. فیلم اینستاگرام

  مقالات کار آفرینی و طرح کسب و کار ، مقالات عمومی ، درخواست مقالات ، مقالات علمی
 20. آموزش اینستاگرام

  رشته های فنی و مهندسی ، رشته های علوم تجربی ، رشته های علوم پایه و انسانی ، رشته های هنر ، معرفی رشته های دانشگاهی ، معرفی دانشگاه های ایران ، رشته های پزشکی ، رشته های زبان انگلیسی
 21. کانال مذهبی تلگرام

  اهل بیت و علما ، احکام ، مولتی مدیای مذهبی
 22. کانال خانواده تلگرام

  خانواده ، هنر در خانه
 23. کانال آشپزی تلگرام

  انواع شیرینی ، انواع دسر ، انواع غذا ها و طرز تهیه آن ها ، خورش ها ، سوپ و سالاد ، ساندویچ و پیتزا ، سس و ترشی
 24. کانال گردش و گردشگری تلگرام

  معرفی مکان های زیارتی ، معرفی مکان های تفریحی ، معرفی مکان های شگفت انگیز ، معرفی شهرها و کشورها
 25. سایر موضوعات تلگرام

  اخبار و مطالب گوناگون خبری ، معما ها و چیستان ها ، اخبار گوناگون اینترنتی ، صندلی داغ ، گفتگو با کاربران ، بازارچه خرید و فروش ، زباله دان
 26. کانال تست روانشناسی تلگرام

  تست هوش
 27. کانال روانشناسی ازدواج تلگرام

  نکات قبل از ازدواج ، نکات بعد از ازدواج
 28. کانال مشاوره جنسی تلگرام

  راهنمایی علمی جنسی
XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.