1. فارس پاتوق پیشنهاد می کند موضوع زیر را دنبال کنید

  لایی خوردن ستارگان اسپانیایی از ایرانی ها
  رد اعلامیه

بمب ناپالم

شروع موضوع توسط heelboy در ‏6 فوریه 2013 در انجمن جنگ افزار

 1. heelboy

  heelboy کاربر تایید شده کاربر پر تلاش ( طلایی)

  تاریخ عضویت:
  ‏29 ژانویه 2013
  ارسال ها:
  560
  تشکر شده:
  374
  جنسیت:
  مرد
  ناپالم یک ماده ی شیمیایی ژله مانند است که معمولا با نفت خام یا یک سوخت مشابه آن مخلوط می شود و در یک جنگ افزار آتش زا به کار می رود که معمولا کاربرد ضد نفر داشته باشد.نام ناپالم، از ترکیب نام های دو ماده ی تشکیل دهنده آن یعنی نافتنیک اسید ( (naphthenic acidو پالمیتیک اسید (palmitic acid) به وجود آمده است.
  ناپالم بی. مدل جدید تری از ناپالم است. گرچه واضح است که ترکیب شیمیایی این ماده به کلی با ناپالم متفاوت است، باز هم آن را به طور خلاصه ناپالم می نامند.
  aup.irdoc.net_images_0eud1o7lr965e0wqa56h.jpg


  به طور محاوره ای ، ناپالم به عنوان نام کلی چندین ماده ی آتش زا که در جنگ به کار می روند شناخته شده است.به خصوص شکل های ژلاتینی بنزین که در شعله افکن ها ،در جنگ های زرهی و پیاده نظام به کار گرفته می شود.
  ناپالم بی.از نظر شیمیایی با سلف خود یعنی ناپالم،متفاوت است.ناپالم بی. عموما مخلوطی از پلی استیرن و بنزن است که به عنوان عامل غلیظ کننده،برای تولید بنزین جامد از آن استفاده می شود.یکی از مزیت های این مخلوط جدید، در امنیت بیشتر آن هنگام نگهداری و استفاده است.در هر حال بسیاری از حوادث ،ناشی از کشیدن سیگار در نزدیکی محل انبار است.
  ناپالم بی. غالبا از 21% بنزن،33% بنزین(که خودش برای بالاتر رفتن عدد اوکتان حاوی 1 تا 4% بنزن است) و 46% پلی استیرن تشکیل شده است.این مخلوط به راحتی ناپالم شعله ور نمی شود.
  ناپالم بی. توسط آمریکایی ها و قوای متفقین در جنگ جهانی دوم، در شعله افکن و بمب ها استفاده شد.برخی بر این باورند که ناپالم بی. طوری طراحی شده که با نرخ مشخصی بسوزد تا فرصت داشته باشد به سطوح بچسبد و قدرت بازدارندگی بیشتری داشته باشد.ناپالم در حال احتراق،به سرعت هوای مورد دسترس خود را از اکسیژن خالی کرده و مقادیر زیادی کربن مونوکسید و کربن دی اکسید تولید می کند.بمب های ناپالم در جنگ ویتنام و همچنین جنگ کره مورد استفاده قرار گرفتند.
  aup.irdoc.net_images_ctrop2jmq0qeboogxus8.jpg
  استفاده از آتش در جنگ ،تاریخ درازی دارد.بسیاری بر این باورند که «آتش یونانی» ، که از آن به عنوان «آتش چسبناک» نیز یاد می شود،کارکردی بر پایه ی نفت خام داشته است.استفاده از مخلوط های بنزین جامد ،توسط نیروهای متفقین در جنگ جهانی دوم،توسعه ی ناپالم را شتاب بخشید.لاستیک خام که در اشکال اولیه ی جنگ افزار های آتش زا به وفور استفاده می شد، در دوره ی عملیات های آمریکا در اقیانوس آرام،از نظر لجستیکی از دسترس خارج شد.چرا که ارتش ژاپن همگی مزارع کائوچو رادر مالایا ،اندونزی ، ویتنام و تایلند ، تحت کنترل داشت.
  کمبود لاستیک طبیعی،شیمی دان های شرکت های آمریکایی چون «دو پُنت» و «استاندارد اویل»، و همچنین شیمی دان های دانشگاه هاروارد را در سال 1942 بر آن داشت که به فکر توسعه دادن لاستیک مصنوعی برای استفاده به عنوان تایر اتومبیل ، واشر ، شلنگ،تجهیزات پزشکی و پوشش های ضد آب برای نیروهای مسلح ایالات متحده باشند.
  از 1965 تا 1969 ، کارخانه ی شیمیایی «دو» ناپالم بی. را برای نیروهای مسلح ایالات متحده تولید کرد.پس از این که آثار مرگبار و مخرب ناپالم بی. فاش شد،کمپانی «دو» برخی تحریم ها علیه برخی از محصولاتش و همچنین محدودیت هایی را برای استخدام مهندسین شیمی و شیمی دان های جدید از سوی دانشکده هایی که تحریم را پذیرفته بودند تجربه کرد.مدیریت این شرکت اظهار داشت که مهمترین تعهد این شرکت،نسبت به حکومت است.در همین حال،ناپالم بی. تبدیل به نمادی برای جنگ ویتنام شده بود.
  در 17 جولای سال 1944 ، بمب های آتشزای ناپالم، برای اولین بار و توسط 14 فروند هواپیمای پی.-38 آمریکایی بر روی یک مخزن سوخت در نزدیکی شهر «سنت لو» در فرانسه ریخته شدند.استفاده ی بعدی از ناپالم توسط نیروی های آمریکایی ، مربوط به عملیات های آنها در اقیانوس آرام می شودکه از بمب های ناپالم به عنوان یک سلاح تاکتیکی بر ضد سنگر ها،آشیانه های آتش بار ، تونل ها و بقیه ی استحکامات ژاپنی ها استفاده شد.به خصوص در «سایپن» ، «ایوجیما» ،«فیلیپین» و «اوکیناوا» که نیروهای ژاپنی حاضر به تسلیم نشدند،بمب های ناپالم برای پشتیبانی از نیروهای زمینی ایالات متحده مورد استفاده قرار گرفتند.
  aup.irdoc.net_images_zikbl1rkgq1ybm8zqki.png
  حتی وقتی که نیروی هوایی ایالات متحده در جزایر «ماریاناس» با کمبود بمب های آتشزا برای بمب افکن های بی.-29 خود مواجه شد،فرماندهان عالیرتبه مثل جنرال «کرتیس ئی. لی مِی» برای ادامه ی یورش به شهر های بزرگ ژاپن،به استفاده از ناپالم روی آوردند.
  aup.irdoc.net_images_emvh2o8t8k5basmfq0n.jpg
  همچنین در محدوده ی عملیاتی اروپا،حدودا دو هفته قبل از پایان جنگ،ناپالم بر ضد سربازان آلمانی و در محاصره ی La Rochelle به کار رفت.
  ناپالم بی. همچنین در خلال جنگ داخلی بین ارتش یونان و کمونیست های شورشی استفاده شد.در سال 1949 که آخرین سال این جنگ داخلی به حساب می آمد،ایالات متحده ،کمک نظامی خود را به دولت یونان ،با معرفی یک سلاح جدید برای پایان دادن به جنگ افزایش داد؛این سلاح جدید،چیزی جز ناپالم بی. نبود.اولین حمله با ناپالم در یونان در کوه «گراموس» رخ داد که مقر شورشی های کمونیست به حساب می آمد.
  ناپالم بی. همچنین به طور گسترده توسط نیروهای سازمان ملل در خلال جنگ کره استفاده شد.این نیرو ها در کره از حیث تعداد کمتر از نیرو های متحد کره ی شمالی و چین بودند؛ولی نیروی هوایی و دریایی ایالات متحده تقریبا کنترل تمامی شبه جزیره ی کره را در اختیار داشت.از این رو پشتیبانی نزدیک هوایی برای نیرو های خودی در امتداد مرز دو کره حیاتی بود.در چنین شرایطی خلبانان نیروی هوایی ایالات متحده و سازمان ملل از ناپالم، به عنوان یک سلاح مهم برای دفاع در برابر حملات زمینی کمونیست ها استفاده کردند.
  نیروی هوایی و دریایی ایالات متحده،ناپالم را با کارآیی بسیار مناسبی بر ضد همه گونه اهداف از جمله یگان های پیاده نظام،زرهی ، ساختمان ها،جنگل ها و حتی تونل های خط آهن به کار بردند.ناپالم تنها به تاثیرات فیزیکی خود بسنده نمی کرد؛چرا که این جنگ افزار همیشه تاثیرات روانی منفی بر روی طرف مقابل می گذارد.در خلال جنگ جهانی دوم ،نیروهای آمریکایی به خوبی می دانستند که سربازان ژاپنی ، وقتی احتمال حمله توسط ناپالم یا دیگر جنگ افزار های آتش زا را حس می کردند،موقعیت خود را رها کرده و عقب می نشستند.درحالی که ممکن بود در شرایط یکسان و در همان موقعیت ،تا سر حد مرگ با نیروهای آمریکایی بجنگند!در خلال جنگ کره ،نقش ناپالم در تضعیف روحیه وقتی نمایان شد که گروه های عظیمی از سربازان کره ای و چینی تسلیم هواپیما های در حال پرواز آمریکایی شدند!خلبانان اشاره کردند ، سربازانی که از موج اول حمله ی بمب افکن ها با بمب ناپالم جان به در برده بودند برای موج دوم حمله دستمال سفید تکان می دادند! در نهایت و پس از تماس رادیویی خلبانان با نیروهای زمینی،این سربازان کره ای و چینی اسیر شدند.مصاحبه هایی که بعد ها با اسرای جنگی انجام شد حاکی از آنست که ناپالم وحشتناک ترین جنگ افزاری است که بر علیه آنها استفاده شده است.
  استفاده های اخیر از بمب ناپالم:
  توسط فرانسه در اولین جنگ هندوچینی (1946-1954)، جنگ الجزیره(1954-1962) ، جنگ مستعمراتی پرتغال(1961-1974) جنگ صحرای غربی(1975-1991) ،توسط اسرائیل در جنگ شش روزه(1967) در نیجریه(1969) در هند و پاکستان(1965 و 1971)، در ترکیه،در خلال همکاری قبرس(1974) ،توسط مراکش در خلال جنگ صحرای غربی(1975-1991) ، در ایران(1980-1988)،در برزیل(1972) ،در مصر(1973) ،در عراق (1980-1988و 1991 و 2003-2011) ،در آنگولا(1993) ،در یوگوسلاوی(1991-1996) و توسط آرژانتین (1982)
  Kim Phúc ، یک زن ویتنامی که از یک حمله ی ناپالم جان به در برده است می گوید:«ناپالم وحشتناک ترین دردی است که می توانی تصور کنی. آب در دمای 100 درجه ی سلسیوس بخار می شود،این در حالی است که ناپالم دمایی در حدود 800 تا 1200 درجه ی سلسیوس ایجاد می کند...» این زن،شخصیتی شناخته شده است،چرا که او یکی از کودکانی است که در عکس مشهور به یادگار مانده از جنگ ویتنام به چشم می خورد.
  یک منبع از ارتش ایالات متحده در مورد ناپالم اظهار داشت که:
  "ما از فعالیت های کمپانی «دو» بسیار راضی هستیم! محصول اولیه درجه حرارت چندان بالایی نداشت،بنابرین اگر ویتنامی ها زرنگ بودند می تونستند اون رو از روی بدنشون جدا کنند.بنابرین کمپانی به ترکیب قبلی پلی استیرن اضافه کرد که باعث می شه حسابی چسبناک بشه.با این وجود اگر اونها به داخل آب می پریدند ناپالم نمی تونست به سوختنش ادامه بده.در این مرحله کارخانه فسفر سفید رو به این ترکیب اضافه کرد تا بهتر بسوزه.حتی یک قطره ی اون کافیه تا فرآیند سوختن شخص تا استخون هاش ادامه پیدا کنه و حتی در غیر این صورت هم اونا از مسمومیت توسط فسفر خواهند مرد!"
  در متن اصلی به زبان انگلیسی ، ویتنامی ها gook خطاب شده اند که یک کلمه ی توهین آمیز به شمار می رود.دقیقا مثل به کار بردن واژه ی «کاکا سیاه» به جای سیاه پوست.
  ناپالم به عنوان یک جنگ افزار آتش زا می تواند سوختگی های شدید،خفگی،بیهوشی و حتی مرگ را به دنبال داشته باشد.انفجار ناپالم ،جوّی با درصد کربن مونوکسید 20% ایجاد می کند و می تواند منجر به ایجاد توفان های آتش با سرعتی بالغ بر 110 کیلومتر بر ساعت شود.
  یکی از ویژگی های اصلی ناپالم که آنرا برای استفاده ی ضد نفر متمایز می کند این است که می تواند به پوست انسان بچسبد.و این در حالی است که عملا هیچ راهی برای برداشتن ناپالم محترق از روی پوست، وجود ندارد.
  ناپالم بر ضد نیروهایی که سنگر گرفته اند بسیار موثر است.چرا که جریانی از ماده ی آتش زا به سوی سنگر ها،کانال ها و استحکامات نیرو های دشمن سرازیر می شود.حتی کسانی که از جریان ماده ی آتش زا جان به در برده اند نیز ممکن است به دلیل کم شدن آب بدن،انتقال گرما از طریق تشعشع،خفگی،مسموم شدن توسط کربن مونوکسید و... جان خود را از دست بدهند. حملات بمب های آتش زا بر روی شهر های آلمان مثل درسدن و هامبورگ به طور مکرر مرگ هایی را با این مکانیزم،در پی داشت.
  aup.irdoc.net_images_ru4pyo1xl59mrbcfv23x.jpg
  یک بمب آتشزا که از یک هواپیما در ارتفاع پایین رها شود می تواند محدوده ای رابه مساحت 2100 متر مربع ، پوشش دهد.
  قوانین بین المللی(!) استفاده از ناپالم و دیگر جنگ افزار های آتشزا را بر ضد اهداف نظامی ممنوع نمی کند.ولی استفاده از ناپالم بر ضد افراد غیر نظامی ،توسط انجمن جنگ افزار های متعارف سازمان ملل متحد در سال 1980 ممنوع شد.
   

  موضوعات مشابه

  naghmeh از این پست تشکر کرده است.
 2. *amir ali*

  *amir ali* مدیر بخش سرگرمی و تفریح کاربر تایید شده

  تاریخ عضویت:
  ‏2 اکتبر 2012
  ارسال ها:
  1,973
  تشکر شده:
  832
  جنسیت:
  مرد
  ayval amozande boodd hal kardam
  mc-gol-
   
 1. کانال تلگرام

  اطلاعیه ها و اخبارهای فارس پاتوق ، مسابقات و جوایز
 2. گروه تلگرام

  کتاب مذهبی ، کتاب های درسی ، کتاب های علمی ، کتاب رمان
 3. برنامه تلگرام

  اپراتور ، نرم افزار های ارتباطی
 4. سرگرمی و تفریح تلگرام

  دانستنیهای جالب ، مرکز تخصصی ترول ، انواع فال ها و طالع بینی ها ، مطالب طنز آمیز ، اس ام اس و جوک
 5. آموزش تلگرام

  اخبار فارس پاتوق ، انتقادات و طرح های جدید فارس پاتوق ، نظر سنجی ، آموزش های لازم فارس پاتوق ، اطلاعیه های فارس پاتوق
 6. کانال موزیک تلگرام

  مداحی ایام فاطمیه ، مداحی ماه محرم ، موزیک های ایرانی ، موزیک های شاد ، آهنگ های خارجی ، آهنگ های پیشواز ایرانسل ، آهنگ های پیشواز همراه اول ، آهنگ های رومانتیک ، مداحی ، آهنگ های سنتی
 7. اخبار تلگرام

  اخبار حوادث ، اخبار جهان ، اخبار ورزشی ، اخبار پزشکی ، اخبار سیاسی - اقتصادی ، اخبار فرهنگی - هنری ، اخبار علمی
 8. مد و زیبایی تلگرام

  مدل لباس دخترانه ، مدل لباس زنانه ، مدل لباس پسرانه ، مدل لباس مردانه ، مدل لباس ، مدل لباس جدید ، مدل عینک ، مدل مو ، مدل ناخن ، عکس مدل
 9. کانال عکس تلگرام

  عکس های خنده دار ، عکس های بازیکنان ، عکس های ترسناک ، عکس های طبیعت ، عکس های حیوانات ، عکس های حوادث ، تصاویر عاشقانه ، تصاویر کارتونی ، عکس های اتومبیل ، تصاویر هنرمندان ، تصاویر کودکان ، عکس های متفرقه
 10. کانال فیلم تلگرام

  اپراتور همراه اول ، اپراتور ایرانسل ، اپراتور رایتل
 11. تبلیغات تلگرام و اینستاگرام

  آگهی های استخدام دولتی ، آگهی های استخدام غیر دولتی ، سوالات و پاسخ های آزمون های استخدامی
 12. کانالهای ادبی تلگرام

  تاریخ ، شعر و ادبیات ، نامه نگاری و انواع نامه ها
 13. گروه چت تلگرام

  ابزار های وبلاگ ، سئو و بهینه سازی وب سایت ، سیستم های مدیریت محتوا ، قالب های وبلاگ ، ابزار های وب سایت ، قالب های وب سایت ، معرفی وبلاگ و وب سایت های مفید ، کسب و کار در اینترنت ، کسب درآمد بدون اینترنت
 14. بهترین کانال های تلگرام

  هوا و فضا ، دانش و فن آوری در پزشکی ، دانش و فناوری در کامپیوتر ، دانش و فناوری در موبایل ، دانش و فناوری در وب سایت ها ، جنگ افزار ، تکنولوژی های روز
 15. نرم افزار اینستاگرام

  سیستم عامل ها ، لپ تاپ و تبلت ، نرم افزار ها ، سخت افزار ها ، بازی های کامپیوتری
 16. کانال پزشکی و سلامت تلگرام

  روانشناسی ، تغذیه ، بهداشت ، بیماری ها و روش درمان
 17. بهترین پیج اینستاگرام

  اخبار ورزشی ، معرفی ورزش ها و تیم ها ، شخصیت های ورزشی
 18. عکس اینستاگرام

  برنامه ریزی درسی ، مقطع آموزش ابتدایی ، مقطع آموزش راهنمایی ، مقطع آموزش متوسطه ، مقطع پیش دانشگاهی ، مقطع آموزش فنی حرفه ای ، مقطع آموزش کاردانش
 19. فیلم اینستاگرام

  مقالات کار آفرینی و طرح کسب و کار ، مقالات عمومی ، درخواست مقالات ، مقالات علمی
 20. آموزش اینستاگرام

  رشته های فنی و مهندسی ، رشته های علوم تجربی ، رشته های علوم پایه و انسانی ، رشته های هنر ، معرفی رشته های دانشگاهی ، معرفی دانشگاه های ایران ، رشته های پزشکی ، رشته های زبان انگلیسی
 21. کانال مذهبی تلگرام

  اهل بیت و علما ، احکام ، مولتی مدیای مذهبی
 22. کانال خانواده تلگرام

  خانواده ، هنر در خانه
 23. کانال آشپزی تلگرام

  انواع شیرینی ، انواع دسر ، انواع غذا ها و طرز تهیه آن ها ، خورش ها ، سوپ و سالاد ، ساندویچ و پیتزا ، سس و ترشی
 24. کانال گردش و گردشگری تلگرام

  معرفی مکان های زیارتی ، معرفی مکان های تفریحی ، معرفی مکان های شگفت انگیز ، معرفی شهرها و کشورها
 25. سایر موضوعات تلگرام

  اخبار و مطالب گوناگون خبری ، معما ها و چیستان ها ، اخبار گوناگون اینترنتی ، صندلی داغ ، گفتگو با کاربران ، بازارچه خرید و فروش ، زباله دان
 26. کانال تست روانشناسی تلگرام

  تست هوش
 27. کانال روانشناسی ازدواج تلگرام

  نکات قبل از ازدواج ، نکات بعد از ازدواج
 28. کانال مشاوره جنسی تلگرام

  راهنمایی علمی جنسی
XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.