1. فارس پاتوق پیشنهاد می کند موضوع زیر را دنبال کنید

  بدترین ضربه های دنیا
  رد اعلامیه

آلودگي هوا، دستگاه تصفيه هوا و بلاتكليفي

شروع موضوع توسط heelboy در ‏12 فوریه 2013 در انجمن دانش و فناوری در پزشکی

 1. heelboy

  heelboy کاربر تایید شده کاربر پر تلاش ( طلایی)

  تاریخ عضویت:
  ‏29 ژانویه 2013
  ارسال ها:
  560
  تشکر شده:
  374
  جنسیت:
  مرد
  پديده آلودگي هوا براي ساكنان كلانشهرها پديده شناخته شده‌اي است و به تهديدي جدي عليه سلامت ساكنان اين شهرها مبدل شده است تا جايي كه امكان دارد روزي به خاطر ...
  پایگاه اطلاع رسانی تبیان نیوز :
  استفاده بي‌رويه از خودروهاي شخصي، مصرف سوخت‌هاي فسيلي به عنوان منبع انرژي، ضعف سيستم حمل و نقل عمومي و پديده طبيعي وارونگي دما از متهمان اصلي آلودگي هوا در روزهاي پاييزي و زمستاني است. اما برخلاف آنچه به نظر مي‌رسد اثرات و پيامدهاي آلودگي هوا تنها محدود به اين روزها و تنها محدود به انسان‌ نمي‌شود. علاوه بر انسان‌ها زندگي بسياري از ديگر موجودات زنده از جمله گياهان نيز در معرض خطر است و اثرات ناشي از آلودگي هوا مي‌تواند ساختمان‌ها و سازه‌هاي فلزي را نيز با خطراتي جدي مواجه كند.
  علاوه بر اين متخصصان بر اين باورند پديده شوم آلودگي هوا مي‌تواند زمينه‌ساز بروز بيماري‌هايي نظير اختلالات ژنتيكي در نسل امروز و حتي نسل آينده باشد. بنابراين شايد بهتر باشد بگوييم خسارات ناشي از آلودگي هوا حد و مرزي نمي‌شناسد. حتي اگر همين امروز راهكاري معجزه‌گونه آلودگي هواي شهرهاي بزرگ ايران را براي هميشه تمام كند، اثرات منفي ژنتيكي آن تا نسل‌ها دامنگيرمان خواهد بود.
  خانه‌ها هم ايمن نيست
  شايد تصور كنيد در اين روزها كه گاهي به علت تعطيلي ناشي از آلودگي هوا به اجبار خانه‌نشين مي‌شويد با ماندن در محيط‌هاي داخلي و خارج نشدن از خانه از عوارض و پيامدهاي آلودگي هوا در امان مي‌مانيد.
  اگرچه ممانعت از فعاليت يا بازي كودكان در محيط‌هاي باز و خارج نشدن از خانه بخصوص براي سالمندان و افراد مبتلا به بيماري‌هاي قلبي و ريوي تا حدي مانع از ابتلا به مسموميت ناشي از افزايش غلظت آلاينده‌ها مي‌شود اما به اين معني نيست كه محيط خانه فضاي امني براي ساكنان فراهم مي‌كند.
  دكتر ساسان توانا، فوق تخصص ريه، آسم و آلرژي و عضو هيات علمي دانشگاه شهيد بهشتي در اين‌‌باره مي‌گويد: به‌طور كلي آلودگي هوا تنها به فضاي خارج از ساختمان‌ها محدود نمي‌شود بلكه محيط‌هاي داخلي نيز از آلاينده‌ها در امان نيست. در محيط بيرون از خانه شش آلاينده دي‌اكسيدنيتروژن، دي‌اكسيد گوگرد، ازن، ذرات سرب، منوكسيدكربن و ذرات معلق ده ميكروني منشا اصلي آلودگي هوا هستند كه هر كدام اثرات مضر خودشان را دارند. براي مثال دي‌اكسيد نيتروژن از گازهايي است كه عفونت‌هاي ريوي را افزايش مي‌دهد و در افرادي كه در معرض تماس زياد با اين گاز هستند احتمال ابتلا به عفونت‌هايي مانند برونشيت و حتي ذات‌الريه افزايش مي‌يابد. گاز دي‌اكسيد گوگرد نيز احتمال ابتلا به بيماري‌هاي تحريك‌پذيري مجاري هوايي و آسم را افزايش مي‌دهد و ازن موجب تحريك راه‌هاي تنفسي و ابتلا به آسم مي‌شود. اگرچه منوكسيد‌كربن روي ريه‌ها تاثيري ندارد اما عوارض قلبي وخيمي را همراه دارد و مي‌تواند موجب اختلال در ريتم قلب و آريتمي شود. خستگي، بي‌حوصلگي، كاهش عملكرد حافظه و كاهش تمركز، كم خوني، عوارض كليوي و دردهاي شكمي مزمن از عوارض سرب است.
  ذرات معلق ده ميكروني نيز منجر به ايجاد عوارض ريوي مي‌شود كه مجاري هوايي فوقاني و تحتاني را تحت‌تاثير قرار مي‌دهد. گذشته از اين آلاينده‌هاي خارجي، آلاينده‌هاي داخلي فراواني نيز سلامت ساكنان خانه‌ها تهديد مي‌كند.
  دكتر توانا با اشاره به عواقب و عوارض ناشي از پديده گرد و غبار كه چند سالي است از مرزهاي غربي و جنوبي به كشور راه يافته مي‌گويد: وجود گرده گل‌ها و گياهان، نگهداري از حيوانات خانگي، آلودگي ناشي از مايت‌ها و همچنين انتشار دود سيگار در فضاهاي بسته از مهم‌ترين منابع آلودگي هوا در محيط‌هاي داخلي است.
  مايت‌ها موجودات ميكروسكوپي از خانواده بندپايان هستند كه با چشم غيرمسلح ديده نمي‌شوند. اين موجودات گزنده نيستند اما مي‌توانند آلرژي ايجاد كنند. گذشته از اين محيط خانه در ارتباط مستقيم با هواي بيرون است بنابراين ترديدي نيست كه عوامل آلاينده بيرون از خانه بتواند محيط‌هاي داخلي را هم تحت‌تاثير خود قرار دهد.
  پيشرفت‌هاي به دست آمده در حوزه فناوري‌هاي جديد منجر به ساخت دستگاه‌هايي شده است كه تحت عنوان سيستم‌هاي تهويه به بازار عرضه شده است. برخي تصور مي‌كنند اينجا هم بهترين راهكار براي در امان ماندن از شر آلودگي هوا اين است كه دست به دامن فناوري شويم تا بلكه بتوانيم در اين روزهاي آلوده، قدري اكسيژن خالص به ريه‌هايمان برسانيم.
  نكته: اگرچه ممانعت از فعاليت يا بازي كودكان در محيط‌هاي باز و خارج نشدن از خانه تا حدي مانع از ابتلا به مسموميت ناشي از افزايش غلظت آلاينده‌ها مي‌شود، اما به اين معني نيست كه محيط خانه فضاي امني براي ساكنان فراهم مي‌كند
  به گفته دكتر توانا يكي از فناوري‌هايي كه به نظر مي‌رسد اين روزها بيش از هر روز ديگري بتواند جاي خودش را در ميان ابزارهاي لازم و ضروري زندگي باز كند دستگاه‌هاي تصفيه هواي خانگي است. دستگاه‌هاي تصفيه خانگي مي‌تواند تا حدي در حذف آلاينده‌هاي محيطي تاثيرگذار باشد و حتي قابليت حذف عوامل بيماريزاي عفوني نظير ويروس‌ها و باكتري‌ها را هم دارد. در اين دستگاه‌ها از اشعه فرابنفش استفاده مي‌شود كه مي‌تواند ميكروارگانيسم‌ها را هدف قرار داده و آنها را از بين ببرد. علاوه بر اين در دستگاه‌هاي تصفيه هوا فيلترهاي مختلفي وجود دارد. براي مثال فيلتر
  HEPAمي‌تواند 97‌/‌99 درصد ذرات بزرگ‌تر از سه ميكرون موجود در محيط را جذب كند و براي ذراتي كه قطر بزرگ‌تري دارد اين تاثير‌گذاري به مراتب بيشتر است. استفاده از كربن فعال در دستگاه‌هاي تصفيه هوا مي‌تواند نقش مهمي در جذب عوامل شيميايي داشته باشد. سيستم‌هاي يونيزه‌كننده نيز يون‌هاي منفي را در محيط آزاد مي‌كنند كه به ذرات آلاينده مي‌چسبند و به اين ترتيب ذرات آلاينده جذب صفحات الكترواستاتيك مي‌شود. البته گاهي اين دستگاه‌ها منجر به توليد ازن مي‌شود كه به نوبه خود آلودگي محيط را افزايش مي‌دهد. اگر دستگاه تصفيه هوا استاندارد باشد ميزان ازن توليد شده بسيار ناچيز است. اما در صورتي كه غيراستاندارد باشد ازن بيشتري توليد كرده و موجب تشديد آلودگي هوا مي‌شود. به همين دليل خيلي مهم است كه اگر قصد خريد دستگاه تصفيه هوا داريد از توليدكننده معتبري خريد كنيد. دستگاه‌هايي كه مجهز به فن هستند مي‌توانند آلودگي صوتي ايجاد مي‌كنند كه در بلند مدت به شنوايي آسيب مي‌رساند. بنابر اين باز هم مهم است توليدكننده دستگاه‌هاي تصفيه هوا معتبر و قابل اطمينان باشد.
  دكتر توانا در ادامه با توجه به ضرورت تعويض يا شست‌وشوي بموقع فيلترها تاكيد مي‌كند: در مجموع با توجه به هزينه تعويض فيلترها و برق مصرفي، انجمن ريه آمريكا استفاده از سيستم‌هاي تصفيه هوا را مقرون به صرفه نمي‌داند. در حقيقت ميزان تاثير اين سيستم‌ها در مقايسه با هزينه‌ها و عوارض احتمالي بسيار ناچيز است.
  نكته مهم ‌در مورد آلودگي هواي شهرهاي ايران اين است كه آلاينده‌هاي خطرناكي مانند منوكسيد كربن يا دي‌اكسيد گوگرد به هيچ وجه توسط اين دستگاه‌ها حذف نمي‌شود.
  آزبست خطري كه در كمين است
  به گفته دكتر توانا، يكي از ديگر معضلات مطرح در كلانشهرها توليد آزبست در هواست. استفاده از آزبست در صنايع در سطح دنيا ممنوع است. ايران سال 1370 قانوني به تصويب رسيد كه براساس آن هيچ‌يك از صنايع داخلي نبايد از آزبست استفاده كنند. آزبست پنبه كوهي يا پنبه نسوز است كه در افزايش استحكام در مقابل اصطكاك موثر است. در اتومبيل‌ها براي توليد لنت ترمز و كلاچ از آزبست استفاده مي‌شود تا استحكام آن افزايش يابد. با اين‌كه در ايران استفاده از آزبست ممنوع اعلام شده است اما اين ماده هنوز در صنايع مختلف كاربرد دارد. در حال حاضر آزبست موجود در هواي تهران 60 برابر كشورهاي اروپايي و آمريكايي است. در ضمن آزبست يكي از عوامل مهم در ابتلا به سرطان ريه است.
  دكتر توانا با اشاره به عواقب و پيامدهايي كه اين ماده مي‌تواند داشته باشد مي‌گويد: براي مشاهده نشانه‌ها و عوارض اين ماده نياز نيست شخص به مدت طولاني در معرض تماس با اين ماده باشد. حتي تماس با اين ماده در مقادير كم و مدت زمان‌هاي كوتاه هم مي‌تواند در افزايش احتمال ابتلا به سرطان ريه تاثير‌گذار باشد. معمولا بروز نخستين نشانه‌هاي تاثير آزبست بر ريه 25 تا 40 سال بعد نمايان مي‌شود. بنابر اين ما بايد در تهران، اصفهان، شيراز، مشهد و تبريز منتظر يك سونامي بزرگ سرطان ريه باشيم. اين پزشك فوق تخصص ريه در خاتمه مي‌گويد: وجود بنزن در هوا نيز مي‌تواند يكي از عوامل مهم در ايجاد سرطان خون باشد. احتراق ناقص سوخت يا استفاده از سوختي كه كيفيت خوبي ندارد يا به عبارتي كيفيت آن پايين است غلظت اين ماده بشدت خطرناك را در هوايي كه اين روزها تنفس مي‌كنيم افزايش داده است كه پيامدهاي بعدي وحشتناكي به همراه خواهد داشت.
  باتوجه به همه اين موارد به نظر مي‌رسد آلودگي هواي كلانشهرهاي ايران كه نتيجه بي‌مبالاتي، ضعف عملكرد و پشت‌گوش انداختن مسئولان، تصميم‌گيران و مجريان فراواني است آنقدر شديد و خطرناك است كه هزينه كردن براي خريد يك دستگاه تصفيه هوا تاثير قابل ملاحظه‌اي در بهبود آن نخواهد داشت.
   

  موضوعات مشابه

  zoziiiii از این پست تشکر کرده است.
 1. کانال تلگرام

  اطلاعیه ها و اخبارهای فارس پاتوق ، مسابقات و جوایز
 2. گروه تلگرام

  کتاب مذهبی ، کتاب های درسی ، کتاب های علمی ، کتاب رمان
 3. برنامه تلگرام

  اپراتور ، نرم افزار های ارتباطی
 4. سرگرمی و تفریح تلگرام

  دانستنیهای جالب ، مرکز تخصصی ترول ، انواع فال ها و طالع بینی ها ، مطالب طنز آمیز ، اس ام اس و جوک
 5. آموزش تلگرام

  اخبار فارس پاتوق ، انتقادات و طرح های جدید فارس پاتوق ، نظر سنجی ، آموزش های لازم فارس پاتوق ، اطلاعیه های فارس پاتوق
 6. کانال موزیک تلگرام

  مداحی ایام فاطمیه ، مداحی ماه محرم ، موزیک های ایرانی ، موزیک های شاد ، آهنگ های خارجی ، آهنگ های پیشواز ایرانسل ، آهنگ های پیشواز همراه اول ، آهنگ های رومانتیک ، مداحی ، آهنگ های سنتی
 7. اخبار تلگرام

  اخبار حوادث ، اخبار جهان ، اخبار ورزشی ، اخبار پزشکی ، اخبار سیاسی - اقتصادی ، اخبار فرهنگی - هنری ، اخبار علمی
 8. مد و زیبایی تلگرام

  مدل لباس دخترانه ، مدل لباس زنانه ، مدل لباس پسرانه ، مدل لباس مردانه ، مدل لباس ، مدل لباس جدید ، مدل عینک ، مدل مو ، مدل ناخن ، عکس مدل
 9. کانال عکس تلگرام

  عکس های خنده دار ، عکس های بازیکنان ، عکس های ترسناک ، عکس های طبیعت ، عکس های حیوانات ، عکس های حوادث ، تصاویر عاشقانه ، تصاویر کارتونی ، عکس های اتومبیل ، تصاویر هنرمندان ، تصاویر کودکان ، عکس های متفرقه
 10. کانال فیلم تلگرام

  اپراتور همراه اول ، اپراتور ایرانسل ، اپراتور رایتل
 11. تبلیغات تلگرام و اینستاگرام

  آگهی های استخدام دولتی ، آگهی های استخدام غیر دولتی ، سوالات و پاسخ های آزمون های استخدامی
 12. کانالهای ادبی تلگرام

  تاریخ ، شعر و ادبیات ، نامه نگاری و انواع نامه ها
 13. گروه چت تلگرام

  ابزار های وبلاگ ، سئو و بهینه سازی وب سایت ، سیستم های مدیریت محتوا ، قالب های وبلاگ ، ابزار های وب سایت ، قالب های وب سایت ، معرفی وبلاگ و وب سایت های مفید ، کسب و کار در اینترنت ، کسب درآمد بدون اینترنت
 14. بهترین کانال های تلگرام

  هوا و فضا ، دانش و فن آوری در پزشکی ، دانش و فناوری در کامپیوتر ، دانش و فناوری در موبایل ، دانش و فناوری در وب سایت ها ، جنگ افزار ، تکنولوژی های روز
 15. نرم افزار اینستاگرام

  سیستم عامل ها ، لپ تاپ و تبلت ، نرم افزار ها ، سخت افزار ها ، بازی های کامپیوتری
 16. کانال پزشکی و سلامت تلگرام

  روانشناسی ، تغذیه ، بهداشت ، بیماری ها و روش درمان
 17. بهترین پیج اینستاگرام

  اخبار ورزشی ، معرفی ورزش ها و تیم ها ، شخصیت های ورزشی
 18. عکس اینستاگرام

  برنامه ریزی درسی ، مقطع آموزش ابتدایی ، مقطع آموزش راهنمایی ، مقطع آموزش متوسطه ، مقطع پیش دانشگاهی ، مقطع آموزش فنی حرفه ای ، مقطع آموزش کاردانش
 19. فیلم اینستاگرام

  مقالات کار آفرینی و طرح کسب و کار ، مقالات عمومی ، درخواست مقالات ، مقالات علمی
 20. آموزش اینستاگرام

  رشته های فنی و مهندسی ، رشته های علوم تجربی ، رشته های علوم پایه و انسانی ، رشته های هنر ، معرفی رشته های دانشگاهی ، معرفی دانشگاه های ایران ، رشته های پزشکی ، رشته های زبان انگلیسی
 21. کانال مذهبی تلگرام

  اهل بیت و علما ، احکام ، مولتی مدیای مذهبی
 22. کانال خانواده تلگرام

  خانواده ، هنر در خانه
 23. کانال آشپزی تلگرام

  انواع شیرینی ، انواع دسر ، انواع غذا ها و طرز تهیه آن ها ، خورش ها ، سوپ و سالاد ، ساندویچ و پیتزا ، سس و ترشی
 24. کانال گردش و گردشگری تلگرام

  معرفی مکان های زیارتی ، معرفی مکان های تفریحی ، معرفی مکان های شگفت انگیز ، معرفی شهرها و کشورها
 25. سایر موضوعات تلگرام

  اخبار و مطالب گوناگون خبری ، معما ها و چیستان ها ، اخبار گوناگون اینترنتی ، صندلی داغ ، گفتگو با کاربران ، بازارچه خرید و فروش ، زباله دان
 26. کانال تست روانشناسی تلگرام

  تست هوش
 27. کانال روانشناسی ازدواج تلگرام

  نکات قبل از ازدواج ، نکات بعد از ازدواج
 28. کانال مشاوره جنسی تلگرام

  راهنمایی علمی جنسی
XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.