1. انجمن های فارس پاتوق
  مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.
  رد اعلامیه

نانوآسفالت خود ترميم

شروع موضوع توسط heelboy در ‏12 فوریه 2013 در انجمن تکنولوژی های روز

 1. heelboy

  heelboy کاربر تایید شده کاربر پر تلاش ( طلایی)

  تاریخ عضویت:
  ‏29 ژانویه 2013
  ارسال ها:
  560
  تشکر شده:
  374
  جنسیت:
  مرد
  ويژگي‌هاي شگفت‌انگيز قير و آسفالت قرن‌هاست كشف شده است، اما همين اواخر بود كه تركيب قير با شن و ماسه ماده تركيبي خارق‌العاده‌اي را در اختيار بشر گذاشت كه با ...
  پایگاه اطلاع رسانی تبیان نیوز :
  نرم براي حركت خودروها و سخت براي آسيب‌ديدن از گزند ابر و باد و مه و خورشيد و فلك. اما وقتي همه اين عوامل كنار هم جمع شوند اندك‌اندك غرور آسفالت را مي‌شكنند و در قلب آن ترك‌هايي ايجاد مي‌كنند كه هيچ راهداري با آنها سر دوستي ندارد.
  ريزترين ترك در پوشش آسفالت زمينه‌ساز ترك‌هايي بزرگ‌تر و بزرگ‌تر است و در نهايت كار به جايي مي‌رسد كه بخشي از آسفالت كنده شده و ما با صحنه آشناي جاده‌هاي پر چاله روبه‌رو مي‌شويم.
  ‌توجه به معضل ترك خوردگي آسفالت، سال‌هاست ذهن پژوهشگران زيادي را به خود مشغول كرده است. از جمله آنها كامران رحمتي شادباد، دانشجوي دكتري رشته سازه‌هاي هيدروليكي دانشگاه تبريز بود كه طرح «نانو آسفالت خود ترميم‌گر ضدترك» او توانسته روزنه اميدي در دل راهدارها ايجاد كند.
  رحمتي كه جوايز متعددي به دليل اختراعات متعدد خود از جشنواره‌هاي سراسر دنيا كسب كرده، در اين گفت‌وگو درباره اهميت و فناوري به كار رفته در طرح اخير خود كه جايزه اختراع برتر جشنواره ITEX2012 مالزي را نيز از آن خود كرده، صحبت كرده است كه توجه شما را به آن جلب مي‌كنيم.
  نانو آسفالت خود ترميم‌گر ضدترك! نام طولاني و عجيبي است. موضوع چيست؟
  ترك‌خوردگي آسفالت‌ يكي از بزرگ‌ترين مشكلات راهسازي در جهان است. سالانه مبالغ فراواني صرف بازسازي چنين ترك‌هايي مي‌شود. تغييرات دمايي آب و هوا يكي از مهم‌ترين عوامل توليد ترك در آسفالت است. فرآيند توليد ترك و بزرگ‌شدن اندازه آن يك پروسه طولاني است. در اينجا مشكل بسيار حادي كه مطرح مي‌شود زياد بودن عوامل ايجاد‌كننده ترك است. اين عوامل در بخش‌هاي مختلف از طريق مكانيسم‌هاي گوناگون قادرند در سطح آسفالت توليد ترك كنند.‌آسفالت خود‌ترميم‌گر باعث ترميم شكاف و ترك‌هاي مويي در سطح آسفالت مي‌شود؛ قبل از اين‌كه ترك پيش رفته و بزرگ شود، آسفالت به صورت خودكار شروع به ترميم قسمت ترك‌خورده مي‌كند كه اين امر باعث ايجاد سطح صاف مي‌شود.
  ‌چه رازي در اين آسفالت جديد وجود دارد كه به آن، اين قابليت شگفت‌انگيز را مي‌دهد؟
  در آسفالت خود‌ترميم‌گر، عاملي اضافي به نام كپسول كه در آن عامل اصلاح‌كننده، به همراه آغاز‌‌كننده كاتاليستي وجود دارد آسفالت را در مقابل ضربه حساس كرده و با ايجاد ضربه به آن كپسول مي‌شكند؛ در اين حالت تركيب عامل اصلاح‌كننده و آغاز‌كننده كاتاليستي، ترميم آسفالت را سبب مي‌شود. در واقع اين نانوكپسول‌ها اگر در معرض تركي قرار گيرند، مي‌شكنند و مواد درون آنها تركيب شده و ماده سخت چسب مانندي توليد مي‌كنند كه مشابه عمل بخيه‌زدن در پزشكي، لبه‌هاي ترك آسفالت را به هم مي‌چسباند و از گسترش ترك جلوگيري مي‌كند.
  و اين موضوع مانع گسترش ترك‌هاي ريز و تبديل آنها به شكاف‌هاي عميق يا چاله در سطح خيابان مي‌شود. درست است؟
  بله دقيقا همين‌طور است. البته لازم به ذكر است داشتن آسفالت مطلوب علاوه بر مشخصات مهندسي قير به مشخصات فني زيرسازي راه و شرايط بهره‌برداري از آن نيز بستگي دارد، اما در نهايت استفاده از اين نوع آسفالت عمر روكش جاده‌ها را چند‌ برابر افزايش مي‌دهد و آن هم به دليل فرآيند استفاده شده در اين اختراع است كه كاتاليستي بوده و بسيار سريع عمل مي‌كند.
  غير از افزايش طول عمر روكش جاده‌ها ديگر چه مزيت‌هايي را مي‌توانيد براي اين محصول نوآورانه خودتان برشماريد؟
  مقاوم شدن آسفالت در مقابل تغييرات شديد دمايي، مقاومت در مقابل نيروهاي وارد شده توسط اتومبيل‌هاي سنگين، محدود كردن انتشار گاز گلخانه‌اي براي توليد مجدد آسفالت جديد، مصرف كمتر انرژي، كاهش سروصداي ترافيك كه در اثر حركت اتومبيل روي آسفالت قديمي و ترك خورده ايجاد مي‌شود و سلامت در رانندگي به اين دليل كه خيلي از تصادفات به دليل تصميم به فرار راننده از يك ترك يا چاله بزرگ حادث مي‌شود، از مهم‌ترين ويژگي‌هاي مثبت اين نوع آسفالت به‌شمار مي‌رود.
  شما عضو خانه نخبگان تبريز هم هستيد. نقش اين بنياد را در شكوفايي استعدادهاي خود چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟
  رحيمي شادباد: در آسفالت خود‌ترميم‌گر، عاملي اضافي به نام كپسول وجود دارد كه آسفالت را در مقابل ضربه حساس كرده و با ايجاد ضربه به آن كپسول مي‌شكند؛ در اين حالت تركيب عامل اصلاح‌كننده و آغاز‌كننده كاتاليستي، آسفالت را ترميم ‌مي‌كند
  با داير شدن بنياد ملي نخبگان حمايت‌هاي خوبي در جهت هدايت و راهنمايي جوانان مبتكر صورت گرفته است. اين دفتر نقش مهمي در شناسايي ظرفيت‌هاي جوانان، هدف دهي به طرح‌هاي تحقيقاتي و از همه مهم‌تر اجرايي‌شدن و به مرحله توليد رساندن اختراعات و ابداعات آنها دارد. ولي واقعيت اين است كه اين سطح حمايت‌ها براي مخترعان و نخبگان كشور ما كافي نيست.
  كافي نيست؟ چه انتظاري داريد كه برآورده نشده باشد؟
  بايد گفت حمايت از نخبگان و مبتكران بايد به يك فرهنگ عمومي تبديل شود، زيرا نخبه‌پروري يك وظيفه همگاني و ملي است. نخبه‌پروري صرفا با اتكا به اقدامات يك بنياد يا نهاد دولتي ممكن نيست و نخبه‌پروري بايد در متن زندگي مردم و در فرهنگ و اقتصاد جامعه قرار گيرد. مردم بايد نخبگان را درك كنند و به آنها ارزش و بها دهند و به نظرم اين وظيفه اصلي بنياد نخبگان است. ساير حمايت‌ها در درجه بعدي قرار دارد.
  به نظر من عدم امكان اجرايي شدن طرح‌ها، اختراعات و ابداعات نخبگان ايراني مهم‌ترين معضل اين قشر در جامعه است. بسياري از مخترعان كشور به دليل نبود حاميان مالي براي صنعتي‌كردن اختراعاتشان، پيشنهادهاي وسوسه‌انگيز كشورهاي خارجي را با وجود ميل باطني خود پذيرفته و از كشور خارج شده‌اند. شايد اصلي‌ترين انتظار مخترعان امكان صنعتي‌كردن اختراعاتشان است.
  همچنين بايد امكاني فراهم شود تا نخبگان كشور فارغ از دغدغه‌هاي اداري اختراعات و خلاقيت‌هاي خود را به مرحله عمل برسانند. البته منظور من از حمايت بيشتر، حمايت معنوي است تا حمايت مادي. چون به نظر من ارزش‌دادن به يك استعداد شكوفا شده يا در حال شكوفايي بالاترين چيزي است كه يك استعداد يا يك نخبه هم از مردم و هم از مسئولان دارد. بخصوص نخبگان نوجوان و در حال رشد.
  غير از نانو آسفالت خود ترميم‌گر چه پژوهش‌هاي ديگري انجام داده ايد؟
  بيشتر كارهاي پژوهشي بنده در خصوص كاربرد نانوتكنولوژي در مهندسي عمران و با محوريت تكنولوژي بتن و مهندسي تصفيه آلاينده‌هاست. بنده اولين كار تحقيقاتي‌ام را ‌تابستان 1386 با مطالعه روي طرح تحقيقاتي با عنوان توليد بتن شيشه‌اي شروع كردم. كار روي فرآيند توليد بتن شيشه‌اي، نانو بتن فتوكاتاليست تصفيه‌گر فاضلاب شيميايي، نانو بتن تصفيه‌گر سموم كشاورزي، اگزوز پالايشگر گازهاي آلوده با استفاده از فناوري نانو و طراحي و ساخت نانو رآكتور تصفيه‌گر فاضلاب شهري بدون توليد لجن بر پايه فناوري فتوكاتاليست از مهم‌ترين كارهاي من بوده‌اند.
  در پايان اگر حرفي براي نسل خودتان داريد...
  دوران جواني دوره نشاط، شادابي، پويايي، شكوفايي و سرزندگي است. پيشنهاد من به جوانان اين است كه اولا در همه كارها توكل به خدا را از ياد نبرند ثانيا به خودشان باور داشته باشند. خيلي وقت‌ها شده كه خود من در انجام برخي كارهاي خيلي بزرگ كه برايم بيشتر در حد يك رويا به نظر مي‌رسيده و شبيه داستان‌هاي علمي ـ تخيلي بوده، چون خودم را باور داشتم موفق شدم. مشورت با استادان و مطالعه دقيق علمي هم از جمله موضوعاتي است كه بدون آنها كار تحقيقي و پژوهشي درست جلو نخواهد رفت و از مسير خود منحرف خواهد شد.
   

  موضوعات مشابه

XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.