1. فارس پاتوق پیشنهاد می کند موضوع زیر را دنبال کنید

  بدترین ضربه های دنیا
  رد اعلامیه

لطفا به من نگاه کنید+عکس

شروع موضوع توسط همراز در ‏8 آوریل 2013 در انجمن گفتگو با کاربران

 1. همراز

  همراز عضو تیم مدیریت مدیریت ارشد

  تاریخ عضویت:
  ‏2 آگوست 2012
  ارسال ها:
  1,286
  تشکر شده:
  1,468
  جنسیت:
  مرد
  در چند سال اخیر لباس‌هایی وارد بازار ایران شده است که هیچ سنخیتی با فرهنگ و آموزه‌های دینی ما ندارد. شلوارهایی که از چند ناحیه پاره هستند و بدن انسان را نمایان می‌کنند و تی‌شرت‌هایی که عبارت‌هایی با زبان‌های خارجی بر آنها نقش بسته و کم‌کم به انتخاب اول جوانان و نوجوانان تبدیل شده است.
  12.jpg

  جامعه شناسان مد را نمادی از شیوه زندگی و ابزاری نمایانگر ثروت، رفاه و پایگاه طبقاتی که فرد به آن تعلق دارد، تعریف می‌کنند. شاید به این دلیل که مدگرایان پایگاه طبقاتی خودشان را در پشت نقابی پنهان می‌کنند
  به قول آقای کلاه قرمزی: «دیده شده است آقاهای مرجی که از فرق سر تا نوک پایشان زخمی و زیلی است وقتی علت را از آن ها جویا می شوی، می گویند: ای روزگار! امان از این مُد!»
  واقعا دیده شده است در خیابان فرق های مبارک سر که بر در و دیوار کوبیده شده است، چرا که نوع پوشش برخی از جوان های عزیزتر از جان در خیابان آن چنان خیره کننده است که هوش از سر آدم می برد و همین باعث می شود جلوی پایش را نبیند و مدام به در و دیوار بخورد. باور کنید. در این شماره به جان یک «شلوار لی کهنه» افتادیم تا چنان بلای مُدگونه ای به سرش بیاوریم تا ببینیم شما جوانان در مواجهه با «مُدلیسم » چه واکنشی از خود نشان می دهید و آیا حاضرید به قیمت «مُد» در خیابان هر جور دوست دارید راه بروید؟! وقتی یک شلوار کهنه لی که توسط خودمان پاره شده است را با قیمت گزاف بخرید؟ یکی از بوتیک های شهر مکان این هفته سوژه این هفته ماست. با ما همراه باشید...
  شلوار بیچاره نگارنده
  با کلی اکراه فراوان «شلوار» عزیزم را برای انجام مراسم «مُد» شدن به دفتر جیم آوردیم. راستش را بخواهید تنها ایده ای که در ذهن مان بود بیچاره کردن این شلوار بیچاره بود! چه سختی ها کشیدیم تا یک مُد «تایلندی مکزیکی اروپایی» پدید آوریم.
  انتظار برای اولین دشت مشتری مُد
  با هماهنگی از قبل صورت گرفته با صاحبان بوتیک پشت پیشخوان می رویم و آماده می شویم تا اولین مشتری وارد مغازه شود. شلوار مُد را در قفسه لا به لای سایر شلوارهای لی مخفی می کنیم و منتظر اولین دشت می شویم. ساعت دیواری مغازه 11 و 55 دقیقه را نشان می دهد. اولین مشتری وارد می شود. او که گویا از مشتریان ثابت مغازه است با صاحبان مغازه خوش و بشی می کند و شلوار لی جدید می خواهد. بابک می گوید: «یک مدل جدید بده...»
  یک مدل جدید اومده که فکر کنم لنگه اش رو ندیده باشی...
  شلوار را از قفسه بیرون می آوریم.
  یعنی جنس تک. باور کن فقط همین یکی رو دارم. جنس از تایلند اومده. البته مدل مکزیکیه ها. نگاه کن...
  مشتری هاج و واج به شلوار نگاه می کند و مدام با پارگی عجیب دمپای آن ور می رود.
  نه، ممنون. یه مدل دیگه بیار...
  چرا؟! مگه بده. این الان اون ور آب مد روزه. باور کن کلا یکی از رفقا 4، 5 تا از تایلند آورده. 3 تاش تو تهرونه و یکی اصفهان و یکی هم مشهد.
  /باخنده/ این چیه؟ نه داداش یکی دیگه بیار.
  مگه چیه؟ مُد روزه...
  مشتری نمی خواهد مُد ساخته را بخرد. دست مان را برایش رو می کنیم و به او توضیح می دهیم که .... بابک 26 ساله می گوید: «راستش من اصلا حاضر نیستم از این لباسا بپوشم. اهل این نیستم که بگم حرف مردم برام مهمه ولی این جور هم دیگه نمی پوشم.» بابک در جواب این سوال که اگر مُد باشد چه؟ می گوید: «هر چه که مُد بود که نباید پوشید. من بر اساس سلیقه خودم لباس می پوشم و به حرف مردم و مُد روز کاری ندارم.»
  آقای خاص، خاص می پوشد
  مشتری بعدی پسری با موهای بلند است و تیپ آن چنانی دارد، به نظر می رسد سوژه خوبی باشد. با خودمان می گوییم: «او دیگر این شلوار را می پسندد و دست به جیب می شود.» جنس به اصطلاح تایلندی مکزیکی را جلویش می گذاریم و او با بی اعتنایی می گوید: «این چیه؟»
  یک شلوار آک آک واسه خودت. اصلا از در اومدی داخل مغازه گفتم باید اینو واست بیارم. جنس تایلندی اصل. مدل مکزیکی. اصلا خاص خاصه. عین خودت...
  aimg.tebyan.net_big_1391_07_959122217416321251035081275573610270.jpg
  /با اشاره به دمپای پاره شده شلوار/ نه دیگه این قدر خاص. یه شلوار دیگه بیار...
  ای بابا! ما رو بگو گفتیم شما جوونی و اهل دل. این شلوار کار دسته از اون ور اومده. بعد شما می گی یکی دیگه! باور کن تکه...
  تک باشه. ولی نه دیگه این جوری.
  چانه زنی ما به همین جا کات می شود. او خودش را جلال معرفی می کند، 28 ساله است و ظاهری متفاوت دارد. او بعد از آن که می فهمد جلوی دوربین مخفی قرار گرفته، می گوید: «خاص می پوشم ولی باید با سلیقه ام جور در بیاد. من این شلوار رو نمی پوشم. نه به خاطر این که پاره بود. واسه این که ازش خوشم نیومد.» جلال در پاسخ به این سوال که نگاه جامعه در این باره چه قدر برایت مهم است، می گوید: «من به دل خودم توجه می کنم و کاری به کسی ندارم.»
  دخلی که داشت پُر می شد!
  100 دلار ناقابل! سامان داشت راضی می شد که با 100 دلار ناقابل شلوار را بخرد. سامان یکی از مشتری های جوان بود که به قیافه اش می خورد 22 سال بیشتر نداشته باشد. وقتی شلوار را جلوی رویش گذاشتیم، ابتدا خندید و بعد گفت: «چه عجیب!»
  چرا عجیب؟! یک مدل تک. تو بازار که لنگه اش رو پیدا نمی کنی...
  چند هست؟
  چندش رو ول کن عزیزم. تو برو «پرو» کن، من باهات راه میام.
  /اشاره به پارگی پایین شلوار/ اینجاش رو نمی شه واسم دوخت بزنی؟
  چرا نشه اتفاقا خودمم به بچه های اون ور گفتم این دم پاشو دوخت بزنین قشنگ تر می شه، طفلی ها چینگ چانگ چونگی بودن حالیشون نبود. حالا می خوای برو «پرو»...
  نگفتی چند؟ اصلا ببینم پولم می رسه...
  قابل تو رو نداره. این چون از اون ور اومده و کار دسته نرخش هم دلاریه، ریالی نیست. ناقابل 100 دلار...
  مشتری با شنیدن قیمت جا می خورد. اما وقتی خودمان را به سامان جوان معرفی می کنیم بیشتر تعجب می کند.
  چرا می خواستی شلوار رو بخری؟
  راستش من اهل مُد هستم. فکر کردم اینم واسه خودش به مُده.
  عرف جامعه یا نظر خانواده در انتخاب لباس برای شما مهم نیست؟
  خب چرا. ولی به هر حال منم جوونم و دوست دارم بر اساس مُد زندگی کنم.
  یعنی مُد هر چی بود می پوشی؟ حتی اگه مغایر با شانت باشه؟
  /کمی فکر می کند/ نمی دونم...
  آقا! لطفا به من نگاه کن
  «اصلا بعضی ها دل شان می خواهد همه بهشان نگاه کنند. شاید این افراد نیاز به توجه بیشتری داشته باشند...» این ها جملاتی است که یکی از فروشندگان بوتیک است می گوید وی در گفت و گو با ما از مشتری هایش می گوید: «ما این جا همه نوع مشتری داریم. حتی مشتری هایی می آیند و لباس هایی شبیه شلوار شما /باخنده/ البته نه به این ضایعی، از ما می خواهند.» او اضافه می کند: «من فکر می کنم آن هایی که از این لباس ها می پوشند نیاز به جلب توجه دارند.» در حین صحبت هایمان یکی از دوستان وی وارد مغازه می شود و با او خوش و بش می کند. او ما را شگفت زده می کند: «کاظم ببین این آقا از دوستامه. یک شلوار کار دست آورده می خواد تو بازار تولید کنه. تو خودت مغازه داری ببین مشتری این کار رو داری؟» شلوار را جلوی چشمان هاج و واج ما باز و کار ما را کساد می کند. کاظم می گوید: «این چیه؟! «چرا این قدر داغونه؟» کاظم اضافه می کند: «نه بابا! دیگه این قدر ضایع نمی خرن ازمون. البته اگه این پارگی پایین پاش نبود می شد فروخت.» وارد بحث می شویم و از کاظم می پرسیم: «یعنی مشتری واسش نداری؟» کاظم می گوید: «چرا؟ من شلوار داشتم از بالا تا پایینش پاره بوده ولی این پارگی دمپاش خیلی داغونه.» خودمان را معرفی می کنیم و با کاظم که خودش یکی از فروشندگان پاساژ است صحبت می کنیم. او می گوید: «راستش جوان ها با مُد روز زندگی می کنند و فکر می کنم برایشان فقط مهم باشد که چه مدلی بپوشند که جلب نظر کند.» وی می افزاید: «برای این قشر از جوان ها حرف مردم مهم نیست.» کاظم هم با خنده از بوتیک بیرون می رود..

  باید به نظر همدیگر احترام بگذاریم
  فرشاد با یک کیف بزرگ که به ظاهر دوربین فیلم برداری در آن بود وارد مغازه می شود. کت و شلواری است و ظاهرش به خلبان های هواپیما هم می خورد. صاحب بوتیک ابتدا شلوار لی های خودش را به او نشان می دهد و بعد ما دست به کار می شویم.
  آقا یک شلوار جدید هم واسمون اومده. ببینین می پسندین...
  هنوز شلوار را کامل باز نکردیم که می گوید: «نه!»
  وقتی به فرشاد می گوییم خبرنگار هستیم و ماجرا را برایش توضیح می دهیم، خیلی راحت می گوید: «ببینید باید به نظر همدیگه احترام بذاریم. من از این لباسا نمی پوشم، اون جوونی هم که می پوشه هر چند سلیقه خودش رو داره ولی باید بدونیم که ما در جامعه ای زندگی می کنیم که رعایت برخی مسائل ضروری است.» آقا فرشاد کلی از مغازه خرید می کند و ما هم بعد از او بار و بندیلمان را می بندیم تا مکان را ترک کنیم.
  شلواری که در گنجه ماند

  بار و بندیلمان را جمع کردیم و شلوارمان را هم که از قدیم گفته اند: «مال بد بیخ ریش صاحبش» گذاشتیم توی بقچه مان و به دفتر جیم بازگشتیم. راستش را بخواهید در تمام طول مسیر بازگشت به این فکر می کردیم که آیا حاضریم همین شلوار را خودمان بپوشیم. شاید این شلوار برای همیشه به گنجه منتقل شود اما آیا به راستی شما به عنوان یک جوان حاضرید چنین لباسی را به بهانه آن که مُد روز است ولی با عرف جامعه مغایرت دارد بپوشید؟ آیا نظر جامعه برای شما مهم است یا سلیقه و علاقه شخصی بر آن ارجحیت دارد؟!
   

  موضوعات مشابه

  گلناز2222 و sh.gh.k از این پست تشکر کرده اند.
 2. hany21

  hany21 ANTI.ZION کاربر تایید شده

  تاریخ عضویت:
  ‏5 ژانویه 2013
  ارسال ها:
  258
  تشکر شده:
  227
  جنسیت:
  زن
  ارهٰ واقعا خیلی بد و نگران کننده است...
   
  همراز از این پست تشکر کرده است.
 3. همراز

  همراز عضو تیم مدیریت مدیریت ارشد

  تاریخ عضویت:
  ‏2 آگوست 2012
  ارسال ها:
  1,286
  تشکر شده:
  1,468
  جنسیت:
  مرد
  کاریش هم نمیشه کرد اخه
   
 4. hany21

  hany21 ANTI.ZION کاربر تایید شده

  تاریخ عضویت:
  ‏5 ژانویه 2013
  ارسال ها:
  258
  تشکر شده:
  227
  جنسیت:
  زن
  واقعااااااااااااا متاسفم
   
 1. کانال تلگرام

  اطلاعیه ها و اخبارهای فارس پاتوق ، مسابقات و جوایز
 2. گروه تلگرام

  کتاب مذهبی ، کتاب های درسی ، کتاب های علمی ، کتاب رمان
 3. برنامه تلگرام

  اپراتور ، نرم افزار های ارتباطی
 4. سرگرمی و تفریح تلگرام

  دانستنیهای جالب ، مرکز تخصصی ترول ، انواع فال ها و طالع بینی ها ، مطالب طنز آمیز ، اس ام اس و جوک
 5. آموزش تلگرام

  اخبار فارس پاتوق ، انتقادات و طرح های جدید فارس پاتوق ، نظر سنجی ، آموزش های لازم فارس پاتوق ، اطلاعیه های فارس پاتوق
 6. کانال موزیک تلگرام

  مداحی ایام فاطمیه ، مداحی ماه محرم ، موزیک های ایرانی ، موزیک های شاد ، آهنگ های خارجی ، آهنگ های پیشواز ایرانسل ، آهنگ های پیشواز همراه اول ، آهنگ های رومانتیک ، مداحی ، آهنگ های سنتی
 7. اخبار تلگرام

  اخبار حوادث ، اخبار جهان ، اخبار ورزشی ، اخبار پزشکی ، اخبار سیاسی - اقتصادی ، اخبار فرهنگی - هنری ، اخبار علمی
 8. مد و زیبایی تلگرام

  مدل لباس دخترانه ، مدل لباس زنانه ، مدل لباس پسرانه ، مدل لباس مردانه ، مدل لباس ، مدل لباس جدید ، مدل عینک ، مدل مو ، مدل ناخن ، عکس مدل
 9. کانال عکس تلگرام

  عکس های خنده دار ، عکس های بازیکنان ، عکس های ترسناک ، عکس های طبیعت ، عکس های حیوانات ، عکس های حوادث ، تصاویر عاشقانه ، تصاویر کارتونی ، عکس های اتومبیل ، تصاویر هنرمندان ، تصاویر کودکان ، عکس های متفرقه
 10. کانال فیلم تلگرام

  اپراتور همراه اول ، اپراتور ایرانسل ، اپراتور رایتل
 11. تبلیغات تلگرام و اینستاگرام

  آگهی های استخدام دولتی ، آگهی های استخدام غیر دولتی ، سوالات و پاسخ های آزمون های استخدامی
 12. کانالهای ادبی تلگرام

  تاریخ ، شعر و ادبیات ، نامه نگاری و انواع نامه ها
 13. گروه چت تلگرام

  ابزار های وبلاگ ، سئو و بهینه سازی وب سایت ، سیستم های مدیریت محتوا ، قالب های وبلاگ ، ابزار های وب سایت ، قالب های وب سایت ، معرفی وبلاگ و وب سایت های مفید ، کسب و کار در اینترنت ، کسب درآمد بدون اینترنت
 14. بهترین کانال های تلگرام

  هوا و فضا ، دانش و فن آوری در پزشکی ، دانش و فناوری در کامپیوتر ، دانش و فناوری در موبایل ، دانش و فناوری در وب سایت ها ، جنگ افزار ، تکنولوژی های روز
 15. نرم افزار اینستاگرام

  سیستم عامل ها ، لپ تاپ و تبلت ، نرم افزار ها ، سخت افزار ها ، بازی های کامپیوتری
 16. کانال پزشکی و سلامت تلگرام

  روانشناسی ، تغذیه ، بهداشت ، بیماری ها و روش درمان
 17. بهترین پیج اینستاگرام

  اخبار ورزشی ، معرفی ورزش ها و تیم ها ، شخصیت های ورزشی
 18. عکس اینستاگرام

  برنامه ریزی درسی ، مقطع آموزش ابتدایی ، مقطع آموزش راهنمایی ، مقطع آموزش متوسطه ، مقطع پیش دانشگاهی ، مقطع آموزش فنی حرفه ای ، مقطع آموزش کاردانش
 19. فیلم اینستاگرام

  مقالات کار آفرینی و طرح کسب و کار ، مقالات عمومی ، درخواست مقالات ، مقالات علمی
 20. آموزش اینستاگرام

  رشته های فنی و مهندسی ، رشته های علوم تجربی ، رشته های علوم پایه و انسانی ، رشته های هنر ، معرفی رشته های دانشگاهی ، معرفی دانشگاه های ایران ، رشته های پزشکی ، رشته های زبان انگلیسی
 21. کانال مذهبی تلگرام

  اهل بیت و علما ، احکام ، مولتی مدیای مذهبی
 22. کانال خانواده تلگرام

  خانواده ، هنر در خانه
 23. کانال آشپزی تلگرام

  انواع شیرینی ، انواع دسر ، انواع غذا ها و طرز تهیه آن ها ، خورش ها ، سوپ و سالاد ، ساندویچ و پیتزا ، سس و ترشی
 24. کانال گردش و گردشگری تلگرام

  معرفی مکان های زیارتی ، معرفی مکان های تفریحی ، معرفی مکان های شگفت انگیز ، معرفی شهرها و کشورها
 25. سایر موضوعات تلگرام

  اخبار و مطالب گوناگون خبری ، معما ها و چیستان ها ، اخبار گوناگون اینترنتی ، صندلی داغ ، گفتگو با کاربران ، بازارچه خرید و فروش ، زباله دان
 26. کانال تست روانشناسی تلگرام

  تست هوش
 27. کانال روانشناسی ازدواج تلگرام

  نکات قبل از ازدواج ، نکات بعد از ازدواج
 28. کانال مشاوره جنسی تلگرام

  راهنمایی علمی جنسی
XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.