1. انجمن های فارس پاتوق
  مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.
  رد اعلامیه

تولید گاو سالم بدون شاخ!

شروع موضوع توسط 18u در ‏7 مه 2013 در انجمن دانستنیهای جالب

 1. 18u

  18u برترین کاربر انجمن کاربر تایید شده

  تاریخ عضویت:
  ‏20 ژانویه 2013
  ارسال ها:
  2,792
  تشکر شده:
  1,493
  جنسیت:
  زن


  amedia_isna_ir_content_307_7_jpg_3_.jpg

  دانشمندان انگلیسی در تلاش برای تولید گاو سالم و ایمن بدون شاخ هستند تا خطر آسیب رسانی به کشاورزان، عابران و دیگر حیوانات را کاهش دهند.

  به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، محققان در حال استفاده از شیوه های ویرایش ژن برای الحاق یک تکه دی ان ای در ژنوم گاو هولشتاین، مهمترین نژاد گاو شیری انگلیس به منظور حذف رشد شاخ در این حیوان هستند.
  دی ان ای اضافی از دیگر نژادهای گاو برای تولید یک گاو شیری گرفته شده که از هر جهت نسبت به احشام موجود شبیه بوده اما شاخ ندارد.
  جلوگیری از رشد شاخ می تواند نیاز برای سوزاندن غدد شاخی توسط کشاورزان را از بین ببرد که کاری بسیار سخت و برای حیوانات بسیار دردناک است.
  شیوه مورد استفاده در این پژوهش یکی از اشکال جدید مهندسی ژنتیکی بوده که به دانشمندان اجازه ایجاد تغییرات دقیق ژنتیکی در دی ان ای را داده و دانشمندان موسسه راسلین اخیرا از این شیوه برای تولید خوکهایی با ژن ویرایش شده جهت مقاوم سازی آنها در برابر بیماری استفاده کرده اند.

  این دانشمندان اکنون در حال کار با اسکات فارنکورگ، استاد ژنتیک دانشگاه مینه سوتا هستند که از این شیوه ها برای تولید گاوهای هولشتاین بدون شاخ استفاده می کند.

  فارنکورگ یک نوار کوتاه دی ان ای از ژنوم گاو آنگوس قرمز که رشد شاخ را سرکوب کرده، گرفته و آنرا در سلولهای بدست آمده از یک گاو هولشتاین موسوم به رندی وارد کرد.

  به گفته وی، تاکنون میلیونها سلول اصلاح شده با این شیوه بدست آمده و در گام بعدی از فناوری شبیه سازی برای تبدیل برخی از این سلولها به 40 جنین و کاشت آنها در بدن گله ای از مادران جانشین استفاده خواهد شد.

  هرکدام از حیوانات بدست آمده یک نمونه شبیه سازی شده بدون شاخ بوده و فرزندان آنها باید بدون شاخ باشند.
  این کار از پتانسیل حذف شاخ از کل نژاد یک نسل برخوردار بوده و می تواند سریع ترین و چشمگیرترین تغییر ایجاد شده توسط علم در ظاهر یک گاو باشد.
  در گاوهای گوشتی مانند آنگوس آبردین، کشاورزان قابلیت رشد شاخ را سرکوب کرده اند اما این کار بدون آسیب رسانی به شیردهی گاو هولشتاین و دیگر نژادهای شیری غیرممکن است.​
   

  موضوعات مشابه

XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.