1. انجمن های فارس پاتوق
  مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.
  رد اعلامیه

پیش بینی قیمت طلا در ایران پس از انتخابات

شروع موضوع توسط ♥azin baroon♥ در ‏19 مه 2013 در انجمن اخبار و مطالب گوناگون خبری تلگرام

 1. ♥azin baroon♥

  ♥azin baroon♥ AMIR_D.E.H عضو تیم مدیریت مدیریت ارشد

  تاریخ عضویت:
  ‏4 آگوست 2012
  ارسال ها:
  11,394
  تشکر شده:
  4,853
  جنسیت:
  مرد
  ماهها قبل , شاید زمانی که هنوز توپ سال ۹۲ شلیک نشده بود , یکی از سرخطهای مهم خبری رسانه های اقتصادی و سایتهای اعلام قیمت , اخبار مربوط به افزایش قیمت طلا بود, اخباری که گاه دیگر از روزانه و ساعتی هم گذشته و دقیقه ای شده بود.
  قدس آنلاین: ماهها قبل , شاید زمانی که هنوز توپ سال ۹۲ شلیک نشده بود , یکی از سرخطهای مهم خبری رسانه های اقتصادی و سایتهای اعلام قیمت , اخبار مربوط به افزایش قیمت طلا بود, اخباری که گاه دیگر از روزانه و ساعتی هم گذشته و دقیقه ای شده بود.
  طلا فروشها هم دیگر از اعلام قیمت طفره میرفتند , برخی بودند که روزهای متمادی از خرید و فروش طلا خودداری میکردند, برخی نیز دیگر از خیر سیستمهای دیجیتال اعلام قیمت گذشته بودند و یک وایت برد کنار دستشان گذاشته بودند تا تغییر قیمت برایشان راحت باشد .
  حتی اعلام قیمت جدید برای عده محل کسب درامد شده بود , شبکه های پیامکی که هر چند دقیقه یک پیامک حاوی قیمت جدید را میفرستاد, یا سایتهایی که هر سه دقیقه یکبار اپ میشد , و نقطه مشترک همه این اطلاع رسانی ها اینبود که از افزایش قیمت خبر میدادند , افزایش قیمتی که روی تمام ارکان اقتصاد کشور و گرانیهایی که کشور را دربرگرفته بود تاثیر گذار شده بود, تا جایی که دولت را وادار کرد که برخی از این سایتها را فیلتر کند و شبکه های پیامکی را قطع نماید .
  اما این داستان خیلی دوام نیاورد , چرا که قیمت دلار بعد از اوجگیری درسال ۹۱, سال ۹۲روزهای ارامی را سپری میکند ,نه اینکه قیمت دلار کاهش یافته باشد , اما حداقل اینکه درهمان حدود ۳۵۰۰تومان میچرخد , دربرخی ایام اندکی بالاتر و برخی روزها مقداری پایینتر میاید .مهمتر از این شاخص که به اقتصاد ایران مرتبط است , قیمت جهانی طلا بود که دیگر از ان رکوردها خبر نبود و هر چه خبر مخابره میشد , از کاهش , سقوط و پایین امدن قیمت جهانی بود تاجایی که برخی حتی رسیدن به قیمتها ی ۱۲۰۰دلاری را هم دور از انتظار نمیدانستند.
  اما طلافروشان یا به عبارت بهتر سرمایه گذاران بزرگ دربازار طلا ی کشور که درنوع خود مافیایی قدرتمند وعجیب هستند , درمقابل این کاهش قیمتها مقاومت میکردند و همین امر باعث شده بود تا درکشور ما قیمت طلا به طور کاملا عجیب بالاتر از قیمت جهانی باشد و همین امر سبب شده بود تا برخی فرصت طلبان اقدام به خروج ارز و واردات شمش طلا کنند, انها در هر شمش یک کیلویی تا ۱۵ میلیون سود کنند , این بخشی از تفاوت قیمت طلا درداخل ایران با قیمت جهانی بود , این درحالی است که قاچاقچیان طلا علاوه بر سودخود ,هزینه ریسک , هزینه جابجایی و دهها هزینه دیگر را هم مدنظر داشتند که نشان میداد تفاوت قیمت طلا در ایران با بهای جهانی حتی با معیار ارز ازاد بیشتر از ۱۵ میلیون تومان درهر کیلو باشد .
  اما اتفاقی که همه پیش بینی میکردند بالاخره رخ داد و درحالی که در یک ماه گذشته قیمت جهانی طلا ۱۰۰ دلار کاهش یافت , مقاومت طلا فروشان هم در هم شکست و بالاخره تن به کاهش قیمت ها دادند , کاهش قیمتی که بازار را با تکانه های جدی روبرو کرد .
  این درحالی است که بانک مرکزی اعلام کرده است که سکه‌های پیش خرید شده در اسفندماه سال ۱۳۹۱ از روز چهارشنبه اول خرداد ماه سال جاری تحویل داده می شوند.
  درهمین راستا , پیمان قربانی – مدیر اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی – افزود: در سال گذشته مجموعاً ۸۵۱ هزار قطعه سکه پیش فروش شد که از این تعداد ۵۰۷ هزار قطعه سکه تمام بهار آزادی و ۳۴۴ هزار قطعه نیم سکه بود.
  قربانی تعداد سکه‌های استردادی تمام بهار آزادی را ۱۸۹ هزار و نیم سکه را ۱۰۹ هزار قطعه سکه بیان و تصریح کرد: در سال جاری به‌دلیل محدود بودن تعداد سکه‌های پیش فروش شده، بانک مرکزی از اول خردادماه اقدام به تحویل سکه‌های پیش خریده شده می‌کند .
  حتی همین اعلام خبر هم باعث شد تا قیمتها دربازارسکه افت کند وبه طور قطع با شروع توزیع سکه ها تاثیر بیشتری بر بازارخواهد گذاشت .
  درعین حال اکنون مهمترین پرسشی که پیش روی مردم به عنوان پرتعداد ترین سرمایه گذاران خرد بازار طلا قراردارد این است که ایا کاهش قیمت طلا ادامه دارد یا این کاهش قیمت به پایان رسیده و دوباره شاهد افزایش قیمتها خواهیم بود؟

  کاهش قیمت طلا ادامه دارد؟

  درهمین راستا , یک کارشناس بازار سکه و طلا با بیان اینکه کاهش قیمت سکه و طلا عوامل متعددی دارد، گفت: پیش بینی ادامه روند کاهش قیمت طلا ممکن نیست.
  محمد علی نوری با اشاره به کاهش اخیر قیمت طلا و سکه در بازار، اظهارداشت: این کاهش متاثر از سه علت است که نوسانات جهانی قیمت طلا مهمترین این عوامل است.
  وی افزود: از آنجاییکه نرخ هر اونس طلا در ایران بر اساس ضریبی از قیمت دلار تعیین می شود، کاهش قیمت دلار نیز در تغییر قیمت طلا بی تاثیر نیست.
  این عضو هیئت رییسه اتحادیه طلا و سکه کرمانشاه با تاکید بر اینکه افزایش قیمت های پیشین طلا بیشتر حباب بوده است، خاطرنشان کرد: شکسته شدن این حباب قیمت باعث شد تا قیمت طلا و سکه تا حدودی کاهش پیدا کند.
  نوری تصریح کرد: از آنجاییکه قیمت جهانی هر اونس طلا قابل پیش بینی نیست نمی توان پیش بینی دقیقی هم از بازار طلا در ایران داشت و ممکن است این روند کاهش قیمت ادامه پیدا کند و یا متوقف شود.
  به گفته وی فاکتورهای زیادی بر نرخ طلا و سکه در ایران موثر است که انتخابات پیش رو از جمله این عوامل است.
  درعین حال , رئیس اتحادیه طلا و جواهر مشهد گفت: پیش بینی می‌کنیم که از اوایل خردادماه، قیمت طلا با کاهش بیش‌تری روبه‌رو شود.
  باقر معبودی‌نژاد افزود: با توجه به شرایط موجود قیمت طلا و جواهر بازهم کاهش خواهد یافت.
  وی تاکید کرد: شرایط انتخاباتی و حضور کاندیداهای شناخته شده، بر کاهش قیمت‌ها بی‌تاثیر نبوده و به بازار طلا و جواهر نیز آرامش نسبی داده و این موضوع عاملی برای کاهش قیمت طلاست.
  معبودی نژاد افزود: البته کاهش نرخ جهانی طلا نیز از عوامل تاثیرگذار بر کاهش قیمت طلا و جواهر در بازار ایران بوده است.
  رئیس اتحادیه طلا و جواهر مشهد با اشاره به ادامه روند کاهش قیمت طلا و جواهر در بازار افزود: از اوایل خردادماه نیز عرضه سکه در بازار آغاز می‌شود و این امر در صورت ثبات وضعیت جهانی طلا به معنای افزایش عرضه این کالا و در نتیجه کاهش تقاضا و افت بیش‌تر قیمت خواهد بود.

  طلا ارزان نمیشود

  انچه از شواهد امر بر میاید این است که طلا دراینده ای نزدیک بازهم با کاهش قیمت مواجه خواهد شد , این تغییر تا زمانی که بازار جهانی تغییرات انچنانی نداشته باشد یا قیمت دلار در کشورما دچار شوکهای زیادی نشود , تداوم خواهد یافت اما برخی از کارشناسان بر این باورند که احتمال تغییر در بازار جهانی طلا وجود دارد , هرچند این احتمال شاید اندک باشد , اما نمی توان از کنار ان به سادگی گذشت , دیگرموضوعی که کارشناسان بازار بران تکیه دارند , تغییرات قیمت دلار درکشور پس از ابلاغ قانون بودجه وروی کارامدن دولت جدید است که احتمال افزایش قیمت دلار دربازار ازاد را دور ازانتظار نمیکند .
  همین موارد دست به دست هم داده تا این گمانه را تشدید کند که کاهش قیمت فعلی زمینه ای برا ی افزایش قیمت طی ماههای نیمه دوم سال است , بویژه که بازار مسکن هم به عنوان یکی از بازار های رقیب طلا وارز دیگر به اوج قیمتها رسیده و توانایی افزایش قیمت بیش ازاین را ندارد و باعث خروج سرمایه ها از این بازار خواهد شد .
   

  موضوعات مشابه

  elham74 از این پست تشکر کرده است.
XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.