1. فارس پاتوق پیشنهاد می کند موضوع زیر را دنبال کنید

  لایی خوردن ستارگان اسپانیایی از ایرانی ها
  رد اعلامیه

خیانت مردانه و علت آن + یک داستان واقعی

شروع موضوع توسط baranbahar در ‏10 ژوئیه 2013 در انجمن مقالات علمي

 1. baranbahar

  baranbahar ♥♥♥♥♥ عضو تیم مدیریت مدیریت ارشد

  تاریخ عضویت:
  ‏6 ژانویه 2013
  ارسال ها:
  18,925
  تشکر شده:
  17,502
  جنسیت:
  زن
  خیانت مردونه!

  «از دنیای مردها نمی توان سر در آورد» این ادعایی است که برخی از زنان در موردش پافشاری می کنند و می گویند بعد از ازدواج به چشم های خودت هم نباید اعتماد داشته باشی. این دسته از زنان معتقدند درست در همان لحظه ای که گمان می کنی شهر در امن و امان است، ذهن همسرت درگیر دنیای دیگری است. دنیایی که یا در خیال برای خودش ساخته و به انتظار واقعی شدنش است یا در واقعیت به رابطه ای مخفیانه منجر شده است. درعوض مردان هم می گویند که این گروه از زنان به شدت بدبین هستند. به همین بهانه این موضوع را با 3 کارشناس از حوزه های روانشناسی، روانپزشکی و جامعه شناسی در میان گذاشتیم تا بدانیم که آیا واقعا همه مردها خیانتکارند یا خیر؟
  aportal.vatandownload.com_uploads_admin_1392_04_18_1_3359489ced.jpg
  دکتر فاطمه رنجبر: گاهی اوقات مزاج تنوع طلب فرد باعث این مسئله می شود. فرد به علت مزاج تنوع طلب خود به یک شریک جنسی اکتفا نکرده و روابط متعدد خارج از روابط زناشوئی را تجربه می کند. البته تنوع طلبی وی منحصر به زندگی زناشوئی نیست بلکه می تواند سایر جنبه های زندگی مثلا گرایش به مواد مخدر مختلف، تجربه شغل های مختلف و نداشتن شغل ثابت و ... را در بر می گیرد.
  دکتر افسر افشارنادری: تنوع طلبی در همه انسان ها وجود دارد و منحصر به مردها نیست. اما از طرف دیگر، ما با مسئله پذیرش محدوديت ها روبه رو هستیم. هر قراردادی به خود تعهدات و محدودیت هایی را به همراه می آورد که برای تداوم آن قرار داد، هر 2 طرف باید به تعهدات خود وفادار باشند. ازدواج یک قرارداد است. عشق هم یک قرار داد است و هر دوی اینها، طرف مقابل را موظف به پیروی از قانون ها و تحمل محدودیت هایی می کند و در این زمینه، تفاوتی میان تعهدات عاطفی و محضری وجود ندارد. اما متاسفانه به علل فرهنگی این گفتمان رایج شده است که تنوع طلبی یک ویژگی مردانه است که چه بخواهیم و چه نخواهیم وجود دارد. در واقع ما با این ادعا، تنوع طلبی را به عنوان دلیل خیانت مطرح نمی کنیم، بلکه به عنوان توجیهی برای این کار بیان می کنیم.
  هرایر دانلیان: برخی از پژوهشگران معتقدند، مردها تنوع طلبند و برای این موضوع دلایل تحولی را هم بیان می کنند. آنها به دوران باستان اشاره می کنند و می گویند از آنجا که در آن زمان، یک مرد می توانست در زمان کوتاهی چند زن را باردار کند و یک زن تنها یک بار در سال می توانست باردار شود، حضور یک مرد در روابط متعدد موضوعی طبیعی به شمار می آمد. زيرا توانایی تولید مثل در آن زمان یک امتیاز تلقی شد و به مرد مجوز فعالیت جنسی متفاوتی را می داد. البته برخی دیگر، این موضوع را با دلایل هیجانی و اخلاقی هم تفسیر می کنند و براساس همین تفسیرها، عقیده تنوع طلبی مردان، در میان جوامع شایع شده است.
  آیا مردها برای فرار از مشکلات و خستگی خیانت می کنند؟
  دکتر فاطمه رنجبر: شاید در برخی از موارد با چنین ادعاهایی روبه رو باشیم اما اگر می خواهیم خیانت زناشوئی را درمان کنیم باید 2 طرف را وارد حل مسئله کرده و به زن و شوهرها کمک کنیم تا نیازهای روانی و جسمانی خود را شناسايی کنند و آن را با شریک زندگی خود در میان بگذارند و آنها نبايد تنها از جنبه احساسی نگاه کنند بلکه علل ایجاد آن را موشکافی کرده و عوامل تاثیرگذار بر این مسئله، مثلا در گیر شدن بیش از حد همسر در شغل، عدم برآورده کردن نیازهای طرف مقابل و... شناسايی کنند. اگر مشکلی وجود داشته باشد به جای پاک کردن صورت مسئله یا انتخاب راه حل نادرست مثل خیانت همسر روش های حل مسئله را بیاموزند. همچنین از نظر روانشناختی مکانیسم های مواجهه با استرس و تطابق با آن را تقویت کنند. باید بدانیم خیانت به همسر نه تنها مشکلات خانوادگی و فردی را حل نمی کند بلکه آن را چندبرابر کرده و در حکم از چاه درآمدن و به چاله افتادن است.
  دکتر افسر افشارنادری: زیاد از مردها می شنویم که وقتی وارد خانه می شوند با غرغرها یا بی حوصلگی همسرشان روبه رو هستند یا به خاطر هزینه ها و مراقبت از بچه ها تحت فشارند. اما همین مردها می گویند وقتی سراغ رابطه ای خارج از خانه می رفتند، دیگر اثری از این تنش ها و برخوردها وجود نداشت. اما در این مورد، تنها باید از مردها سؤال کنیم که آیا چنین حقی را برای همسرشان هم قائل هستند؟ طبیعی است که قبول هر مسئولیتی، در کنار دستاوردهایی که به همراه دارد، با دشواری هایی هم روبه رو است. پس چه بهتر که مشکلات را با هم حل کنیم و شیرینی به نتیجه رسیدن را در کنار هم بچشیم. نه اینکه صورت مسئله را پاک کنیم و با سرباز زدن از بار مسئولیت، به دنبال تامین آرامش خود باشیم. همانطور که افراد یک جامعه جنگ زده برای رسیدن به آرامش، آن را خالی از سکنه نمی کنند، افرادی که یک زندگی را هم در کنار هم ساخته اند، باید به جای شانه خالی کردن، مهارت های حل مسئله را بیاموزند.
  هرایر دانلیان: در برخی از مواقع خیانت راهی برای بالا بردن اعتماد به نفس در فرد است. اعتماد به نفسی که به هر دلیلی در رابطه پایین آمده و به صورت غم، کسالت یا یکنواختی خود را نشان می دهد. در این شرایط فرد به دنبال جایگاه بهتر و ارزشمندتری می گردد. اگر فردی به این دلیل خیانت کند، نمی توانیم بگوییم که به دنبال تفریح است، بلکه باید مطمئن باشیم که رفتار او علتی دارد و از مشکلی ناشی شده است. در برخی از موارد، احساس افسردگی و نیاز به توجه بیشتر می تواند منشا این رفتار باشد.
  aportal.vatandownload.com_uploads_admin_1392_04_18_1_0f327eb15d.jpg
  دکتر فاطمه رنجبر: در هر خانواده خیانت می تواند یک علت منحصر به فرد داشته باشد، نمی توان تنها یک عامل مشخص را به این مسئله نسبت داد و باید زمینه های مختلف بیولوژیک و روانی و اجتماعی را در نظر گرفت. اما در این مورد می توان گفت در اختلال هایی از قبیل اختلال خلقی 2 قطبی به دلیل افزایش میل جنسی فرد روابط مختلف خارج از زندگی زناشویی را تجربه می کند.
  دکتر افسر افشارنادری: از نظر من فشار این عدم تفاهم در مردها چندان وجود ندارد. زيرا از نظر قانونی و فرهنگی، مردها مجاز به تخلیه از بین بردن این فشار هستند. درواقع مردی که ازدواج کرده است، حتی می تواند همسرش را برای تامین این نیاز مجبور کند؛ پس بعید می دانم که این موضوع دلیل اصلی خیانت مردها باشد.
  هرایر دانلیان: خیانت در واقع یک روش حل مسئله است. برای بررسی ریشه های آن، باید ببینیم که مشکل کجاست. آیا خیانت به دلیل مشکلات درون فردی اتفاق افتاده است یا برون فردی؟ اما آنچه واضح است این است که افراد با خیانت به دنبال راهی برای کاهش مشکلات شان و حل مسائلی که آنها را آزار می دهد هستند و برطرف نشدن نیاز جنسی هم یکی از آن مسائل است.
  مردان تعدد رابطه را حق خود می دانند؟
  دکتر فاطمه رنجبر: در بعضی فرهنگ ها هم هنوز نگاه سنتی به شخصیت زن و مرد وجود دارد و برای مرد این حق را قائل است که بتواند روابط خارج از زناشویی را داشته باشد، در واقع این موضوع به عنوان مردانگی تلقی می شود.
  دکتر افسر افشارنادری: متاسفانه در بسیاری از جوامع، سرکوب زنان و آزادی مردها برای برطرف کردن نیازهای جسمی و روانی شان، به یک اصل تبدیل شده است. اما باید زیرساخت فکری و فرهنگی را عوض کنیم، زيرا حتی در دین ما هم حق برابری برای زنان و مردان در نظر گرفته شده است و گفته شده یک مرد، همیشه باید همسرش را راضی نگه دارد و یار و یاور او باشد.
  هرایر دانلیان: این دیدگاه در اغلب جوامع وجود دارد و مردها بیشتر از زنان اقدام به خیانت می کنند. اما باز هم باید تکرار کنیم که فردی که خیانت می کند یا مشکلی در خود دارد یا مشکلی را در رابطه اش احساس می کند. پس باید به دنبال این مشکل برگردیم و آن را از سر راه برداریم.
  aportal.vatandownload.com_uploads_admin_1392_04_18_1_18bc7e5e6b.jpg
  می خواهند از همسرشان انتقام بگیرند؟
  دکتر فاطمه رنجبر: در بعضی موارد یکی از همسران به دلایل مختلف خشم زیادی نسبت به طرف مقابل دارد اما به دلیل نداشتن جرات برای ابراز این خشم و مطالبه صحیح خواسته هایش به عنوان عملی تلافی جویانه به همسر خود خیانت می کند. گاهی اختلال عمده روانپزشکی وجود ندارد اما به دلیل نبود مکانیسم های تطابقی یا ضعف این مکانیسم ها، فرد برای مواجهه با بحران های زندگی (احساس طرد شدگی از جانب همسر، احساس نداشتن تفاهم با همسر، ارضا نشدن نیازهای جنسی از جانب همسر، عدم تعهد و مسئولیت پذیری نسبت به طرف مقابل) و فرار از آنها دست به این عمل می زند. در این موارد، فرد به جای اینکه علت اصلی مسئله را شناسايی کند و در صدد رفع آن برآید راه حل خیانت به همسر را بر می گزیند. در واقع این رابطه خارج از زناشویی در حکم یک مسکن موقت است.
  دکتر افسر افشارنادری: در برخی از موارد، روابط موثر میان زن و شوهر جای خود را به خشم و نزاع می دهد. در نزاع هم هدف طرفین، ضربه زدن به دیگری است و فردی که خشم وجودش را فراگرفته، برای وارد کردن این ضربه، از هر سلاحی استفاده می کند. پس متاسفانه باید بگوییم این خشم نسنجیده و مهار نشده، می تواند انگیزه چنین رفتاری باشد.
  هرایر دانلیان: در زمان روبه رو شدن با یک مشکل یا تجربه یک احساس ناخوشایند، افراد در اولین قدم به دنبال راهی برای برطرف کردن مشکل هستند. آنها یک راه را امتحان می کنند و در صورت نتیجه نگرفتن، به شیوه های دیگری برای برطرف شدن مشکل تلاش می کنند. اما وقتی این تلاش های ناموفق تکرار می شوند و به ثمر نمی رسند، افراد احساس ناکامی و خشم می کنند و به دنبال یک رفتار جبرانی برای کاهش خشم می گردند. این رفتار جبرانی برای برخی از افراد تلافی است و می تواند به شکل خیانت ابراز شود.
  داستان یک زندگی ( واقعی )
  من علی هستم 43 ساله و ریسس یک بخش دولتی بسیار حساس .دوازده ساله ازدواج کردم و صاحب دو پسر هستم .همسرم یک زن فوق العاده مهربون و خوبه که تو زندگی واسه من و بچه ها چیزی کم نمیزاره .و من مدیون همین کارها و شرمنده مهربونی هاش هستم و تا الان از گل نازکتر بش نگفتم .اما باید براتون راز دلم رو بگم .با وجود همه خوبیهای همسرم و با وجود گرمی زندگیمون هرگز نتونستم عشق و علاقه رو نسبت به همسرم تو قلبم حس کنم ولی این باعث نشده ذره ای بش کم محلی کنم و اون کاملا از دستم راضی هست .هفت سال پیش بطور اتفاقی با یه خانمی توی اداره که واسه مشکلی مراجعه کرده بود آشنا شدم .لحظه دیدنش حس عجیبی توی قلب نسبت بش پیدا کردم حسی که خودم هم نمیدونم چی بود و از کجا اومد !! کارها اون خانم بعد از مدتی تمام شد و دیگه به اداره نیومد اما من نتونستم از اون حس خلاص بشم و با وجود دعاها و درخواستهایی که از خدا کردم که اونو فراموش کنم نشد که نشد و تصمیم گرفتم به بهانه پرسش در مورد برنامه های قبلی که مربوط به اداره ما میشید سراغی ازش بگیرم و اینطوری با شنیدن صداش تونستم یکم به دلم آرامش بدم .
  نمیخوام با شرح جزئیات خستتون کنم اما این جریان با بهانه های مختلف که با اون خانم تماس داشتم ادامه پیدا کرد و واسه همیشه گوشه ای از قلبم رو برای خودش اشغال کرد و ماندگار شد .گرچه هرگز بخاطر مهربانی های همسرم در مورد اون خانم چیزی بش نگفتم و حتی یکبار هم با اون خانم رابطه نداشتم اما نمیتونم و نمیشه از ذهنم خارجش کنم .نمیدونم اون زن از علاقه من به خودش خبر داره یا نه ؟ اما با وجود اینکه هرگز نتونستیم تا این لحظه به هم برسیم و همدیگه رو ببینیم اما همینه میدونم خوبه و هستش و گاهی ازش سراغ میگیرم و به قلبم انرژی میبخشه واسم یه دنیا می ارزه .این نیاز قلب منه و اسمش خیانت نیست . شما چه نظری دارید ؟

   

  موضوعات مشابه

  aramoon و TN2 از این پست تشکر کرده اند.
 2. TN2

  TN2 ♥☺♥NeGaR♥☺♥ کاربر تایید شده

  تاریخ عضویت:
  ‏5 آگوست 2012
  ارسال ها:
  2,183
  تشکر شده:
  629
  جنسیت:
  زن
  من ک حفظش کردم برای آیندهnishkhand
   
 3. aramoon

  aramoon تنهاترین برترین کاربر انجمن کاربر تایید شده کاربر پر تلاش ( طلایی)

  تاریخ عضویت:
  ‏10 مه 2013
  ارسال ها:
  7,834
  تشکر شده:
  5,142
  جنسیت:
  مرد
  جالب بود
   
 1. کانال تلگرام

  اطلاعیه ها و اخبارهای فارس پاتوق ، مسابقات و جوایز
 2. گروه تلگرام

  کتاب مذهبی ، کتاب های درسی ، کتاب های علمی ، کتاب رمان
 3. برنامه تلگرام

  اپراتور ، نرم افزار های ارتباطی
 4. سرگرمی و تفریح تلگرام

  دانستنیهای جالب ، مرکز تخصصی ترول ، انواع فال ها و طالع بینی ها ، مطالب طنز آمیز ، اس ام اس و جوک
 5. آموزش تلگرام

  اخبار فارس پاتوق ، انتقادات و طرح های جدید فارس پاتوق ، نظر سنجی ، آموزش های لازم فارس پاتوق ، اطلاعیه های فارس پاتوق
 6. کانال موزیک تلگرام

  مداحی ایام فاطمیه ، مداحی ماه محرم ، موزیک های ایرانی ، موزیک های شاد ، آهنگ های خارجی ، آهنگ های پیشواز ایرانسل ، آهنگ های پیشواز همراه اول ، آهنگ های رومانتیک ، مداحی ، آهنگ های سنتی
 7. اخبار تلگرام

  اخبار حوادث ، اخبار جهان ، اخبار ورزشی ، اخبار پزشکی ، اخبار سیاسی - اقتصادی ، اخبار فرهنگی - هنری ، اخبار علمی
 8. مد و زیبایی تلگرام

  مدل لباس دخترانه ، مدل لباس زنانه ، مدل لباس پسرانه ، مدل لباس مردانه ، مدل لباس ، مدل لباس جدید ، مدل عینک ، مدل مو ، مدل ناخن ، عکس مدل
 9. کانال عکس تلگرام

  عکس های خنده دار ، عکس های بازیکنان ، عکس های ترسناک ، عکس های طبیعت ، عکس های حیوانات ، عکس های حوادث ، تصاویر عاشقانه ، تصاویر کارتونی ، عکس های اتومبیل ، تصاویر هنرمندان ، تصاویر کودکان ، عکس های متفرقه
 10. کانال فیلم تلگرام

  اپراتور همراه اول ، اپراتور ایرانسل ، اپراتور رایتل
 11. تبلیغات تلگرام و اینستاگرام

  آگهی های استخدام دولتی ، آگهی های استخدام غیر دولتی ، سوالات و پاسخ های آزمون های استخدامی
 12. کانالهای ادبی تلگرام

  تاریخ ، شعر و ادبیات ، نامه نگاری و انواع نامه ها
 13. گروه چت تلگرام

  ابزار های وبلاگ ، سئو و بهینه سازی وب سایت ، سیستم های مدیریت محتوا ، قالب های وبلاگ ، ابزار های وب سایت ، قالب های وب سایت ، معرفی وبلاگ و وب سایت های مفید ، کسب و کار در اینترنت ، کسب درآمد بدون اینترنت
 14. بهترین کانال های تلگرام

  هوا و فضا ، دانش و فن آوری در پزشکی ، دانش و فناوری در کامپیوتر ، دانش و فناوری در موبایل ، دانش و فناوری در وب سایت ها ، جنگ افزار ، تکنولوژی های روز
 15. نرم افزار اینستاگرام

  سیستم عامل ها ، لپ تاپ و تبلت ، نرم افزار ها ، سخت افزار ها ، بازی های کامپیوتری
 16. کانال پزشکی و سلامت تلگرام

  روانشناسی ، تغذیه ، بهداشت ، بیماری ها و روش درمان
 17. بهترین پیج اینستاگرام

  اخبار ورزشی ، معرفی ورزش ها و تیم ها ، شخصیت های ورزشی
 18. عکس اینستاگرام

  برنامه ریزی درسی ، مقطع آموزش ابتدایی ، مقطع آموزش راهنمایی ، مقطع آموزش متوسطه ، مقطع پیش دانشگاهی ، مقطع آموزش فنی حرفه ای ، مقطع آموزش کاردانش
 19. فیلم اینستاگرام

  مقالات کار آفرینی و طرح کسب و کار ، مقالات عمومی ، درخواست مقالات ، مقالات علمی
 20. آموزش اینستاگرام

  رشته های فنی و مهندسی ، رشته های علوم تجربی ، رشته های علوم پایه و انسانی ، رشته های هنر ، معرفی رشته های دانشگاهی ، معرفی دانشگاه های ایران ، رشته های پزشکی ، رشته های زبان انگلیسی
 21. کانال مذهبی تلگرام

  اهل بیت و علما ، احکام ، مولتی مدیای مذهبی
 22. کانال خانواده تلگرام

  خانواده ، هنر در خانه
 23. کانال آشپزی تلگرام

  انواع شیرینی ، انواع دسر ، انواع غذا ها و طرز تهیه آن ها ، خورش ها ، سوپ و سالاد ، ساندویچ و پیتزا ، سس و ترشی
 24. کانال گردش و گردشگری تلگرام

  معرفی مکان های زیارتی ، معرفی مکان های تفریحی ، معرفی مکان های شگفت انگیز ، معرفی شهرها و کشورها
 25. سایر موضوعات تلگرام

  اخبار و مطالب گوناگون خبری ، معما ها و چیستان ها ، اخبار گوناگون اینترنتی ، صندلی داغ ، گفتگو با کاربران ، بازارچه خرید و فروش ، زباله دان
 26. کانال تست روانشناسی تلگرام

  تست هوش
 27. کانال روانشناسی ازدواج تلگرام

  نکات قبل از ازدواج ، نکات بعد از ازدواج
 28. کانال مشاوره جنسی تلگرام

  راهنمایی علمی جنسی
XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.