1. فارس پاتوق پیشنهاد می کند موضوع زیر را دنبال کنید

  اوضاع کار کردن توی ژاپن و ایران
  رد اعلامیه

طوفان خون

شروع موضوع توسط Dr.Hamid در ‏22 ژوئیه 2012 در انجمن بازی های تیر اندازی

 1. Dr.Hamid

  Dr.Hamid کاربر تایید شده

  تاریخ عضویت:
  ‏22 ژوئیه 2012
  ارسال ها:
  1,000
  تشکر شده:
  59
  جنسیت:
  مرد
  سبک اکشن در چند سال اخیر با پیشرفت های چشم گیری روبرو بوده و وجود صحنه های سینمایی و تغییرات زیاد در گیم پلی این سبک، باعث شده تا بازی های اکشن با مخاطب های بیشتری روبرو باشند. همیشه سوژه های این سبک از بازی ها یا مبارزه با تروریست ها بوده و یا جنگ با موجودات بیگانه ای که به زمین حمله کرده اند، اما بازی Spec Ops: The Line که به تازگی راهی بازار شده، سنت شکنی کرده و سوژه دیگری را در خودش قرار داده که بسیار جالب توجه و تا اندازه بسیار زیادی قابل تأمل است. همان طور که احتمالاً در تبلیغات بازی یا دموی آن مشاهده کرده اید، این بازی در شهر دبی اتفاق می افتد، اما شهری که در این بازی با آن روبرو هستیم، شباهتی به آن مکان تازه به دوران رسیده امروزی و دستاوردهای جدیدش ندارد.
  apgimg.net_editors_ab_Spec.jpg
  داستان
  می توانم به این موضوع اشاره کنم که بهترین قسمت این بازی، داستان آن خواهد بود. داستانی که در آن می توانید از انتقادهای سیاسی به قدرت های بزرگ دنیا گرفته تا به چالش کشیدن شهر دبی با تمام پیشرفت و تکنولوژی ای که در آن قرار دارد را مشاهده کرد. شهری که برای ساخت آن تریلیون ها دلار هزینه شده و برج ها و ساختمان های بی نظیری در آن دیده می شوند، در این بازی به خرابه ای تبدیل شده و به شهر ارواح تبدیل شده است. دیگر از آن زیبایی ها و تبلیغات چشم و گوش پرکنی که از دبی می شنوید، خبری نیست و ویرانی و بدبختی در آن به خوبی دیده می شود.
  شاید این نمایش جالب از دبی، به نوعی تصویری از بطن آن و شرایطی است که در ظاهر آن دیده نمی شود. در این بازی شهر دبی پس از طوفان های شن متعددی که در آن رخ داده، کاملاً از بین رفته و تنها چیزی که از تمدن در آن دیده می شود، بقایایی از ساختمان ها و آسمان خراش های سر به فلک کشیده آن است. تمام کسانی که توانسته اند، به سرعت شهر را ترک کرده اند و تنها انسان های بی گناه و بی دفاع در آن باقی مانده اند. بازی به خوبی به این موضوع اشاره می کند که تمام سیاستمداران، افراد ثروتمند و تمام کسانی که قدرتی در این شهر داشته اند، مدت ها پیش دبی را ترک کرده اند و جایی که تا دیروز برای آن تبلیغات زیادی می کردند و از آن به عنوان مدینه فاضله نام می بردند را رها کرده اند.
  aimage.gamespotcdn.net_gamespot_images_2012_178_reviews_981367_20120627_640screen001.jpg
  گروهی از نظامیان آمریکایی که از افغانستان به آمریکا بازگشته اند هم در این شهر گرفتار شده اند. گروهی که در بازی آن ها را جوخه 33 می نامند و رهبری آن به دست ژنرال جان کنراد (John Konrad) است. این گروه حاضر می شود که در کنار نیروهای بین المللی به مردم کمک کنند تا از شهر خارج شوند. اما رفته رفته آن ها یک حکومت نظامی را در شهر به وجود می آورند و نه تنها کسی از شهر خارج نمی شود، بلکه شرایط برای بازماندگان نیز بدتر می شود. مدتی بعد یک پیام رادیویی از ژنرال کنراد بدست می آید که در آن گفته می شود: "من ژنرال کنراد از ارتش آمریکا هستم. تلاش برای خارج کردن مردم از دبی، بی نتیجه بوده و با شکست مواجه شده است. افراد زیادی مرده اند!"
  از همین رو، گروهی سه نفره از نیروهای ویژه آمریکایی مأمور می شوند تا درباره این اتفاق مرموز تحقیق کنند و حتی تلاش کنند که جوخه 33 را بازگردانند. بازیکنان در نقش فرمانده مارتین واکر (Martin Walker) ظاهر می شوند که همراه با دو تن از یارانش که آدامز (Adams) و لوگو (Lugo) نام دارند، وارد دبی می شوند. آن ها در همان ابتدا با جنازه های زیادی مواجه می شوند که مربوط به افراد جوخه 33 می شوند و با مردمی مبارزه می کنند که علیه جوخه 33 دست به مبارزه زده اند و شما را هم جزوی از آن ها می دانند. شرایط هرگز شبیه چیزی نیست که گروه فرمانده واکر تصور می کرد.
  aimage.gamespotcdn.net_gamespot_images_2012_177_reviews_981368_20120626_640screen025.jpg
  فرمانده واکر که در کابل با ژنرال کنراد هم گروه بوده، نمی تواند باور کند که او تا این اندازه تغییر کرده باشد و دست به کشتار مردم و ایجاد حکومت نظامی در یک شهر ویرانه زده باشد، اما شرایط رفته رفته بدتر می شود. واکر در ادامه بازی متوجه می شود که نیروهای آمریکایی باعث شکل گیری این کشت و کشتارها و شرایط وخیم این شهر شده اند، اما دلیل رخ دادن چنین اتفاقاتی مشخص نیست. در بازی با سوال های زیادی مواجه می شوید که روند آن را هیجان انگیز و جالب می کند. تصمیماتی که شخصیت اصلی بازی می گیرد، نقش مهمی را ایفا می کنند و نقش واکر را به عنوان یک فرمانده به خوبی نمایش می دهند.
  حق کشتن یا زنده نگه داشتن افراد را دارید، اما در بعضی از مواقع تصمیمات اشتباه باعث می شوند که ده ها انسان بی گناه را از بین ببرید و تنفر بازماندگان آن ها را از جوخه 33 و خودتان بیشتر کنید. شخصیت پردازی ها در این بازی به شکل خوبی صورت گرفته و بازیکنان به خوبی می توانند خود را در نقش یک فرمانده احساس کنند. علاوه بر تصمیمات سختی که در بازی می گیرید، دیالوگ ها و صحبت های بسیار جالبی میان این سه نفر درمی گیرند که در نوع خودشان بسیار جالب هستند. آن ها توانایی کشتن همه افراد را دارند، اما بر سر اینکه آیا کشتن هر کسی که می بینند، درست است یا نه، با هم جدال های زیادی دارند. حتی آن ها زمانی که دست به کشتن نیروهای آمریکایی موجود در بازی می زنند، از خود می پرسند که تفاوت آن ها با آن سربازانی که مردم را کشته اند، چیست؟
  aimage.gamespotcdn.net_gamespot_images_2012_128_981368_20120508_640screen004.jpg
  به هر حال هر دوی آن ها دست به کشتار زده اند، اما با دلایل و اهداف گوناگون. در این میان واکر باید اعضای تیمش را در کنار هم نگه دارد تا بتوانند پرده از رازهای موجود در بازی بردارند. در جریان بازی متوجه می شوید که آب نقش مهمی را در بازی ایفا می کند. در این بازی دعوا بر سر نفت یا یک سری اطلاعات نظامی نیست. در The Line، آب نقش مهمی دارد. زندگی تمام انسان های بازی به آب وابسته است و حتی نبردهایی هم بر سر این مایع حیات در طول بازی رخ می دهد. در طول بازی نوارهای مختلفی را بدست می آورید که اطلاعات گوناگونی در آن ها وجود دارند. اطلاعاتی از اینکه چگونه سیاستمداران این شهر را ترک می کنند و یا اینکه ژنرال کنراد به چه شکل دست به کشتارهای وحشتناک زده است، اما بازی از جایی جالب تر می شود که ژنرال کنراد خودش را به عنوان ناجی مردم نام می برد و می گوید که سازمان هایی مانند CIA و سایر کشورها، هرگز قصد کمک کردن به مردم این شهر را نداشته اند و او و یارانش تنها کسانی بوده اند که سعی کرده اند شهر را کنترل کنند و مردم را نجات بدهند. اما آیا صحبت های کنراد با توجه به کشتارها و اتفاقاتی که در شهر رخ داده، درست است؟ جواب این سوال ها را در مراحل آخر بازی می توانید پیدا کنید.
  aimage.gamespotcdn.net_gamespot_images_2012_128_981368_20120508_640screen009.jpg
  گرافیک
  بازی با موتور Unreal Engine 3 ساخته شده و باید به این وضوع اشاره کنیم که انصافاً از گرافیک خوب و قابل قبولی برخوردار است که می تواند شما را جذب کند. یکی از بخش هایی که می تواند نظر شما را به خودش جلب کند، محیط های ویرانه شهر دبی است که در نماهای بسیار زیبایی به نمایش درمی آیند. Draw to Distanceهای بازی نمایش خوبی از میزان تخریب ها و آسیب هایی که به شهر وارد شده، دارند و کاری می کنند که شما به آن ها توجه زیادی داشته باشید تا به عمق فاجعه های رخ داده در بازی پی ببرید. کیفیت بافت های بازی در سطح خوبی قرار دارد و به همین دلیل جزئیات قابل قبولی را در بازی مشاهده می کنید.
  کیفیت سایه ها بسیار خوب است و سایه های لبه دار و لرزان در این بازی دیده نمی شوند، اما از قسمت های جالب بازی می توان به طراحی افکت شن و ورزش بادی اشاره کرد که شن هارا به هوا می برد. رد پای شخصیت های بازی به خوبی روی شن ها باقی خواهد ماند و اثر شن ها را نیز می توانید روی لباس شخصیت های بازی مشاهده کنید. همچنین بر اثر رخ دادن انفجارهای مختلف شاهد به هوا رفتن شن ها خواهید بود که برای مدتی می تواند دید شما را مختل کند. البته در طول بازی با طوفان های شن هم روبرو خواهید شد که باعث می شوند شرایط مبارزه ها بسیار سخت شود. البته باید به این موضوع نیز اشاره کنم که در همین زمان هم می توانید یکی از جلوه های خوب گرافیکی بازی را مشاهده کنید.
  aimage.gamespotcdn.net_gamespot_images_2012_177_reviews_981368_20120626_640screen009.jpg
  نورپردازی بازی نیز خوب کار شده و مشکلی در آن دیده نمی شود. پرتوهای نور به خوبی از پنجره ها و شکاف ها عبور می کنند و صحنه های زیبایی را به وجود می آورند. همچنین تنوع مراحل که برخی در شب و برخی در ساعات مختلف روز به وقوع می پیوندند نیز باعث شده که نورپردازی بازی، جلب توجه بیشتری داشته باشد. از کنار فیزیک بازی نیز نمی توانیم به راحتی عبور کنیم. بازی از فیزیک قابل توجهی برخوردار است و به خوبی شاهد تخریب برخی از جانپناه ها، ساختمان های بلند و خرد شدن شیشه ها و... خواهید بود. طراحی شخصیت های بازی نیز بسیار خوب صورت گرفته و آن ها از جزئیات بالایی برخوردار هستند.
  در طول بازی می توانید شاهد سوختگی ها، زخم ها و آثار خون روی صورت آن ها باشید و بینید که پس از اتفاقات مختلف به چه صورت زخمی می شوند و لباس آن ها کم کم از بین می رود. انیمیشن های طراحی شده برای شخصیت های بازی نیز واقعاً خوب هستند و در بازی شاهد حرکات نرم و روانی از سوی آن ها خواهید بود. همچنین اگر شخصیت اصلی بازی تا اندازه زیادی آسیب ببیند، می توانید از روی انیمیشن صورت به این موضوع پی ببرید که سلامتی او در سطح پایینی قرار دارد. طراحی سلاح های بازی نیز در سطح بسیار خوبی قرار دارد و با جزئیات خوبی طراحی شده اند. فضاسازی هایی که در این بازی آن ها را مشاهده می کنید، بسیار جالب توجه هستند.
  aimage.gamespotcdn.net_gamespot_images_2012_177_reviews_981368_20120626_640screen022.jpg
  علاوه بر اینکه آن ها پیام های جالبی به همراه دارند، باز هم اشاره هایی به شهر دبی می کنند. به طور مثال در بخش هایی از بازی پیام ها و شعارهای مختلفی را مشاهده می کنید که روی دیوارها نوشته شده اند. همچنین در کنار یکی از تابلوهای تبلیغاتی که در آن به آرامش و زندگی آسوده ای که می توان در دبی داشت اشاره شده، افراد زیادی مرده اند و خون آن ها تابلو را فرا گرفته است. پرچم های برعکس آمریکا و نظامیان و افرادی که از تیرهای چراغ برق به دار آویخته شداند نیز صحنه های قابل ملاحظه ای را در این بازی خلق کرده اند. بازی سرشار از اینگونه پیام ها است که در نوع خودشان بسیار جذاب هستند. از مشکلات گرافیکی بازی هم می توان به کمی افت فریم که شاید چندان محسوس نباشد، اشاره کرد. همچنین برخی از بافت های بازی دیر پردازش می شوند که این موضوع نیز از مشکلات بازی به حساب می آید. در حالت کلی گرافیک بازی در سطح خوبی قرار دارد که می تواند از نظر بصری شما را راضی نگه دارد.
  aimage.gamespotcdn.net_gamespot_images_2012_177_reviews_981368_20120626_640screen020.jpg
  موسیقی/صداگذاری
  آهنگسازی بازی توسط آقای کیان هو یوآ (Kian How Yoa) ساخته شده که در آینده هم آثار او را در بازی هایی مانند Dishonored ،EVE Online و Dust 514 خواهید شنید. بازی ترکیب خوبی از موسیقی های لایسنس شده و قطعاتی است که آقای هو یوآ آن ها را ساخته است. در تعدادی از درگیری ها که در مکان های بسته رخ می دهند، آهنگ های لایسنس شده ای را مشاهده می کنید که از رادیویی پخش می شوند که در روند بازی نقش مهمی را ایفا می کنند و شخصیت های بازی نیز به آنجا خواهند رفت. موسیقی های لایسنس شده خوبی برای بازی انتخاب شده و ریتم هیجان انگیزی به بازی بخشیده اند.
  همچنین موسیقی های ساخته شده برای این بازی باعث می شوند که ارتباط بیشتری با بازی برقرار کنید. کلاً موسیقی های آقای هو یوآ سعی می کنند شما را بیشتر در جریان بازی قرار دهند تا حال و هوای بازی را بیشتر درک کنید. در کنار قسمت موسیقی باید به صداگذاری روی شخصیت های بازی نیز اشاره کنیم. زمانی که صدای شخصیت اصلی بازی را می شنوید، به احتمال زیاد متوجه می شوید که آقای نولان نورث (Nolan North) صداپیشه او است. قبلاً صدای او را بجای شخصیت شوخ طبع نیتن دریک (Nathan Drake) در سری Uncharted شنیده بودیم. حال صدای نورث را روی فرمانده واکر می شنویم که بسیار جدی و سرسخت است. نکته جالب اینجاست که دو شخصیت نیتن دریک و مارتین واکر از نظر شخصیت و نحوه صداگذاری کاملاً با یکدیگر متفاوت هستند و نورث به خوبی توانسته روی واکر صداگذاری کند.
  aimage.gamespotcdn.net_gamespot_images_2012_177_reviews_981368_20120626_640screen027.jpg
  شخصیت واکر به مدد صدای نورث بسیار با جذبه شده و نوع دیالوگ ها و صحبت هایی که انجام می دهد، باعث می شود بازیکنان با شخصیت او بیشتر آشنا شوند و با او ارتباط بیشتری برقرار کنند. صداگذاری روی سایر شخصیت های بازی نیز واقعاً خوب کار شده و هر کدام از آن ها با احساس دیالوگ ها را بیان می کنند. در کنار نولان نورث، افراد دیگری هم به عنوان صداپیشه در این بازی حضور داشته اند که هر کدام آن ها از بازیگران خوب سینما به حساب می آیند. به طور مثال می توان حضور امید ابتهی (Omid Abtahi) بازیگر ایرانی-آمریکایی اشاره کرد که بجای شخصیت لوگو (Lugo) صحبت می کند. لازم به ذکر است که او در فیلم ها و سریال هایی مانند Star Wars: The Clone Wars ،Grey's Anatomy ،Three Rivers و... بازی کرده است. صداهای انتخاب شده برای افکت های صوتی نیز بسیار خوب و با کیفیت هستند و هیجان قابل ملاحظه ای به بازی منتقل می کنند. صدای انفجارها، تخریب ها، طوفان های شن و تیراندازی ها به خوبی در بازی شنیده می شوند.
  aimage.gamespotcdn.net_gamespot_images_2012_128_981368_20120508_640screen011.jpg
  گیم پلی
  Spec Ops: The Line از گیم پلی خوبی برخوردار است که می تواند تا آخرین لحظه شما را پای بازی نگه دارد. در این بازی با یک عنوان سوم-شخص در سبک اکشن روبرو خواهید شد که هیجان خوبی دارد و لحظات سینمایی متعددی را در آن مشاهده خواهید کرد. The Line کلاً یک عنوان اکشن است و در آن خبری از کارهای اضافی نیست، اما سازندگان توانسته اند همین تنها المان گیم پلی بازی را به شکلی طراحی کنند که هرگز خسته کننده و یکنواخت نمی شود. وجود صحنه های سینمایی زیبا و درگیری های نفس گیر از جمله بخش های قابل ملاحظه بازی به حساب می آید.
  همچنین وجود آیتم های مختلف در سرتاسر بازی باعث شده که بتوان کمی بیشتر در محیط بازی گردش کرد و به گوشه و کنارهای شهر سرک کشید. تنوع مراحل بازی بسیار خوب است و بازیکنان در این عنوان همیشه در قسمت های گوناگون مبارزه خواهند کرد و به ساختمان ها و بخش های مختلف شهر دبی خواهند رفت. علاوه بر اینکه از پشت جانپناه ها می توانید به سمت دشمن تیراندازی کنید، بخش هایی در بازی وجود دارند که در آن ها می توانید با مسلسل یک هلیکوپتر تیراندازی کنید. البته این صحنه ها از قسمت های واقعاً خوب بازی به حساب می آیند که هیجان بسیاری زیادی دارند و سرشار از قسمت های سینمایی هستند. به عنوان فرمانده یک گروه سه نفره می توانید دستورهایی هم به افرادتان بدهید تا آن ها برخی از نیروهای دشمن را بدون سر و صدا از بین ببرند.
  aimage.gamespotcdn.net_gamespot_images_2012_178_reviews_981367_20120627_640screen014.jpg
  برخی از قسمت های بازی را می توانید ساکت و با کشتن آرام دشمنان پشت سر بگذارید که البته برای این کار باید بسیار به اطراف دقت کنید تا دشمن دیگری بجز کسی که هدف شماست وجود نداشته باشد. در بعضی قسمت ها اگر بتوانید دشمنان را بدون صدا از بین ببرید، می توانید از بروز درگیری های بزرگ جلوگیری کنید. البته بازی اجباری برای این کار ندارد و این شما هستید که تصمیم می گیرید بازی به چه شکلی پیش برود. انتخاب های مختلفی را هم باید در طول بازی انجام دهید. می توانید افرادی را نجات دهید و یا آن ها را بکشید. حتی در یکی از صحنه های بازی مجبور می شوید که از بین دو نفر، یکی را بکشید. اینگونه انتخاب ها و تصمیمات باعث شده که بازی ارزش تکرار کردن داشته باشد و بتوان باز هم آن را تجربه کرد. انیشمین های خوبی که در زمان راه رفتن، دویدن و پنهان شدن پشت جانپناه ها برای بازی طراحی شده، باعث جذابیت گیم پلی بازی نیز شده اند. همچنین وجود بخش چندنفره که در آن حالت Co-op نیز وجود دارد، از قسمت های خوب بازی به حساب می آید.
  aimage.gamespotcdn.net_gamespot_images_2012_156_981367_20120605_640screen017.jpg
  نتیجه گیری
  بازی Spec Ops: The Line بر خلاف سایر بازی های اکشن، قصد دارد بازیکنان را با صحنه های کثیف جنگ و تصمیماتی آشنا کند که می تواند جان انسان ها را نجات دهد یا آن ها را از بین ببرند. این بازی در کنار اینکه با گیم پلی هیجان انگیزش سعی می کند شما را مجذوب خودش کند، با خط داستانی، دیالوگ ها و صحنه های مختلف قصد دارد شما را با خشونت جنگ نیز مواجه کند. استودیوی آلمانی Yager توانسته این بازی را به شکل بسیار خوبی خلق کند.
  aimage.gamespotcdn.net_gamespot_images_2012_178_reviews_981367_20120627_640screen002.jpg
  نویسنده: مجید نوردوست
  منبع : پردیس گیم
   
  omega از این پست تشکر کرده است.
 2. روح سوار

  روح سوار علی داداش کاربر پر تلاش ( طلایی)

  تاریخ عضویت:
  ‏18 سپتامبر 2012
  ارسال ها:
  1,087
  تشکر شده:
  2,322
  جنسیت:
  مرد
 1. کانال تلگرام

  اطلاعیه ها و اخبارهای فارس پاتوق ، مسابقات و جوایز
 2. گروه تلگرام

  کتاب مذهبی ، کتاب های درسی ، کتاب های علمی ، کتاب رمان
 3. برنامه تلگرام

  اپراتور ، نرم افزار های ارتباطی
 4. سرگرمی و تفریح تلگرام

  دانستنیهای جالب ، مرکز تخصصی ترول ، انواع فال ها و طالع بینی ها ، مطالب طنز آمیز ، اس ام اس و جوک
 5. آموزش تلگرام

  اخبار فارس پاتوق ، انتقادات و طرح های جدید فارس پاتوق ، نظر سنجی ، آموزش های لازم فارس پاتوق ، اطلاعیه های فارس پاتوق
 6. کانال موزیک تلگرام

  مداحی ایام فاطمیه ، مداحی ماه محرم ، موزیک های ایرانی ، موزیک های شاد ، آهنگ های خارجی ، آهنگ های پیشواز ایرانسل ، آهنگ های پیشواز همراه اول ، آهنگ های رومانتیک ، مداحی ، آهنگ های سنتی
 7. اخبار تلگرام

  اخبار حوادث ، اخبار جهان ، اخبار ورزشی ، اخبار پزشکی ، اخبار سیاسی - اقتصادی ، اخبار فرهنگی - هنری ، اخبار علمی
 8. مد و زیبایی تلگرام

  مدل لباس دخترانه ، مدل لباس زنانه ، مدل لباس پسرانه ، مدل لباس مردانه ، مدل لباس ، مدل لباس جدید ، مدل عینک ، مدل مو ، مدل ناخن ، عکس مدل
 9. کانال عکس تلگرام

  عکس های خنده دار ، عکس های بازیکنان ، عکس های ترسناک ، عکس های طبیعت ، عکس های حیوانات ، عکس های حوادث ، تصاویر عاشقانه ، تصاویر کارتونی ، عکس های اتومبیل ، تصاویر هنرمندان ، تصاویر کودکان ، عکس های متفرقه
 10. کانال فیلم تلگرام

  اپراتور همراه اول ، اپراتور ایرانسل ، اپراتور رایتل
 11. تبلیغات تلگرام و اینستاگرام

  آگهی های استخدام دولتی ، آگهی های استخدام غیر دولتی ، سوالات و پاسخ های آزمون های استخدامی
 12. کانالهای ادبی تلگرام

  تاریخ ، شعر و ادبیات ، نامه نگاری و انواع نامه ها
 13. گروه چت تلگرام

  ابزار های وبلاگ ، سئو و بهینه سازی وب سایت ، سیستم های مدیریت محتوا ، قالب های وبلاگ ، ابزار های وب سایت ، قالب های وب سایت ، معرفی وبلاگ و وب سایت های مفید ، کسب و کار در اینترنت ، کسب درآمد بدون اینترنت
 14. بهترین کانال های تلگرام

  هوا و فضا ، دانش و فن آوری در پزشکی ، دانش و فناوری در کامپیوتر ، دانش و فناوری در موبایل ، دانش و فناوری در وب سایت ها ، جنگ افزار ، تکنولوژی های روز
 15. نرم افزار اینستاگرام

  سیستم عامل ها ، لپ تاپ و تبلت ، نرم افزار ها ، سخت افزار ها ، بازی های کامپیوتری
 16. کانال پزشکی و سلامت تلگرام

  روانشناسی ، تغذیه ، بهداشت ، بیماری ها و روش درمان
 17. بهترین پیج اینستاگرام

  اخبار ورزشی ، معرفی ورزش ها و تیم ها ، شخصیت های ورزشی
 18. عکس اینستاگرام

  برنامه ریزی درسی ، مقطع آموزش ابتدایی ، مقطع آموزش راهنمایی ، مقطع آموزش متوسطه ، مقطع پیش دانشگاهی ، مقطع آموزش فنی حرفه ای ، مقطع آموزش کاردانش
 19. فیلم اینستاگرام

  مقالات کار آفرینی و طرح کسب و کار ، مقالات عمومی ، درخواست مقالات ، مقالات علمی
 20. آموزش اینستاگرام

  رشته های فنی و مهندسی ، رشته های علوم تجربی ، رشته های علوم پایه و انسانی ، رشته های هنر ، معرفی رشته های دانشگاهی ، معرفی دانشگاه های ایران ، رشته های پزشکی ، رشته های زبان انگلیسی
 21. کانال مذهبی تلگرام

  اهل بیت و علما ، احکام ، مولتی مدیای مذهبی
 22. کانال خانواده تلگرام

  خانواده ، هنر در خانه
 23. کانال آشپزی تلگرام

  انواع شیرینی ، انواع دسر ، انواع غذا ها و طرز تهیه آن ها ، خورش ها ، سوپ و سالاد ، ساندویچ و پیتزا ، سس و ترشی
 24. کانال گردش و گردشگری تلگرام

  معرفی مکان های زیارتی ، معرفی مکان های تفریحی ، معرفی مکان های شگفت انگیز ، معرفی شهرها و کشورها
 25. سایر موضوعات تلگرام

  اخبار و مطالب گوناگون خبری ، معما ها و چیستان ها ، اخبار گوناگون اینترنتی ، صندلی داغ ، گفتگو با کاربران ، بازارچه خرید و فروش ، زباله دان
 26. کانال تست روانشناسی تلگرام

  تست هوش
 27. کانال روانشناسی ازدواج تلگرام

  نکات قبل از ازدواج ، نکات بعد از ازدواج
 28. کانال مشاوره جنسی تلگرام

  راهنمایی علمی جنسی
XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.