1. فارس پاتوق پیشنهاد می کند موضوع زیر را دنبال کنید

  لایی خوردن ستارگان اسپانیایی از ایرانی ها
  رد اعلامیه

پشت پرده گرانی ها را به مردم نمیتوان گفت

شروع موضوع توسط baranbahar در ‏14 ژوئیه 2013 در انجمن اخبار و مطالب گوناگون خبری تلگرام

 1. baranbahar

  baranbahar ♥♥♥♥♥ عضو تیم مدیریت مدیریت ارشد

  تاریخ عضویت:
  ‏6 ژانویه 2013
  ارسال ها:
  18,925
  تشکر شده:
  17,502
  جنسیت:
  زن
  پشت پرده گرانی‌ ها را نمی‌توان به مردم گفت

  وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه پشت پرده گرانی ها را نمی توان برای مردم بازگو کرد، گفت: شعار ما با مسئولان بودجه در موضوع ارز متفاوت است.
  مهدی غضنفری با اشاره به مجموعه شرایطی که وزارت صنعت، معدن و تجارت برای مقابله با تحریم ها ظرف ماههای گذشته صورت داده است، گفت: در سال 91 و در آغاز سال 92 وزارت صنعت، معدن و تجارت وارد كاركردهاي جديدي شد که حفظ تمام پروژه هاي احداث شده در قبل و تامين سرمايه در گردش براي پروژه هاي موجود را شامل می شد و در نهایت، مجموعه اي از تدابير براي جلوگيري از جريان تخريبي خارجي را در بر می گرفت.
  وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در واقع، علاوه بر كارهاي جاري اقدامات زيادي براي مديريت و مقابله با اين جريان تخريبي صورت گرفت و می توان گفت که اگر جريان تخريبي شكل نگرفته بود، نياز به انجام اين كارها نبود و همه تلاش وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنان به سازندگي اختصاص می یافت.
  وی تصریح کرد: در این میان، برنامه هاي استراتژيك و عملياتي كشور متناسب با فضا و محدوديت های تحریم، خود را اصلاح خواهد كرد، اما نكته اين است كه تعديل توقعات و انتظارات در این شرایط بسیار سخت بود.
  پشت پرده گرانی ها را نمی توان برای مردم بازگو کرد
  غضنفری در توضیح این مطلب ادامه داد: دولت هدفمندي را اجرا و بازار را به خوبي كنترل كرد؛ به این معنا که مطابق با نظر مردم، مجلس و دولت، وزارت صنعت، معدن و تجارت توانست بازار را به خوبي كنترل كند و در اجرای هدفمندي موفق باشد.
  وی افزود: بنابراین مردم انتظار ندارند زماني كه وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت شكل مي گيرد و يا اصطلاحا متولد مي شود و اختيارات و فرصت هاي بيشتري دارد، قيمت ها بالا برود؛ اما اين اتفاق متاسفانه بنا به دلایلی رخ داد که البته اين موضوع نارضايتي را چند برابر مي كند، چون نمي توان از پشت پردة اين حوادث چيز زياد و دقيقي برای مردم بازگو کرد.
  وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این جمله که تعديل كردن پروژه ها روي كاغذ ساده است، اما آماده كردن ذينفعان و مردمي كه به هدفمندي خوشبين شده اند و با مسئولان همراهي مي كنند، كار راحتي نيست، گفت: اگر جريان سازندگي كه در دولت هاي نهم و دهم به راه افتاده بود و هر روز داشت تقويت مي شد، با مانع بزرگي برخورد نمي كرد، هم در كنترل بازار و ايجاد اشتغال خيلي موفق تر بوديم، هم در حفظ ارزش پول ملي، هم در كنترل نقدينگي توفیقات زیادی حاصل می شد.
  به گفته این عضو کابینه دهم، در برنامه اي كه تنظيم شده بود، به همه اين اجزا توجه شده بود كه چگونه تورم ناشي از هدفمندي در اقتصاد تخليه شود و چگونه نقدينگي در جامعه كنترل شود.
  وی افزود: در واقع قبل از اينكه با اين مانع، يعني سد مشكلات ناشي از تحريم ها، برخورد كنيم، با مشكلي جدي مواجه نبوديم و با ادامه اين طرحها و به ويژه اجرای قانون هدفمندي يارانه ها مي شد تحولي عظيم در توليد و اشتغال ايجاد كرد تا مزاياي آن به كام مردم، شيرين بنشيند.
  شعار ما با مسئولان بودجه در موضوع ارز متفاوت است
  وزیر صنعت ، معدن و تجارت در پاسخ به این سوال که آیا در مجموع، مسبب مشكلات اقتصادي و صنعتي موجود در وضعيت فعلي را تحريم هاي نفتي می دانید؟ گفت: فروش نفت در اقتصاد ايران دو كاركرد دارد، يك كاركرد اين است كه ارز حاصل از آن به بانك مركزي فروخته شده، به ريال تبديل و به خزانه منتقل مي شود، خزانه هم پولدار مي شود و با پولي كه در اختيار دارد، دو كار را انجام مي دهد، يا صرف بودجه هاي جاري مانند حقوق و دستمزد و يا صرف بودجه هاي عمراني مانند ساخت جاده و سد و بيمارستان و فرودگاه می کند.
  وی ادامه داد: کاركرد دوم درآمدهاي حاصل از فروش نفت اين است كه وقتي نفت را مي فروشيم و داراي درآمد ارزي مي شويم، وارد كننده مي تواند ارز را از بانك مركزي بخرد و با آن مواد اوليه و كالاهاي نيم ساخته و ماشين آلات صنعتي وارد كند. يعني پولي داريم كه خارجي ها حاضرند بابت آن به ما مواد اوليه و ماشين آلات بدهند.
  به گفته غضنفری، يعني اگر كشور تنها ريال داشته باشد؛ حتی اگر زیاد هم باشد شايد در كاركرد اول موفق باشد اما اگر ريال به واردكننده بدهيم، او نمي تواند نيازهاي تامين خارجي را برآورده كند.
  این عضو کابینه دهم ادامه داد: ما به دليل كمبود فروش نفت و درآمدهاي ارزي براي انجام كاركرد دوم، دچار مشكل شديم، بنابراین واردات بسياري از كالاها تحت تاثير اين كمبود ارز نمي توانست به درستي انجام شود و آنگاه بود كه ما ابتدا مركز مبادلات ارزي و سپس موضوع استقلال ارزي را مطرح كرديم.
  وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: در واقع، شعار ما با شعار افراد فعال در بخش بودجه متفاوت است. وقتي افراد بخش بودجه مي گويند نمي خواهند خزانه متكي به درآمدهاي نفتي باشد، يعنی تامين ريال از منابع ديگر را مدنظر دارند، اما در توليد نمي شود گفت كه ارز نمي خواهيم؛ چراکه در توليد به ارز نياز داريم، زيرا به مواد اوليه و ماشين آلات نياز داريم و واردات يك اصل اوليه در توليد است.
  پشت پرده طرح شعار استقلال ارزی
  غضنفری گفت: بنابراین ما شعار استقلال ارزي را مطرح كرديم؛ يعني ما به ارز نياز داريم، ولي لازم نيست اين ارز حاصل از نفت باشد؛ حالا كه نفت ما را خریداری نمی کنند؛ به سراغ درآمدها و صادرات غيرنفتي مي رويم و ضمن مخالفت آشكار و صريح با پيمان سپاري ارزي، چهار روش انتقال ارز حاصل از صادرات غير نفتي را مطرح كرديم.
  وی در توضیح این مطلب خاطرنشان کرد: در گام اول، كالاها جهت تخصيص ارز اولويت بندي شد به این معنا که مجبور شديم در كنار مديريت واردات و مديريت صادرات سراغ مديريت منابع ارزي هم برويم.
  غضنفری گفت: البته بانك مركزي و وزارت نفت هم همراهي كردند، يعني هم نوع كالا و هم نوع ارز تخصيصي به آن كالاها تغيير یافت و همچنین مركزي براي مبادله و اجرايي كردن اين تصميمات طراحي شد؛ در صورتي كه در دو سال قبل، اين اقدامات لازم نبود، چراکه نفت فروش مي رفت، ارز وارد بانك مركزي می شد، بانك مركزي ريال را به خزانه واريز مي كرد، وارد كننده به بانك خارجي ارز مي داد و كالا وارد كشور مي شد.
  وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: تحريم ها ابتدا ساده و پيش پا افتاده بود؛ اما بعدها به خاطر بازخوردي كه از ستون پنجم مي گرفتند، خيلي هوشمندانه بسته شد. مهمترين نوك حمله آن هم اقتصاد و درآمدهاي ارزي بود اما آيا فقط منابع ارزي را مورد هدف قرار نمي دهند؟ به كشتيراني هم حمله مي كنند، به خريدها، فروش ها و تبادلات كالايي هم حمله مي كنند. يعني تحريم ها يك برنامه تهاجم يك بعدي نيست كه ما هم فقط يك سد در برابر آن ايجاد كنيم. مثلاً اگر تحريم ها فقط بر روي حمل و نقل بود، ما يك نظام حمل و نقل موازي درست مي كرديم و آن را دور مي زديم.
  وی افزود: اگر تحریم فقط در مورد بانك هاي تجاري بود، می شد با بانك هاي تجاري كشورهاي همسايه يا دوست كار كرد؛ یا اگر فقط در مورد برخی از انواع ارز بود، ما سراغ ارزآوري ديگري مي رفتيم. حتی اگر فقط در مورد نفت بود، جايگزين ديگري براي نفت پيدا مي كرديم. ولي تحريم ها در مورد هرچيزي است كه به اعتلای اقتصاد كشور كمك مي كند. به هرحال باید تمام جوانب کار را سنجید.
   

  موضوعات مشابه

  aramoon از این پست تشکر کرده است.
 2. aramoon

  aramoon تنهاترین برترین کاربر انجمن کاربر تایید شده کاربر پر تلاش ( طلایی)

  تاریخ عضویت:
  ‏10 مه 2013
  ارسال ها:
  7,834
  تشکر شده:
  5,142
  جنسیت:
  مرد
  نیازی نیست بگن براحتی قابل لمسهnishkhand-tirip-
   
 3. baranbahar

  baranbahar ♥♥♥♥♥ عضو تیم مدیریت مدیریت ارشد

  تاریخ عضویت:
  ‏6 ژانویه 2013
  ارسال ها:
  18,925
  تشکر شده:
  17,502
  جنسیت:
  زن
  درسته
   
 1. کانال تلگرام

  اطلاعیه ها و اخبارهای فارس پاتوق ، مسابقات و جوایز
 2. گروه تلگرام

  کتاب مذهبی ، کتاب های درسی ، کتاب های علمی ، کتاب رمان
 3. برنامه تلگرام

  اپراتور ، نرم افزار های ارتباطی
 4. سرگرمی و تفریح تلگرام

  دانستنیهای جالب ، مرکز تخصصی ترول ، انواع فال ها و طالع بینی ها ، مطالب طنز آمیز ، اس ام اس و جوک
 5. آموزش تلگرام

  اخبار فارس پاتوق ، انتقادات و طرح های جدید فارس پاتوق ، نظر سنجی ، آموزش های لازم فارس پاتوق ، اطلاعیه های فارس پاتوق
 6. کانال موزیک تلگرام

  مداحی ایام فاطمیه ، مداحی ماه محرم ، موزیک های ایرانی ، موزیک های شاد ، آهنگ های خارجی ، آهنگ های پیشواز ایرانسل ، آهنگ های پیشواز همراه اول ، آهنگ های رومانتیک ، مداحی ، آهنگ های سنتی
 7. اخبار تلگرام

  اخبار حوادث ، اخبار جهان ، اخبار ورزشی ، اخبار پزشکی ، اخبار سیاسی - اقتصادی ، اخبار فرهنگی - هنری ، اخبار علمی
 8. مد و زیبایی تلگرام

  مدل لباس دخترانه ، مدل لباس زنانه ، مدل لباس پسرانه ، مدل لباس مردانه ، مدل لباس ، مدل لباس جدید ، مدل عینک ، مدل مو ، مدل ناخن ، عکس مدل
 9. کانال عکس تلگرام

  عکس های خنده دار ، عکس های بازیکنان ، عکس های ترسناک ، عکس های طبیعت ، عکس های حیوانات ، عکس های حوادث ، تصاویر عاشقانه ، تصاویر کارتونی ، عکس های اتومبیل ، تصاویر هنرمندان ، تصاویر کودکان ، عکس های متفرقه
 10. کانال فیلم تلگرام

  اپراتور همراه اول ، اپراتور ایرانسل ، اپراتور رایتل
 11. تبلیغات تلگرام و اینستاگرام

  آگهی های استخدام دولتی ، آگهی های استخدام غیر دولتی ، سوالات و پاسخ های آزمون های استخدامی
 12. کانالهای ادبی تلگرام

  تاریخ ، شعر و ادبیات ، نامه نگاری و انواع نامه ها
 13. گروه چت تلگرام

  ابزار های وبلاگ ، سئو و بهینه سازی وب سایت ، سیستم های مدیریت محتوا ، قالب های وبلاگ ، ابزار های وب سایت ، قالب های وب سایت ، معرفی وبلاگ و وب سایت های مفید ، کسب و کار در اینترنت ، کسب درآمد بدون اینترنت
 14. بهترین کانال های تلگرام

  هوا و فضا ، دانش و فن آوری در پزشکی ، دانش و فناوری در کامپیوتر ، دانش و فناوری در موبایل ، دانش و فناوری در وب سایت ها ، جنگ افزار ، تکنولوژی های روز
 15. نرم افزار اینستاگرام

  سیستم عامل ها ، لپ تاپ و تبلت ، نرم افزار ها ، سخت افزار ها ، بازی های کامپیوتری
 16. کانال پزشکی و سلامت تلگرام

  روانشناسی ، تغذیه ، بهداشت ، بیماری ها و روش درمان
 17. بهترین پیج اینستاگرام

  اخبار ورزشی ، معرفی ورزش ها و تیم ها ، شخصیت های ورزشی
 18. عکس اینستاگرام

  برنامه ریزی درسی ، مقطع آموزش ابتدایی ، مقطع آموزش راهنمایی ، مقطع آموزش متوسطه ، مقطع پیش دانشگاهی ، مقطع آموزش فنی حرفه ای ، مقطع آموزش کاردانش
 19. فیلم اینستاگرام

  مقالات کار آفرینی و طرح کسب و کار ، مقالات عمومی ، درخواست مقالات ، مقالات علمی
 20. آموزش اینستاگرام

  رشته های فنی و مهندسی ، رشته های علوم تجربی ، رشته های علوم پایه و انسانی ، رشته های هنر ، معرفی رشته های دانشگاهی ، معرفی دانشگاه های ایران ، رشته های پزشکی ، رشته های زبان انگلیسی
 21. کانال مذهبی تلگرام

  اهل بیت و علما ، احکام ، مولتی مدیای مذهبی
 22. کانال خانواده تلگرام

  خانواده ، هنر در خانه
 23. کانال آشپزی تلگرام

  انواع شیرینی ، انواع دسر ، انواع غذا ها و طرز تهیه آن ها ، خورش ها ، سوپ و سالاد ، ساندویچ و پیتزا ، سس و ترشی
 24. کانال گردش و گردشگری تلگرام

  معرفی مکان های زیارتی ، معرفی مکان های تفریحی ، معرفی مکان های شگفت انگیز ، معرفی شهرها و کشورها
 25. سایر موضوعات تلگرام

  اخبار و مطالب گوناگون خبری ، معما ها و چیستان ها ، اخبار گوناگون اینترنتی ، صندلی داغ ، گفتگو با کاربران ، بازارچه خرید و فروش ، زباله دان
 26. کانال تست روانشناسی تلگرام

  تست هوش
 27. کانال روانشناسی ازدواج تلگرام

  نکات قبل از ازدواج ، نکات بعد از ازدواج
 28. کانال مشاوره جنسی تلگرام

  راهنمایی علمی جنسی
XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.