1. انجمن های فارس پاتوق
  مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.
  رد اعلامیه

آثار حذف دلار 1226 تومانی چیست ؟

شروع موضوع توسط baranbahar در ‏15 ژوئیه 2013 در انجمن اخبار و مطالب گوناگون خبری تلگرام

 1. baranbahar

  baranbahar ♥♥♥♥♥ عضو تیم مدیریت مدیریت ارشد

  تاریخ عضویت:
  ‏6 ژانویه 2013
  ارسال ها:
  18,925
  تشکر شده:
  17,497
  جنسیت:
  زن
  آثار حذف دلار 1226 تومانی چیست؟
  آسمان نوشت: سعید لیلاز - کارشناس اقتصادی درباره نوسانات نرخ ارز و قیمت انتظاری آن در دولت آقای روحانی می نویسد: تغییر نرخ رسمی ارز که بانک مرکزی هفته گذشته انجام داد هم از نظر شکلی و هم به لحاظ محتوایی حرکت مثبتی است که نتیجه این حرکت را می توان در بازار آزاد مشاهده کرد.
  چند نکته پیرامون تبدیل نرخ ارز مرجع به دو هزارو 477 تومان وجود دارد. ابتدا باید تأکید کرد که چالش فعلی برای تک نرخی کردن ارز، محصول سردرگمی و فقدان برنامه ریزی مناسب در دولت های نهم و دهم است. سیاست هایی که در این سال ها اعمال شد موجب از هم گسیختگی توازن ارزی کشور و چندنرخی شدن آن شد. التهابات ارزی دو سال اخیر که آسیب های جدی به اقتصاد وارد کرد موجب شده است تا نیاز به تک نرخی شدن ارز بیشتر احساس شود. هر چند که افزایش فشار تحریم ها در سال های اخیر هم تأثیر خود را گذاشته است.
  در این شرایط افزایش نرخ ارز مرجع به حدود دو هزارو 500 تومان و حذف رسمی دلار 1226 تومانی، حرکت مثبتی در جهت تک نرخی کردن ارز و ایجاد آرامش در اقتصاد است. در حرکت بعدی باید فاصله فعلی میان نرخ ارز در بازار آزاد با نرخ رسمی را هم از میان برداشت چراکه این موضوع به جلوگیری از رانت، فساد و ریخت و پاش های ناموزون در ایران، کمک می کند.
  شرایطی که اقتصاد ادغام گرا و دیپلماسی ستیزه جویانه در سال های اخیر ایجاد کرده و تناقضی جدی در عرصه اقتصاد و در الگوی مصرف ایرانیان به وجود آورده محصول به بن بست رسیدن سیاست های اقتصادی دولت آقای احمدی نژاد است که به اصطلاح قرار بود عدالت را در جامعه گسترش دهد. هر چند معتقدم، فقط انتقاد از شخص محمود احمدی نژاد یک انحراف و دروغ بزرگ است بلکه باید تمام حامیان و اطرافیان دولت ایشان را مورد خطاب قرار دهیم و بگوییم روشی که در این هشت سال به کار بسته اید و اداره کشور را به تنهایی پیش برده اید، نتیجه ای جز وضع نابسامان امروز برای اقتصاد و سایر بخش ها به همراه نداشته است.
  با وجود این، باید تأکید کرد که حرکت اخیر باتک مرکزی جدا از سوابق و الزامات و لوازم آن اقدام مثبتی است که می توان آن را آغاز حرکتی برای تک نرخی شدن ارز دانست. نباید فراموش کرد که تک نرخی شدن واقعی ارز هنوز اتفاق نیفتاده و این در واقع آغاز حرکتی است برای رسیدن به هدف نهایی.
  باید تلاش شود تا فاصله میان نرخ سه هزارو 300 تومانی بازار آزاد با قیمت دوهزارو 500 تومانی اعلام شده نیز برداشته شود. باید توجه داشت که این موضوع قطعاً سطح عمومی قیمت ها را افزایش نخواهد داد و موجب رشد تورم نمی شود حتی معتقدم اندکی آثار ضدتورمی نیز در آن وجود دارد چراکه می تواند نرخ ارز در بازار آزاد را اندکی کاهش دهد. از سوی دیگر عرضه ارز دولتی با نرخ دوهزارو 500 تومان می تواند نقدینگی ریالی موردنیاز دولت را جذب کند و کمکی برای جبران کسری بودجه دولت باشد. همچنین رسیدن دو نرخ ارز رسمی و ارز آزاد به یکدیگر اقدامی ضد رانت و ضد فساد است که به ایجاد آرامش در فضای اقتصادی کمک خواهد کرد.
  در این شرایط هم دولت فعلی و هم دولت آینده باید حداکثر تلاش خود را برای تک نرخی کردن واقعی ارز به کار ببندد. تصور می کنم این اتفاق با افزایش جزیی قیمت ارز دولتی رخ خواهد داد و می توان انتظار داشت که در آینده نرخی حدود دوهزارو 800 تومان تا سه هزارو تومان برای دلار رقم بخورد. به شرطی که دولت تصمیم جدی خود را بگیرد و ارز ارزان ارائه دهد. در این شرایط اگر دولت ارز را با قیمت معقول که حتی می تواند قدری از دوهزارو 500 تومان بیشتر باشد، به راحتی در اختیار متقاضیان قرار دهد و بوروکراسی های موجود برای اعطای ارز را از میان بردارد، نرخ ارز در بازار آزاد هم به نرخ رسمی نزدیک خواهد شد و تک نرخی شدن ارز به سرانجام می رسد. در صورت ایجاد توازن ارزی در کشور این اتفاق عملی خواهد شد.
  با ایجاد شرایط منطقی برای صادرات و واردات، توازن ارزی رقم خواهد خورد. ابتدا باید اجازه داد تا صادرکنندگان ارز حاصل از صادرات را با نرخ آزاد بفروشند تا انگیزه ای برای افزایش صادرات ایجاد شود و با رشد صادرات، توازن به اقتصاد کشور بازگردد. پیش از این برهم خوردگی همین توازن در اقتصاد بود که موجب چندنرخی شدن ارز شد. اگر دولت تمام نیازهای ارزی واردکنندگان را با همین نرخ رسمی اعلام شده پاسخ دهد و صادرکنندگان هم ارز خود را در بازار آزاد عرضه کنند، قطعاً تقاضا برای خرید ارز در بازار کاهش خواهد یافت و توازن میان عرضه و تقاضا، فشار روی نرخ ارز را کاهش می دهد.
  ضمن اینکه در این شرایط باید نرخ تعرفه گمرکی را هم به طور شناور بر مبنای نرخ دلار آزاد محاسبه کرد تا با کاهش صرفه اقتصاد واردات و افزایش صادرات، موازنه تجاری و ارزی در کشور برقرار شود تا نرخ ارز هم باردیگر نظام تک نرخی را تجربه کند.
  با این حساب می توان میزان واردات سالانه کشور را میانه 50 تا 60 میلیارد دلار حفظ و از این طریق از ریخت و پاش های ارزی دولت جلوگیری کرد. اگر نرخ دلار آزاد مبنای تعرفه گمرکی قرار گیرد و از طرفی صادرکنندگان هم با نرخ آزاد دلار خود را بفروشند، دولت می تواند به تدریج فاصله نرخ ارز در بازار آزاد با قیمت رسمی را کاهش دهد. در این شرایط هرقدر دولت به نرخ رسمی بیفزاید، (حتی بدون آنکه تحریم های بین المللی برداشته شود) از نرخ آزاد کاسته خواهد شد.
   

  موضوعات مشابه

XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.