1. بالاخره صندلی داغ برای کاربران ، این ماه برگذار شد!
  صندلی داغ آبان ماه ۹۵ رو هلیا با نام کاربری ( haleya ) مهمان این برنامس!
  برای اطلاعات بیشتر حتما به صندلی داغ در موضوعات آزاد سر بزنید.
  رد اعلامیه

امامزاده قل قلی کجاست؟

شروع موضوع توسط sahar.te در ‏18 ژوئیه 2013 در انجمن معرفی مکان های زیارتی

 1. sahar.te

  sahar.te عضو تیم مدیریت مدیریت ارشد

  تاریخ عضویت:
  ‏1 آگوست 2012
  ارسال ها:
  7,193
  تشکر شده:
  9,723
  جنسیت:
  زن
  اهالی روستا اعتقاد دارند برای گرفتن حاجت از این امام زاده باید مسیری مشخص را غلتان طی کنید ! . به درستی یا غلطی این باور کاری نداریم اما باید دید سازمان اوقاف که متولی امامزادهها در کشور است , تا به حال این مورد عجیب را بررسی کرده است یا خیر ؟
  quli-qul-shrine.jpg
  امامزاده حنفیه یا قلقلی را در راه قزوین – گیلان میتوان یافت، در 15 کیلومتری شهر «لوشان» و در روستای مرتفع «بیورزن». آرامگاه این امامزاده را در ارتفاع 1045 متری ساختهاند. نام اصلیاش «محمد بن حَنفیه» است؛ اما مردم محلی آن را «امامزاده قلقلی» یا «غلتان» نامیدهاند، حکایت این نام هم در روایت برخی مردم ریشه دارد که معتقدند برای حاجت گرفتن باید مسیری را غلتان طی کرد.
  به گزارش ایسنا ; روایت است به این دلیل، این امامزاده را قلقلی مینامند که در زمان حیات حنفیه، ایشان داخل چاه میافتد یا شاید به چاه انداخته میشود، اسب ایشان طناب را داخل چاه میاندازد و با غلتیدن، محمد بن حنفیه را بیرون میآورد. نقل دیگری هم وجود دارد؛ بین یکی از امامزادگان و کفار درگیری میشود و در محلی که به شهیدگاه معروف است، به ایشان (محمد بن حنفیه) ضربه وارد میشود و از اسب میافتد و به حالت غلتان از آن مکان به محل دفن کنونیاش میرسد و به شهادت میرسد. برای همین سالها است مردمی که به این امامزاده میآیند، طبق همین روایتها، مسیری را غلت میزنند تا حاجت بگیرند. آنها جلوی ورودی امامزاده دراز میکشند، نیت میکنند و سپس غلت میزنند و از پلهها پایین میروند، همانطور هم غلتزنان به سر جای اولشان برمیگردند و معتقدند اگر در این غلت زدن آسیب نبینند، حاجت خود را میگیرند.

  quli-qul-shrine1.jpg
  quli-qul-shrine2.jpg
   

  موضوعات مشابه

کاربران با جستجوی این کلمات وارد انجمن شده اند

 1. امامزاده قل قل

  ,
 2. امام زاده قل قلی

  ,
 3. آدرس امام زاده قلقلی

  ,
 4. آدرس امام زاده قل قلی
XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.