1. انجمن های فارس پاتوق
  مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.
  رد اعلامیه

افزایش 80 درصدی قیمت گندم و قیمت بالای نان

شروع موضوع توسط baranbahar در ‏2 آگوست 2013 در انجمن اخبار و مطالب گوناگون خبری تلگرام

 1. baranbahar

  baranbahar ♥♥♥♥♥ عضو تیم مدیریت مدیریت ارشد

  تاریخ عضویت:
  ‏6 ژانویه 2013
  ارسال ها:
  18,925
  تشکر شده:
  17,497
  جنسیت:
  زن
  افزایش ۸۰ درصدی قیمت گندم / سنگک ۹۰۰ تومانی و بربری ۸۰۰ تومانی ؟


  [​IMG]
  نان به عنوان غذای اصلی بسیاری از مردم و در روزهایی که گرانی برنج مصرف هر روزه آن را برای مردم سخت کرده است … نان به عنوان غذای اصلی بسیاری از مردم و در روزهایی که گرانی برنج مصرف هر روزه آن را برای مردم سخت کرده است، از اهمیت زیادی برای سبد خانوارها برخوردار است و این روزها باز هم خبر گرانی احتمالی نان افکار عمومی را نگران کرده است.

  اوایل اردیبهشت ماه امسال بود که در آخرین اظهارات نانی، مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی از تعیین قیمت نهایی خرید تضمینی گندم تا پایان هفته احتمالا حدود کیلویی ۷۰۰ تومان خبر داد و گفت : با افزایش قیمت گندم، قیمت نان نیز قطعا افزایش می‌یابد که زمان افزایش قیمت نان بعدا اعلام خواهد شد.

  عباس قبادی، مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی با بیان اینکه امیدواریم رییس‌ جمهوری با قیمت حدود ۷۰۰ تومان موافقت کنند، گفت: سال گذشته قیمت خرید تضمینی گندم ۴۲۰ تومان بوده که اگر برای امسال ۷۰۰ تومان تعیین شود، حاکی از افزایش ۸۰‌ درصدی است و در نهایت با توجه به اینکه ماده اولیه نان گندم است این افزایش روی قیمت نان نیز اثر خواهد گذاشت. تا به این ترتیب دوباره احتمال گرانی نان مطرح شود.

  سال گذشته نیز در حالی که دولت وعده داده بود تا پیش از اجرای فاز دوم قانون هدفمندسازی یارانه‌ها قیمت‌ها افزایش نیابد، ستاد تنظیم بازار به دلیل افزایش خرید تضمینی گندم از کشاورزان توسط دولت، قیمت نان را افزایش داد اما در پی این اقدام ستاد هدفمندسازی یارانه‌ها مبلغ ۲۸ هزار تومانی را که بابت مابه التفاوت اجرای گام اول و دوم قانون هدفمند سازی یارانه‌ها به ازای هر نفر، به حساب سرپرستان خانوار واریز کرده بود به عنوان یارانه نان در ۱۲ ماه سال گذشته در نظر گرفتتا با تخصیص یارانه نان گران شود.

  حالا اما در روزهای پایانی دولت دهم در حالی که احتمال افزایش قیمت نان دوباره مطرح شده، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از بررسی برخی قیمت‌های پیشنهادی نان لواش، تافتون، سنگک و بربری در پی افزایش قیمت گندم در جلسه اخیر این کمیسیون با حضور معاون وزیر صنعت خبر داده و گفته : این قیمت‌ها هنوز نهایی نشده است.

  عثمان احمدی، با بیان اینکه سال گذشته دولت گندم را با قیمت ۴۲۰ تا ۴۵۰ تومان خریداری کرد و این نهایتا موجب ضرر کشاورزان و خزانه ملی شد، عنوان کرد: امسال با تدابیری که در راستای عدم تکرار چنین تجربه تلخی اندیشیده شد، نهایتا قیمت خرید گندم ۷۲۰ تومان منظور شد که با رایزنی‌های انجام‌شده این قیمت به ۸۰۰ تومان رسید که البته معاون وزیر صنعت قول داده مابه‌التفاوت ۸۰ تومانی را به کشاورزان بپردازد و از این منظر جای هیچ نگرانی نیست.

  نماینده مردم مهاباد در بهارستان با بیان اینکه « اگر قیمت فروش گندم را ۸۸۰ یا ۹۰۰تومان فرض کنیم، می‌توان قیمت‌هایی را برای نان در نظر گرفت که در حال حاضر در مرحله پیشنهاد است »، عنوان کرده : نان سنگک با گندم ۸۸۰ تومان، ۹۲۵ تومان و برای گندم ۹۰۰ تومانی، ۹۴۰ تومان می‌شود. نان‌ بربری هم برای گندم ۸۸۰ و ۹۰۰ تومانی به‌ترتیب ۸۰۰ یا ۸۱۰ تومان خواهد شد.

  وی عنوان کرد : نان تافتون چانه ۲۸۰ گرمی نیز ۴۷۵ تومان و لواش هم ۲۵۰ تومان پیشنهاد شده است که تاکید می‌کنم این قیمت صرفا پیشنهاداتی است که باید بررسی شود.

  از سوی دیگر، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به گزارش وزارت صنعت در مورد وضعیت نان و آرد در کشور، گفته: ‌بالارفتن هزینه تمام‌شده تولید نان یا باید با افزایش قیمت نان پوشش داده شود یا با پرداخت یارانه به واحد‌های تولیدی.

  محمدرضا پورابراهیمی در پاسخ به این سوال که آیا قرار است قیمت نان افزایش پیدا کند، گفته: آنچه مطرح شد این بود که به دلیل افزایش بهای تمام‌شده تولید نان با توجه به افزایش بهای دستمزد کارگر، اجاره و سایر موارد موثر در تولید، یا باید قیمت نان افزایش پیدا کند یا اینکه در جایی در قالب یارانه این افزایش هزینه‌ها را پوشش داد. این وضعیت در حالی است که قیمت آرد ثابت بوده و تغییر نکرده است و همچنین علاوه بر دستمزد، اجازه موردی وجود دارد که هزینه تولید آرد را افزایش داده است بنابراین باید در این مورد تصمیمی اتخاذ شود.

  به این ترتیب احتمال گرانی نان دوباره روی میز وکلای ملت قرار دارد و باید منتظر ماند و دید با حضور دولت جدید چه تصمیماتی برای نان اتخاذ خواهد شد ؟
   

  موضوعات مشابه

XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.