1. فارس پاتوق پیشنهاد می کند موضوع زیر را دنبال کنید

  بدترین ضربه های دنیا
  رد اعلامیه

تفنگ حاجی قهرمان

شروع موضوع توسط arvia در ‏7 آگوست 2013 در انجمن نثر-داستان-حکایت

 1. arvia

  arvia برترین کاربر انجمن کاربر پر تلاش ( طلایی)

  تاریخ عضویت:
  ‏20 مه 2013
  ارسال ها:
  9,149
  تشکر شده:
  6,032
  جنسیت:
  مرد
  یکی بود، یکی نبود. مرد ثروتمندی بود که در خانه اش به روی آشنا و بیگانه باز بود. هر * از هر جا می رسید، می توانست به خانه ی مرد ثروتمند برود و چند روزی مهمان او باشد. اسم این مرد ثروتمند، حاجی قهرمان بود.
  یک شب حاجی قهرمان توی خانه اش نشسته بود که صدای در خانه اش بلند شد. پسر حاجی قهرمان رفت و در خانه را باز کرد. پشت در، یک نفر شکارچی ایستاده بود که گفت: «برای شکار به این طرف ها آمده بودم، حالا دیر وقت شده و نمی توانم به خانه ی خودم بر گردم شنیده ام که پدر تو آدم میهمان نوازی است. اگر اجازه بدهد، امشب را در خانه ی شما بگذرانم و فردا بروم دنبال کارم.»
  پسر حاجی قهرمان که پدرش را می شناخت، بفرمایی زد و یا اللهی گفت و میهمان را به داخل خانه برد. او که پیش از آن تفنگ ندیده بود، بیشتر از آنکه به میهمان فکر کند، به تفنگش فکر می کرد و دلش می خواست در یک فرصت مناسب یک دل سیر تفنگ را به دست بگیرد و ورانداز کند.
  میهمان وارد خانه شد. شامش را دادند و برایش رختخواب انداختند تا بخوابد او هم که خسته بود، خیلی زود خوابش برد. پسر حاجی قهرمان وقتی دید میهمانشان خوابیده است، دور از چشم پدر و مادرش تفنگ را برداشت و برای اینکه کسی متوجه نشود، شبانه آن را به کوچه برد و خوب نگاه کرد. آن قدر هیجان زده بود که متوجه نشد دو نفر هم از دور کارهای او را زیر نظر گرفته اند.
  آن دو نفر، رهگذران رندی بودند که از رفتار پسر حاجی قهرمان فهمیدند او دور از چشم افراد خانواده اش تفنگ را به دست گرفته است. در یک فرصت مناسب، آن دو به پسر حاجی قهرمان حمله ور شدند و تفنگ را از دستش در آوردند و فرار کردند.
  پسر حاجی قهرمان، دست از پا درازتر به خانه برگشت.
  صبح که شد، میهمان از خواب بیدار شد و فهمید که تفنگش ناپدید شده است. سر و صدا راه انداخت و تفنگش را خواست. حاجی قهرمان که دیده بود شب پیش میهمانش با تفنگ وارد خانه ی آن ها شده، پی به ماجرا برد. پسرش را صدا کرد و گفت: « تفنگ را چه کرده ای؟»
  پسر که چاره ای جز اعتراف نداشت، ماجرا را برای پدرش تعریف کرد. حاجی قهرمان لبخندی زد و از مهمانش عذر خواهی کرد و گفت: «کاری که نباید می شد، شده است. من آبرو دارم و نمی خواهم مردم بفهمند که پسرم این کار را کرده است. پول تفنگ شما را می دهم تا جبران خسارت کرده باشم.»
  میهمان که آدم طمع کاری بود، کمی فکر کرد و گفت: «من قیمت تفنگ را نمی دانم. تفنگ مال من نیست. از دوستی آن را قرض گرفته ام. اما فکر می کنم قیمتش بیش از ده هزار تومان باشد.»
  حاجی قهرمان دوازده هزار تومان به میهمان داد و گفت: «برو به امان خدا.»
  میهمان گفت: «من این پول را می برم، اما به یک شرط.»
  حاجی قهرمان گفت: «به چه شرطی؟»
  میهمان گفت: « به این شرط که اگر صاحب تفنگ قبول نکرد و گفت تفنگم بیش از این ها می ارزیده، برگردم و بقیه ی پول تفنگ را بگیرم.»
  حاجی قهرمان که می خواست هر چه زودتر قال قضیه را بکند، قبول کرد. میهمان پول را برداشت و رفت.
  چند روزی گذشت. یک شب که حاجی قصه ی تفنگ را فراموش کرده بود، صدای در خانه اش شنیده شد. حاجی قهرمان رفت و در را باز کرد. شکارچی پشت در بود. وارد خانه شد و گفت: «راستش، حاجی! صاحب تفنگ می گوید که تفنگ من بیش از این ها می ارزیده. پایش را توی یک کفش کرده و می گوید من پول نمی خواهم، تفنگم را پس بده.»
  فردای آن شب، حاجی قهرمان ده هزار تومان دیگر به میهمانش داد و او را روانه کرد. اما ماجرای تفنگ همین جا تمام نشد. از آن به بعد، شکارچی گه گاه به خانه ی حاجی قهرمان می آمد، یک شام می خورد و می خوابید و می گفت صاحب تفنگ راضی نمی شود و پول بیشتری می خواهد.»


  او با این بهانه، کم کم به اندازه ی قیمت ده تا تفنگ از حاجی پول گرفت. حاجی هم که می ترسید پیش در و همسایه آبرویش برود، با اینکه هر بار داد و قالی راه می انداخت، پول را می داد و شکارچی را برمی گرداند.
  یک روز که باز هم مثل همیشه شکارچی برای سر کیسه کردن حاجی قهرمان سر رسیده بود، فکر بکری به ذهن حاجی قهرمان رسید. او از آبروریزی نترسید. میهمان را توی خانه اش گذاشت و به در خانه ی تمام همسایه هایش رفت. همه را توی خانه ی خودش جمع کرد و ماجرای تفنگ را از سیر تا پیاز برای آن ها تعریف کرد و قصه ی طمع کاری صاحب تفنگ و پول هایی را که تا آن وقت گرفته بود برای همسایگانش گفت. بعد از آن، از چند نفر وارد پرسید که قیمت بهترین تفنگ چقدر است. آن ها که قیمت تفنگ دستشان بود، گفتند: «حداکثر پانزده هزار تومان».
  حاجی قهرمان در حضور همه پانزده هزار تومان به شکارچی داد و از او نامه ای گرفت که در آن اعتراف کرده بود پول تفنگ را تمام و کمال گرفته است و دیگر طلبی از حاجی قهرمان ندارد. با این کار، حاجی قهرمان از شر مزاحمت ها و طمع کاری های شکارچی نجات پیدا کرد و شکارچی دیگر بهانه ای برای بازگشت به خانه ی او و سر کیسه کردن حاجی قهرمان نداشت.
  از آن به بعد، وقتی آدم طمع کاری چیزی را برای سر کیسه کردن دیگران بهانه کند، می گویند«انگار قصه ی تفنگ حاجی قهرمان است.»
   

  موضوعات مشابه

 1. کانال تلگرام

  اطلاعیه ها و اخبارهای فارس پاتوق ، مسابقات و جوایز
 2. گروه تلگرام

  کتاب مذهبی ، کتاب های درسی ، کتاب های علمی ، کتاب رمان
 3. برنامه تلگرام

  اپراتور ، نرم افزار های ارتباطی
 4. سرگرمی و تفریح تلگرام

  دانستنیهای جالب ، مرکز تخصصی ترول ، انواع فال ها و طالع بینی ها ، مطالب طنز آمیز ، اس ام اس و جوک
 5. آموزش تلگرام

  اخبار فارس پاتوق ، انتقادات و طرح های جدید فارس پاتوق ، نظر سنجی ، آموزش های لازم فارس پاتوق ، اطلاعیه های فارس پاتوق
 6. کانال موزیک تلگرام

  مداحی ایام فاطمیه ، مداحی ماه محرم ، موزیک های ایرانی ، موزیک های شاد ، آهنگ های خارجی ، آهنگ های پیشواز ایرانسل ، آهنگ های پیشواز همراه اول ، آهنگ های رومانتیک ، مداحی ، آهنگ های سنتی
 7. اخبار تلگرام

  اخبار حوادث ، اخبار جهان ، اخبار ورزشی ، اخبار پزشکی ، اخبار سیاسی - اقتصادی ، اخبار فرهنگی - هنری ، اخبار علمی
 8. مد و زیبایی تلگرام

  مدل لباس دخترانه ، مدل لباس زنانه ، مدل لباس پسرانه ، مدل لباس مردانه ، مدل لباس ، مدل لباس جدید ، مدل عینک ، مدل مو ، مدل ناخن ، عکس مدل
 9. کانال عکس تلگرام

  عکس های خنده دار ، عکس های بازیکنان ، عکس های ترسناک ، عکس های طبیعت ، عکس های حیوانات ، عکس های حوادث ، تصاویر عاشقانه ، تصاویر کارتونی ، عکس های اتومبیل ، تصاویر هنرمندان ، تصاویر کودکان ، عکس های متفرقه
 10. کانال فیلم تلگرام

  اپراتور همراه اول ، اپراتور ایرانسل ، اپراتور رایتل
 11. تبلیغات تلگرام و اینستاگرام

  آگهی های استخدام دولتی ، آگهی های استخدام غیر دولتی ، سوالات و پاسخ های آزمون های استخدامی
 12. کانالهای ادبی تلگرام

  تاریخ ، شعر و ادبیات ، نامه نگاری و انواع نامه ها
 13. گروه چت تلگرام

  ابزار های وبلاگ ، سئو و بهینه سازی وب سایت ، سیستم های مدیریت محتوا ، قالب های وبلاگ ، ابزار های وب سایت ، قالب های وب سایت ، معرفی وبلاگ و وب سایت های مفید ، کسب و کار در اینترنت ، کسب درآمد بدون اینترنت
 14. بهترین کانال های تلگرام

  هوا و فضا ، دانش و فن آوری در پزشکی ، دانش و فناوری در کامپیوتر ، دانش و فناوری در موبایل ، دانش و فناوری در وب سایت ها ، جنگ افزار ، تکنولوژی های روز
 15. نرم افزار اینستاگرام

  سیستم عامل ها ، لپ تاپ و تبلت ، نرم افزار ها ، سخت افزار ها ، بازی های کامپیوتری
 16. کانال پزشکی و سلامت تلگرام

  روانشناسی ، تغذیه ، بهداشت ، بیماری ها و روش درمان
 17. بهترین پیج اینستاگرام

  اخبار ورزشی ، معرفی ورزش ها و تیم ها ، شخصیت های ورزشی
 18. عکس اینستاگرام

  برنامه ریزی درسی ، مقطع آموزش ابتدایی ، مقطع آموزش راهنمایی ، مقطع آموزش متوسطه ، مقطع پیش دانشگاهی ، مقطع آموزش فنی حرفه ای ، مقطع آموزش کاردانش
 19. فیلم اینستاگرام

  مقالات کار آفرینی و طرح کسب و کار ، مقالات عمومی ، درخواست مقالات ، مقالات علمی
 20. آموزش اینستاگرام

  رشته های فنی و مهندسی ، رشته های علوم تجربی ، رشته های علوم پایه و انسانی ، رشته های هنر ، معرفی رشته های دانشگاهی ، معرفی دانشگاه های ایران ، رشته های پزشکی ، رشته های زبان انگلیسی
 21. کانال مذهبی تلگرام

  اهل بیت و علما ، احکام ، مولتی مدیای مذهبی
 22. کانال خانواده تلگرام

  خانواده ، هنر در خانه
 23. کانال آشپزی تلگرام

  انواع شیرینی ، انواع دسر ، انواع غذا ها و طرز تهیه آن ها ، خورش ها ، سوپ و سالاد ، ساندویچ و پیتزا ، سس و ترشی
 24. کانال گردش و گردشگری تلگرام

  معرفی مکان های زیارتی ، معرفی مکان های تفریحی ، معرفی مکان های شگفت انگیز ، معرفی شهرها و کشورها
 25. سایر موضوعات تلگرام

  اخبار و مطالب گوناگون خبری ، معما ها و چیستان ها ، اخبار گوناگون اینترنتی ، صندلی داغ ، گفتگو با کاربران ، بازارچه خرید و فروش ، زباله دان
 26. کانال تست روانشناسی تلگرام

  تست هوش
 27. کانال روانشناسی ازدواج تلگرام

  نکات قبل از ازدواج ، نکات بعد از ازدواج
 28. کانال مشاوره جنسی تلگرام

  راهنمایی علمی جنسی
XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.