1. فارس پاتوق پیشنهاد می کند موضوع زیر را دنبال کنید

  سکوت
  رد اعلامیه

چشم صاحبش اثر دیگری دارد

شروع موضوع توسط arvia در ‏7 آگوست 2013 در انجمن نثر-داستان-حکایت

 1. arvia

  arvia برترین کاربر انجمن کاربر پر تلاش ( طلایی)

  تاریخ عضویت:
  ‏20 مه 2013
  ارسال ها:
  9,149
  تشکر شده:
  6,032
  جنسیت:
  مرد
  یکی بود، یکی نبود. دو نفر بودند که با هم دوستانی خیلی صمیمی و مهربان بودند. یکی از این دو دوست، اسبی داشت و اسبش را هم خیلی دوست می داشت.
  یک روز کسی که اسب داشت، پیش دوست دیگرش آمد و گفت: «برایم کاری پیش آمده که مجبورم مدتی به سفر بروم دلم برای تو که بهترین دوستم هستی، خیلی تنگ می شود. اما مشکلی هم دارم که کسی جز تو نمی تواند آن را حل کند.»
  دوستش گفت: «خیر پیش. امیدوارم که سفر بی خطری در پیش داشته باشی. هر کاری از دست من ساخته باشد، برایت می کنم. بگو ببینم مشکلت چیست؟»
  صاحب اسب گفت: « می دانی که من اسبم را خیلی دوست دارم. جایی که می خواهم بروم خیلی دور است و نمی توانم اسبم را با خودم ببرم. مشکل من این است که در خانه ام کسی نیست که مثل من به اسبم رسیدگی کند، به موقع آب و جو و علوفه اش را بدهد، تیمارش کند و مواظبش باشد. اگر تو مسئولیت نگهداری از اسبم را به عهده بگیری، می توانم با خیال راحت به سفر بروم و دیگر مشکلی و ناراحتی ای نخواهم داشت.»
  دوستش گفت: «ای بابا! چه حرف ها می زنی! نگهداری از اسب تو که کاری ندارد. آن را بیاور به خانه ی ما و خیالت راحت باشد مطمئن باش که نمی گذارم به اسبت بد بگذرد و بهتر از تو مواظب خواب و خوراکش خواهم بود.»
  صاحب اسب، از دوستش تشکر کرد و فردای آن روز، پیش از آنکه به سفر برود، اسبش را آورد و به دوستش تحویل داد. اسب زرنگ و خوش هیکل و قبراقی بود. دوست صاحب اسب، تصمیم گرفت که به خوبی به اسب دوستش رسیدگی کند و اسب را شاداب و سر حال نگه دارد تا دوستش از سفر برگردد.
  صاحب اسب، تمام راه های نگهداری از اسب را به دوستش یاد داد و به سفر رفت. از فردای آن روز، دوستش چهار چشمی مواظب اسب بود. به موقع به اسب آب و علوفه می داد، به موقع تیمارش می کرد، به موقع اسب را برای پیاده روی و هوا خوری به دشت و صحرا می برد و خلاصه، هر کاری که از دستش بر می آمد برای اسب دوستش می کرد. انتظار داشت که اسب روز به روز چاق و چله تر و سر حال تر شود، اما بر خلاف انتظارش، حال اسب، روز به روز بدتر می شد تا آن جا که گاهی لب به آب و علوفه نمی زد و میلی به پیاده روی و هواخوری نشان نمی داد.
  دوست صاحب اسب، هر چه بیشتر تلاش می کرد، کمتر نتیجه می گرفت؛ تا آنجا که دیگر می ترسید اسب دوستش از دست برود و او تا آخر عمر شرمنده ی دوستش بشود. خدا خدا می کرد و دست به دعا برداشته بود که دوستش هر چه زودتر از سفر برگردد و اسبش را تحویل بگیرد یا تغییری در حالت اسب پیدا شود و آبی به زیر پوستش برود و سر حال بیاید.
  خدای مهربان دعای دوست صاحب اسب را پذیرفت و یک روز به او خبر دادند که دوستش به زودی از سفر باز می گردد.
  با اینکه خبر باز گشت دوستش خبر خوبی بود، او حال و روز خوبی نداشت. اسبی که قرار بود به صاحبش برگردانده شود، دیگر همان اسب چالاک و سر حال نبود. لاغر و مردنی شده بود. به همین دلیل نمی دانست به صاحب اسب چه بگوید و برای بد بودن حال اسب چه دلیلی بیاورد. مطمئن بود که صاحب اسب فکر می کند به خوبی به اسبش رسیدگی نشده است. این موضوعی بود که او را خیلی رنج می داد.
  بالاخره صاحب اسب از سفر برگشت. دو دوست بعد از مدت ها یکدیگر را دیدند و از دیدن هم خوشحال شدند. صاحب اسب از ماجراهای سفرش برای دوستش تعریف کرد و از این که دوستش زحمت نگهداری اسب را به عهده گرفته بود، خیلی از او تشکر کرد.
  وقتی حرف به اسب کشیده شد، آه از نهاد دوست صاحب اسب برآمد. چند بار تصمیم گرفت به دوستش ماجرای اسب را بگوید و برایش قسم بخورد که هر کاری از دستش بر می آمده برای اسب کرده است و... اما از ترس ناراحتی او لب فرو بست و حرف نزد.
  وقتی گپ و گفت و گوی آن ها تمام شد، صاحب اسب دستی به پشت دوستش زد و گفت: «حالا برویم به دیدن اسبم که دلم خیلی برای دیدنش تنگ شده است.»
  دوستش دلش می خواست زمین دهان باز کند و او را ببلعد. با هر سختی و رنجی بود، در کنار صاحب اسب به راه افتاد تا به اسب رسیدند. برخلاف انتظار او، صاحب اسب از دیدن حال و روز اسبش ناراحت نشد. صورت اسبش را بوسید و دستی به یال و دمش کشید. اسب از دیدن صاحبش خیلی خوشحال شد. از شادی شیهه ای کشید و پا به زمین کوبید و مشغول خوردن آب و علوفه شد. رفتار اسب طوری بود که دوست صاحب اسب کم مانده بود از تعجب شاخ در بیاورد.


  زبانش باز شد و من من کنان به صاحب اسب گفت: «دوست من! شاید باور نکنی که من شب و روز مواظب اسبت بوده ام و برای سرحال نگه داشتن اسب زحمت کشیده ام. متاسفانه اسب تو روز به روز ناراحت تر می شد و تلاش های من بی فایده بود. من از این که نتوانسته ام از اسب تو به خوبی نگهداری کنم، واقعاً شرمنده ام. مدت ها بود که صدای شیهه ی اسبت را نشنیده بودم و ندیده بودم که اسب با علاقه و میل آب و علوفه بخورد.»
  صاحب اسب، لبخندی زد و گفت: «من مطمئنم که تو زحمت زیادی برای اسبم کشیده ای. اگر زحمت های تو نبود یا من این اسب را به کسی دیگری سپرده بودم، تا حالا مرده بود. من اسبم را می شناسم. او به من علاقه ی زیادی دارد. وقتی چشمش به چشم من نیفتد، حال و حوصله اش را از دست می دهد. تو به او خیلی رسیدگی کرده ای، اما چشم صاحبش اثر دیگری دارد. ناراحت نباش. دو سه روز دیگر، مثل گذشته زبر و زرنگ و سرحال خواهد شد.»
  دوست صاحب اسب، نفس راحتی کشید. خیالش راحت شد و اسب را به صاحبش داد.
  از آن به بعد، وقتی که بخواهند به اهمیت کار و تلاش صاحب چیزی اشاره کنند و مثلاً بگویند دایه هر چه هم که مهربان باشد، جای مادر را نمی گیرد، این مثل را به زبان می آورند.
   

  موضوعات مشابه

 1. کانال تلگرام

  اطلاعیه ها و اخبارهای فارس پاتوق ، مسابقات و جوایز
 2. گروه تلگرام

  کتاب مذهبی ، کتاب های درسی ، کتاب های علمی ، کتاب رمان
 3. برنامه تلگرام

  اپراتور ، نرم افزار های ارتباطی
 4. سرگرمی و تفریح تلگرام

  دانستنیهای جالب ، مرکز تخصصی ترول ، انواع فال ها و طالع بینی ها ، مطالب طنز آمیز ، اس ام اس و جوک
 5. آموزش تلگرام

  اخبار فارس پاتوق ، انتقادات و طرح های جدید فارس پاتوق ، نظر سنجی ، آموزش های لازم فارس پاتوق ، اطلاعیه های فارس پاتوق
 6. کانال موزیک تلگرام

  مداحی ایام فاطمیه ، مداحی ماه محرم ، موزیک های ایرانی ، موزیک های شاد ، آهنگ های خارجی ، آهنگ های پیشواز ایرانسل ، آهنگ های پیشواز همراه اول ، آهنگ های رومانتیک ، مداحی ، آهنگ های سنتی
 7. اخبار تلگرام

  اخبار حوادث ، اخبار جهان ، اخبار ورزشی ، اخبار پزشکی ، اخبار سیاسی - اقتصادی ، اخبار فرهنگی - هنری ، اخبار علمی
 8. مد و زیبایی تلگرام

  مدل لباس دخترانه ، مدل لباس زنانه ، مدل لباس پسرانه ، مدل لباس مردانه ، مدل لباس ، مدل لباس جدید ، مدل عینک ، مدل مو ، مدل ناخن ، عکس مدل
 9. کانال عکس تلگرام

  عکس های خنده دار ، عکس های بازیکنان ، عکس های ترسناک ، عکس های طبیعت ، عکس های حیوانات ، عکس های حوادث ، تصاویر عاشقانه ، تصاویر کارتونی ، عکس های اتومبیل ، تصاویر هنرمندان ، تصاویر کودکان ، عکس های متفرقه
 10. کانال فیلم تلگرام

  اپراتور همراه اول ، اپراتور ایرانسل ، اپراتور رایتل
 11. تبلیغات تلگرام و اینستاگرام

  آگهی های استخدام دولتی ، آگهی های استخدام غیر دولتی ، سوالات و پاسخ های آزمون های استخدامی
 12. کانالهای ادبی تلگرام

  تاریخ ، شعر و ادبیات ، نامه نگاری و انواع نامه ها
 13. گروه چت تلگرام

  ابزار های وبلاگ ، سئو و بهینه سازی وب سایت ، سیستم های مدیریت محتوا ، قالب های وبلاگ ، ابزار های وب سایت ، قالب های وب سایت ، معرفی وبلاگ و وب سایت های مفید ، کسب و کار در اینترنت ، کسب درآمد بدون اینترنت
 14. بهترین کانال های تلگرام

  هوا و فضا ، دانش و فن آوری در پزشکی ، دانش و فناوری در کامپیوتر ، دانش و فناوری در موبایل ، دانش و فناوری در وب سایت ها ، جنگ افزار ، تکنولوژی های روز
 15. نرم افزار اینستاگرام

  سیستم عامل ها ، لپ تاپ و تبلت ، نرم افزار ها ، سخت افزار ها ، بازی های کامپیوتری
 16. کانال پزشکی و سلامت تلگرام

  روانشناسی ، تغذیه ، بهداشت ، بیماری ها و روش درمان
 17. بهترین پیج اینستاگرام

  اخبار ورزشی ، معرفی ورزش ها و تیم ها ، شخصیت های ورزشی
 18. عکس اینستاگرام

  برنامه ریزی درسی ، مقطع آموزش ابتدایی ، مقطع آموزش راهنمایی ، مقطع آموزش متوسطه ، مقطع پیش دانشگاهی ، مقطع آموزش فنی حرفه ای ، مقطع آموزش کاردانش
 19. فیلم اینستاگرام

  مقالات کار آفرینی و طرح کسب و کار ، مقالات عمومی ، درخواست مقالات ، مقالات علمی
 20. آموزش اینستاگرام

  رشته های فنی و مهندسی ، رشته های علوم تجربی ، رشته های علوم پایه و انسانی ، رشته های هنر ، معرفی رشته های دانشگاهی ، معرفی دانشگاه های ایران ، رشته های پزشکی ، رشته های زبان انگلیسی
 21. کانال مذهبی تلگرام

  اهل بیت و علما ، احکام ، مولتی مدیای مذهبی
 22. کانال خانواده تلگرام

  خانواده ، هنر در خانه
 23. کانال آشپزی تلگرام

  انواع شیرینی ، انواع دسر ، انواع غذا ها و طرز تهیه آن ها ، خورش ها ، سوپ و سالاد ، ساندویچ و پیتزا ، سس و ترشی
 24. کانال گردش و گردشگری تلگرام

  معرفی مکان های زیارتی ، معرفی مکان های تفریحی ، معرفی مکان های شگفت انگیز ، معرفی شهرها و کشورها
 25. سایر موضوعات تلگرام

  اخبار و مطالب گوناگون خبری ، معما ها و چیستان ها ، اخبار گوناگون اینترنتی ، صندلی داغ ، گفتگو با کاربران ، بازارچه خرید و فروش ، زباله دان
 26. کانال تست روانشناسی تلگرام

  تست هوش
 27. کانال روانشناسی ازدواج تلگرام

  نکات قبل از ازدواج ، نکات بعد از ازدواج
 28. کانال مشاوره جنسی تلگرام

  راهنمایی علمی جنسی
XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.