1. بالاخره صندلی داغ برای کاربران ، این ماه برگذار شد!
    صندلی داغ آبان ماه ۹۵ رو هلیا با نام کاربری ( haleya ) مهمان این برنامس!
    برای اطلاعات بیشتر حتما به صندلی داغ در موضوعات آزاد سر بزنید.
    رد اعلامیه

انشای یک بجه ی ایرانی درباره ی خارج :.

شروع موضوع توسط arvia در ‏8 آگوست 2013 در انجمن نثر-داستان-حکایت

1. arvia

arvia برترین کاربر انجمن کاربر پر تلاش ( طلایی)

این خارجی‌ها که الکی خارجی نشده‌اند، خیلی کارشان درست
    بوده که توی خارج راهشان داده‌اند"البته من هم می‌خواهم درسم رابخوانم؛ پیشرفت کنم؛ سیکلم رابگیرم و بعد به خارج بروم. ایران با خارج خیلی فرغ دارد. خارج خیلیبزرگتر است. من خیلی چیزها راجب به خارج می‌دانم.تازه دایی دختر عمه‌ی پسر همسایه‌مان در آمریکا زندگی می‌کند.برای همین هم پسر همسایه‌مان آمریکا را مثل کف دستشمی‌شناسد. او می‌گوید: "در خارج آدم‌های قوی کشور را ادارهمی‌کنند"مثلن همین "آرنولد" که رعیس کالیفرنیا شده استما خودمان در یک فیلم دیدیم که چطوری یک نفره زد چند نفر را لتو پار کرد و بعد... البته آن قسمت‌های بی‌تربیتی فیلم را ندیدیم امادیدیم که چقدر زورش زیاد است، بازو دارد این هوا. اما در ایران هرآدم لاغر مردنی را می گذارند مدیر بشود. خارجی‌ها خیلی پر زورهستند و همه‌شان بادی میل دینگ کار می‌کنند. همین برج‌هاییکه دارند نشان می‌دهد که کارگرهایشان چقدر قوی هستند و آجررا تا کجا پرت کرده‌اند.ما اصلن ماهواره نداریم.اگر هم داشته باشیم؛ فقط برنامه‌های علمی آن را نگاه می‌کنیم.تازه من کانال‌های ناجورش را قلف کرده‌ام تا والدینم خدای نکرده ازراه به در نشوند. این آمریکایی‌ها بر خلاف ما آدم‌های خیلی مهربانیهستند و دائم همدیگر را بقل می‌کنند و بوس می‌کنند. اما درفیلم‌های ایرانی حتا زن و شوهرها با سه متر فاصله کنار هممی‌نشینند. همین کارها باعث شده که آمار تلاغ روز به روز بالاتربشود.در اینجا اصلن استعداد ما کفش نمی‌شود و نخبه‌های علمی کشورمجبور می‌شوند فرار مغزها کنند. اما در خارج کفش می‌شوند.مثلاً این "بیل گیتس" با اینکه اسم کوچکش نشان می‌دهد که ازیک خانواده‌ی کارگری بوده، اما تا می‌فهمند که نخبه است به اوخیلی بودجه می‌دهند و او هم برق را اختراع می‌کند. پسرهمسایه‌مان می‌گوید اگر او آن موقع برق را اختراع نکرده بود؛شاید ما الان مجبور بودیم شب‌ها توی تاریکی تلویزیون تماشاکنیم.از نظر فرهنگی ما ایرانی‌ها خیلی بی‌جمبه هستیم. ما خیلی تمبلو تن‌پرور هستیم و حتی هفته‌ای یک روز را هم کلاً تعطیل کرده‌ایم.شاید شما ندانید اما من خودم دیشب از پسر همسایه‌مان شنیدمکه در خارج جمعه‌ها تعطیل نیست. وقتی شنیدم نزدیک بود ازتعجب شاخدار شوم. اما حرف‌های پسر همسایه‌مان ازبی بی سی هم مهمتر است.ما ایرانی‌ها ضاتن آی کیون پایینی داریم. مثلن پدرم همیشه بهمن می‌گوید "تو به خر گفته‌ای زکی". ولی خارجی‌ها تیز هوشانهستند. پسر همسایه‌مان می‌گفت در آمریکا همه بلدند انگلیسیصحبت کنند، حتا بچه کوچولوها هم انگلیسی بلدند. ولی اینجامتعسفانه مردم کلی کلاس زبان می‌روند و آخرش هم بلد نیستندیک جمله‌ی ساده مثل I lav u بنویسند. واقعن جای تعسف دارد.این بود انشای من