1. انجمن های فارس پاتوق
  مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.
  رد اعلامیه

انوره دوبالزاک

شروع موضوع توسط arvia در ‏13 آگوست 2013 در انجمن زندگينامه شعرا و بزرگان ادب

 1. arvia

  arvia برترین کاربر انجمن کاربر پر تلاش ( طلایی)

  تاریخ عضویت:
  ‏20 مه 2013
  ارسال ها:
  9,149
  تشکر شده:
  6,031
  جنسیت:
  مرد
  اونوره دوبالزاک "رمان نویس مشهور فرانسوی ،در سال 1799 در شهر"تور" فرانسه به دنیا آمد.
  او سال های 1804 تا 1807 را در پانسیون "گوای" و سال های 1807 تا 1813 را در دبیرستان مذهبی "واندم" به سر آورد و یکسال بعد وارد کاج "تور" شد. وبالاخره در سال 1816 نخستین دانشنامه خود را در رشته حقوق دریافت نمود با این امید که به وکالت دادگستری بپردازد اما بزودی مصمم شد قلم را وسیله امرار معاش قرار دهد.
  زندگی ادبی بالزاک از سال 1819 با یک تراژدی منظوم با نام "گرامون" آغاز شد و سه سال بعد،در سال 1822 نمایشنامه "وارث بریاک" را نوشت و به دنبال آن نمایشنامه "مرد صد ساله و کشیش درون " را به رشته تحریر کشید .
  در سال 1826 چاپخانه ای را برای خود تدارک دید اما دو سال بعد در حالیکه صدها فرانک مقروض بود ,چاپخانه اش را فروخت و دشواریهای زیادی را پشت سر نهاد.
  در سال 1829 اولین رمان او با نام "فیزیولوژی ازدواج" منتشر شد و دو سال بعد "چرم ساغری" را روانه بازار کرد و در سال 1833 "اوژنی گرانده" را انتشار داد.
  اوژنی گرانده از همان آغاز انتشار با بحث و ستایش بسیار روبرو شد،چه این کتاب نشانه تحولی در آثار بالزاک بود .
  در آن سال بالزاک 34 سال داشت و با روزنامه های مختلفی در پاریس همکاری داشت و برای آنها مقاله های اخلاقی و اجتماعی می نوشت و مخصوصأ مردم و شگفتی های قرن نوزده را بیشتر در نظر داشت .
  در همین سالها بالزاک کتاب "باباگوریو" را به صورت پاورقی در مجله پاریس آغاز کرده بود که این اثر نیز در سال 1835 به صورت کتاب منتشر شد و به دنبال آن رمان زیبای "زنبق دره" را در مجله پاریس آغاز کرد.
  بالزاک در این کتاب که آن را یکی از آثار مهم خود می شمرد به نوعی تجزیه و تحلیل روانی قهرمانان خود پرداخته بود و البته جنجال بسیاری را برانگیخت
  بالزاک به دنبال کتاب زنبق دره کتاب هایی چون"آرزوهای بر باد رفته" ، کارگران یا"زن عالی رتبه" ،"حادثه شوم"
  ، "پزشک صحرا","کمدی انسانی"، "دختر ماهیگیر"،
  "زن سی ساله" و "بدبختی های زنان اشراف" را منتشر ساخت
  و اینهمه کتاب او را در ردیف پراثرترین نویسندگان جهانی قرار داد و شهرت و اعتبار خاص برایش به همراه آورد.
  بالزاک در داستان های خود وضع اجتماعی زمان خود را به روشنی تصویر می کند و در عین اینکه از نویسندگان"واقع گرا" به شمار می آید, از شور و شوق نویسندگان آثار رومانتیک بی بهره نیست.
  براین اساس مجموعه آثار بالزاک ،که خود او آنها را کمدی انسانی می خواند حالت دائره المعارفی را دارد که تمامی دروس و مراحل کمال ،پاکدامنی و بزرگواری انسان را در خود جمع دارد.
  بالزاک به لحاظ آثار برجسته خود 2بار کاندیدای عضویت آکادمی فرانسه شد و یکبار به ریاست انجمن نویسندگان فرانسه برگزیده شد. و در سال ر1845 به دریافت "نشان دونوار" نائل آمد .
  او در مجموع پرکارترین و پربارترین نویسنده فرانسه در زمان خود بود و همین کار زیاد سرانجام او را از پا در آورد .
  وی در سال 1850 در پاریس درگذشت در حالیکه آثار او از همان زمان به زبان های زنده دنیا ترجمه شد و به سرعت در جهان گسترده ادب شهرت یافت.
   
XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.