1. فارس پاتوق پیشنهاد می کند موضوع زیر را دنبال کنید

  اوضاع کار کردن توی ژاپن و ایران
  رد اعلامیه

مفاهیم

شروع موضوع توسط EBLIS در ‏22 ژوئیه 2012 در انجمن بهداشت تلگرام

 1. EBLIS

  EBLIS کاربر تایید شده

  تاریخ عضویت:
  ‏22 ژوئیه 2012
  ارسال ها:
  1,051
  تشکر شده:
  80
  جنسیت:
  مرد
  در اینجا مفاهیم بعضی از دارو ها و بیماری ها و..... را به شما اطلاع می دهیم
  همه ی این مفاهیم از همشهری آنلاین گرفته می شود
  این کار را برای دسترسی راحت برای شما انجام دادم
  ممنون
   
 2. EBLIS

  EBLIS کاربر تایید شده

  تاریخ عضویت:
  ‏22 ژوئیه 2012
  ارسال ها:
  1,051
  تشکر شده:
  80
  جنسیت:
  مرد
  مفاهیم: آنتی‌ بیوتیک چیست؟
  [​IMG]
  عمومی- همشهری آنلاین:
  آنتی‌بیوتیک ماده‌ای شیمیایی است که جانداران ذره‌‌بینی یا میکروب‌ها مانند باکتری،قارچ یا آغازی (پروتوزوآ) را از بین می‌برد یا رشد آنها را متوقف می‌کند.بنابراین از آنتی‌‌بیوتیک‌ها می‌توان برای درمان بیماری‌هایی که میکروب‌ها در بدن به وجود می‌آورند استفاده کرد.
  مواد طبیعی با خاصیت ضد میکروبی - موادی از شیر ترش گرفته تا لاک لاک پشت - از هزاران سال قبل مورد استفاده بوده‌اند، اما عصر آنتی‌بیوتیک‌های مدرن از سال 1926 آغاز شد که آلکساندر فلمینگ کشف کرد که یک قارچ کپکی از جنس پنی‌سیلیوم ماده‌ای تولید می‌کند که می‌تواند برخی از انواع باکتری را از بین ببرد.
  از آن هنگام تاکنون تعداد زیادی از آنتی‌بیوتیک ‌- که برخی مانند پنی‌سیلین منشاء طبیعی دارند و برخی دیگر به طور مصنوعی ساخته شده‌اند، برای درمان بیماری‌های میکروبی از گلودرد چرکی گرفته تا سل و سوزاک مورد استفاده قرار می‌‌گیرند.
  آنتی‌‌بیوتیک‌ها بر خلاف درمان‌های قدیمی برای درمان عفونت‌ها که معمولا حاوی موادی شیمیایی مانند استرکنین یا آرسنیک بودند و خود دارای سمیت زیادی بودند، عوارض جانبی نسبتا کمی دارند و به طور کارآمدی میکروب‌ها را از بین‌می‌برند.
  اولین آنتی‌‌‌بیوتیک‌ها از جانداران زنده به دست می‌آمدند، مانند پنی‌سیلین که از قارچ پنی‌سیلیوم به دست می‌‌آید یا استرپتومایسین که از باکتری جنس استرپتومایسس آن را تولید می‌‌کند اما با پیشرفت شیمی آلی امروزه بسیاری از آنتی‌‌بیوتیک‌ها به صورت مصنوعی ساخته می‌شوند مانند داروهای سولفونامیدی.
   
 3. EBLIS

  EBLIS کاربر تایید شده

  تاریخ عضویت:
  ‏22 ژوئیه 2012
  ارسال ها:
  1,051
  تشکر شده:
  80
  جنسیت:
  مرد
  مفاهيم: سرطان روده چيست؟
  [​IMG]
  عمومی- مريم غفاري:
  سرطان كلوركتال كه به نام‌هاي سرطان كولون يا روده نيز خوانده مي‌شود، در پي رشد سلول‌هاي سرطاني در كولون، ركتوم و آپانديس بروز مي‌كنداين سرطان سومين رتبه را د رميان شايع‌ترين سرطان‌ها داشته و عنوان دومين عامل مرگ ناشي از سرطان را در جهان غرب به‌خود اختصاص داده است. سرطان كلوركتال سالانه 655هزار قرباني در سراسر جهان مي‌گيرد. علت بسياري از موارد ابتلا به اين سرطان به پوليپ‌هاي غده‌اي در روده بزرگ نسبت داده مي‌شود. اين زائده‌هاي قارچ مانند معمولا خوش خيم هستند ولي تعدادي از آنها ممكن است طي زمان سرطاني شوند. رايج‌ترين روش درمان اين سرطان، ‌جراحي است كه معمولا با شيمي درماني تكميل مي‌شود.
  روده بزرگ شامل كولون و ركتوم است. سرطان روده بزرگ جزو بيماري‌هاي خطرناك است و از نظر شيوع سومين سرطان شايع و دومين علت مرگ ناشي از سرطان در تمام دنياست. در ايران نيز همين آمار را داريم اما نكته تأسف‌بار اين است كه در ايران سن شيوع بيماري پايين‌تر از استاندارد جهاني است و طبعا تبعات روحي، اجتماعي و اقتصادي آن نيز بيشتر است و پيشگيري و غربالگري و تشخيص زودرس و به موقع اهميت بسياري دارد.
  فاكتور‌هاي ريسك
  برخي فاكتورهاي خاص باعث كاهش ريسك ابتلا به سرطان روده مي‌شوند كه عبارتند از:
  سن: ريسك ابتلا به سرطان روده با افزايش سن، بيشتر مي‌شود. اكثر موارد ابتلا در سنين بالاي 60 و 70سالگي اتفاق مي‌افتد و درصورت عدم‌داشتن سوابق ارثي، ابتلا به اين نوع سرطان قبل از 50سالگي شايع نيست.
  پوليپ در روده بزرگ: پوليپ به‌ويژه پوليپ‌هاي غده‌اي، فاكتور‌هاي ريسك سرطان كولون هستند. برداشتن پوليپ‌هاي كولون حين كولپوسكوپي، ريسك بعدي ابتلا به سرطان كولون را كاهش مي‌دهد.‏
  سابقه ابتلا به سرطان: افرادي كه در گذشته مبتلا به سرطان كولون بوده و درمان شده‌اند، در آينده نيز احتمال ابتلا به اين سرطان را دارند. در زناني كه به سرطان رحم، مثانه يا سينه مبتلا بوده‌اند، ريسك سرطان كولون بالاتر است.‏

  توارث: سابقه خانوادگي سرطان كولون، به‌خصوص در بستگان درجه اول پيش ‏از سن 55‌سالگي احتمال ابتلا به اين سرطان را بيشتر مي‌كند.
  - سابقه خانوادگي ابتلا به پوليپ غده‌اي، درصورت عدم‌درمان، سابقه ابتلا به سرطان روده را پس از سن 40سالگي به ميزان 100درصد افزايش مي‌دهد.‏ زخم‌هاي مزمن يا بيماري ‏ در ناحيه كولون، تقريباً 30درصد احتمال ابتلا را پس از 25 سال (درصورتي كه تمام كولون درگير باشد) افزايش مي‌دهند.
  سيگار: طبق آمار منتشر شده در آمريكا، احتمال ابتلا به سرطان كولون در زنان سيگاري 40 درصد بيشتر از زنان غيرسيگاري و در مردان سيگاري 30‌درصد بيشتر از مردان غيرسيگاري است.
  رژيم غذايي: مطالعات نشان داده است كه رژيم غذايي سرشار از گوشت قرمز و فاقد سبزيجات و ميوه‌هاي تازه، مرغ و ماهي، ريسك ابتلا به سرطان روده را افزايش مي‌دهد.
  فعاليت فيزيكي: افرادي كه از نظر فيزيكي فعال هستند ريسك كمتري براي ابتلا به سرطان روده دارند.
  ويروس: برخي ويروس‌ها (مانند ويروس ‏Papilloma‏) مرتبط با ابتلا به سرطان روده دانسته شده‌اند.
  الكل: در بسياري از منابع ذكر شده است كه مصرف الكل، حتي در كنار رژيم غذايي پرفيبر، ريسك ابتلا به سرطان روده را افزايش مي‌دهد.
  بيماري‌هاي حاد شكمي: بيماراني كه سابقه طولاني‌مدت ابتلا به ورم مخاط روده بزرگ و سندرم ‏Crohn‏ را داشته‌اند، ريسك بالاتري براي ابتلا به سرطان روده دارند.
  فاكتورهاي محيطي: ريسك ابتلا به اين سرطان در كشورهاي صنعتي به‌مراتب بيشتر از كشورهاي توسعه نيافته يا كشورهايي كه از سنت «فيبر بيشتر - چربي كمتر» پيروي مي‌كنند، برآورد شده است. مطالعات انجام گرفته بر مهاجران، گواهي بر تأثير فاكتورهاي محيطي در سلامتي افراد است.
  مصرف هورمون‌هاي خارجي: هورمون‌هايي نظير استروژن نيز در ابتلا به سرطان روده مؤثر است.
  روش‌هاي تشخيص
  غربالگري يعني جست‌وجوي سرطان در يك فرد سالم. اصول اوليه غربالگري شامل بدون عارضه بودن، مؤثر بودن، قابل‌تشخيص بودن، حداقل بودن نتايج مثبت و منفي و قابل تحمل بودن هزينه‌هاي آن است كه آن را سخت مي‌كند.
  به گفته متخصصان، غربالگري سرطان روده بسيار مؤثر بوده است و پس از تحقيقات فراوان استاندارد شده و در بسياري از كشورهاي پيشرفته به‌صورت روتين انجام مي‌شود. روند و پيشرفت سرطان روده بسيار كند است و به‌تدريج پوليپ‌ها بدخيم مي‌شود و از شروع پوليپ تا تبديل شدن به يك پوليپ بدخيم ۱۰ سال طول مي‌كشد و برداشتن آن ۹۰درصد سرطان را به تأخير مي‌اندازد. اين بيماري ۹۰ درصد در سن پس از پنجاه سالگي بروز پيدا مي‌كند.
  رشد سرطان روده ممكن است سال‌ها به طول بينجامد و تشخيص به موقع آن شانس بهبودي را به‌طور چشمگيري افزايش مي‌دهد. بنابراين، انجام تست‌هاي دوره‌اي در افرادي كه در گروه پرريسك قرار دارند توصيه مي‌شود. چندين تست گوناگون به اين منظور موجود هستند:
  آزمايش ديجيتال كولون ‏‎(DRE)‎‏‏
  ‏ آزمايش موضعي توسط پزشك، تنها تومورهاي بزرگ و قابل لمس را آشكار مي‌كند.آزمايش وجود لخته خون در مدفوع با يك پروب نوري (سيگموئيدوسكوپ) كه از انتهاي روده بزرگ وارد شده، هر گونه پوليپ يا موارد غيرعادي را شناسايي مي‌كند.
  آزمايش خون ‏
  وجود برخي از انواع خاص پروتئين‌ها در خون بيمار، علامت تومور است. سطوح بالاي آنتي ژن ‏Carcio embryonic‏ در خون نشانه متاستاز اپيتليوم غده‌اي است. اين تست‌ها براي تشخيص سرطان پيشنهاد نمي‌شوند و كاربرد اصلي آنها در تعيين عود و بازگشت مجدد بيماري است.
  مشاوره ژنتيك ‏
  تست و مشاوره ژنتيك در خانواده‌هايي كه به‌صورت وراثتي احتمال ابتلا به مواردي از سرطان كولون نظير سرطان روده غيرپوليپي ‏‎(HNPCC)‎‏ يا پوليپ غده‌اي خانوادگي ‏‎(FAP)‎‏ را دارند، پيشنهاد مي‌شود.
  درمان
  انتخاب روش درماني به پيشرفت سرطان بستگي دارد. در مواقعي كه سرطان در مراحل اوليه تشخيص داده مي‌شود، قابل درمان است. در مقابل، هنگامي كه سرطان در مراحل آخر شناسايي شود و متاستاز شدت گرفته باشد، درمان كامل بعيد به‌نظر مي‌رسد.
  نخستين مرحله درمان جراحي است، در عين حال شيمي درماني و راديوتراپي نيز طبق شرايط هر بيمار پيشنهاد مي‌شود.
  علائم باليني
  سرطان كولون معمولا تا رسيدن به مراحل پيشرفته، هيچ نوع علامتي ندارد. بنابراين بسياري از مجامع پزشكي معاينات دوره‌اي شامل تست وجود لخته خون در مدفوع و كولپوسكوپي را توصيه مي‌كنند. شدت علائم باليني به محل ضايعه بستگي دارد. به عبارت ديگر، هرچه ضايعه به مقعد نزديك‌تر باشد، علائم روده‌اي نيز بيشتر خواهد شد. به‌عنوان مثال:
  * تغيير در عادات دفع روده‌اي: تغيير در دفعات، مقدار و غلظت دفع.
  * وجود خون در مدفوع
  * وجود بافت مخاطي در مدفوع
  * احساس عدم‌دفع كامل پس از تخليه شكم
  * انسداد روده (به ندرت)
  * كم‌خوني با علائمي مانند سرگيجه و كسالت
  * كم اشتهايي يا بي‌اشتهايي
  * ضعف
  * كاهش ناخواسته وزن
  علائم متاستاتيك
  متاستاز سرطان كلون نيز علائم خاصي دارد كه عبارتند‌از:
  * تنگي تنفس، همان‌طور كه در متاستاز ريوي‏ نيز اتفاق مي‌افتد.
  * درد در ناحيه فوق المعدي، همان‌طور كه در متاستاز كبد احساس مي‌شود. در مواردي نادر ممكن است درصورت مسدود شدن صفرا، زردي (يرقان) رخ دهد. بزرگ شدن كبد نيز به‌صورت باليني مشاهده مي‌شود.
   
 4. EBLIS

  EBLIS کاربر تایید شده

  تاریخ عضویت:
  ‏22 ژوئیه 2012
  ارسال ها:
  1,051
  تشکر شده:
  80
  جنسیت:
  مرد
  مفاهیم: خرخر کردن چیست؟
  [​IMG]
  عمومی- دکتر ابراهیم رزم‌پا*:
  بسياري از ما يا تجربه بدخواب شدن به علت خرخر كردن ديگران را داريم يا خودمان با خرخر كردن خواب را بر ديگران حرام كرده ايم! اما چرا خرخر مي كنيم و آيا خرخر كردن مي تواند خطراتي به دنبال داشته باشد؟
  خرخر كردن معمولاً مشكلي جدي به حساب نمي آيد و بسياري از افراد ممكن است گهگاه در خواب به خرخر بيفتند.
  مردها 50 درصد بيشتر از زنها احتمال دارد خرخر كنند.
  اما گاهي خرخر كردن علامت يك بيماري خطرناك است. وخيم ترين اين بيماري ها قطع تنفس انسدادي هنگام خواب است؛ در اين بيماري فردي كه خرخر مي كند ممكن است از چند ثانيه تا دو دقيقه دچار قطع تنفس شود. اين امر به كاهش اكسيژن در خون منجر مي شود و فرد مبتلا دو روز بعد از سردرد و خستگي رنج خواهد برد. يك عارضه نادر اما خطرناك اين حالت هم مرگ ناگهاني است.
  قطع تنفس هنگام خواب همچنين مي تواند عواقب ديگري هم به دنبال داشته باشد كه از جمله آنها افزايش فشار خون، چاقي، بيماري هاي قلبي و سكته مغزي است.
  همچنين شواهدي وجود دارد كه خرخر را به ديابت ارتباط مي دهد.
  علت خرخر چيست؟
  خرخر كردن به علت ارتعاش كام نرم (بخش نرم سقف دهان)، هنگامي كه ريه ها در مقابل مجاري هوايي مسدود شده وهوا را به درون مي كشند بوجود مي آيد. چنين وضعيتي معمولاً هنگامي رخ مي دهد كه عضلاتي كه راههاي هوايي را باز نگه مي دارند هنگام خواب بيش از حد شل شوند يا هنگامي كه بافت هاي اضافي در اين قسمت وجود داشته باشد.
  هر وضعيت يا ماده اي كه باعث شل شدن عضلات اين ناحيه يا منجر به ساخته شدن بافت چربي در آن شود مي تواند به خرخر منجر شود، از جمله: نوشيدن مشروبات الكلي، مصرف داروهايي مانند داروهاي خواب آور، داروهاي ضدسرماخوردگي يا آنتي هيستامين‌ها، خوابيدن بر روي متكاي بيش از حد نرم يا بزرگ، به پشت خوابيدن و داشتن اضافه وزن. انسداد مجاري هوايي
  خرخر كردن همچنين ممكن است ناشي از بد شكلي ساختمان بيني از جمله، كام نرم يا زبان كوچك يا بيش از حد دراز يا انحراف تيغه مياني بيني باشد. در كودكان بزرگي لوزه ها اغلب باعث خرخر كردن مي شود. هر بيماريي كه باعث انسداد مجاري هوايي ريه ها شود از جمله آسم مي تواند به علت انسداد به خرخر بينجامد؛ سيگار كشيدن نيز با تحريك مجاري هوايي مي تواند خرخر كردن را بدتر كند.
  خرخر چگونه تظاهر مي كند؟
  خرخر به صورت سر و صدايي خشن و كلفت و نامنظم با درجات متفاوتي از شدت، فركانس و طنين هنگام خواب شنيده مي شود.
  همانطور كه گفته شد در اغلب موارد خرخر پديده‌اي گاهگاهي و بي خطر است اما در موارد زير بايد به پزشك مراجعه كرد:
  هنگامي كه با يك فرد خرخر كننده زندگي مي كنيد و متوجه مي شويد كه خرخر كردن او بسيار بلند است و در فواصل آن دوره هايي از قطع كامل تنفس بوجود مي آيد.چنين شخصي ممكن است دچار قطع تنفس انسدادي هنگام خواب باشد كه يك عارضه وخيم تنفسي است.
  اگر پس از خرخر شبانه در طول روز خواب آلوده و خسته باشيد، ممكن است همانطور كه در بالا گفته شد حين خرخر كردن به علت قطع تنفس از رسيدن اكسيژن كافي به بدن محروم شده باشيد.
  اگر در موقعيت هاي نامناسب مثلاً در طول يا هنگام رانندگي ناگهان به خواب مي رويد. ممكن است به علت قطع تنفس انسدادي حين خرخر كردن در شب ها خوابتان سبك و قطعه قطعه شده باشد و كمبود خواب باعث اين حملات خواب شده باشد. البته اين حالت ممكن است به علت بيماري ناركولپسي (حملات خواب) هم رخ دهد.
  چگونه مي شود از خرخر پيشگيري كرد؟
  با انجام اقدامات زير شايد بتوانيد از بوجود آمدن خرخر جلوگيري كنيد:
  • كاهش وزن را مد نظر قرار دهيد: اغلب افرادي كه خرخر مي كنند اضافه وزن دارند. ثابت شده است كاهش وزن حتي به اندازه سه تا چهار كيلوگرم مي تواند دست كم باعث كاهش خرخر شود.
  • از خوردن غذاهاي سنگين و نوشيدن مشروبات الكلي اجتناب كنيد: نوشيدن الكل يا خوردن غذا به مقدار زياد در شب باعث شل شدن عضلات مجاري هوايي و افزايش احتمال خرخر مي شود.
  • سيگار را ترك كنيد: سيگار كشيدن باعث پرخوني مخاط بيني و ريه ها مي شود و با انسداد نسبي اين مجاري خرخر بوجود مي آورد.
  • به پهلو بخوابيد: افرادي كه به خرخر شديد مبتلا هستند. در هر وضعيتي كه بخوابند خرخر مي كنند؛ اما به غير از اين گروه افراد، معمولاً خرخر هنگام خوابيدن به پشت بوجود مي آيد و با خوابيدن به پهلو، خرخر فروكش مي كند. يك راه براي آنكه در طول شب به پهلو بخوابيد آن است كه در پشت لباس خواب خود يك جيب بدوزيد و جسمي سخت مثلاً يك توپ تنيس را در آن قرار دهيد به اين ترتيب خوابيدن روي پشت آزارنده مي شود و به خوابيدن به روي پهلو عادت مي كنيد.
  • بدون بالش بخوابيد: بالش ها به خصوص بالش هاي خيلي نرم باعث خم برداشتن گردن و در نتيجه انسداد مجاري هوايي و خرخر مي شوند.
  تشخیص و درمان
  تشخيص علت خرخر هنگام مراجعه به پزشك او از شما در مورد آلرژي، عادت غذا خوردن، داروهايي كه مصرف مي كنيد و سابقه مصرف سيگار يا الكل پرسش خواهد كرد. در صورتي كه هيچكدام از موارد بالا در ايجاد خرخر در شما مقصر نباشند، پزشك گلو و مجاري بيني شما را معاينه خواهد كرد تا ببيند يا اشكال در ساختمان آنها باعث تنگي مسيري عبور هوا و خرخر شده است يا نه.
  در صورتي كه پزشك مشكوك شود كه شما هنگام خرخر كردن شبانه دچار قطع تنفس انسدادي هم مي شويد ممكن است از فردي كه با شما زندگي مي كند بخواهد كه الگوهاي خواب شما را در طول شب يادداشت كند يا اينكه در صورت در دسترس بودن شما را به يك لابراتوار خواب بفرستد تا يك بررسي نظارت خواب روي شما انجام شود تا معلوم شود چه هنگامي و چند بار حين خواب دچار قطع تنفس مي شويد. شيوه هاي درمان خرخر روش ها، داروها، اعمال جراحي و تمرين هاي مختلفي براي درمان خرخر پيشنهاد شده است،
  اما در اغلب موارد با انجام تغييرات ساده اي در سبك زندگي خود مي توانيد از شر خرخر خلاص شويد: الكل مصرف نكنيد. از مصرف داروهاي تسكين بخش و آنتي هيستامين (به خصوص هنگام خواب) اجتناب كنيد. اگر اضافه وزن داريد با ورزش كردن وزنتان را كاهش دهيد.
  اگر دچار آلرژي هستيد، موادي را كه به آنها آلرژي داريد از محل خواب خود بزداييد. مثلاً حيوان خانگي تان را از اتاق خواب خارج كنيد يا ملحفه هاي خود را مرتباً بشوييد تا حشرات ميكروسكوپي به نام هيره ها (مايت ها) كه يكي از عوامل شايع آلرژي هستند از آنها زدوده شوند. به پهلو بخوابيد. اگر هواي اتاق خشك است، از يك دستگاه مرطوب كننده هوا استفاده كنيد. در دراگ استورها و داروخانه وسايل مختلف كمك به خواب وجود دارند كه به شما كمك مي كنند روي پهلو بخوابيد.
  همچنين وسائلي براي گشاد كردن مجاري بيني در بازار موجود است كه به افرادي كه دچار احتقان و پرخوني بيني يا انحراف تيغه بيني هستند كمك مي كند. در صورتي كه به علت ناهنجاري فك يا دهان، تنفس شما از راه بيني با اشكال صورت مي گيرد، دندانپزشك تان ممكن است با تجويز يك پروتز دهاني بتواند اين مشكل را حل كند.در صورتي كه علاوه بر خرخر قطع تنفس هم در شما بوجود مي آيد،
  پزشكتان ممكن است راههاي زير را پيشنهاد كند:
  • كم كردن وزن در صورتي كه چاق باشيد.
  • استفاده از فشار مداوم مثبت راههاي هوايي: (CPAP) در اين شيوه از ابزاري استفاده مي شود كه اكسيژن را تحت فشار وارد بيني شما مي كند و مجاري هوايي را كه روي هم خوابيده اند باز مي كند.
  • جراحي: از شيوه هاي مختلف جراحي براي رفع انسداد مجاري هوايي استفاده مي شود از جمله جراحي سومنوپلاستي كه در آن با استفاده از امواج راديويي پرفركانس، بافت هاي كام نرم كاهش داده مي شود تا از انسداد مسير عبور هوا به وسيله آن جلوگيري شود.
  *متخصص گوش و حلق و بینی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران
   
 5. EBLIS

  EBLIS کاربر تایید شده

  تاریخ عضویت:
  ‏22 ژوئیه 2012
  ارسال ها:
  1,051
  تشکر شده:
  80
  جنسیت:
  مرد
  مفاهیم: پیرگوشی چیست؟
  [​IMG]
  آموزش- دکتر ابراهیم رزم‌پا*:
  پيرگوشي يک افت شنوايي تدريجي است که با افزايش سن اتفاق مي‌افتد.پیرگوشی در واقع يک نوع معمول از کم‌شنوايي حسي-عصبي (اختلال شنوايي که به دنبال اختلال در حلزون يا عصب شنوايي رخ مي دهد) است که منجر به اختلال شنوايي دائم مي‌شود و اغلب افراد از ابتلای خود به آن آگاه نيستند.
  مردان بيشتر از زنان دچار پيرگوشي مي شوند
  قرار گرفتن در معرض سر و صدا (صداي ناخواسته مثل صداي بوق خودروها) يکي از دلاليل پيرگوشي است . افرادي که سالها در معرض سر و صدا قرار مي گيرند معمولاً دچار پيرگوشي مي شوند.
  افزايش سن، فشار خون بالا، استرس زياد، برخي داروها و حتي عوامل ارثي در ابتلا به پيرگوشي نقش دارند.
  علائم پيرگوشي
  پيرگوشي با نشانه‌هايي بروز می‌کند. دشواري در تشخيص اصوات به ويژه اصوات زير مثل حرف "س" يکي از اين نشانه‌هاست.
  در افراد پيرگوش فهم مکالمات مشکل است، به خصوص وقتي سرو صداي زمينه‌اي وجود دارد . ضمن اينکه افراد پيرگوش صداي مردان را بهتر از زنان مي شوند.
  افت شنوايي معمولاً دوطرفه است و ممکن است با وزوز در يک يا دو گوش همراه باشد. يکي ديگر از نشانه ها ممکن است سرگيجه باشد .
  افراد مبتلا به پيرگوشي معمولاً عنوان مي کنند که گفتار را مي شنوند ولي در فهميدن آن مشکل دارند.
  همه نشانه هاي بالا توانايي هاي فرد را کاهش مي دهد روي کيفيت زندگي وي تأثير مي‌‌گذارد.
  تحقيقات اخير در ايران نشان مي‌دهد که پيرگوشي نسبت به گذشته با سرعت بيشتر و در سنين کمتري اتفاق مي‌افتد و اين در حالي است که بسیاری از افراد به افت شنوايي‌شان اهميت نمي‌دهند؛ چه بسا دليل افسردگي، انزوا، ترس، اضطراب و عصبانيت آنها برخاسته از همين مشکل باشد.
  بنابراين اگر احساس کم‌شنوايي مي کنيد بهتر است براي ارزيابي ميزان افت شنوايي‌تان به يک اوديولوژيست (شنوایی‌شناس) مراجعه کنيد.
  مفيدترين کاري که يک شنوايي‌شناس مي تواند براي افراد با مشکل پيرگوشي انجام دهد سمعک ها و برنامه‌هاي توانبخشي است. از جمله برنامه هاي توانبخشي براي اين افراد مشاوره، تجويز سمعک، تجويز وسايل کمک شنيداري و مهارت‌هاي افزايش ارتباط است.
  برنامه هاي توانبخشي سبب برقراري ارتباط بهتر و در نهايت بالابردن کيفيت زندگي براي افراد مبتلا به پيرگوشي مي شود.
   
 6. EBLIS

  EBLIS کاربر تایید شده

  تاریخ عضویت:
  ‏22 ژوئیه 2012
  ارسال ها:
  1,051
  تشکر شده:
  80
  جنسیت:
  مرد
  مفاهیم: عصب واگ چيست؟
  [​IMG]
  آموزش- همشهری آنلاین:
  عصب واگ طولانی‌ترین عصب مغزی است که از ساقه مغز تا اندام‌های داخلی شکم ادامه می‌یابدعصب واگ عصب دهم جمجمه‌ای از 12 عصب مغز است.
  در اغلب اوقات، شما متوجه اعمال اعصاب واگ راست و چپ که جزئی از دستگاه عصبی خودکار هستند، نمی‌شوید؛ اما احتمالا هنگامی متوجه کار این عصب می‌شود که فعالیت آن در نتیجه بیماری یا آسیب متوقف شده باشد، زیرا عصب واگ یکی از حیاتی‌ترین اعصابی است که نظم فعالیت بدن را حفظ می‌کند. بدون کارکرد عصب واگ، شما نمی‌توانید صحبت کنید، نفس بکشید، غذا بخورید و ضربان قلب‌تان بسیار نامنظم می‌شود.
  عصب واگ مجموعه‌ای گسترده از پیام‌ها را از مغز به اندام‌های داخلی ارسال می‌کند و پیام‌های حسی را از این اندام‌ها دریافت می‌کند، و این پیام‌ها مسئول شماری از پاسخ‌های ناخودآگاه بدن هستند.
  واگ کلمه‌‌ای لاتینی به معنای "سرگردان" است و این توصیف دقیقی از این عصب است که از پشت جمجمه خارج می شود و مسیری طولانی را در گردن، قفسه *، و شکم می‌پیماید و شاخه‌های متعددی به ریه‌ها، قلب، حنجره، معده، گوش‌ها می‌دهد. این عصب را عصب پنوموگاستریک هم می‌نامند، چرا که هم به معده و هم به ریه‌ها عصب‌دهی می‌کند.
  عصب واگ اطلاعاتی دریافتی از دستگاه عصبی را به مغز می‌برد و و اطلاعات لازم در مورد اینکه بدن چه کار می‌کند را فراهم می‌‌آورد، و همچنین اطلاعاتی را مخابره می‌کند که گروهی از پاسخ‌های بازتابی (رفلکس‌های) عصبی را کنترل می‌‌کنند.
  اطلاعات حسی از گوش خارجی و مجرای آن و از حلق و بخش بالایی حنجره به این عصب وارد می‌شوند. رشته‌های طویل‌تر آن به اندام‌های درون قفسه * و شکم می‌روند و اندام‌های مختلفی از ریه‌ها و قلب گرفته تا مجرای گوارشی از مری تا نیمی از روده بزرگ را عصب‌دهی می‌کنند.
  پیام‌های دریافتی از این رشته‌‌های عصبی باعث ایجاد بازتاب‌های عصبی بسیاری می‌شوند که ایستگاه آنها در ساقه مغز است و به صورت پاسخ‌های دستگاه عصبی خودکار یا پاسخ‌های حرکتی ظاهر می‌شوند. برای مثال وجود مواد تحریک‌کننده در راه‌های هوایی باعث تحریک پایانه‌های رشته‌های حسی عصب واگ می‌شود و بازتاب سرفه را ایجاد می‌کند؛ اطلاعات دریافتی در مورد میزان هوای موجود در ریه‌ها می‌تواند الگوی تنفس را تغییر دهد؛ اتساع معده به ایجاد بازتاب عصبی می‌انجامد که دیواره آن را شل می‌کند.
  مسیر عصب واگ
  این عصب از ساقه مغز از ریشه‌هایی در بصل‌‌النخاع که بعد از ریشه‌های عصب نهم جمجمه‌ای هستند، منشا می‌گیرد. این ریشه‌های عصب دهم را تشکیل می کند و از سوراخ "ژوگولار" ازجمجمه خارج می‌شوند، بعد عصب واگ از وارد غلاف شریان کاروتید می‌شود و به سمت گردن، قفسه * و شکم پایین می‌‌آید و به اندام‌های داخلی مختلف عصب می‌دهد.
  این عصب علاوه بر اینکه به اندام‌های داخلی می‌دهد، اطلاعات حسی را از این اندام‌ها به دستگاه عصبی مرکزی مخابره می‌کند. 80 تا 90 درصد رشته‌های عصبی در عصب واگ اعصاب آوران هستند که وضعیت اندام‌های داخلی را به مغز اطلاع می‌دهند.
  هر دو عصب واگ راست و چپ در غلاف کاروتید، در کنار شریان کاروتید نزول می‌کنند.
  عصب واگ راست شاخه‌ای به نام عصب راجعه‌ حنجره‌ای راست را ایجاد می‌کند که به دور شریان زیرترقوه‌ای (سابکلاوین) می‌پیچید و دوباره از گردن در میان نای و مری بالا می‌رود و به حنجره عصب‌دهی می‌کند. بعد عصب واگ راست به سمت جلو می‌آید و از عقب ورید اجوف فوقانی می‌گذرد و در پشت نایژه اصلی راست حرکت می کند و شبکه‌های عصبی به قلب، ریه و مری می‌دهد.
  عصب واگ چپ در میان شریان کاروتید اصلی چپ و شریان زیرترقوه‌ای (سابکلاوین) چپ وارد قفسه * می شود، و از روی قوس شریان آئورت نزول می کند. این عصب یک شاخه راجعه حنجره‌ای چپ ایجاد می کند که با پیچیدن به دور قوس شریان آئورت به سمت نای و مری صعود می‌کند.
  عصب واگ چپ به پس از دادن شاخه‌های عصبی به قلب، شبکه عصبی در ریه و مری ایجاد می‌کند و نهایتا با نام تنه قدامی واگ، از سوراخ مری در دیافراگم وارد شکم می‌شود.
  عصب واگ رشته‌های پاراسمپاتیک حرکتی را برای همه این اندام‌های داخلی از گردن تا نیمی از روده بزرگ ( به جز غده‌های فوق‌کلیوی) فراهم می‌کند. عصب واگ همچنین به چند عضله اسکلتی هم عصب می‌دهد، از جمله عضلات حنجره.
  به این معنا عصب واگ مسئول وظایف متعددی از تنظیم ضربان قلب، حرکات دستگاه گوارش، تعریق دارد و همچنین در چند حرکت عضلانی در دهان، از جمله حرف زدن (از طریق عصب راجعه حنجره‌ای) و باز نگهداشتن حنجره هنگام نفس کشیدن نقش دارد.
  عصب واگ همچنین رشته‌های آورانی را به مجرای گوش خارجی و بخشی از پوشش مغز (مننژ) می‌دهد. برای همین است فردی که داخل گوشش را دستکاری می‌کند، مثلا برای تمیز کردن موم گوش با گوش‌ پاک کن ممکن است به سرفه بیفتد.
  کار عصب واگ
  رشته‌های عصبی حرکتی درون عصب واگ عمده‌ترین میزان بخش"پاراسمپاتیک" دستگاه عصبی خودکار" (بخش غیرارادی دستگاه عصبی) را تشکیل می‌دهند. بخش پاراسمپاتیک دستگاه عصبی خودکار در مقابل بخش سمپاتیک این دستگاه قرار می‌گیرد و اثرات این دو بخش متضاد هم است. برای مثال تحریک دستگاه عصبی پاراسمپاتیک ضربان قلب را کند و تحریک دستگاه عصبی سمپاتیک ضربان قلب را تند می‌کند.
  تحریک عصب واگ ضربان قلب را کاهش می‌دهد و تحریک شدید آن ممکن است حتی باعث ایست قلب شود.
  برای اولین بار "اوتو لووی" در سال 1921 نشان داد که تحریک عصب واگ در یک قورباغه به آزادی ماده‌ای می‌انجامد که می‌تواند ضربان قلب قورباغه دیگری را که تنها از طریق انتقال مایعات با قورباغه اول ارتباط داشت، کاهش دهد. او این عامل ناشناس را "واگوستوف" نامید.
  امروزه می‌دانیم که پایانه‌های عصب واگ در محل گره ضربان‌ساز قلب یک واسطه شیمیایی به نام "استیل کولین" آزاد می‌کنند که سرعت ضربان قلب را کاهش می‌دهد؛ این تنظیم سرعت ضربان قلب به طور مداوم صورت می گیرد، و تاثیر دستگاه عصبی سمپاتیک را متعادل می کند.
  رشته‌های عصب واگ در ریه‌ها، عضلات صاف جدار مجاری هوایی را تحریک می‌کنند و باعث افزایش مقاومت در برابر جریان هوا می‌شوند (انقباض برونش‌ها). در اینجا هم دستگاه عصبی سمپاتیک در جهت مخالف باعث شل‌ شدن دیواره مجاری هوایی ( گشاد شدن برونش‌ها) می‌شود.
  رشته‌های عصب واگ در دستگاه گوارش عضلات صاف جدار معده و روده را تحریک می‌کنند، اما در مورد دریچه حلقوی (اسفنکتر) خروجی معده، که باعث ماندن محتویات معده درون آن می‌شود، اثر مخالف دارد و آن را شل می‌کند.
  رشته‌های عصب واگ همچنین ترشح اسید معده و آنزیم‌های گوارشی را که از معده و روده آزاد می‌شوند، همچنین خروج صفرا را از کیسه صفرا تحریک می‌کنند. عصب واگ ترشح هورمون‌های لوزالمعده که به ذخیره کردن مواد غذایی جذب‌شده کمک می‌کنند،‌ را نیز تحریک می‌کند.
  در مجموع این تاثیرات دستگاه گوارش را حین و پس از غذا خوردن به کار می‌اندازد،‌ که باز در جهت متضاد با اثر دستگاه عصبی سمپاتیک است که دستگاه گوارش را غیرفعال می‌کند.
  عوارض تحریک شدید عصب واگ
  فعال شدن عصب واگ به کاهش ضربان قلب، افت فشار خون و یا هر دوی اینها منجر می‌شود. این فعال شدن ممکن است در جریان بیماری‌هایی مانند یک التهاب ویروسی حاد دستگاه گوارش یا التهاب حاد کیسه صفرا، یا در پاسخ به تحریک‌های دیگر از جمله ماساژ سینوس کاروتید در گردن، مانور والسالوا (حبس کردن نفس و زور زدن)، یا درد به هر علتی مثلا کشیدن خون برای آزمایش رخ دهد. اگر فعال شدن عصب واگ به بیش از حد باشد، به خصوص اگر فرد دچار کم‌آبی بدن هم باشد، فرد غش می‌کند و به اصطلاح "سنکوپ وازوواگال" رخ می‌دهد.
  همچنین در مورد استرس عاطفی شدید، که دستگاه عصبی سمپاتیک به شدت فعال می‌شود، فعال شدن جبرانی دستگاه عصبی پاراسمپاتیک با افت ناگهانی فشار خون و سرعت ضربان قلب می‌تواند به غش‌کردن بینجامد.
  این نوع غش‌کردن، سنکوپ وازوگال، کودکان کم‌سن و زنان را بیشتر مبتلا می کند و همچنین ممکن است باعث از دست رفتن کنترل ادرار در لحظات ترس شدید شود.
  تحریک انتخابی این عصب می‌تواند به عنوان یک شیوه درمانی به کار رود؛ برای مثال به نظر می‌رسد تحریک عصب واگ برای افراد مبتلا به افسردگی مفید باشد، و همچنین گاهی از تحریک این عصب برای درمان صرع استفاده می‌شود.
   
 7. EBLIS

  EBLIS کاربر تایید شده

  تاریخ عضویت:
  ‏22 ژوئیه 2012
  ارسال ها:
  1,051
  تشکر شده:
  80
  جنسیت:
  مرد
  مفاهيم: جوش پوستي چیست؟
  [​IMG]
  آموزش- همشهري آنلاين:
  جوش یک عارضه پوستی است که ناشی از بسته شدن منافذ پوست است.درون منافذ پوست غدد سباسه یا چربی وجود دارد که سبوم یا چربی پوست را تولید می‌کنند.
  هنگامی لایه‌های بیرونی پوست ریزش پیدا می‌کنند- پدیده‌ای که به طور مداوم رخ می‌دهد- سلول‌های مرده به جای مانده پوست ممکن است با سبوم به هم بچسبند. این توده ممکن است منافذ پوست را به خصوص در هنگام بلوغ که پوست ضخیم‌تر می‌شود، ببندد. غدد سباسه چربی بیشتری تولید می‌کنند که پشت مجرای مسدود شده تجمع می‌یابد و این سبوم یا چربی محل رشد باکتری‌های گوناگون از جمله باکتری پروپیونوباکتریوم آکنس می‌‌شود که ایجاد آکنه می‌کنند.
  جوش ممکن است به صورت برجستگی توپر و با حدود مشخص ظاهر شود که حاوی مایع نیست و اندازه ان از یک سر سوزن تا یک سانتی‌متر متفاوت است و به آن پاپول می‌گویند. و رنگ آن از قهوه‌ای، ارغوانی، صورتی تا قرمز متفاوت است. پاپول‌ها ممکن است با خاراندن عفونی شوند و کبره ببنند. بیماری‌های مختلفی از آکنه گرفته تا آبله مرغان می‌تواند پاپول ایجاد کند.
  جوش ممکن است چرکی شود که در این حال به آن پوستول می‌گویند و به صورت یک برآمدگی پوستی حاوی مواد چرکی معمولا حاوی سلول‌های التهابی مرده است. جوش چرکی بزرگ را ندول می‌گویند.
   
 8. EBLIS

  EBLIS کاربر تایید شده

  تاریخ عضویت:
  ‏22 ژوئیه 2012
  ارسال ها:
  1,051
  تشکر شده:
  80
  جنسیت:
  مرد
  مفاهیم: لوزه‌ چیست؟
  [​IMG]
  آموزش- همشهری آنلاین:
  لوزه‌ها توده‌هایی از بافت لنفاوی هستند که در دو طرف گلو قرار دارند. معمولا وقتی از کلمه لوزه‌ها نامبرده می‌شود‌، اشاره به "لوزه‌های کامی" است که در عقب گلو دیده می‌شوندلوزه‌ها مانند سایر اندام‌های دستگاه لنفاوی به عنوان بخشی از دستگاه ایمنی عمل می‌کنند و به مقابله با عفونت‌ها کمک می‌کنند. به خصوص تصور می‌شود که لوزه‌ها در کمک به مقابله با عفونت‌های حلقی و بخش فوقانی دستگاه تنفس اهمیت داشته باشند.
  لوزه‌های مختلف در انسان‌ها از بالا به پایین شامل این اندام‌ها می‌شود
  • آدنوئیدها که به آنها لوزه‌های حلقی هم می گویند و در سقف حلق قرار دارند. (گاهی به آن لوزه سوم می‌گویند).
  • لوزه‌های لوله‌ای که در سقف حلق قرار دارند.
  • لوزه‌‌های کامی که هنگام معاینه از دهان دیده می‌شوند و در دو طرف بخش دهانی حلق میان دو قوس بافتی قرار دارند.
  • لوزه‌های زبانی که در پشت شیار انتهایی زبان قرار دارند.
  مجموعه این بافت‌های لنفاوی که در بالا به آن اشاره شد، به نام "حلقه لوزه‌ای والدیر" نامیده می‌شوند.
  لوزه‌ها در نزدیک سن بلوغ به بزرگترین اندازه‌‌شان می‌رسند و بعد به تدریج تحلیل می‌روند. اما لوزه‌ها در کودکان بزرگترین اندازه را نسبت به قطر گلو را دارند. لوزه‌ها ممکن است بزرگ و ملتهب شوند و ممکن است لازم باشد آن را با جراحی خارج کرد. برداشتن لوزه‌ها در مواردی انجام می‌شود که آنها باعث انسداد راه هوایی شده باشند یا با بلع تداخل کرده باشند. در سنین بالاتر بزرگی یک طرفه لوزه ممکن است بیانگر عفونت ویروسی لوزه، و تومورهایی مانند لنفوم یا کارسینوم سلول فلسی باشد.
  برخی از متخصصان گوش و حلق و بینی در مواردی که التهاب‌های مکرر و عودکننده لوزه رخ می‌دهد، یا هنگامی که بزرگی لوزه‌ها باعث انسداد علامت‌دار راه‌های هوایی فوقانی شده است یا در مواردی که لوزه به صورت یک طرفه بزرگ شده است، برداشتن آن را توصیه می‌کنند.
  بزرگ شدن لوزه‌ها ممکن است بر حرف زدن اثر بگذارد و باعث شود صدا تودماغی شود.
  سنگ‌های لوزه ماده ای است که روی لوزه جمع می‌شود. اندازه آن ممکن است به حد یک دانه پاپ‌ کورن برسد و به رنگ سفید/کرم است. ماده اصلی این به اصطلاح سنگ، کلاژن است، اما بوی ناخوشایند قوی دارد، که به خاطر سولفید هیدروژن و متیل مرکاپتان و سایر موارد است.
  لوزه‌ها چکار می‌کنند؟
  لوزه‌‌ها و آدنوئیدها عمدتا از بافت لنفوئیدی تشکیل شده‌اند، که در سراسر دستگاه گوارش و در پایه زبان هم وجود دارد. بافت لنفوئیدی از لمفوسیت‌ها تشکیل‌شده است، سلول‌هایی که عمدتا در تولید پادتن یا آنتی‌بادی در مقابل عوامل مهاجم به بدن نقش دارند.
  از آنجایی که ما عموما تولید پادتن را چیز خوبی به حساب می‌آوریم، بررسی‌های زیادی در مورد تعیین اهمیت لوزه‌ها انجام شده است. جدا از اینکه لوزه‌ها واثعا چه نقشی در بدن دارند،‌ به نظر می رسد هنگامی که لوزه‌ها را برمی‌دارند، در مجموع هیچ اثر بدی روی دستگاه ایمنی و سلامتی افراد ایجاد نمی‌شود
   
 9. EBLIS

  EBLIS کاربر تایید شده

  تاریخ عضویت:
  ‏22 ژوئیه 2012
  ارسال ها:
  1,051
  تشکر شده:
  80
  جنسیت:
  مرد
  مفاهیم: تریاک چیست؟
  [​IMG]
  آموزش- همشهری آنلاین:
  تریاك مجموعه پیچیده‌ای از مواد مختلف حاوی قند، پروتئین، چربی، آب، اسید مكونیك، ‏موم گیاهی، لاتكس، صمغ، آمونیاك، اسید لاكتیك و سولفوریك و مواد آلكالوئیدی متعدد است.‏ این مواد آلكالوئیدی كه اثرات تریاك ناشی از آنهاست، از جمله شامل مرفین (10 تا 15 درصد)، ‏كدئین (1تا 3 درصد)، نوسكاپین (10 تا 15 درصد)، پاپاورین (1 تا 3 درصد) و تبائین (1تا 2 ‏درصد) است.‏ همه این آلكالوئیدها به جز تبائین استفاده دارویی دارند و از جمله به عنوان ضد درد مورد استفاده ‏قرار می‌گیرند.‏

  ضد‌دردهایی که از تریاک گرفته می‌شوند از این لحاظ ارزشمند هستند كه در عین آنكه درد را تخفیف می‌دهند یا ‏برطرف می‌كنند، در مقادیر معمول هوشیاری فرد را از بین نمی‌برند.
  آلكالوئیدهای موجود در تریاک همچنین برای ‏تسكین سرفه، گرفتگی‌های عضلانی، تب و اسهال مورد استفاده قرار می‌گیرند.‏ حتی تبائین كه اثر ضددرد ندارد، دارای ارزش داروشناختی فراوانی است، چرا كه برای تولید ‏آنالوگ‌‌های نیمه‌صناعی مرفین مانند اكسی‌كدون، دی‌‌هیدروموفنون، هیدروكودون و اتوفرین به كار ‏می‌رود.‏
  آنالوگ‌های مرفین به گروه‌ه‌های دی‌‌فنیل‌پروپیلامین‌ها (مانند متادون)، 4 فنیل‌پی‌پریدین‌ها (مانند ‏مپریدین)، مورفیان‌ها (مانند لورفانول) و 6و7 بنزومورفان‌ها (مانند متازوسین) تقسیم می‌شوند.

  ‏ گرچه این مواد از لحاظ ساختمانی گوناگون هستند، همگی در داشتن یك حلقه پی‌پریدینی یا بخش ‏اصلی ساختمان حلقوی آن مشترك هستند.‏ برای مثال اتوفرین یك آنالوگ بسیار قوی مرفین است. این ماده صدبار قوی‌تر از مرفین است. این ‏دارو از جمله در سلاح‌های دارتی برای بی‌حركت‌ كردن فیل‌ها و كرگدن‌ها مورد استفاده قرار ‏می‌گیرد.‏
  مرفین برای اولین بار در سال 1805 در آلمان از تریاك جدا شد و نام آن را از نام خدای یونانی ‏رویاها، مرفئوس گرفتند..‏ پزشكان مدت درازی به دنبال راه‌هایی برای تجویز داروها بدون خوردن آنها بوده‌‌اند.

  تریاك هنگامی ‏كه خورده می‌شود باعث عوارض جانبی معدوی می‌شود.‏ تولید سرنگ‌های زیرجلدی در میانه قرن نوزدهم امكان تزریق مرفین خالص را فراهم آورد.‏ در آن دوران تصور می‌كردند كه تزریق مرفین اعتیادآور نیست.
  كنارگذاشتن استفاده عادتی تریاك ‏باعث بروز علائم ترك به صورت احساس ناخوشی، علائم شبیه آنفلوآنزا و افسردگی می‌شد و در آن ‏زمان مرفین را درمان عالی این علائم ترك می‌شمردند.‏ اما خوشبینی‌های اولیه در مورد ماهیت غیراعتیادآور مرفین درست از كار درنیامد.

  اما هنوز تنها ‏زنان را به طور خاص مستعد وابستگی به مواد افیونی می‌دانستند.‏ جستجو برای جایگزینی غیراعتیادآور برای تریاك و مورفین آغاز شد.
  در سال 1874 داروساز ‏انگلیسی سی آر آلدر رایت مرفین و اسید استیك را با هم جوشاند و دی‌استیل مرفین را به دست ‏آورد. دی استیل مرفین بوسیله شركت بزرگ داروسازی آلمان، بایر، ساخته و به صورت تجاری ‏وارد بازار شد.‏ در سال 1899 شركت بایر این دارو - پرفروش‌ترین دارو در همه دوران‌ها - را به بازار فرستاد: هروئین.
  تنتور تریاک
  تنتور تریاك (محلول الکلی تریاک) یا لودانوم در آمریكا به صورت دارویی كه با نسخه پزشك قابل‌تهیه است و به عنوان یك ‏داروی جزء فهرستII ‎‏ كه قانون مواد كنترل‌شده بر آن ناظر است موجود است.
  این تنتور تقریبا همه آلکالوئید‌های تریاک از جمله مرفین و کدئین را دارا است.
  این تنتور تریاك حاوی 10 میلی‌گرم مرفین در هر میلی‌لیتر است كه معادل ‏‏100 میلی‌گرم در میلی‌لیتر پودر تریاك می‌شود.‏ یك تركیب وابسته ضعیف‌تر پارگوریك است كه تنتور كامفری تریاک هم نامیده می‌شود و 0.4 میلی‌‏گرم در میلی‌لیتر مرفین دارد (معادل 4 میلی‌گرم در میلی‌لیتر پودر تریاك).‏
  در گذشته این تنتور برای برای درمان بسیاری از بیماری‌ها به کار می‌رفت، از جمله برای تسکین درد وسرفه. امروزه در آمریکا و انگلیس از این دارو در موارد محدود و تحت نظارت برای درمان اسهال‌های مقاوم به سایر درمان‌ها،‌تسکین درد،‌و برطرف کردن علائم ترک نوزادانی که از ماده معتاد به هروئین یا سایر مواد افیونی به دنیا آمده‌اند، به کار می‌رود.
  تنتور تریاك (لودانوم) در برخی از كشورهای آسیایی برای درمان علائم ترك و با شیوع كمتر ‏برای درمان جانشینی نگهدارنده به كار رفته است.

  فرآورده‌های خوراكی گوناگونی از مرفین برای ‏فراهم ‌آمدن آزاد شدن تدریجی این ماده (فرآورده‌های آهسته‌رهش) نیز بالقوه می‌توانند در درمان ‏وابستگی به مواد شبه‌افیونی به كار روند. با این حال بررسی‌های كنترل‌شده در مورد كارآیی این ‏فرآورده‌ها برای درمان جانشینی هنوز انجام نشده است.
  ‏ تنها استفاده تاییدشده لودانوم بوسیله سازمان غذا و داروی آمریكا برای درمان اسهال شدید است كه ‏به درمان‌های معمول پاسخ نداده باشد.‏
   
 10. EBLIS

  EBLIS کاربر تایید شده

  تاریخ عضویت:
  ‏22 ژوئیه 2012
  ارسال ها:
  1,051
  تشکر شده:
  80
  جنسیت:
  مرد
  مفاهیم: چاقی شکمی چیست؟
  [​IMG]
  آموزش- همشهری آنلاین:
  چاقی به علت افزایش وزن به خاطر زیادشدن میزان چربی بدن به وجود می‌‌آید، اما به غیر از میزان کلی چربی، چگونگی توزیع آن هم در بدن اهمیت دارد.یک نوع چربی اضافی از انواع دیگر خطرناک‌تر است. پژوهش‌ها نشان می‌دهد که چربی شکمی بدترین چربی است.
  چاقی شکمی با نام‌های مختلفی مورد اشاره قرار می‌گیرد، از جمله چاقی بالاتنه‌ای، چاقی تنه‌ای، چاقی مرکزی و چاقی احشایی. همچنین گاهی به آن چاقی سیب‌مانند می‌گویند. از آنجایی که این نوع چاقی در مردان شایع‌تر از زنان است، به آن چاقی مردانه هم گفته می‌شود.
  چه چیزی چربی شکمی را این همه زیانبار می‌کند؟
  دانشمندان در این مورد اطمینان ندارند، اما پژوهش‌ها در این مورد شواهدی را به دست داده‌اند.
  ابتدا باید بدانید که چربی شکم در شکل مختلف وجود دارد. مقداری از آن زیر پوست شکم است. این چربی زیرپوستی مانند چربی در هر جای دیگر بدن عمل می‌کند. این چربی دوستدار سلامت نیست، اما تهدید خاصی هم به حساب نمی‌آید.
  اما چربی درون شکم ماجرای دیگری دارد. این چربی که به آن چربی احشایی می‌گویند در اطراف اندام‌های داخلی قرار دارد، و واقعا خطرناک به حساب می‌آید. اما چرا؟
  یکی از اولین توضیحات در این مورد این بوده است که چاقی احشایی به فعالیت بیش از حد سازوکار های پاسخ استرس بدن مرتبط است. بر اساس این نظریه فعالیت بیش از حد دستگاه عصبی مرکزی و غده‌های فوق‌‌‌کلیوی به افزایش میزان هورمون‌های استرس مانند آدرنالین و کورتیزول در بدن منجر می‌شود، و این امر به نوبه خود به افزایش میزان فشار خون و خطر بیماری قلبی منجر می‌شود.
  یک توضیح جدیدتر در این مورد بر مفهوم سمیت چربی تکیه دارد. سلول‌های چربی درون‌شکمی یا احشایی بر خلاف چربی زیرپوستی، از خود فراورده‌های شیمیایی را مستقیما به درون جریان خون ورید باب یا پورتال آزاد می‌کنند که مستقیما خون را به کبد می‌رساند.
  در نتیجه سلول‌های چربی احشایی که مملو از تری‌گلیسریدهای اضافی هستند،‌اسیدهای چرب آزاد را از این راه به کبد می‌ریزند. اسیدهای چرب آزاد همچنین در لوزالمعده، قلب و سایر اندام‌ها تجمع پیدا می‌کنند. در همه این اندام‌ها، تجمع اسیدهای چرب آزاد در سلول‌هایی صورت می‌گیرد که برای ذخیره کردن چربی طراحی نشده‌اند. نتیجه اختلال کارکرد آن اندام است، که به اختلال تنظیم انسولین،‌ قند خون، و کلسترول و نیز کارکرد غیرطبیعی قلب می‌انجامد.
  فرضیه سوم بر مبنای درک جدید از خود کارکرد پیچیده سلو‌ل‌های چربی است. دانشمندان زمانی اعتقاد داشتند که سلول های چربی تنها محفظه‌های غیرفعالی هستند که کالری اضافی را به صورت چربی ذخیره می‌کنند. اما امروزه روشن شده است که سلول‌های چربی علاوه بر ذخیره انرژی اضافی، شمار فراوانی از پروتئین‌ها را آزاد می‌کنند که به جریان خون وارد می‌شوند، و بر کارکرد سایر اندام‌ها اثر می‌گذارند. در واقع این پروتئین‌ها (آدیپوکین‌ها) به عنوان هورمون عمل می‌کنند. سلول‌های چربی احشایی بر خلاف سلول‌های چربی معمولی مقدار زیادی آدیپوکین‌های زیانبار تولید می‌کنند.
  در مجموع مشاهدات بالینی و پژوهش‌های پایه‌ای توافق دارند که زیادی چربی درون شکم یک عامل عمده در ابتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی است.
  اندازه‌گیری چاقی شکمی
  دقیق‌ترین روش برای اندازه‌گیری چربی احشایی شکم استفاده از سی‌تی اسکن یا ام‌آرآی است. این روش‌های تصویربرداری بیشتر در تحقیقات در مورد چاقی شکمی مورد استفاده قرار می گیرند.
  یک روش ساده‌تر برای ارزیابی چاقی شکمی نسبت دور کمر به دور باسن است. در حالیکه شکم‌تان را شل‌کرده‌اید، در سطح ناف دور کمرتان را اندازه بگیرید و دور باسن‌تان را در وسیع‌ترین نقطه که معمولا از روی برجستگی‌های استخوانی لگن می‌گذرد، اندازه‌گیری کنید. نهایتا اندازه دور کمرتان را به اندازه دور باسن‌تان تقسیم کنید.
  در مردان هر چه این نسبت از 0.95 بالاتر رود، و در زنان در رقم‌های بالای 0.85 احتمال حمله قلبی و سکته مغزی افزوده می‌شود.
  برای اینکه به طور دقیق بتوانید این نسبت را به دست آورید، هنگام اندازه‌گیری کفش‌های‌تان را در آورید، و در حالیکه پاهای‌تان کنار هم قرار دارد، بایستید. شکم‌تان را برهنه کنید.نفس‌تان را بیرون دهید و شکم‌تان را شل بگیرید. از یک متر خیاطی که کشیده نمی‌شود، استفاده کنید. دور کمر را در سطح ناف اندازه بگیرید. اطمینان حاصل کنید که نوار اندازه‌گیری موازی زمین قرار دارد. اندازه را تا حد میلی متر ثبت کنید، و اندازه‌گیری یک بار دیگر تکرار کنید تا مطمئن شوید درست اندازه‌گیری کردید.


  مردان زنان کم‌‌خطر 94 سانتی‌متر و کمتر 80.1 سانتی‌متر یا کمتر خطر متوسط 94.1 تا 101.3 سانتی‌متر 80.2 تا 88.6 سانتی‌متر
  پرخطر 101.6 سانتی‌متر و بالاتر 88.9 سانتی‌‌متر و بالاتر
  اندازه دور کمر در زنان و مردان بر حسب خطرناک بودن برای سلامت

  کنترل چاقی شکمی
  اگر فکر می‌کنید که با دراز و نشست و شنا رفتن، می‌توانید چربی‌ شکمی را برطرف کنید، کاملا اشتباه می‌کنید. این ورزش‌ها برای افزایش قوام عضلات شکم مفید هستند و ظاهر شما را بهتر می‌کنند، اما به طور خاص تاثیری بر سوزاندن چربی شکمی ندارند. انواع دستگاه‌هایی هم که در بازار موجودند و وعده کاهش چربی شکمی را می‌دهند، حتی بدتر هستند. آنها تنها پول و وقت شما را به هدر می‌دهند، بدون اینکه اندازه دور کمرتان را کاهش دهند.
  همچنین اعمال جراحی مانند لیپوساکشن نیز فراموش کنید. این جراحی‌ها تنها چربی زیرپوستی را در میانه شکم شما برمی‌دارند، اما اثری بر چربی‌های احشایی شما ندارند. این اعمال زیبایی ظاهر شما را بهتر می‌کنند و دور کمرتان را کاهش می‌دهند، اما کاری برای سوخت و ساز یا سلامت بدن شما انجام نمی‌دهند.
  [چربي‌هاي بيماري زا و ليپوساكشن بي‌فايده]
  این اصول را به یاد داشته باشید. تنها راه برای کاهش چربی احشایی کاهش وزن است- و تنها راه برای کاهش وزن سوزاندن بیشتر کالری با ورزش و کاهش دریافت کالری از راه غذا است. کاهش وزن پایدار هم به کاهش کالری دریافتی و هم افزایش فعالیت جسمی نیاز دارد.
   
 11. EBLIS

  EBLIS کاربر تایید شده

  تاریخ عضویت:
  ‏22 ژوئیه 2012
  ارسال ها:
  1,051
  تشکر شده:
  80
  جنسیت:
  مرد
  مفاهيم: ‌ايدز چيست؟
  [​IMG]
  بيماری- همشهري آنلاين:
  ایدز (سندرم نقص ايمني اكتسابي) بيماري است كه به علت ضعف‌ عمده‌ در دستگاه‌ ایمنی ناشي از ابتلا به ويرس نقص ايمني انساني (HIV) به وجود مي‌آيداین‌ امر باعث‌ کاهش‌ توانایی‌ بدن‌ در مقابله‌ با عفونت‌ها و توانایی‌ سرکوب‌ سلول‌های‌ غیرطبیعی‌ مثل‌ سلول‌های‌ سرطانی‌ می‌شود. ویروس‌ ایدز سلول‌های‌ ایمنی‌ موجود در خون (لنفوسیت‌ها) و سلول‌های‌ ایمنی‌ موجود در بافت‌ها مانند مغز استخوان‌، طحال‌، کبد و گره‌های‌ لنفاوی‌ را درگیر می‌سازد. این‌ سلول‌ها در تولید پادتن برای‌ مقابله‌ با بیماریها و سرطان‌ها نقش‌ دارند.
  در مجموع‌ باید گفت‌ که‌ ایدز یک‌ نوع‌ نقص‌ ایمنی‌ ثانویه‌ است‌ که‌ در سیر عفونت‌ با ویروس‌ ایدز ایجاد می‌شود.
  علت بیماری
  عامل بیماری ایدز یک نوع ویروس از گروه رترو ویروسها به نام HIV است که باعث کاهش توانایی سیستم ایمنی بدن میزبان می‌شود.
  [ویروس ایدز (HIV) چيست؟]
  علایمی که ما در بیماری ایدز می‌شناسیم مربوط به بیماریهایی است که در اثر نقص دستگاه ایمنی بدن تولید می‌شوند.
  در اکثر بیماریهای ویروسی وضع به این منوال است که سلولهای مملو از ویروس ویروسها را آزاد کرده و این ویروسها خود را با پادتن‌های آماده مواجه می‌بینند. در چنین وضعی بیماری شخص برطرف می‌شود. اما در مورد ویروس ایدز وضع به گونه‌ای دیگر است.
  در اینجا اولین ویروسی که وارد اولین سلول میزبان می‌شوند از حمله پادتن‌ها در امان می‌مانند. ویروس‌های جدیدی که از سلول خارج می‌شوند بعضا توسط پادتن‌ها خنثی می‌شوند اما ژنهای اولیه در درون سلول میزبان به تولید ویروس ادامه می‌دهند.
  ممکن است که ویروس در بدو ورود به سلول میزبان به صورت غیر فعال درآید و بعد از گذشت چندین سال به مساعد شدن اوضاع فعالیت بیماریزایی خود را آغاز کند. این ویروس دستگاه ایمنی بدن را تضعیف می‌کند و در این یک سرماخوردگی ساده هم می‌تواند برای شخص مشکل ساز باشد.
  سیر بیماری و علایم آن
  ابتلا به بیماری ایدز در اغلب موارد با عوارض ساده‌ای مانند اسهال ، خارش پوست و افزایش خفیف حرارت بدن شروع می‌شود. این عوارض پس از چند هفته خودبخود برطرف می‌شود و شخص خیال می‌کند که به سرماخوردگی دچار بوده است.
  از آنجا که ساخته شدن پادتن‌های موثر حدود 14 روز طول می‌کشد دراین زمان جدال بین ویروسها و پادتن‌ها در جریان است. پس از سپری شدن این مرحله دورانی فرا می‌رسد که حال شخص بیمار خوب می‌شود اما در خون او پادتن ضد ایدز را می‌توان تشخیص داد و از خون وی ویروس ایدز را بدست آورد.
  لنفوسیت T4 که به ويروس ايدز مبتلا شده است شروع به تقسیم می‌کند همین امر باعث تورم غدد لنفاوی می‌شود. تورم غدد لنفاوی گاه ماهها یا سالها بعد از ابتلای اولیه پدیدار می‌شود و می‌تواند مدتها به همان حال باقی بماند. در بسیاری از موارد هم ناراحتیهای جدی دیگری به آن اضافه می‌شود.
  بیماران اکثرا به شدت لاغر می‌شوند چون دیواره روده آنها مواد غذایی را بطور کامل جذب نمی‌کند. در اروپا که تغذیه مردم رضایت بخش است کم شدن وزن چندان مخاطره آمیز نیست. اما در بعضی کشورهای جهان سوم که مردم با سوء تغذیه دست به گریبانند کاهش وزن فرد را نحیف می‌کند.
  عرق کردن در شب و احساس خستگی ، التهاب بیضه‌ها از سایر علایم این بیماری است. مرحله بعدی که در آن تصویر نهایی بیماری ایدز به نمایش گذاشته می‌شود حاصل از درهم شکسته شدن کامل سیستم دفاعی بدن است. تعداد سلولهای لنفوسیت T4 به شدت کاهش یافته است و در این حالت انواع بیماریهای باکتریایی ، ویروسی و انگلی قادر هستند که فرد مبتلا را از پای بیاندازند.
  راه‌هاي انتقال بيماري
  • تماس‌ جنسی‌ با افراد آلوده‌.
  • استفاده‌ از سرنگ‌هاي مشترك‌ آلوده‌ برای‌ تزریق‌ مواد مخدر.
  • تزریق‌ خون‌ یا فرآورده‌های‌ خونی‌ آلوده‌.
  • مواجهه‌ کارکنان‌ بیمارستانها و تکنسین های‌ آزمایشگاهی‌ با خون‌، مدفوع ، یا ادرار افراد آلوده‌ به‌ ویروس‌ ایدز.
  • انتقال از مادر باردار ْآلوده به نوزاد.
  پیشگیری‌
  • از تماس‌ جنسی‌ با افراد آلوده‌ یا افرادی‌ که‌ مواد مخدر تزریقی‌ مصرف‌ می‌کنند خودداری شود.
  • از کاندوم‌ استفاده‌ شود.
  • از بی‌بندوباری‌ جنسی‌ خودداری شود.
  • خون‌ یا فرآورده‌های‌ خونی‌ باید از لحاظ‌ آلودگی‌ بررسی‌ شده‌ باشد.
  تشخیص
  تشخیص این بیماری از طریق آزمایش خون امکان‌پذیر است
   
 12. EBLIS

  EBLIS کاربر تایید شده

  تاریخ عضویت:
  ‏22 ژوئیه 2012
  ارسال ها:
  1,051
  تشکر شده:
  80
  جنسیت:
  مرد
  مفاهيم: سندروم کانال مچ چيست؟
  [​IMG]
  خانواده- همشهری آنلاین:
  سندروم کانال مچی (Carpal tunnel syndrome) هنگامی رخ می‌دهد که عصب میانی (median) که با عبور از کانال مچی از ساعد به درون پنجه دست می‌رود، در مچ گیر می‌افتد یا تحت فشار قرار می‌گیرددر نتیجه درد، ضعف یا بیحسی در پنجه دست و مچ به وجود می‌‌آید که به سمت بالا به سوی بازو تیر می‌کشد.
  برخی از این بیماران به طور مادرزادی کانال مچی باریکی دارند، که به معنای آن است که بیشتر در معرض خطر ابتلا به این عارضه هستند.
  [​IMG]
  سایر عوامل دخیل در این عارضه شامل آسیب یا جراحت دیدن مچ، پرکاری غده هیپوفیز، کم‌کاری تیروئید، آرتریت روماتوئید، فشار وارد بر مچ ناشی از کارهای دستی یا ارتعاش ناشی از ابزارهای دستی است.
  داروهای ضدالتهاب می‌توانند درد و تورم این بیماران را کاهش دهند، و تمرینات کششی و قدرتی نیز می‌توانند به بیمارانی که علائم‌شان تخفیف‌یافته است کمک کنند تا از بروز مجدد این عارضه جلوگیری شود.
  در صورتی که علائم بیش از شش ماه طول بکشد، ممکن است جراحی لازم باشد.
   
 13. EBLIS

  EBLIS کاربر تایید شده

  تاریخ عضویت:
  ‏22 ژوئیه 2012
  ارسال ها:
  1,051
  تشکر شده:
  80
  جنسیت:
  مرد
  مفاهیم: پاپ اسمیر چیست؟
  [​IMG]
  آموزش- همشهری آنلاین:
  آزمایش پاپ (یا پاپ اسمیر) (Pap Smear) آزمایش نمونه‌های سلولی برداشته شده از گردن رحم زن استاین آزمایش برای کشف تغییراتی در سلول‌های گردن رحم است، که بیانگر وجود سرطان یا عوارضی است که ممکن است به سرطان تبدیل شوند.
  این آزمایش بهترین وسیله برای شناسایی عوارض پیش‌سرطانی و مخفی - تومورهای کوچکی- است که ممکن است به سرطان گردن رحم منتهی شوند. اگر سرطان گردن رحم زود شناسایی شود، می‌توان آن را علاج کرد.
  پاپ اسمیر چگونه انجام می شود؟
  پاپ اسمیر در هنگام انجام معاینه لگنی انجام می‌شود. دکتر از وسیله‌ای به نام اسپکولوم استفاده می‌کند تا دهانه دستگاه تناسلی را باز کند و بتواند گردن رحم را ببیند. بعد با یک نمونه‌گیر (اسپچولا) و یک برس کوچک سلول‌های گردن رحم را جمع‌آوری می‌کند. این نمونه به برای بررسی به آزمایشگاه فرستاده می‌شود.
  این آزمایش دردناک نیست، اما معاینه لگنی ممکن است اندکی ناراحت کننده باشد.
  نتایج پاپ اسمیر
  معمولا چند هفته طول می‌کشد تا نتایج آزمایش آماده شود. پس از سه هفته می‌توانید انتظار داشته باشید که نتایج آماده شده است.
  پاپ اسمیر طبیعی به آن معناست که گردن رحم طبیعی به نظر می رسد. پاپ اسمیر غیرطبیعی به معنای آن است سلول‌های بررسی شده ظاهر طبیعی نداشه‌اند. در این حالت گاهی لازم است آزمایش را تکرار کرد.
  اگر پاپ اسمیر مثبت باشد، پزشک‌تان ممکن است آزمایش‌های متفاوتی ادامه بررسی خود تجویز کند، از جمله کولپوسکوپی (استفاده از یک میکروسکوپ مخصوص برای معاینه گردن رحم و واژن).
  پاپ اسمیر گاهی نشان‌دهنده عفونت هم هست اما نمی‌توان برای یافتن موارد بیماری‌های آمیزشی به آن اتکا کرد و باید به آزمایش‌های اختصاصی آن روی آورد.
  پیش از انجام آزمایش پاپ، با انجام کارهایی می‌توانید به دست آمدن نتایج دقیق‌تر کمک کنید، از جمله پرهیز از رابطه جنسی، شستشوی واژن و استفاده از کرم‌های واژینال 48 ساعت پیش از انجام آزمایش.
  اگر در هنگام انجام آزمایش دچار عفونت بوده‌اید یا تعداد سلول کافی در آزمایش اول به دست نیامده باشد، ممکن است تکرار آزمایش ضروری باشد. از آنجایی که کاهش هورمون زنانه استروژن نیز می‌توان بر نتایج آزمایش پاپ اثر بگذارد، زنان یائسه ممکن نیاز به مصرف استروژن پیش از تکرار آزمایش داشته باشند.
  هر چند وقت یک بار پاپ اسمیر لازم است؟
  دستورالعمل قبلی آغاز انجام سالانه پاپ اسمیر پس از اولین آمیزش جنسی یا تا سن 21 سالگی، هر کدام زودتر بود،
  همچنین در زنان زیر 30 سال انجام سالانه پاپ اسمیر و در زنان بالای 30 سال با سه آزمایش طبیعی پاپ و آزمایش منفی از لحاظ ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) – که با سرطان گردن رحم ارتباط دارد- انجام هر دو تا سه سال آن تجویز می‌شد.
  دستورالعمل جدید کالج متخصصان زنان و زایمان امریکا توصیه می‌کند که در زنان زیر 30 سال هر دو سال یک بار و در زنان 30 ساله و بالاتر هر سه سال یک بار پاپ اسمیر انجام شود.
   
 14. EBLIS

  EBLIS کاربر تایید شده

  تاریخ عضویت:
  ‏22 ژوئیه 2012
  ارسال ها:
  1,051
  تشکر شده:
  80
  جنسیت:
  مرد
  مفاهیم: تب چیست؟
  [​IMG]
  آموزش- همشهری آنلاین - ترجمه زهرا جباري اميري:
  درجه حرارت طبیعی بدن هنگامیکه از طریق دهان اندازه گرفته شود،حدود 37 درجه سانتی‌گراد استدرجه حرارتي كه از طريق مقعد گرفته مي شود معمولا يك درجه بالاتر از حرارت دهاني است. بنابراين درجه حرارت طبیعی اندازه‌گیری شده از اي طريق 38 درجه است.
  بيشتر پزشكان درجه حرارت دهاني بالای 37.5 درجه سانتی‌گراد و درجه حرارت مقعدی بالای 38 درجه تعریف می‌کند.
  چطور بايد درجه حرارت كودكم را بگيرم؟
  طريقه گرفتن درجه حرارت كودك شما بصورت دهاني يا مقعدي با دماسنج ديجيتال نياز به دقت زيادي دارد، در كودكان حدود 4 سا ل در جه حرارت به صورت مقعدي است، و در كودكان بزرگتر از درجه حرارت دهاني استفاه مي كنند.
  دقیق‌ترین شیوه اندازه‌گیری درجه حرارت با دماسنج دیجیتال از راه دهان یا مقعد است:
  در کودکان کمتر از چهار سال باید اندازه‌گیری درجه جرارت از راه مقعد انجام شود.
  • دماسنج جیوه‌ای نبايد استفاده شود ، جيوه یک سمي محيطي است. و شما نبايد خطر کنید و آن را در دسترس افراد خانواده قرار دهيد، چنانچه دماسنج جيوه‌اي در خانه داريد آن را دور بياندازيد و از دماسنج ديجيتال استفاده كنيد
  • قبل استفاده از دماسنج نوزاد يا كودك خود را خیلی نپوشاني(روي درجه حرارت تاثير گذار است).
  • • هرگز كودك را هنگام اندازه‌گیری درجه حرارت، تنها نگذرانید.
  • • حتما از دماسنج مناسب استفاده كنيد. دستورالعمل بر روي بسته را ببينيد دماسنج دهاني يا مقعدي است.
  • چنانچه از دماسنج مقعدي براي كودك خود استفاده مي كنيد، سر آن را با را وازلین چرب کنید و دماسنج را یک سانتی‌متر وارد مقعد كنيد. آن را آرام نگهداريد و اجازه ندهيد بيرون بيايد زمانيكه صداي بوق دماسنج درآمد آن را خارج كرده و عدد ديجيتال را بخوانيد.
   • چنانچه براي كودك خود از دماسنج دهانی استفاده مي‌كنيد، انتهاي دماسنج زير زبان بگذارید و با صداي بوق دماسنج آن را برداريد و عدد ديجيتال را بخوانيد
   • پس از استفاده دماسنج را با آب سرد و صابون بشوئيد.
  چه زماني بايد تلاش كنم تب كودكم را پايين تر بياورم؟
  تب نشانه درگیری بدن با عفونت است. بنابراین اگر میزان تب کودک در حد پایین ( در حد 37.8 درجه)‌ باشد، می‌توان از دادن دارو خوداري كنيد، دليل اصلي درمان كودك شما بهتر شدن اوست. زمانيكه كودك شما ايرادگیر و بهانه‌‌جو شده باشد و یا درجه حرارت او بالاي 37.8 درجه سانتی‌گراد باشد و شما مي توانيد به او مقداري دارو دهيد
  چه نوع دارويي و چه مقدار از آن برای پايين آوردن تب نياز است؟
  استامينوفن( Children's or Infants' Tylenol) درد را تسکین را مي‌دهد و تب را كم مي‌كند مقدار استفاده از استامينوفن بستگي به سن و وزن كودك شما دارد برچسب روي بسته را بررسي كنيد يا از پزشك خود مقدار استعمال دارو را بپرسيد قبل از مصرف ايبوپروفن (hildren's Advil, Children's Motrin) براي كودك با پزشك در ميان بگذاريد پزشك مقدار صحيح مصرف دارو را به شما مي گويد
  نکته‌هایی در مورد دادن داروی تب‌بر
  • بيشتر از 5 دوز از دارو در طول یک روز به کودک ندهید.
  • به نوزاد كوچكتر از 3 ماه دارو ندهيد مگر اينكه پزشك خانوادگي به شما بگويد
   • بر چسب را با دقت بخوانيد، مطمئن شويد كودك مقدار درستي از دارو را مصرف مي كند
  • • چنانچه از قطره استفاده مي كنيد، قطره چكان را تا خط روی آن پر كنيد
   • براي الکسیرهای مایع، از یک وسیله اندازه‌گیری مایع استفاده کنید یا مطمئن شوید مقدار درست دارو را به کودک می‌دهید.
  چرا از آسپرين براي پايين آوردن تب كودكم استفاده نكنم؟
  آسپیرين در موارد نادری باعث ایجاد سندروم رای در كودكان مي تواند باشد كه بيماري جدي است و ممكن است باعث مرگ شود. توصيه پزشكان به والدين این است که از دادن اسپرين به بچه هاي زير 18 سال خودداري كنيد
  روش‌های ديگري هست كه به بهبودي كودكم كند؟
  • مايعات و نوشيدني فراوان به كودك بدهيد از كم شدن آب بدن جلوگيري و به خنك شدن بدن كمك کند.
  • مطمئن شويد كودك به اندازه کافی استراحت مي‌كند.
  • درجه حرارت اتاق را در حد 21 تا 23 درجه نگهدارید.
  • لباس خواب كودك از پارچه ي نخي سبك باشد که بتواند را گرمای بدن را پس بدهد.
  • چنانچه كودك سردش شد پتوي اضافه بيندازيد و زمانيكه سرما كاهش يافت پتو را بر داريد
  پاشویه به پايين آمدن تب كودكم كمك مي كند؟
  استفاده هاي ديگر، استامينوفن و شستشو ي با آب ولرم مي تواند به كم كردن تب كودك كمك كند قبل از شستشو استامينوفن را به كود بدهيد چنانچه تنها شستشو كرديد كودك شما شروع به لرزش مي كند و باعث بالا رفتن تب
  مي شود و حال كودك وخيم تر مي شود از اب سرد براي شستشو استفاده نكنيد
  چه زماني بايد با پزشك تماس بگيرم؟
  چنانچه هر علائم خطري كه در پايين جعبه نوشته شده را در كودك مشاهده كرديد با پزشك تماس بگيريد
  براي پايين تر از 3ماه: اگر درجه حرارت مقعدي كودك بالاي 100.4 درجه فارنهايت رسيد فورا با پزشك تماس بگيريد حتي اگر خودتان هم بيمار بنظر مي رسيد نوزادان بيماري را خيلي سريع م يگيرند
  بزرگتر از 3 تا تا 6 ماه : اگر درجه حرارت نوزاد شما 101 درجه فارنهايت يا بالاتر بود با پزشك تماس بگيريد(حتي اگر نوزاد به ظاهر بيمار نباشد)
  6ماه يا بزرگتر: چنانچه تب كودك از 102 درجه فارنهايت باشد برچگونگي واكنش هاي اونظارت داشته باشيد اگر تب كودك بيشتر از 3 بار در روز بالا برود يا قطع شود با پزشك در ميان بگذاريد ، چنانچه در جه حرارت بدن 1 درجه دركودكان 3ماه تا 2 سا له 103 درجه فارنهايت باشد حتي اگر احساس خوبي دارند با پزشك درميان بگذاريد

  چنانچه نوزاد يا كودك شما هر يك از اين علائم خطر ناك را داشت با پزشك تماس بگيريد:
  • اسهال و استفراغ مداوم
  • خشكي دهان
  • گوش درد يا كشش گوش (سوت كشيدن درون گوش)
  • تب كردن و بالا رفتن آن چندين بار در طول روز
  • ريزش اشك زيا د
  • زود رنجي (كج خلقي)
  • عدم گرسنگي
  • رنگ پريده گي
  • حمله ناگهاني (تشنج)
  • سردردهاي مداوم
  • خارش يا تحريك پوست (جوش يا دانه هاي ريز بر روي پوست)
  • درد و ورم در مفصل (زانو)
  • گلو درد
  • سفت شدن گردن
  • در شكمي
  • تورم نقطه ظريف در سر(پيشاني)
  • بي علاقگي يا شل بود
  • خس خس كردن يا مشكل در تنفس
  • ناله كردن
   
 15. EBLIS

  EBLIS کاربر تایید شده

  تاریخ عضویت:
  ‏22 ژوئیه 2012
  ارسال ها:
  1,051
  تشکر شده:
  80
  جنسیت:
  مرد
  مفاهیم: ماموگرافی چیست؟
  [​IMG]
  آموزش- همشهری آنلاین:
  ماموگرافی مجموعه‌ای از تصاویر رادیوگرافی اشعه ایکس از پستان به صورت دوبعدی و سیاه و سفید است. ماموگرافی می‌تواند ناهنجاری‌های کوچکی در بافت در حد نیم‌‌ سانتی‌متر را مشخص کند. توده پستانی تا به اندازه‌ای دو برابر این حد، یعنی به اندازه یک نخود بزرگ، نرسیده باشد، قابل لمس نیست.
  اولین ماموگرافی به عنوان یک تصویر حدپایه به متخصص رادیولوژی کمک خواهد کرد،‌ تا با مقایسه ماموگرافی بعدی با آن هر تغییر ایجاد شده را تشخیص دهد.
  یکی از چیزهایی که متخصص رادیولوژی در ماموگرافی به دنبال آن می‌گردد، "میکرو کلسیفیکاسیون" – ذرات ریز رسوب کلسیم است که به صورت نقاط سفید رنگ کوچک در عکس خود را نشان می‌دهند. هشتاد درصد این ذرات ریز کلسیمی بی‌خطر هستند، اما در مواردی ممکن است نشانه سرطان باشند.
  متخصص رادیولوژی بسته به توع و الگوی این ذرات کلسیمی ممکن است تشخیص دهد که لازم است نمونه‌برداری بافتی انجام شود، تصاویر رادیوگرافی با بزرگنمایی بیشتر اضافی برداشته شود،‌ یا ماموگرافی تکرار شود.
  در ماموگرافی، چربی به رنگ خاکستری دیده می‌شد،‌ بافت پستانی که متراکم‌تر است،‌ سفید به نظر می‌رسد. ذرات ریز کلسیمی و وتوده‌های خوش‌خیم یا غیرسرطانی و نیز توده‌های بدخیم یا سرطانی نیز سفید دیده می‌شوند. ناهنجاري‌ها در ماموگرافی‌های زنان سالمندتر و بعد از سن یائسگی آسان‌تر می‌توان تشخیص داد، زیرا پستان‌ها عمدتا از چربی تشکیل شده است، در نتیجه یک توده خوش‌خیم یا بدخیم که سفید رنگ است در زمینه خاکستری مربوط به بافت چربی، به راحتی می‌توان شناسایی کرد.
  برای داوری در این مورد که توده کشف‌شده بدخیم است یا نه، متخصص رادیولوژی ظاهر آن را بررسی می‌کند. برای مثال اگر ذرات ریز کلسیمی در سراسر پستان مشاهده
  شوند،‌ احتمال بیشتری دارد که خوش‌خیم باشند؛ در حالیکه ذرات کلسیمی که ریز و در یک جا متمرکز هستند، با احتمال بیشتری ممکن است سرطانی باشند. کیست‌های
  خوش‌خیم معمولا گرد و با دیواره‌های صاف هستند، در حالیکه تومورهای سرطانی لبه‌های دندانه‌دار دارند.
  متخصصان رادیولوژی اغلب از سونوگرافی برای تشخیص اینکه توده کشف‌شده کیستی و بنابراین خوش خیم است یا نه، استفاده می‌کننند. در مجموع اغلب ناهنجاری‌هایی که در ماموگرافی‌ها دیده می‌شوند، نهایتا خوش‌خیم از آب در می‌آیند.
   
 16. EBLIS

  EBLIS کاربر تایید شده

  تاریخ عضویت:
  ‏22 ژوئیه 2012
  ارسال ها:
  1,051
  تشکر شده:
  80
  جنسیت:
  مرد
  مفاهيم: همودیالیز چيست؟
  [​IMG]
  آموزش- همشهری آنلاین:
  همودياليز شايع‌ترين روش براي درمان نارسايي پيشرفته و دائمي كليه استكليه‌هاي سالم با خارج كردن مايع، مواد معدني و مواد زائد اضافي خون شما را پاك نگه مي‌دارند. آنها در عين حال هورمون‌هايي را مي‌‌سازند كه استخوان‌هاي شما را مستحكم نگه مي‌دارد و به توليد خون در بدن كمك مي‌كند. هنگامي كه كليه‌ها دچار نارسايي مي‌شوند،‌ مواد زائد زيانبار در بدن شما تجمع پيدا مي‌كنند، فشار خون شما ممكن است بالا رود، مايعات در بدن شما تجمع پيدا مي‌كند و ممكن است سلول‌هاي قرمز خون به اندازه كافي در بدن شما توليد نشود.
  همودياليز براي اولين بار در دهه 1960 ميلادي به صورت يك درمان عملي براي نارسايي كليه درآمد، تا به امروز درمان با اين شيوه كارآمدتر شده و عوارض جانبي آن به حداقل رسيده است.
  در سال‌هاي اخير ماشين‌هاي دياليز كوچكتر و قابل‌حمل‌تر و ساده‌تر شده اند و در نتيجه جذابيت بيشتري براي بيماران پيدا كرده‌اند. اما حتي با داشتن بهترين شيوه‌ها و تجهيزات، همودياليز هنوز يك درمان پيچيده است كه استفاده از آن نياز به كار هماهنگ يك گروه كامل مراقبت‌هاي بهداشتي از جمله متخصص كليه، پرستار دياليز، تكنسين دياليز، متخصص تغذيه و مددكار اجتماعي دارد و البته همكاري خودتان و اعضاي خانواده‌تان.
  همودياليز چگونه عمل مي‌كند؟
  همودياليز فرآيندي است كه در آن در افراد دچار نارسايي كليه،‌ خون از بدن بيمار خارج مي‌شود و پس از تصفيه‌شدن در دستگاه دياليز به بدن بازگردانده مي‌شود. دستگاه دياليز يا كليه مصنوعي ماشيني است كه مي‌تواند مواد زائد نامطلوب را از خون جدا كند يا مواد مورد نياز را به آن بيفزايد. دستگاه دياليز با انجام اين عمل تعادل اسيد و باز، و مقدار آب و مواد محلول در بدن را كنترل مي‌كند.
  در همودياليز خون به تدريج از بدن خارج مي‌شود، از ميان يك فيلتر مخصوص كه مواد زائد و مايعات اضافي را جدا مي‌كند مي‌گذرد، و خون پاك‌‌شده دوباره به بدن باز گردانده مي‌شود. خارج كردن مواد زائد زيانبار و نمك و مايعات اضافي فشار خون شما را كنترل مي‌كند و تعادل مواد شيميايي مانند پتاسيم و سديم را به بدن شما باز مي‌گرداند.
  البته اين كليه مصنوعي يك كار مهم كليه طبيعي - توليد هورمون‌هايي كه از جمله بر فشار خون و خون‌سازي تاثير مي‌گذارند - را نمي‌تواند انجام دهد.
  يكي از بزرگترين تغييراتي كه در زندگي شما هنگام شروع درمان با همودياليز رخ مي‌دهد، اين است كه بايد از برنامه دقيقي پيروي كنيد. اغلب بيماران بايد سه بار در هفته براي سه تا پنج ساعت يا بيشتر به درمانگاه دياليز بروند تا به دستگاه دياليز وصل شوند.
  پژوهشگران در حال بررسي اين موضوع بوده‌اند كه آيا جلسات كوتاه‌تر دياليز يا جلسات طولاني دياليز را به طور شبانه هنگام خواب بيمار مي‌تواند به همان اندازه در دفع مواد زائد موثر باشد يا نه. ماشين‌هاي جديدتر دياليز كه مي‌توان در خانه از آنها استفاده كرد، اين گزينه‌‌هاي جايگزين را عملي‌تر كرده است.
  با يك دوره آموزشي كوتاه‌مدت مي‌توان يكي از اعضاي خانواده يا دوستان بيمار را براي انجام درمان دياليز در خانه آماده كرد.
  دياليز در خانه به شما انعطاف‌پذيري بيشتري از لحاظ برنامه روزانه‌تان مي‌دهد. در اين صورت زمان هر جلسه دياليز يا شمار جلسات در هفته ممكن است متفاوت باشد، اما در هر حال بايد برنامه منظمي براي دياليز مانند هنگامي كه به درمانگاه دياليز مي‌رويد، داشته باشيد.
  ايجاد دسترسي عروقي
  يكي از مهمترين اقدامات پيش از شروع همودياليز آماده كردن يك راه عروقي براي اتصال به دستگاه دياليز است، يعني محلي از بدن‌ شما كه بتوان از آن خون را خارج كرد و دوباره به بدن بازگرداند. اين راه عروقي بايد هفته‌ها يا ماه‌ها پيش از شروع دياليز آماده باشد. اين اتصال عروقي امكان خارج كردن و جايگزيني موثرتر خون شما را با عوارض كمتر امكان‌پذير مي‌كند.
  معمولا اين راه عروقي در مچ شما با انجام يك جراحي كوچك و اتصال شريان و وريد ايجاد مي‌شود. فشار خون بالاي شريان، وريد را گشاد مي‌كند، و يك راه عروق مناسب براي وارد كردن سوزن دستگاه دياليز ايجاد مي‌شود.
  تجهيزات و شيوه‌هاي دياليز
  ماشين دياليز در حدود اندازه يك ماشين ظرفشويي است. اين ماشين سه كار عمده را انجام مي‌دهد:
  • پمپ كردن خون و نظارت بر جريان خون از لحاظ ايمني.
  • پاك كردن خون از مواد زائد.
  • نظارت بر فشار خون و ميزان خارج كردن مايعات از بدن شما.
  دياليزور يك محفظه بزرگ حاوي هزاران فيبر كوچك است كه خون از ميان آنها مي‌گذرد. محلول دياليز، مايع پاك‌كننده،‌ در اطراف اين فيبرها پمپ مي‌شود. اين فيبرها به آب و مايعات اضافي امكان مي‌دهند تا از خون شما به محلول دياليز وارد شوند و بعد به بيرون حمل شوند.
  اين بخش دياليزور را گاهي كليه مصنوعي مي‌گويند.
  محلول دياليز
  محلول دياليز كه مايعي است كه كه در بخش دياليزور به خارج كردن مواد زائد و مايعات اضافي از خون شما كمك مي‌كند. اين مايع حاوي مواد شيميايي است كه به صورت يك اسفنج عمل مي‌كنند. دكتر شما براي درمان شما محلول دياليز خاصي را تجويز مي‌كند. تركيب اين مايع بر اساس ميزان تحمل شما نسبت به درمان با دياليز و آزمايش‌هاي خوني شما ممكن است تغيير داده شود.
  سوزن‌ها
  بسياري از افراد وارد كردن سوزن‌هاي دياليز را يكي سخت‌ترين بخش‌هاي اين درمان مي‌دانند. اما اغلب افراد پس از چند جلسه به آنها عادت مي‌كنند. اگر وارد كردن سوزن براي‌تان دردناك باشد، ممكن است از يك كرم يا اسپري بيحس‌كننده روي پوست‌‌تان استفاده شود.
  اغلب مراكز دياليز از دو سوزن استفاده مي‌كنند- يكي خون را به دياليزور وارد مي‌كند و ديگري كه خون را پاك‌شده را به بدن شما باز مي‌‌گرداند. البته گاهي هم از سوزن‌‌هاي مخصوصي استفاده مي‌شود كه داراي دو منفذ هستند و جريان دوطرفه خون را ممكن مي‌كنند، اما اين سوزن‌ها كارآيي كمتري دارند، و زمان جلسه دياليز را افزايش مي‌دهند.
  سوزن‌هايي كه براي دياليز با كارآيي بالا يا دياليز جريان سريع استفاده مي‌شوند، بايد اندكي بزرگتر از آنهايي باشند كه در دياليزورهاي معمول استفاده مي‌شوند.
  دیالیز بر چه اصلی استوار است؟
  دیالیز بر اصل انتشار مایعات و *****شدن سریع مایع از میان یک غشای نیمه‌تراوا استوار است.
  خون در یک طرف یک غشای نیمه‌تراوا جریان پیدا می‌کند، و محلول دیالیز در طرف مقابل آن جریان دارد. مواد محلولی که مولکول‌های کوچکتری دارند و مایعات از این غشا عبور می‌کنند. خون در یک جهت و محلول دیالیز در جهت مقابل حرکت می‌کنند. این جریان در دو جهت مخالف خون و محلول دیالیز میزان تفاوت غلظت مواد محلول بین ان دو را به حداکثر می‌رساند، و به خارج کردن اوره و کراتی‌نین (مواد زائد نیتروژن دار) از خون کمک می‌کند.
  غلظت مواد محلولی مانند ‍پتاسیم، فسفر و اوره به طور نامطلوبی در خون بالا است، اما این مواد در محلول دیالیز غلظت کمی دارند و وجود ندارد، میزان مواد مواد معدنی مانند پتاسیم و کلسیم در محلول دیالیز مشابه غلظت ٱنها در خون سالم است. میزان یک یک ماده محلول دیگر، بیکربنات،‌ در حدی اندکی بالاتر از خون طبیعی است تا انتشار بیکربنات به درون خون انجام شود،‌ و اسیدی بودن خون که در بیماران کلیوی یک مشکل رایج است، خنثی شود.
  متخصص کلیه بر اساس نیازهای هر بیمار منفرد ممکن است میزان اجزای محلول دیالیز را تغییر دهد.
   
 17. EBLIS

  EBLIS کاربر تایید شده

  تاریخ عضویت:
  ‏22 ژوئیه 2012
  ارسال ها:
  1,051
  تشکر شده:
  80
  جنسیت:
  مرد
  مفاهیم: اسکولیوز چیست؟
  [​IMG]
  عمومی- همشهری آنلاین:
  ستون فقرات انسان به طور طبیعی دارای انحنا و انعطاف‌پذیر است، و به ما امکان انجام انواع حرکات را می‌دهداما در برخی از افراد این انحنای طبیعی ستون فقرات به طور طبیعی ایجاد نمی‌شودو ستون فقرات شکلی مانند حروف S یا C به خود می‌گیرد؛این عارضه را اسکولیوز می‌گویند.
  گرچه اسکولیوز تهدیدکننده حیات نیست، اما شرایط ناراحت‌کننده‌ای در زندگی فرد ایجاد می‌کند و به خصوص در دوران نوجوانی به عزت نفس فرد آسیب بزند.
  اسکولیوز معمولا در بین 10 تا 15 سالگی تشخیص داده می‌شود. داشتن سابقه خانوادگی اسکولیوز احتمال این ابتلا به را افزایش می‌دهد.
  [​IMG]
  در اغلب موارد علت اسکولیوز نامعلوم است. اما دوشکل با علت مشخص آن وجود دارد: اسکولیوز مادرزادی و اسکلولیوز عصبی- عضلانی.
  اسکولیوز مادرزادی، عارضه‌ای است که درون رحم هنگام شکل‌گیری ستون فقرات رخ می‌دهد و باعث انحنای غیرطبیعی آن می‌شود.
  در اسکولیوز عصبی-عضلانی انحنای غیرطبیعی ستنون فقرات ناشی از اشکال در کنترل عضلات یا ضعف عضلات ناشی از بیماری‌هایی مانند فلج مغزی یا تحلیل‌رفتگی‌های ارثی عضلانی (دیستروفی عضلانی) است. در این موارد عضلات نمی‌توانند ستون فقرات را در وضعیت طبیعی نگهدارند.
  تشخیص معمولا بر اساس معاینه جسمی داده می‌شود، اما رادیوگرافی ستون فقرات نیز برای تایید تشخیص و ارزیابی میزان کجی ستون فقرات داده می‌شود. دانستن میزان دقیق انحراف ستون فقرات اهمیت دارد زیرا به تصمیم‌گیری درمانی کمک می‌کند.
  در صورتی که انحراف ستون فقرات زیر 25 درجه باشد؛ معمولا درمان تنها به مشاهده منحصر می‌شود.
  در مواردی که انحنا بین 25 تا 40 درجه باشد، درمان با بریس( brace) انجام می‌شود، البته بریس تنها از بدتر شدن انحراف ستون فقرات جلوگیری می‌کند. گونه‌های مختلفی از بریس در دسترس هستند. باید از نوعی از بریس استفاده کرد که با زندگی اجتماعی کودک تداخل نکند، و کودک بتواند هنگام شرکت در فعالیت‌های جسمی آن را درآورد.
  هنگامی که انحنا به 45 درجه برسد، باید جراحی را مورد ملاحظه قرار داد.
  در این جراحی ستون فقرات صاف می‌شود و با قراردادن میله‌ای که با پیج یا قلاب در محل ثابت می‌شود، آن را در همین وضعیت نگه می‌دارند. البته بعدها استخوان در اطراف این میله‌ها به هم می‌پیوندد، و مقداری از انعطاف‌پذیری ستون فقرات می‌کاهد.
  برخی از جراحان هم از گیره(staple) برای راست کردن ستون فقرات استفاده می‌کنند.مزیت این روش حفظ انعطاف‌پذیری ستون فقرات است. البته این روش جراحی به اندازه سایر روش‌ها مورد مطالعه قرار نگرفته است و تجربه کمتری در مورد آن وجود دارد.
  در حال حاضر راهی برای پیشگیری از اسکولیوز شناخته نشده است. بررسی‌های متعددی در مورد استفاده از برنامه‌های ورزشی و سایر روش‌ها انجام شده است، اما هیچکدام از این شیوه‌ها موثر نبوده‌اند.
   
 18. EBLIS

  EBLIS کاربر تایید شده

  تاریخ عضویت:
  ‏22 ژوئیه 2012
  ارسال ها:
  1,051
  تشکر شده:
  80
  جنسیت:
  مرد
  مفاهیم: فشار خون چیست؟
  [​IMG]
  آموزش- همشهری آنلاین:
  فشار خون نیرویی است که باعث می‌شود، خون درون رگ‌ها جریان پیدا کندیک شلنگ آب‌پاشی را در نظر بگیرید که مستقیما به سوی آسمان قرار گرفته باشد، اندازه‌گیری ارتفاعی که آب به بالا می‌جهد، می‌تواند به طور قابل‌اعتمادی فشار آب درون شلنگ را تخمین بزند.
  درمورد فشاری که خون را درون شریان‌ها حرکت می‌دهد، هم همین اصل صادق است.
  فشار یک مفهوم فیزیکی است، در اینجا مقصود از ما فشار به سادگی اشاره به "قدرت" یک مایع متحرک است.
  در اندازه‌گیری فشار خون، این "قدرت" برای حرکت‌دادن خون درون یک رگ که با بازوبند فشارسنج از خارج فشرده می‌شود، عمل می‌کند. اگر این "قدرت" زیاد باشد، می‌تواند خون را از درون رگی که تا حد بسته‌شدن فشرده شده است، عبور دهد.
  به طرز مشابهی در شلنگ آب‌پاشی که گره خورده است، اگر فشار آب به حد کافی باشد، می‌تواند آب را از گره شلنگ عبور دهد.
  اما فکر کنید آیا می‌توانید یک شلنگ آب آتش‌نشانی را به تنهایی گره بزنید؟ نه، چون "قدرت" یا فشار آب خیلی زیاد است.
  هنگامی که به فشار خون اشاره می‌شود، معمولا مقصود "قشار خون میانگین شریانی"‌ است. شریان‌ها خون را از قلب با مقدار زیادی فشار به بقیه نقاط بدن حمل می‌کنند.
  همانطور که می‌دانید قلب یک اندام چهارحفره‌ای است که خون را تلمبه می‌کند. هنگامی که از رو به رو به قلب نگاه می‌کنید، حفره‌ای که در کف قلب قرار دارد، خون را به تمام اندام‌ها به جز ریه‌ها تلمبه می‌کند.به این بخش قلب "بطن چپ" می‌گویند.
  خون از بطن چپ به شریان آئورت وارد می‌شود. شریان آئورت خون را به مغز و سایر نقاط بدن می‌‌رساند.
  در محل خروج شریان آئورت از بطن چپ، درون قلب دریچه‌ای وجود دارد، که به آن دریچه آئورتی می‌گویند. این دریچه دارای سه لت است و به آن دریچه نیم هلالی هم می‌گویند.
  اگر فشار خون درون بطن چپ بیشتر از فشار خون درون شریان آئورت باشد، این دریچه باز می شود. فشار حاصل از انقباض عضله دیواره بطن چپ آن قدر قوی هست که این دریچه را بگشاید و خون را به درون آئورت وارد کند.
  هنگامی که بطن چپ در مرحله استراحت و انبساط قرار دارد، فشار خون درون شریان آئورت از فشار درون بطن چپ بیشتر می‌شود، دریچه نیم‌هلالی که در واقع نوعی دریچه یک طرفه است، در نتیجه نیروی وارد آمده بسته می‌شود و خون به درون قلب پس نمی‌زند.
  خون تلمبه‌شده به درون شریان آئورت به تمام بدن منتقل می‌شود.
  فشار خون بر حسب نوع رگ‌های خونی متفاوت است. در شریان‌های بزرگ این فشار نسبتا پایدار است. اندازه‌گیری فشار خون در شریان بازو تخمین نسبتا صحیحی از فشار خون در ابتدای شریان آئورت به دست می‌دهد.
  این فشار بیانگر این است که خون با چه میزانی از قدرت خون را تلمبه می‌کند.
  جنبه دیگر فشار خون، فشار درون رگ‌ها در هنگامی است که قلب در مرحله استراحت در چرخه ضربان خود، دارد از خون پر می‌شود و خون را تلمبه نمی‌کند. فشار خون حتی در هنگامیکه خون تلمبه نمی‌‌‌شود، باقی می‌ماند.
  اگر به مثال شلنگ آب‌پاشی برگردیم. هنگامی که شیر را می‌بندیم، آب درون شلنگ تا مدتی فشار خود را حفظ می‌کند.
   
 19. EBLIS

  EBLIS کاربر تایید شده

  تاریخ عضویت:
  ‏22 ژوئیه 2012
  ارسال ها:
  1,051
  تشکر شده:
  80
  جنسیت:
  مرد
  مفاهيم: فشارخون بالاي ريوي چيست؟
  [​IMG]
  خانواده- همشهري آنلاين:
  فشار خون بالي ريوي هنگامي رخ مي‌دهد كه شريان‌هاي ريه تنگ مي‌شوند و جريان خون از قلب به ريه با مانع روبرو مي‌شود.فشار خون در اين شريان‌ها افزايش مي‌يابد و نهايتا باعث مي‌شود بطن راست قلب ضعيف و ضعيف‌تر و نهايتا دچار نارسايي شود.
  هنگامي كه علائم فشار خون بالاي ريوي ظاهر شده باشد، احتمالا اين عارضه پيشرفت زيادي كرده است.
  شايع‌ترين علائم اين بيماري تنگي نفس حين فعاليت‌هاي روزمره مانند بالارفتن از پله، و نيز سرگيجه، غش كردن، و درد قفسه سينه.
  [​IMG]
  درمان فشار خون بالاي ريوي بسته به علت آن دارد. اين درمان‌ها ممكن است شامل تجويز داروها، تغييرات سبك زندگي مانند رژيم غذايي و ورزش يا جراحي باشد.
   
 20. EBLIS

  EBLIS کاربر تایید شده

  تاریخ عضویت:
  ‏22 ژوئیه 2012
  ارسال ها:
  1,051
  تشکر شده:
  80
  جنسیت:
  مرد
  مفاهیم: پیش از فشار خون بالا (پیش‌- پرفشاری خون) چيست؟
  [​IMG]
  عمومی- همشهری آنلاین:
  مقادير فشار خون از زماني به زمان ديگر متغير است.برای اغلب مردم اندازه گيری دقيق فشار خون در ارزيابی سالانه کفايت می‌کند. اما افراد مبتلا به "پيش-پرفشاری خون" يا پرفشاری خون (یا فشار خون بالا) به بررسي دقيق‌تری نياز دارند و از آنجايی که مقدار فشار خون در محيط‌های مختلف مي‌تواند متفاوت باشد، براي شناسایی افرادی که به "پیش‌- پرفشاری خون" هستند،‌ توجه به روش اندازه گيری اهميت دارد.
  در پايش سرپايی 24 ساعته فشار خون مقادير بالای 135 روی 85، فشار خون بالا به حساب می‌آيند.
  اين مقدار در زمان خواب به بالاتر از 120 روی 75 کاهش می‌يابد. افرادي که فشار خون خود را در منزل اندازه گيری‌ مي‌کنند، در صورتي که ميانگين فشار خون آنها بالاتر از 135 روی 85 باشد، دارای فشار خون بالا در نظر گرفته می‌شوند.
  پیش- پرفشاری خون به معنای فشار خون حداکثر 120 تا 139 میلی‌متر جیوه یا فشار خون حداقل 80 تا 89 میلی‌متر جیوه است
  اگر فکر مي‌کنيد که اين تعاريف جديد به گونه اي طراحي شده اند که شما را در بالاترين گروه ممکن قرار دهند، حق با شماست.
  هدف از اين کار تحت فشار قرار دادن مردم نيست بلکه هدف اين است که به جای مطمئن کردن افراد از اينکه خطري در بين نيست، کساني که می‌توانند از فوايد درمان بهره مند شوند، شناسايی‌ شوند.
  معیارهای جدید هر دوی فشار سيستولی‌(فشار حداکثر) و دياستولی (حداقل) خون را مد نظر قرار می‌‌دهند.
  پزشکان پس از سال ها اعتقاد به اين که فشار دياستولی‌ خطر را بهتر پيشگويي مي کند، اکنون می‌دانند که فشار خون سيستولي در اين زمينه به ويژه در افراد بالاي 50 سال از اهميت بيشتري برخوردار است.

  بيشتر افرادي که در گروه "پيش-پرفشاری خون" قرار دارند، به لحاظ ظاهري کاملاً سالم بوده و از قلب، کليه و مغز سالم برخوردارند.
  با وجود اين همه افراد کاملاً سالم، آيا باز هم "پيش-پرفشاری خون" بیماري به حساب مي‌آيد؟ به واقع اين بيماري نيست اما هشدار مهمي است که بيماري در پس آن نهفته است.
  "پيش - پرفشاری خون" بودن خطر بروز فشار خون بالا را به عنوان يک بيماري جدي افزايش مي دهد.
  طبق بررسي انجام شده در سال 2005 افرادي که در اين گروه قرار مي گيرند، دو برابر بیشتر نسبت به افراد داراي فشار خون طبيعي در معرض خطر ابتلا به بیماری پرفشاری خون قرار دارند.
  بدتر اينکه "پيش-پرفشاری خون" احتمال ابتلا به بيماري قلبي را نيز افزايش مي دهد.
  بنابر اين همين پژوهش مرداني که در گروه "پيش-پرفشاری خون" قرار مي‌گيرند، 3.5 بار بيش از افراد با فشار خون طبیعی در معرض خطر حمله قلبي قرار دارند.
   
 1. کانال تلگرام

  اطلاعیه ها و اخبارهای فارس پاتوق ، مسابقات و جوایز
 2. گروه تلگرام

  کتاب مذهبی ، کتاب های درسی ، کتاب های علمی ، کتاب رمان
 3. برنامه تلگرام

  اپراتور ، نرم افزار های ارتباطی
 4. سرگرمی و تفریح تلگرام

  دانستنیهای جالب ، مرکز تخصصی ترول ، انواع فال ها و طالع بینی ها ، مطالب طنز آمیز ، اس ام اس و جوک
 5. آموزش تلگرام

  اخبار فارس پاتوق ، انتقادات و طرح های جدید فارس پاتوق ، نظر سنجی ، آموزش های لازم فارس پاتوق ، اطلاعیه های فارس پاتوق
 6. کانال موزیک تلگرام

  مداحی ایام فاطمیه ، مداحی ماه محرم ، موزیک های ایرانی ، موزیک های شاد ، آهنگ های خارجی ، آهنگ های پیشواز ایرانسل ، آهنگ های پیشواز همراه اول ، آهنگ های رومانتیک ، مداحی ، آهنگ های سنتی
 7. اخبار تلگرام

  اخبار حوادث ، اخبار جهان ، اخبار ورزشی ، اخبار پزشکی ، اخبار سیاسی - اقتصادی ، اخبار فرهنگی - هنری ، اخبار علمی
 8. مد و زیبایی تلگرام

  مدل لباس دخترانه ، مدل لباس زنانه ، مدل لباس پسرانه ، مدل لباس مردانه ، مدل لباس ، مدل لباس جدید ، مدل عینک ، مدل مو ، مدل ناخن ، عکس مدل
 9. کانال عکس تلگرام

  عکس های خنده دار ، عکس های بازیکنان ، عکس های ترسناک ، عکس های طبیعت ، عکس های حیوانات ، عکس های حوادث ، تصاویر عاشقانه ، تصاویر کارتونی ، عکس های اتومبیل ، تصاویر هنرمندان ، تصاویر کودکان ، عکس های متفرقه
 10. کانال فیلم تلگرام

  اپراتور همراه اول ، اپراتور ایرانسل ، اپراتور رایتل
 11. تبلیغات تلگرام و اینستاگرام

  آگهی های استخدام دولتی ، آگهی های استخدام غیر دولتی ، سوالات و پاسخ های آزمون های استخدامی
 12. کانالهای ادبی تلگرام

  تاریخ ، شعر و ادبیات ، نامه نگاری و انواع نامه ها
 13. گروه چت تلگرام

  ابزار های وبلاگ ، سئو و بهینه سازی وب سایت ، سیستم های مدیریت محتوا ، قالب های وبلاگ ، ابزار های وب سایت ، قالب های وب سایت ، معرفی وبلاگ و وب سایت های مفید ، کسب و کار در اینترنت ، کسب درآمد بدون اینترنت
 14. بهترین کانال های تلگرام

  هوا و فضا ، دانش و فن آوری در پزشکی ، دانش و فناوری در کامپیوتر ، دانش و فناوری در موبایل ، دانش و فناوری در وب سایت ها ، جنگ افزار ، تکنولوژی های روز
 15. نرم افزار اینستاگرام

  سیستم عامل ها ، لپ تاپ و تبلت ، نرم افزار ها ، سخت افزار ها ، بازی های کامپیوتری
 16. کانال پزشکی و سلامت تلگرام

  روانشناسی ، تغذیه ، بهداشت ، بیماری ها و روش درمان
 17. بهترین پیج اینستاگرام

  اخبار ورزشی ، معرفی ورزش ها و تیم ها ، شخصیت های ورزشی
 18. عکس اینستاگرام

  برنامه ریزی درسی ، مقطع آموزش ابتدایی ، مقطع آموزش راهنمایی ، مقطع آموزش متوسطه ، مقطع پیش دانشگاهی ، مقطع آموزش فنی حرفه ای ، مقطع آموزش کاردانش
 19. فیلم اینستاگرام

  مقالات کار آفرینی و طرح کسب و کار ، مقالات عمومی ، درخواست مقالات ، مقالات علمی
 20. آموزش اینستاگرام

  رشته های فنی و مهندسی ، رشته های علوم تجربی ، رشته های علوم پایه و انسانی ، رشته های هنر ، معرفی رشته های دانشگاهی ، معرفی دانشگاه های ایران ، رشته های پزشکی ، رشته های زبان انگلیسی
 21. کانال مذهبی تلگرام

  اهل بیت و علما ، احکام ، مولتی مدیای مذهبی
 22. کانال خانواده تلگرام

  خانواده ، هنر در خانه
 23. کانال آشپزی تلگرام

  انواع شیرینی ، انواع دسر ، انواع غذا ها و طرز تهیه آن ها ، خورش ها ، سوپ و سالاد ، ساندویچ و پیتزا ، سس و ترشی
 24. کانال گردش و گردشگری تلگرام

  معرفی مکان های زیارتی ، معرفی مکان های تفریحی ، معرفی مکان های شگفت انگیز ، معرفی شهرها و کشورها
 25. سایر موضوعات تلگرام

  اخبار و مطالب گوناگون خبری ، معما ها و چیستان ها ، اخبار گوناگون اینترنتی ، صندلی داغ ، گفتگو با کاربران ، بازارچه خرید و فروش ، زباله دان
 26. کانال تست روانشناسی تلگرام

  تست هوش
 27. کانال روانشناسی ازدواج تلگرام

  نکات قبل از ازدواج ، نکات بعد از ازدواج
 28. کانال مشاوره جنسی تلگرام

  راهنمایی علمی جنسی
XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.