1. بالاخره صندلی داغ برای کاربران ، این ماه برگذار شد!
    صندلی داغ آبان ماه ۹۵ رو هلیا با نام کاربری ( haleya ) مهمان این برنامس!
    برای اطلاعات بیشتر حتما به صندلی داغ در موضوعات آزاد سر بزنید.
    رد اعلامیه

منشور کوروش کبیر

شروع موضوع توسط arvia در ‏21 آگوست 2013 در انجمن تاریخ ایران

1. arvia

arvia برترین کاربر انجمن کاربر پر تلاش ( طلایی)

اينك كه به ياري مزدا تاج شاهی ايران، بابل وكشورهاي چهارگانه را برسر گذاشته ام آگاه مي كنم که تا روزي كه زنده هستم و اهورامزدا پادشاهي را به من ارمغان مي كند كيش و آيين و باورهاي مردماني را كه من پادشاه آنها هستم را گرامي بدارم و نگذارم كه فرمانروايان و زير دستان من كيش و آيين و دين و روش مردمان ديگر راپست بدارند ويا آنهارا بيازارند. من كه امروز افسر پادشاهي را برسر نهاد ه ام ، تاروزي كه زنده هستم ومزدا پادشاهي را به من ارزاني كرده هرگز فرمانروايي خود را بر هيچ مردماني به زور واداشت نكنم و در پادشاهي من هر تباری آزاد است كه مرا به شاهي خود بپذيرد يا نپذيرد و هرگاه نخواهد. مراكه ، پادشاه ايران وبابل وكشورهاي چهارگانه هستم ، نخواهم گذاشت كه كسي به ديگري ستم كند و اگر كسي ناتوان بود و براو ستمي رفت من از وي پشتیبانی خواهم كرد و حق اورا گرفته و به اوباز پس خواهم داد وستمكاران را به پادافره خواهم رساند. من تا روزي كه پادشاه هستم نخواهم گذاشت كسي دارایی و خواسته ديگري را به زور ويا هر روش نادرست ديگري از او بی پرداخت ارزش درست آن بگيرد. من تا روزي كه زنده هستم نخواهم گذاشت كسي ،كسي را به بيگاري و بردگی بگيرد وبه او مزد نپردازد. من آگاه مي كنم كه هر كس آزاد است هر دين و آييني را كه می خواهد برگزيند ودر هر جا كه مي خواهد زندگی نمايد و به هر گونه كه باورمند است نیایش كند و باورهای خود را به جا آورد وهر پیشه و كاري را كه مي خواهد برگزیند، تنها به شرطي كه حق كسي را پايمال ننمايد و زياني به حقوق ديگران نرساند. من آگاه مي كنم هر كس پاسخگوي رفتار خودمي باشد و هيچ كس را نبايد به انگيزه اينكه يكي از بستگانش بزه كرده است پادافره كرد واگر كسي از دودمان يا خانواده اي بزه كرد، تنها همان كس به پادافره برسد وبا ديگر مردمان و خانواده كاري نيست. تا روزي كه من زنده هستم نخواهم گذاشت مردان و زنان را به نام برده و يا نامهاي ديگر بفروشند واين رسم زندگي بايد از گيتي رخت بر بندد. از مزدا مي خواهم كه مرا در تعهدهایي كه به دودمانهای ايران و کشورهای چهارگانه گرفته ام پيروز گرداند.