1. انجمن های فارس پاتوق
  مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.
  رد اعلامیه

بعد از شهادت رجایی و باهنر در كشمیر چه خبر بود؟

شروع موضوع توسط arvia در ‏24 آگوست 2013 در انجمن تاریخ ایران

 1. arvia

  arvia برترین کاربر انجمن کاربر پر تلاش ( طلایی)

  تاریخ عضویت:
  ‏20 مه 2013
  ارسال ها:
  9,149
  تشکر شده:
  6,031
  جنسیت:
  مرد
  به محض اینكه رادیو را باز كردم، خبر شهادت رجایی و باهنر را اعلام كردند. هشتم شهریور 1360 شمسی من این خبر را شنیدم و قبل از اینكه دوباره به جلسه وزیر بروم، خبر را در بازار اعلام كردم. تمام مغازه ها تعطیل شد. مردم در كشمیر به خیابان ها ریختند و شروع به عزاداری كردند.
  aimg.tebyan.net_big_1391_07_110772914315238611121112094212020423436.jpg
  سید قلبی حسین رضوی از جمله شخصیت هایی ست كه به رغم حضور در دستگاه دولتی كشمیر، به تبلیغ نهضت و افكار امام پرداخت و در این راه مشكلات فراوانی را نیز به جان خرید. وی در كتاب خاطرات خود تعریف می كند:
  روزی یكی از وزیران كابینه ایالت كشمیر به نام غلام محمد شاه به نام غلام محمد شاه به منطقه «كارگل» آمده بود. چون من در وزارت اطلاع رسانی بودم، ماموریت ویژه داشتم كه او را همراهی كنم. در فرمانداری هیئتی بلندپایه با وزیر جلسه ای داشت كه فرماندار و مدیران ارشد فرمانداری منطقه نیز در آن شركت كرده بودند.
  من چند لحظه به منزلم، كه خیلی نزدیك بود، رفتم. عشق و علاقه شدید و یكی از وظایف خودم می دانستم كه اخبار رادیو تهران را مرتب گوش كنم. به خصوص دو خبر را به هیچ وجه از دست نمی دادم: یكی خبر ساعت 2 بعد از ظهر تهران كه در كارگل ساعت چهار پخش می شد و یكی اخبار ساعت 12 شب كه به وقت محلی ساعت 2 بامداد بود. من مرتب اخبار را ضبط می كردم.
  ساعت كاری ما در اداره از ساعت ده صبح تا چهار بعد از ظهر بود. آن روز چون وزیر آمده بود، ساعت كاری طولانی تر شد. من ساعت را نگاه كردم؛ نزدیك چهار بود. از جلسه بلند شدم و به منزل رفتم كه اخبار را گوش كنم. با خود گفتم دست كم عناوین اخبار را گوش كنم و بعد برگردم. به محض اینكه رادیو را باز كردم، خبر شهادت رجایی و باهنر را اعلام كردند. هشتم شهریور 1360 شمسی من این خبر را شنیدم و قبل از اینكه دوباره به جلسه وزیر بروم، خبر را در بازار اعلام كردم.
  به محض اینكه رادیو را باز كردم، خبر شهادت رجایی و باهنر را اعلام كردند. هشتم شهریور 1360 شمسی من این خبر را شنیدم و قبل از اینكه دوباره به جلسه وزیر بروم، خبر را در بازار اعلام كردم.

  بعد از اعلام خبر، خودم مستقیم به جلسه رفتم. به یكی از روحانیانی كه در آن جلسه بود، خبر را گفتم: رئیس جمهور و نخست وزیر جمهوری اسلامی ایران به دست منافقان شهید شدند. بمب در دفتر ریاست جمهوری منفجر شده است و باهنر و رجایی هر دو شهید شده اند. این خبر را به آن روحانی گفتم و او سریع بلند شد و رفت به وزیر گفت. وزیر مشغول صحبت بود. به محض اینكه خبر را شنید، سریعا جلسه را تعطیل كرد.
  در بازار نیز تمام مغازه ها تعطیل شد. مردم به خیابان ها ریختند و شروع به عزاداری كردند. صدای عزاداری تا جلسه ما هم رسید. وزیر از ماموران اطلاعاتی و پلیسی پرسید: «چه شده است؟» آنها به او خبر دادند كه بازار تعطیل شد. در آن هنگام وزیر جلسه را ترك كرد.
  غوغایی به پا شد. مانند ایام عاشورا دسته های عزاداری در كارگل تشكیل و ماتم و عزاداری به پا شد. مردم مراسم ختم و عزاداری برگزار می كردند و آن روز همه جا تعطیل شد. شب، درباره شهادت شهید رجایی و باهنر اعلامیه تهیه كردیم و روز بعد نصب كردیم. مردم همه آگاه شدند. مراسم عزاداری برگزار كردند و تا سه روز مراسم ادامه داشت.
   

  موضوعات مشابه

  کیان از این پست تشکر کرده است.
XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.