1. انجمن های فارس پاتوق
  مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.
  رد اعلامیه

مار در تاریخ ....

شروع موضوع توسط arvia در ‏27 آگوست 2013 در انجمن تاریخ جهان

 1. arvia

  arvia برترین کاربر انجمن کاربر پر تلاش ( طلایی)

  تاریخ عضویت:
  ‏20 مه 2013
  ارسال ها:
  9,149
  تشکر شده:
  6,031
  جنسیت:
  مرد
  مار نماد مفاهيمدو سويه است، زندگي و مرگ، خير و شر، سود و زيان، خرد و احساسات کور، نيش و نوش،زهر و پادزهر. به خاطر پوست اندازي الگوي تجديد حيات، زندگي دوباره و رستاخيز است واز آن جا که کشنده است مظهر مرگ و ويراني به شمار مي رود. معمولا حيواناتي مثل مار،خرگوش و خرس که گاهي پيدايشان مي شود و گاهي هم ناپيدا هستند، نماد زندگي دوباره رامي پذيرند. از اين لحاظ مار با ماه هم در ارتباط است؛ زيرا ماه هم چند روزي درآسمان مشاهده نمي شود و البته هميشه دوباره به آسمان برمي گردد.
  در رابطه باپيوند مار و مرگ مي توان اشاره کرد که واژه اوستايي "ميريه" به معني زيانکار و تباهکننده با مار (ميراننده) در سانسکريت برابر است و به ميرانندگي و زيان کاري ماراشاره دارد. گاهي مار مظهر روان مردگان و نياکان هم محسوب مي شود. مار در تمام جهانبارداري را تداعي مي کند و به عنوان شوهر زنان قلمداد مي شود. در مراسم باروريباستاني نقش مهمي را بازي مي کند براي مثال مي توان به "پزوزو" يک خداي ديوصفت بابلي – آشوري درهزاره اول پيش از ميلاد اشاره کرد .


  مار را مسئول اساسي هبوط آدم از بهشت مي دانند. در حقيقت به عنوان شيطان، يکنماد عيسوي در رابطه با اين اتفاق به شمار مي رود و به همين سبب نشانه حيله گري واغواکنندگي است. در نزد عيلامي ها مار، حافظ آب، خرد و ثروت است. در واقع مار که باچشمان باز مي خوابد نماد هوشياري است. با آب در ارتباط است زيرا غالبا در کنار چشمهسارها و جويبارها ديده مي شود و از همين طريق حافظ آب و گنج به شمار مي رود.
  نقش مار که به وفور بر کوزه ها و آب دان ها ديده مي شود به ما يادآوري مي کندکه مار حافظ آب است و گاهي همين آب بزرگ ترين گنج در بعضي مناطق به شمار مي رود. درفرهنگ عيلامي، نقش دورکننده نيروهاي شيطاني را ايفا مي کند. در واقع مارها در عيلامبه مرز خدايي رسيده بودند. مار همچنين با خدايان شفابخش در ارتباط است و در هنرمصري هم به آفرينش مربوط مي شود.
  در تمدن هاي مارپرست، مار پي در پي با اسرارحيات، طول عمر و بي مرگي پيوند دارد. در حقيقت در افسانه ها اين مار است که به آبيا گياه حيات مي رسد و حسرت جاودانگي و بي مرگي را به دل آدميزاد مي گذارد. مار باپزشکي و تن درستي هم در ارتباط است و امروزه هم در نماد پزشکي ديده مي شود.
  مارعلاوه بر اين که با آب در ارتباط است با زمين هم ارتباط دارد. مار را مي بينيم کهبر روي زمين مي خزد و کاملا به آن چسبيده است. در افسانه ها چنين آمده که بعد ازاين که مار باعث هبوط انسان به زمين شد، خدا نفرينش که تا هميشه بر روي زمين بخزد وبه دنبال روزياش باشد. علاوه بر اين، تصوير مارهاي به هم پيچيده شده ظاهرا دلالتبر جفت گيري دارند و به اين مفهوم، منبع الهي باروري بر روي زمين هستند. نقش مار درتمدن هاي وابسته به کشاورزي هم مشاهده مي شود و گاهي خداي باران و رويش به نقش ماراست.


  در باورهاي فرهنگ هاي باستاني، زن، زمين، ماه، مار و گاو نماد باروري محسوب مي شدندو نمادهاي هريك از اين عناصر در آثار به جا مانده از اين دوران مي توانيافت.
  رابطه ميان اين 5 عنصر و باروري در مواردي مشخص و در مواردي نيازمندجستجوي بيشتر در تاريخ است. در مقاله حاضر به اين ارتباط و نمادهايي كه در دورانباستان نشاندهنده اين خصوصيت بوده پرداخته شده است.
   

  موضوعات مشابه

XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.