1. انجمن های فارس پاتوق
  مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.
  رد اعلامیه

ورود آمریکایی‌ها برای اداره ایران

شروع موضوع توسط arvia در ‏28 آگوست 2013 در انجمن تاریخ ایران

 1. arvia

  arvia برترین کاربر انجمن کاربر پر تلاش ( طلایی)

  تاریخ عضویت:
  ‏20 مه 2013
  ارسال ها:
  9,149
  تشکر شده:
  6,031
  جنسیت:
  مرد
  مستشاران آمریکایی, متخصصان و کارشناسانی بودند که طی دهه های متمادی از دوره قاجار تا پایان حکومت پهلوی, در تعیین سیاست های فرهنگی, نظامی و اقتصادی, دخالت و حضور مستمر داشتند. اوج فعالیت مستشاران آمریکایی, به ویژه در بخش نظامی, در دوران حاکمیت پهلوی دوم دیده می شود که سبب نفوذ آنان در ارتش, ساواک, وزارتخانه ها و سایر نهادهای دولتی و غیر دولتی شد. aimg.tebyan.net_big_1391_06_25121616428204662762182072062287116229212.jpg
  جنگ دوم جهانی از ابتدا با آثار ویرانگر و مخربی در داخل کشور همراه بود.تورم، افزایش قیمتها، تشکیل بازار سیاه، کمبود خوار و بار، احتکار و قحطی که نتیجه مستقیم حضور ارتش‌های بیگانه بود، موجبات نارضائی شدید مردم را فراهم ساخته بود. از طرفی به همین دلائل نفرت گسترده‌ای از انگلیس و روسیه به عنوان عوامل اصلی این نابسامانیها در جامعه وجود داشت. جامعه از یکسو نیازمند رسیدگی به اوضاع وخیم اقتصادی و بهبود وضع معیشتی مردم بود و از سوی دیگر بدبینی به قوای اشغالگر توقع جامعه را از آمریکا به عنوان کشوری که به اندازه سایر متفقین نزد مردم ایران بد سابقه نبود، بالا برده بود.
  از سوی دیگر دولتهائی که پس از سقوط رضاخان به قدرت رسیدند به اقتضای شرائط سیاسی و اجتماعی روز، به آمریکا گرایش بیشتری داشتند.
  پس از سقوط رضاخان، احمد قوام ـ قوام‌السلطنه ـ در یکی از جلسات خصوصی خود با محمد‌رضا پهلوی جوان، ضمن تشریح نابسامانیهای ناشی از اشغال کشور توسط نظامیان شوروی و انگلیس و بدگوئی از عملکرد دولت فروغی، تأکید کرد که راه رهائی کشور از این مشکلات، تکیه بر آمریکا به عنوان قدرت آینده جهان است.وی افزود تنها با این تکیه‌گاه است که می‌توان از بند دو قدرت اشغالگر ایران رهائی یافت.
  این تلقی نقطه شروع رویکرد ایران به مستشاران آمریکائی و باز کردن پای آنان در امور داخلی ایران بود. هنگامی که قوام پس از سقوط رضا شاه به نخست وزیری رسید ـ مرداد 1321 -همکاری نزدیک با آمریکا را جزء اصول اساسی سیاستش قرارداد.
  وی برای طرحی که در سر داشت، ‌کسانی را در مناصب مختلف برگزید که بیشترین توجه را به آمریکا داشتند. اولین دسته از نیروهای نظامی آمریکا تحت عنوان «میسیون نظامی ایران» در آذر 1321 زمان نخست‌وزیری قوام وارد ایران شدند.
  این عده غالباً از دسته مهندسی ارتش آمریکا بودند و عملیات حمل مواد و اداره راه‌آهن رادر جنوب از انگلیس تحویل گرفتند. در حقیقت ورود آمریکائیها به ایران با تلاش دولت قوام و عدم مخالفت انگلیس صورت گرفت. سفر دوم «میلسپو» به ایران نیز مانند سفر اول وی در دوران دولت قوام انجام پذیرفت.
  از سوی دیگر دولتهائی که پس از سقوط رضاخان به قدرت رسیدند به اقتضای شرائط سیاسی و اجتماعی روز، به آمریکا گرایش بیشتری داشتند

  وی همچون گذشته پس از ورود به ایران امور خزانه‌داری را بر عهده گرفت.
  مقارن سفر میلسپو، دو هیأت مستشاری دیگر نیز به تهران آمدند. یکی به ریاست «سرلشکر جان گریلی» برای تجدید سازمان ارتش و دیگری به ریاست «سرهنگ نورمن شوارتسکف» برای نوسازی ژاندارمری. این دو هیأت پیش از آنکه اجازه استخدام آنها در مجلس شورای ملی تصویب شود به دعوت دولت وارد تهران شده کار خود را آغاز کردند.
  ورود هیأتهای مستشاری در دولت سهیلی نیز متعاقب قراردادی که در 12 آبان 1322میان ایران و آمریکا به امضا رسید ادامه یافت. این هیأتها که شامل مستشاران مالی، نظامی، بهداشتی، کشاورزی و نفتی بودند به تدریج از معافیتهای مالیاتی و امتیازات کاپیتولاسیون نیز برخوردار شدند. مناسبات همه جانبه آمریکا با ایران در سالهای اولیه دهه 1320 چنان به سرعت پیش می‌رفت که «والاس موری» وزیر مختار آمریکا در تلگرافی به وزارت خارجه آمریکا نوشت :
  ما به زودی در وضعیتی قرار خواهیم گرفت که عملاً ایران را اداره خواهیم کرد.»»
  aimg.tebyan.net_big_1391_06_1431142491863629126249248100143146742224233.jpg
  ورود مستشاران امریکایی به ایران موجب تشدید نفوذ اقتصادی و سیاسی آمریکا در ایران گردید. چنانکه تجارت خارجی با ایالات متحده در سال 1324 بالغ بر 25درصد تجارت خارجی ایران را به خود اختصاص داد. در حقیقت در سالهای جنگ دوم جهانی و بعد از آن دولت امریکا مقامی را بدست آورد که قبل از جنگ دولت آلمان هیتلری توانسته بود با همان سرعت در اقتصاد و سیاست ایران کسب کند.
  مستشار از آمریكا برای تأسیس بانك ملی ایران با حقوق گزاف

  در كابینه مستوفی‌ قانونی در 14 اردیبهشت ماه 1306 از مجلس گذشت كه دولت را مكلف نمود برای پیشرفت امر تجارت و فلاحت و زراعت و صناعت، بانكی موسوم به بانك ملی ایران تأسیس نماید و طبق ماده 7 آن برای تأسیس بانك دولت یك نفر متخصص آمریكایی به مدت سه سال استخدام می‌نماید.
  چون در آن موقع دكتر میلسپو و مستشاران آمریكایی بودند در نظر بود برای رئیس بانك هم یك نفر آمریكایی استخدام شود ولی بعد میسیون آمریكایی یعنی دكتر میلسپو از ایران رفت. در 11 آبان مجلس به جای رئیس آمریكایی به دولت اجازه داد یك نفر متخصص از اتباع سوئیس یا آلمان استخدام كند كه بعد منجر به استخدام دكتر لیندان بلات گردید.
  مستشاران دارایی و اقتصادی آمریكایی در ایران

  چون تجدید انتخاب مستشاران آمریكایی برای امور دارایی و اقتصاد در نظر بود در تاریخ 21 آبان 1321 دكتر میلسپو برای بار دوم برای ریاست كل دارایی انتخاب شد. آقای شریدن آمریكایی برای خواربار و چهار آمریكایی دیگر همكار میلسپو باز دو نفر دیگر معاون میلسپو آقای ویویان آمریكایی برای وزارت خواربار و نیز استخدام گراشام آمریكایی برای ریاست گمرك و در تیرماه 1322 شش نفر دیگر آمریكایی برای همكاری با میلسپو و در مرداد استخدام تمیرمان آمریكایی برای ریاست شهربانی و استخدام چند نفر افسر آمریكایی برای ژاندارمری و در آبان ماه 1322 استخدام هیأتی از افسران و درجه‌داران ارتش آمریكا برای وزارت جنگ و باز استخدام چند نفر آمریكایی برای كارمندی وزارت دارایی، استخدام دلپی فرانسوی برای سرم سازی حصارك و استخدام دو پزشك آمریكایی برای وزارت بهداری.
  ورود مستشاران امریکایی به ایران موجب تشدید نفوذ اقتصادی و سیاسی آمریکا در ایران گردید. چنانکه تجارت خارجی با ایالات متحده در سال 1324 بالغ بر 25درصد تجارت خارجی ایران را به خود اختصاص داد. در حقیقت در سالهای جنگ دوم جهانی و بعد از آن دولت امریکا مقامی را بدست آورد که قبل از جنگ دولت آلمان هیتلری توانسته بود با همان سرعت در اقتصاد و سیاست ایران کسب کند

  عضویت نظامیان آمریكایی در ارتش ایران

  كمك‌های نظامی آمریكا به ایران از اواخر دهة 1940 عامل مهمی در احیاء ارتش ایران بود و میسیون نظامی آمریكا در ایران هم وضع منحصر به فردی داشت. تفاوت میسیون نظامی آمریكا در ایران با هیأت‌های نظامی در سایر كشورهای جهان این بود كه پرسنل نظامی آمریكا در ایران عملاً جزو نیروهای مسلح ایران به شمار می‌آمدند و در اواخر سلطنت شاه به استثنای شش نفر از افسران ارشد آمریكایی بقیه مستشاران و كاركنان آمریكایی نیروهای مسلح ایران حقوق‌بگیر دولت ایران بودند. حقوق و مزایا و هزینة ایاب و ذهاب و مخارج تحصیل فرزندان ‌آنها از طرف دولت ایران تأمین می‌شد و علائمی كه روی اونیفورم آنها دوخته می‌شد آنها را عضو خانوادة مسلح ایران به شمار می‌آورد.
  طراحی ساختار ساواك توسط مستشاران آمریكایی

  از سال 1335، ساواك توسط 10 مستشار آمریكایی طبق قواره سازمان خودشان سازماندهی شد.با این تفاوت كه چون فعالیت خارجی ایران ناچیز است. مانند «سیا» بدان سازمان مستقلی نداده و این وظایف را به همراه وظایف امنیتی درون یك سازمان گنجانیده و نام آن را «سازمان اطلاعات و امنیت كشور» گذارده‌اند.
   

  موضوعات مشابه

XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.