1. فارس پاتوق پیشنهاد می کند موضوع زیر را دنبال کنید

  اوضاع کار کردن توی ژاپن و ایران
  رد اعلامیه

ریگان خبرچین اف‌بی‌آی بود

شروع موضوع توسط arvia در ‏28 آگوست 2013 در انجمن تاریخ جهان

 1. arvia

  arvia برترین کاربر انجمن کاربر پر تلاش ( طلایی)

  تاریخ عضویت:
  ‏20 مه 2013
  ارسال ها:
  9,149
  تشکر شده:
  6,032
  جنسیت:
  مرد
  رونالد ریگان هنگامی که در سال 1961 داشت خط‌ و ربط سیاسی‌اش را مشخص می‌کرد هشدار داده بود که اگر دولت به حال خود‌‌ رها شود به «برادر ارشد همگان» تبدیل می‌شود. اما بر اساس اسناد اف‌بی‌آی که هیچگاه منتشر نشده بود و پس از نبرد حقوقی طولانی و پرهزینه‌ای، بر اساس قانون آزادی اطلاعات انتشار یافته است، این نماد فلسفهء محافظه‌کاری مبتنی بر دولت کوچکتر و اتکای بیشتر شهروندان به خود، وجه متفاوت دیگری هم داشته‌ است. طبق این اسناد، ریگان بیش از آنکه در گذشته برملا شده بود در روزگار فعالیت در هالیوود برای دولت خبرچینی می‌کرده و در خفا و به خرج مالیات‌دهندگان از کمک‌های شخصی و سیاسی جی‌. ادگار هوور، رییس پر سابقهء اف‌بی‌آی برخوردار بود.
  aimg.tebyan.net_big_1388_08_1112266025116212815224412667857113316824270.jpg
  ارتباط ریگان با اف‌بی‌آی در سال‌های پرآشوب پس از جنگ جهانی دوم در هالیوود ریشه دارد، سال‌هایی که به نوشتهء خود ریگان دیدگاهش نسبت به جهان را در هم شکست. شغلش در سینما، ازدواجش با جین وایمن و اعتقادش به عقلانیت سیاسی که از پدر دموکراتش به ارث برده بود همگی در حال فروریختن بود.
  در چنین بزنگاه مهمی بود که ماموران اف‌بی‌آی در شبی از شب‌های 1946 در خانهء ریگان که مشرف به سانست ‌بلوار بود به سراغ وی رفتند تا بگویند که کمونیست‌ها در حال نفوذ در گروه لیبرالی هستند که وی هم عضو آن بود. ریگان به زودی هدف تازه‌ای برای خودش باز کرد.
  اسناد تازه منتشرشده نکاتی را روشن می‌کند که ریگان فقط با اشاره‌ای از آن‌ها گذشته بود. طبق این اسناد ریگان شروع کرد به خبرچینی برای اف‌بی‌آی راجع به افرادی که مظنون به فعالیت‌های کمونیستی بودند و در برخی موارد کوچکترین شواهدی هم در مورد چنین سوء‌ظن‌هایی وجود نداشت. همچنین طبق این اسناد، در دهه‌های 40 و 50 که ریگان ریاست انجمن صنفی بازیگران سینما را به عهده داشت ماموران اف‌بی‌آی به سوابق ده‌ها بازیگر در این انجمن صنفی دسترسی داشتند. طبق یادداشت یکی از مقامات اف‌بی‌آی، ریگان «از هیچ گونه همکاری دریغ نداشت».
  شاه‌بیت حرف‌های ریگان در دههء 50 که سخنگوی شرکت جنرال الکتریک بود نیز همچنان نبرد علیه کمونیسم در هالیوود بود. سخنانی که سرانجام به هشدارهای کلی‌تر تبدیل شدند، هشدار راجع‌ به آنچه سوسیالیسم خزنده می‌نامید. ریگان طی سخنرانی سال 1961 خود اعلام کرد نیاکانی که آمریکا را بنیان گذاشتند معتقد بودند که «دولت فقط باید کارهایی را انجام دهد که خود مردم نمی‌توانند».
  در چنین بزنگاه مهمی بود که ماموران اف‌بی‌آی در شبی از شب‌های 1946 در خانهء ریگان که مشرف به سانست ‌بلوار بود به سراغ وی رفتند تا بگویند که کمونیست‌ها در حال نفوذ در گروه لیبرالی هستند که وی هم عضو آن بود. ریگان به زودی هدف تازه‌ای برای خودش باز کرد

  اما انگار خود ریگان چنین رهنمودی را به کار نبست. طبق اسناد اف‌بی‌آی، ریگان در سال 1960 برای رفع مشکلی خانوادگی که سایر خانواده‌ها به طور معمول خودشان حل می‌کردند دست یاری به سوی دولت فدرال دراز کرد. در مارس 1960، جورج مورفی دوست صمیمی ریگان با یکی از رابط‌های اف‌بی‌آی تماس گرفت و شرح داد که ریگان و جین وایمن که دیگر طلاق گرفته بودند، «خیلی نگران» دختر 19 ساله‌شان مورین هستند. مورین که جدا از پدر و مادر زندگی می‌کرد به واشنگتن رفته بود و طبق شنیده‌های والدینش با پلیسی متاهل و بزرگتر از خود زندگی می‌کرد.
  در یادداشت‌های اف‌بی‌آی آمده است که: جین وایمن دوست دارد به واشنگتن بیاید شاید بتواند دخترش را به راه راست بیاورد و به لس‌آنجلس برگرداند ولی قبل از این کار خواهان اطلاعات زیر است: 1- آیا مرد مورد نظر در استخدام ادارهء پلیس کلان‌شهری است؟، 2- متاهل است؟، 3- آیا همسرش آدم سر‌شناسی است و اطلاعات تفصیلی در این باره چیست؟، 4- و هر اطلاعات دیگری که در مورد این رابطه وجود دارد.
  کار‌شناسان دفا‌تر مرکزی اف‌بی‌آی، گزارش سوابق مورین ریگان که یک سال قبل و هنگامی که برای تقاضای کار در اداره‌ای فدرال تهیه شده بود را بررسی کردند. مختصری از زندگی خانوادگی مورین در این گزارش آمده بود و از یکی از مدیران دانشکدهء مریمونت شهر آرلینگتون که مورین از آن ترک تحصیل کرده بود نقل‌ قول شده است که: مورین قربانی خانواده‌ای از هم گسیخته است و چون در مدارس شبانه‌روزی زندگی کرده از پیوند با پدر و مادر محروم بوده است. در بخش زیادی از زندگی‌اش فرد بدون اعتماد به نفسی بوده است که نمی‌توانسته تصمیم‌گیری کند و به اهدافی که خودش یا دیگران تعیین کرده‌اند دست یابد.
  aimg.tebyan.net_big_1391_06_1311717813328223592981171223413513217320.jpg
  کارتا دیلوک، قائم‌مقام اف‌بی‌آی توصیه کرد که به درخواست خانوادهء ریگان رسیدگی شود هر چند که «به نظر نمی‌رسد که اف‌بی‌آی صلاحیت رسیدگی به این موارد را داشته باشد.» هوور فورا دستور انجام تحقیقات درخواست شده را داد. ماموران اف‌بی‌آی در نقش نمایندگان فروش خدمات بیمه با همسایگان تماس گرفتند، به سراغ منابع پلیس رفتند و با خدمتکار خانهء اجاره‌ای مورین ریگان صحبت کردند.
  این تحقیقات نشان داد که دختر ریگان با پلیس متاهلی زندگی می‌کند و دیلوک به ماموری دستور داد تا به صورت «خیلی محرمانه» و از طریق مورفی، خانوادهء ریگان را از این اطلاعات باخبر کند.
  البته این مساعدت‌های دولت مشکلات مورین ریگان را حل نکرد. آن افسر پلیس از همسرش جدا شد و با مورین ازدواج کرد و چنانکه مورین بعدها نوشت او به کرات شوهرش را به باد کتک می‌گرفت. این زوج در سال 1962 از هم جدا شدند اما این جدایی هم نتوانست فاصلهء بین ریگان و دخترش را برطرف کند. دختر ریگان در سال 1989 نوشت: هنوز هم راجع به جزییات آنچه بر سرم آمد بی‌پرده با والدین یا هیچ یک از اعضای خانواده‌ام حرف نزده‌ام.
  در اوایل سال 1965 و نه چندان پیش از آنکه ریگان برای به دست آوردن سمت فرمانداری کالیفرنیا به نخستین کارزار تبلیغات سیاسی‌اش دست بزند، باز هم هوور برای رفع مشکل خانوادگی دیگری به ریگان کمک کرد. در ژانویهء 1965، اف‌بی‌آی داشت حلقهء محاصرهء ژوزف بونانو معروف به جو باناناس را تنگ می‌کرد. بونانو رییس یکی از پنج خانوادهء مافیای نیویورک بود و خانه‌ای در آریزونا داشت. تا اینکه ماموران اف‌بی‌آی در فونیکس کشف غیرمنتظره‌ای کردند. طبق آنچه در اسناد آمده است: «پسر رونالد ریگان با پسر جو بونانو ارتباط داشت.» یعنی مایکل ریگان پسرخواندهء ریگان و جین وایمن با ژوزف، پسر بونانو معاشرت داشت. عشق به ماشین‌ها تندرو و قلچماق‌بازی درآوردن سبب شده بود تا این دو نوجوان با هم دوست شوند.
  اف‌بی‌آی در آغاز نام مایکل ریگان را به بهانهء آنکه این اطلاعات با فعالیت‌های نیروی پلیس ارتباط دارد در این اسناد لاک گرفته بود اما قاضی مارلین هال‌پاتل در دادگاه سانفرانسیسکو دستور داد که نام مایکل ریگان سانسور نشود
  اف‌بی‌آی در آغاز نام مایکل ریگان را به بهانهء آنکه این اطلاعات با فعالیت‌های نیروی پلیس ارتباط دارد در این اسناد لاک گرفته بود اما قاضی مارلین هال‌پاتل در دادگاه سانفرانسیسکو دستور داد که نام مایکل ریگان سانسور نشود.
  ژوزف بونانو در جرایم سازمان‌یافته دخالت نداشت ولی اوقاتی را در خانهء پدرش به سر می‌برد و خودی به شمار می‌آمد. ژوزف بونانو در اکتبر 1964 به خاطر ضرب و شتم مدیر کافه‌ای در شهر اسکاتسدیل آریزونا دستگیر شده بود. طبق گزارش نیویورک‌تایمز، در ژانویهء 1965 رابرت مورگنتاو دادیار فدرال منهتن او را برای ادای شهادت راجع به پدرش احضار کرد.
  طبق روالی که وجود داشت ماموران اف‌بی‌آی در فونیکس از ماموران لس‌آنجلس درخواست کردند تا با رونالد ریگان صحبت کنند که اگر اطلاعاتی از پسرش به دست آورده در اختیارشان بگذارد. به هر حال این تحقیقات دارای اولویت بالا بود اما هوور جلوی بازجویی از ریگان را گرفت تا مبادا در افکار عمومی سوء‌شهرتی پیدا کند. هوور گفته بود که احتمالاً ریگان هیچ اطلاعات مهمی ندارد و در عوض به ماموران دستور داده بود تا به وی راجع به دوستی نامطلوب پسرش هشدار دهند.
  ریگان مراتب قدردانی و سپاس خود را در تاریخ 1 فوریهء 1965 به یکی از ماموران اف‌بی‌ای به نام ویلیام بیرن اطلاع داد. در یکی از گزارش‌های اف‌بی‌آی آمده است که ریگان «خیلی سپاسگزاری کرد و گفت که می‌داند برملا شدن این روابط و کارهای پسرش می‌تواند آرزوهای سیاسی‌اش را به شدت به خطر اندازد. ریگان گفت که لطف اف‌بی‌آی در این مورد را به هیچ وجه برملا نمی‌کند و گفت که می‌داند تشکر کتبی مناسب نیست و از مامور ویژه بیرن درخواست کرده است تا تشکرات فراوان وی را شفاهاً به اطلاع رییس اف‌بی‌آی برساند و از همکاری اف‌بی‌آی تشکر کرد.»

  کارتا دیلوک، قائم‌مقام اف‌بی‌آی توصیه کرد که به درخواست خانوادهء ریگان رسیدگی شود هر چند که «به نظر نمی‌رسد که اف‌بی‌آی صلاحیت رسیدگی به این موارد را داشته باشد.»
  روزنامه‌ها گزارش‌های پرآب‌ و تابی راجع به تحقیقات اف‌بی‌آی دربارهء بونانو منتشر کردند اما در مورد رابطهء دردسرساز دو پسر خبری منتشر نشد. اما ریگان طی مبارزهء تبلیغاتی برای مقام فرمانداری فرزندان سایر مردم را که در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی دست به اعتراض زده بودند و داغ‌ترین موضوع روز بود در کانون توجه قرار داد.
  ریگان چند روز پس از آنکه در ژانویهء 1967 به مقام فرمانداری دست یافت با اف‌بی‌آی تماس گرفت و خواستار گزارشی راجع به تظاهرات در برکلی شد. هوور دوباره به وی کمک کرد و اطلاعات گشت‌های محلی اف‌بی‌آی را به طور محرمانه در اختیار ریگان قرار داد.
  باز هم رونالد ریگان این دشمن قسم‌خوردهء اتکای بیش از حد به دولت از هوور کمک شخصی و سیاسی دریافت کرد. شاید هر چند گاهی بد نباشد از «برادر ارشد» کمک‌های کوچکی دریافت کنیم.
   

  موضوعات مشابه

 1. کانال تلگرام

  اطلاعیه ها و اخبارهای فارس پاتوق ، مسابقات و جوایز
 2. گروه تلگرام

  کتاب مذهبی ، کتاب های درسی ، کتاب های علمی ، کتاب رمان
 3. برنامه تلگرام

  اپراتور ، نرم افزار های ارتباطی
 4. سرگرمی و تفریح تلگرام

  دانستنیهای جالب ، مرکز تخصصی ترول ، انواع فال ها و طالع بینی ها ، مطالب طنز آمیز ، اس ام اس و جوک
 5. آموزش تلگرام

  اخبار فارس پاتوق ، انتقادات و طرح های جدید فارس پاتوق ، نظر سنجی ، آموزش های لازم فارس پاتوق ، اطلاعیه های فارس پاتوق
 6. کانال موزیک تلگرام

  مداحی ایام فاطمیه ، مداحی ماه محرم ، موزیک های ایرانی ، موزیک های شاد ، آهنگ های خارجی ، آهنگ های پیشواز ایرانسل ، آهنگ های پیشواز همراه اول ، آهنگ های رومانتیک ، مداحی ، آهنگ های سنتی
 7. اخبار تلگرام

  اخبار حوادث ، اخبار جهان ، اخبار ورزشی ، اخبار پزشکی ، اخبار سیاسی - اقتصادی ، اخبار فرهنگی - هنری ، اخبار علمی
 8. مد و زیبایی تلگرام

  مدل لباس دخترانه ، مدل لباس زنانه ، مدل لباس پسرانه ، مدل لباس مردانه ، مدل لباس ، مدل لباس جدید ، مدل عینک ، مدل مو ، مدل ناخن ، عکس مدل
 9. کانال عکس تلگرام

  عکس های خنده دار ، عکس های بازیکنان ، عکس های ترسناک ، عکس های طبیعت ، عکس های حیوانات ، عکس های حوادث ، تصاویر عاشقانه ، تصاویر کارتونی ، عکس های اتومبیل ، تصاویر هنرمندان ، تصاویر کودکان ، عکس های متفرقه
 10. کانال فیلم تلگرام

  اپراتور همراه اول ، اپراتور ایرانسل ، اپراتور رایتل
 11. تبلیغات تلگرام و اینستاگرام

  آگهی های استخدام دولتی ، آگهی های استخدام غیر دولتی ، سوالات و پاسخ های آزمون های استخدامی
 12. کانالهای ادبی تلگرام

  تاریخ ، شعر و ادبیات ، نامه نگاری و انواع نامه ها
 13. گروه چت تلگرام

  ابزار های وبلاگ ، سئو و بهینه سازی وب سایت ، سیستم های مدیریت محتوا ، قالب های وبلاگ ، ابزار های وب سایت ، قالب های وب سایت ، معرفی وبلاگ و وب سایت های مفید ، کسب و کار در اینترنت ، کسب درآمد بدون اینترنت
 14. بهترین کانال های تلگرام

  هوا و فضا ، دانش و فن آوری در پزشکی ، دانش و فناوری در کامپیوتر ، دانش و فناوری در موبایل ، دانش و فناوری در وب سایت ها ، جنگ افزار ، تکنولوژی های روز
 15. نرم افزار اینستاگرام

  سیستم عامل ها ، لپ تاپ و تبلت ، نرم افزار ها ، سخت افزار ها ، بازی های کامپیوتری
 16. کانال پزشکی و سلامت تلگرام

  روانشناسی ، تغذیه ، بهداشت ، بیماری ها و روش درمان
 17. بهترین پیج اینستاگرام

  اخبار ورزشی ، معرفی ورزش ها و تیم ها ، شخصیت های ورزشی
 18. عکس اینستاگرام

  برنامه ریزی درسی ، مقطع آموزش ابتدایی ، مقطع آموزش راهنمایی ، مقطع آموزش متوسطه ، مقطع پیش دانشگاهی ، مقطع آموزش فنی حرفه ای ، مقطع آموزش کاردانش
 19. فیلم اینستاگرام

  مقالات کار آفرینی و طرح کسب و کار ، مقالات عمومی ، درخواست مقالات ، مقالات علمی
 20. آموزش اینستاگرام

  رشته های فنی و مهندسی ، رشته های علوم تجربی ، رشته های علوم پایه و انسانی ، رشته های هنر ، معرفی رشته های دانشگاهی ، معرفی دانشگاه های ایران ، رشته های پزشکی ، رشته های زبان انگلیسی
 21. کانال مذهبی تلگرام

  اهل بیت و علما ، احکام ، مولتی مدیای مذهبی
 22. کانال خانواده تلگرام

  خانواده ، هنر در خانه
 23. کانال آشپزی تلگرام

  انواع شیرینی ، انواع دسر ، انواع غذا ها و طرز تهیه آن ها ، خورش ها ، سوپ و سالاد ، ساندویچ و پیتزا ، سس و ترشی
 24. کانال گردش و گردشگری تلگرام

  معرفی مکان های زیارتی ، معرفی مکان های تفریحی ، معرفی مکان های شگفت انگیز ، معرفی شهرها و کشورها
 25. سایر موضوعات تلگرام

  اخبار و مطالب گوناگون خبری ، معما ها و چیستان ها ، اخبار گوناگون اینترنتی ، صندلی داغ ، گفتگو با کاربران ، بازارچه خرید و فروش ، زباله دان
 26. کانال تست روانشناسی تلگرام

  تست هوش
 27. کانال روانشناسی ازدواج تلگرام

  نکات قبل از ازدواج ، نکات بعد از ازدواج
 28. کانال مشاوره جنسی تلگرام

  راهنمایی علمی جنسی
XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.