1. فارس پاتوق پیشنهاد می کند موضوع زیر را دنبال کنید

  اوضاع کار کردن توی ژاپن و ایران
  رد اعلامیه

غائله كردستان از سنندج تا پاوه

شروع موضوع توسط arvia در ‏3 سپتامبر 2013 در انجمن تاریخ ایران

 1. arvia

  arvia برترین کاربر انجمن کاربر پر تلاش ( طلایی)

  تاریخ عضویت:
  ‏20 مه 2013
  ارسال ها:
  9,149
  تشکر شده:
  6,032
  جنسیت:
  مرد
  حزب دموكرات كردستان كه سال 1323 و در زمان اشغال ایران توسط متفقین و با پشتیبانی شوروی اعلام موجودیت كرده بود، پس از خروج اشغالگران از هم پاشید. این حزب پس از سه دهه سكوت در 24بهمن1357 كه تنها دو روز از پیروزی انقلاب گذشته بود، به پشتوانه حمایت بیگانگان و بخصوص آمریكا ادعای خود مختاری و جدایی‌طلبی كرد.
  awww.jamejamonline.ir_Media_images_1391_04_01_100815227423.jpg
  عبدالرحمن قاسملو (فارغ‌التحصیل دانشگاه پراگ چكسلواكی) و غنی بلوریان به عنوان دو نفر از رهبران گروهك مائوئيستي دموكرات از مرزهای غربی وارد كشور شده و به دنبال اجرای طرح جدایی كردستان و تشكیل جامعه سوسياليستي بر اساس تفكر جدايي دين از سياست بودند.
  به دنبال حملات متعدد عناصر مسلح این گروهك به پاسگاه‌هاي ژاندارمري و خلع سلاح آنها هياتي از سوي دولت موقت در روز 30 بهمن 57 برای مذاكره با رهبران ناآرامی‌ها عازم مهاباد شد، اما در حالی كه گروه‌ها‌ی مسلح اقدامات تروریستی و خرابكارانه خود را آغاز كرده بودند، دولت موقت در برابر گسترش نفوذ گروه‌ها‌ی تجزیه‌طلب در كردستان سیاست مماشات را در پیش گرفته بود.
  فردای روز مذاكره پادگان مهاباد سقوط كرد و تمام سلاح‌ها و مهمات آن به غارت رفت. 18 دستگاه تانك، 36 قبضه توپ سنگين و هزاران قطعه سلاح توسط اعضاي حزب دموكرات از پادگان خارج شد و سپس پادگان را آتش زدند.
  در همین زمان آمریكایی‌ها نیز ضمن پیگیری دقیق این حادثه و حوادث مشابه آن حمایت‌ها‌ی خود را به صورت پنهانی ادامه می‌دادند.
  گزارش خیلی محرمانه 29 اسفند 57 سفارت آمریكا در تهران با عنوان «قیام كردها در سنندج» (كه بعدها از اسناد سفارت آمریكا در جریان تسخیر لانه جاسوسی به دست آمد) درباره چگونگی و علل وقوع درگیری سنندج می‌نویسد: «حاكمیت دولت در منطقه دور دستی مانند كردستان بسیار ضعیف است. سنی‌ها‌ی ایران كمتر شیفته این انقلاب اصولاً شیعه در ایران هستند، مخالفت قابل توجه در مناطق دیگر هم وجود داشته است».
  در همین گیر و دار گروهی به نام «سرمچاران (فداییان) خلق بلوچ» هم در مورد حوادث سنندج و خواست‌ها‌یشان این‌گونه اعلام مواضع كردند: «ریختن خون برادران كرد را بشدت محكوم می‌كنیم، خود مختاری را حق مسلم تمامی خلق‌ها‌ی تحت ستم از جمله خلق بلوچ می‌دانیم و...!»
  در حالي كه روزبه‌روز بر شدت اقدامات گروهك كومله افزوده می‌شد، حمله به پادگان نظامی، كمین و كاشت مین در سر راه نیروهای نظامی، ترور و ارعاب افراد بومی و غیر بومی، مصادره و به آتش كشیدن امكانات دولتی و گرفتن مالیات از مردم و... از جمله اقدامات تخریبی حزب دموكرات بود.
  روزنامه اطلاعات در دوم اسفند1357 خود می‌نویسد: «افراد مسلح كه خواهان خودمختاري هستند با تشكيل كميته مشترك سربازان انقلاب و رزمندگان كرد، اداره امور پادگان‌هاي پيرانشهر و پسوه در نزديكي مهاباد را به دست گرفتند.»
  در نوروز 1358 وضعیت سنندج به مرحله‌ای می‌رسد كه ساختمان شهرباني و راديو و تلويزيون به اشغال مهاجمان مسلح در می‌آید.
  به دنبال اين حادثه، هواپيماهاي فانتوم ارتش برفراز شهر در ارتفاع كم به پرواز در مي‌آيند و به دستور سرلشكر قرني عده‌اي از نيروهاي مردمي، پاسداران و سربازان از كرمانشاه با بالگرد به داخل پادگان سنندج گسيل مي‌شوند.
  با ورود اين نيروها كه با فداكاري خلبان بالگرد شهيد احمد كشوري زير باران گلوله صورت گرفت، مقاومت در پادگان سنندج قدرت بيشتري پيدا كرد.
  طي مدت درگيري هيات بلندپايه‌اي از جانب امام خميني‌(ره) با شورشيان وارد مذاكره شد كه مركب بود از آقایان طالقانی، بهشتی، صدر حاج سید جوادی، بنی‌صدر و‌ ها‌شمی رفسنجانی. بالاخره در روز دوم فروردين آتش بس اعلام شد.
  فرداي آتش بس به طور غيرمنتظره‌ای به دستور نخست‌وزير مهندس بازرگان، سرلشكر قرني نخستين رييس ستاد ارتش از سمت خود بركنار شد.
  هنوز يك ماه از اعلام آتش بس نگذشته بود كه حزب دموكرات به منظور نفوذ در آذربايجان غربي و شهر نقده بحران جديدي را در منطقه ايجاد كرد.
  این بار شهر پاوه مقصد تروریست‌ها بود. چپي‌ها در تير 58 و در حمله‌ای بي‌رحمانه به سپاه نوپاي مريوان، 17 نفر از پاسداران را به شهادت رساندند. در 25 مرداد روزنامه‌ها خبر از حمله گسترده افراد مسلح به پاوه را دادند. راه‌هاي ورودي شهر بسته شده بود. افراد مسلح مردم و پاسداران را قتل عام مي‌كردند.
  پاوه روزهاي سختي را سپري مي‌كرد به گونه‌ای كه از همه شهر فقط دو نقطه در دست نيروهاي انقلابي بود. مهاجمان مسلح خانه‌ها را غارت و سپس به آتش مي‌كشیدند.
  چند ماشين با بلندگو در وسط شهر پي در پي اعلام مي‌كردند: هركس وفاداري خود را به حزب دموكرات اعلام كند درامان است. ما فقط آمده‌ايم پاسداران دكتر چمران را سر ببريم! (دكتر چمران به دستور امام برای پایان دادن به آشوب پاوه اعزام شده بود).
  سرانجام و پس از آن كه هزاران نفر از عناصر حزب بعث عراق و گروهك‌ها‌ی ضد انقلاب وابسته به بیگانگان مانند كومله، فداییان خلق و حزب دموكرات كردستان، در مرداد 1358 به شهر پاوه در منطقه كردنشین استان كرمانشاه هجوم آوردند، این شهر را تصرف كرده و دست به جنایت‌ها‌ی شنیع زدند امام خمینی(ره) فرمانی تاریخی برای آزاد سازی پاوه صادر كردند:
  «...به دولت و ارتش و ژاندارمری اخطار می‌كنم اگر با توپ‌ها و تانك‌ها و قوای مجهز تا 24 ساعت دیگر حركت به سوی پاوه نشود، من همه را مسوول می‌دانم. من به عنوان ریاست كل قوا به رئیس ستاد ارتش دستور می‌دهم كه فوراً با تجهیز كامل عازم منطقه شوند و به تمام ارتش و ژاندارمری دستور می‌دهم كه بی‌انتظار دستور دیگر و بدون فوت وقت با تمام تجهیزات به سوی پاوه حركت كنند و به دولت دستور می‌دهم وسایل حركت پاسداران را فوراً فراهم كنند، تا دستور ثانوی، من مسوول این كشتار وحشیانه را قوای انتظامی می‌دانم و در صورتی كه تخلف از این دستور نماید، با آنان عمل انقلابی می‌كنم...»
  تاریخ گواهی می‌دهد كه پس از این فرمان سيل عظيمي از نيروهاي مردمي و ارتشي به سوي پاوه رهسپار شدند. هزاران نفر جلوي نخست‌وزيري طلب اسلحه مي‌كردند. افراد زيادي با پاي پياده از كرمانشاه به سوي پاوه حركت كردند.
  دشمن پا به فرار گذاشت و شهرهاي مريوان، بسطام، بانه سردشت، مهاباد، بوكان و سقز به تصرف نيروهاي انقلاب در آمد و سران حزب دموكرات و كومله به عراق فرار كردند.(جام جم - ضميمه ايام)
   
 1. کانال تلگرام

  اطلاعیه ها و اخبارهای فارس پاتوق ، مسابقات و جوایز
 2. گروه تلگرام

  کتاب مذهبی ، کتاب های درسی ، کتاب های علمی ، کتاب رمان
 3. برنامه تلگرام

  اپراتور ، نرم افزار های ارتباطی
 4. سرگرمی و تفریح تلگرام

  دانستنیهای جالب ، مرکز تخصصی ترول ، انواع فال ها و طالع بینی ها ، مطالب طنز آمیز ، اس ام اس و جوک
 5. آموزش تلگرام

  اخبار فارس پاتوق ، انتقادات و طرح های جدید فارس پاتوق ، نظر سنجی ، آموزش های لازم فارس پاتوق ، اطلاعیه های فارس پاتوق
 6. کانال موزیک تلگرام

  مداحی ایام فاطمیه ، مداحی ماه محرم ، موزیک های ایرانی ، موزیک های شاد ، آهنگ های خارجی ، آهنگ های پیشواز ایرانسل ، آهنگ های پیشواز همراه اول ، آهنگ های رومانتیک ، مداحی ، آهنگ های سنتی
 7. اخبار تلگرام

  اخبار حوادث ، اخبار جهان ، اخبار ورزشی ، اخبار پزشکی ، اخبار سیاسی - اقتصادی ، اخبار فرهنگی - هنری ، اخبار علمی
 8. مد و زیبایی تلگرام

  مدل لباس دخترانه ، مدل لباس زنانه ، مدل لباس پسرانه ، مدل لباس مردانه ، مدل لباس ، مدل لباس جدید ، مدل عینک ، مدل مو ، مدل ناخن ، عکس مدل
 9. کانال عکس تلگرام

  عکس های خنده دار ، عکس های بازیکنان ، عکس های ترسناک ، عکس های طبیعت ، عکس های حیوانات ، عکس های حوادث ، تصاویر عاشقانه ، تصاویر کارتونی ، عکس های اتومبیل ، تصاویر هنرمندان ، تصاویر کودکان ، عکس های متفرقه
 10. کانال فیلم تلگرام

  اپراتور همراه اول ، اپراتور ایرانسل ، اپراتور رایتل
 11. تبلیغات تلگرام و اینستاگرام

  آگهی های استخدام دولتی ، آگهی های استخدام غیر دولتی ، سوالات و پاسخ های آزمون های استخدامی
 12. کانالهای ادبی تلگرام

  تاریخ ، شعر و ادبیات ، نامه نگاری و انواع نامه ها
 13. گروه چت تلگرام

  ابزار های وبلاگ ، سئو و بهینه سازی وب سایت ، سیستم های مدیریت محتوا ، قالب های وبلاگ ، ابزار های وب سایت ، قالب های وب سایت ، معرفی وبلاگ و وب سایت های مفید ، کسب و کار در اینترنت ، کسب درآمد بدون اینترنت
 14. بهترین کانال های تلگرام

  هوا و فضا ، دانش و فن آوری در پزشکی ، دانش و فناوری در کامپیوتر ، دانش و فناوری در موبایل ، دانش و فناوری در وب سایت ها ، جنگ افزار ، تکنولوژی های روز
 15. نرم افزار اینستاگرام

  سیستم عامل ها ، لپ تاپ و تبلت ، نرم افزار ها ، سخت افزار ها ، بازی های کامپیوتری
 16. کانال پزشکی و سلامت تلگرام

  روانشناسی ، تغذیه ، بهداشت ، بیماری ها و روش درمان
 17. بهترین پیج اینستاگرام

  اخبار ورزشی ، معرفی ورزش ها و تیم ها ، شخصیت های ورزشی
 18. عکس اینستاگرام

  برنامه ریزی درسی ، مقطع آموزش ابتدایی ، مقطع آموزش راهنمایی ، مقطع آموزش متوسطه ، مقطع پیش دانشگاهی ، مقطع آموزش فنی حرفه ای ، مقطع آموزش کاردانش
 19. فیلم اینستاگرام

  مقالات کار آفرینی و طرح کسب و کار ، مقالات عمومی ، درخواست مقالات ، مقالات علمی
 20. آموزش اینستاگرام

  رشته های فنی و مهندسی ، رشته های علوم تجربی ، رشته های علوم پایه و انسانی ، رشته های هنر ، معرفی رشته های دانشگاهی ، معرفی دانشگاه های ایران ، رشته های پزشکی ، رشته های زبان انگلیسی
 21. کانال مذهبی تلگرام

  اهل بیت و علما ، احکام ، مولتی مدیای مذهبی
 22. کانال خانواده تلگرام

  خانواده ، هنر در خانه
 23. کانال آشپزی تلگرام

  انواع شیرینی ، انواع دسر ، انواع غذا ها و طرز تهیه آن ها ، خورش ها ، سوپ و سالاد ، ساندویچ و پیتزا ، سس و ترشی
 24. کانال گردش و گردشگری تلگرام

  معرفی مکان های زیارتی ، معرفی مکان های تفریحی ، معرفی مکان های شگفت انگیز ، معرفی شهرها و کشورها
 25. سایر موضوعات تلگرام

  اخبار و مطالب گوناگون خبری ، معما ها و چیستان ها ، اخبار گوناگون اینترنتی ، صندلی داغ ، گفتگو با کاربران ، بازارچه خرید و فروش ، زباله دان
 26. کانال تست روانشناسی تلگرام

  تست هوش
 27. کانال روانشناسی ازدواج تلگرام

  نکات قبل از ازدواج ، نکات بعد از ازدواج
 28. کانال مشاوره جنسی تلگرام

  راهنمایی علمی جنسی
XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.