1. انجمن های فارس پاتوق
  مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.
  رد اعلامیه

مجاهدين خلق سازماني با اهداف قتل عام

شروع موضوع توسط arvia در ‏3 سپتامبر 2013 در انجمن تاریخ ایران

 1. arvia

  arvia برترین کاربر انجمن کاربر پر تلاش ( طلایی)

  تاریخ عضویت:
  ‏20 مه 2013
  ارسال ها:
  9,149
  تشکر شده:
  6,031
  جنسیت:
  مرد
  سازمان مجاهدين خلق ايران با استراتژي مبارزه مسلحانه در شهريور 1344 به وسيله سه تن از دانشجويان پيشين دانشگاه تهران به نام‌هاي محمد حنيف‌نژاد، سعيد محسن و علي‌اصغر بديع‌زادگان فعاليت خود را آغاز كرد.
  awww.jamejamonline.ir_Media_images_1387_04_01_100941753485.jpg
  اين سه تن، سابقه همكاري در جبهه ملي و نهضت آزادي داشتند كه فعاليت‌هاي اين تشكل‌ها، آنان را كه قصد براندارزي رژيم شاهنشاهي را داشتند، قانع نكرده بود.
  موسسان سازمان مجاهدين خلق پس از گفت وگوهاي اوليه، شناسايي و جذب نيروها و تشكيل سلول‌هاي كوچكي در قزوين، تبريز، مشهد، اصفهان، شيراز، كرمانشاه، كرمان و بانه سال 1347 با تشكيل كميته مركزي به بررسي روستاها و چگونگي امكان فعاليت سياسي و مبارزاتي در آنجا، برنامه‌هاي آموزشي و چگونگي تشكيل خانه‌هاي تيمي پرداختند.
  طي سال 1347 پس از تكميل مطالعات به اين نتيجه رسيدند كه با اجراي برنامه اصلاحات ارضي امكان آغاز مبارزه در روستاها فراهم نيست و شهرها براي انجام عمليات مناسب‌تر هستند.
  از اين رو كميته مركزي با افزايش تعداد نيروهاي خود نسبت به تشكيل گروه‌هاي فني، اطلاعات، تبليغات، تداركات، تسليحات و الكترونيك پرداخت و زمينه را براي تدارك مبارزه مسلحانه آماده كرد.
  به لحاظ عملياتي پس از واقعه سياهكل توسط فداييان خلق، مجاهدين خلق وادار به شتاب در اجراي عمليات نظامي شدند تا آنان متوجه شوند در پيشقراولي نبرد مسلحانه تنها نيستند.
  از اين‌رو عمليات خود را از مرداد 1350 براي قطع سيستم اصلي برق سراسري و برهم زدن جشن‌هاي 2500 ساله شاهنشاهي طراحي كردند.
  طي سال‌هاي 1351 تا 1354 سازمان مجاهدين دست به يك سلسله كارهايي در جهت مبارزه با رژيم شاه زد.
  ارديبهشت 1351، يك هفته پس از اعدام اولين گروه از مجاهدين، به يك پاسگاه پليس در تهران حمله كردند سپس دفتر مجله «اين هفته» را كه به اشاعه فرهنگ غرب و تخريب روحيه خلق متهم شده بود، منفجر كردند.
  همچنين در بهار 1351 به مناسبت بازديد نيكسون، رييس‌جمهور آمريكا از ايران، در دفتر اداره اطلاعات آمريكا، انجمن ايران و آمريكا، دفاتر پپسي‌كولا، جنرال موتور، شركت نفت دريايي و هتل اينترنشنال، بمب‌هايي را منفجر كردند.
  اتومبيل ژنرال هارولد پرايس، رئيس هيات مستشاري آمريكا را در ايران به گلوله بستند، اما موفق به كشتن او نشدند. همچنين بمبي را در آرامگاه رضاشاه منفجر كردند. در 12 مرداد 1351 به نشانه اعتراض به ورود ملك حسين، پادشاه اردن به ايران يك بمب در سفارت اردن منفجر كردند.
  بعد از اعلام «بيانيه تغيير مواضع ايدئولوژيك» سال 1354، شكافي عظيم در ميان اعضاي سازمان مجاهدين ايجاد شد.
  اكثريت مجاهدين به ماركسيسم رو آوردند و اقليتي از آنها تحت عنوان مجاهدين مسلمان به اصول مذهبي پافشاري كردند البته جدايي و انشعاب مجاهدين، ناگهاني و غيرقابل انتظار نبود، زيرا كساني نظير تقي شهرام و بهرام آرام چنين مباحث ايدئولوژيكي را مطرح و روي آن پافشاري مي‌كردند.
  بسياري از كساني كه به ماركسيسم گرويدند، از افراد مسلمان متعصب و معتقد به اصول توحيد بودند، مانند روحاني و حق‌شناس كه در تيم ايدئولوژي اصلي و اوليه عضويت داشتند يا پوران بازرگان، همسر حنيف‌نژاد كه از معتقدين به مذهب بود.
  پس از اعلاميه مواضع ايدئولوژيك سال 1354، مجاهدين ماركسيست با حفظ آرم سازمان و تغيير علائم و نشانه گذشته، حذف آيات قرآن و تاريخ پيدايش سازمان و نيز افزودن مشت گره‌خورده به نشانه وابستگي به طبقه كارگر، آرم جديدي را براي خود تهيه كردند. نشريه «جنگل» را به جاي «مجاهد» به عنوان ارگان سازمان منتشر كردند و هر سه ماه يك بار نيز نشريه «قيام كارگر» را انتشار دادند.
  مجاهدين ماركسيست به تسويه حساب با برخي از اعضاي برجسته سازمان كه روي اصول اسلامي پافشاري داشتند، پرداختند.
  از جمله مجيد شريف واقفي و مرتضي صمديه لباف را ربودند. شريف واقفي را به شهادت رساندند و لباف را نيز زخمي كردند و در دام پليس انداختند.
  طي دوراني كه مجاهدين مسلمان تلاش مي‌كردند از ماركسيست‌ها فاصله بگيرند، بخشي از روحانيون، خواهان برخورد تند با ماركسيست‌ها بودند و برخي همچون آيت‌الله طالقاني، آيت‌الله منتظري، لاهوتي، مهدوي‌كني و هاشمي رفسنجاني راي به جدايي از ماركسيست‌ها و خاتمه يافتن «اتحاد استراتژيك» دادند.
  در هر حال انشعاب سال 1354، اختلاف‌هاي موجود و درگيري‌هاي گروه‌هاي مختلف سازمان مجاهدين، ضربات مهلكي را بر اين سازمان وارد كرد.
  ساواك طي مدت زمان كوتاه پس از انشعاب توانست تعداد زيادي از افراد و گروه‌هاي پراكنده ماركسيست و مذهبي وابسته به سازمان مجاهدين را بتدريج شناسايي كند و از بين ببرد؛ به طوري كه از اواسط سال 1355 ديگر عملا سازماني وجود نداشت.
  سال 57 به يمن پيروزي انقلاب اسلامي و سقوط شاه كادرهاي باقيمانده از زندان آزاد شدند و از همان ابتدا با نظام جمهوري اسلامي مخالفت كردند.
  سال 60 به دنبال سه سال كش و قوس بالاخره مشي مسلحانه را عليه نظام و به منظور سرنگوني سريع آن برگزيدند.
  متعاقب آن، سران اين گروه به فرانسه و سپس به عراق پناهنده شدند و خود را به طور كامل در جهت سياست‌هاي دولت عراق و عليه منافع مردم ايران قرار دادند.
  به دنبال شكست‌هاي پي درپي در استراتژي‌هاي اعلام شده بحث‌هاي جديدي به نام انقلاب ايدئولوژيك به راه افتاد كه سرآغاز آن ازدواج مسعود رجوي و مريم قجر عضدانلو همسر مهدي ابريشمچي بود.
  از اين سرفصل يعني از 64 به بعد اين سازمان سياسي نظامي عملا مسير تبديل شدن به يك فرقه مذهبي ـ تروريستي خطرناك را بسرعت طي كرد و نيروهاي خود را به ورطه‌اي فوق‌العاده هولناك كشاند.
  سال 67 با نااميدي دست به آخرين حربه جنگي خود زد و به قصد تصرف تهران با كمك نيروهاي عراقي و تسليحات غربي به سمت تهران به حركت درآمد و بعد از سه روز با تحمل تلفات بي‌شمار شكست را پذيرفت و نيروهاي باقيمانده ناچار به عراق متواري شدند.
  بعد از اين واقعه، سيل ريزش نيرويي در اين سازمان آغاز شده تاكنون رو به افزايش بوده است و عملا اين فرقه تروريستي را به سمت نابودي كامل فيزيكي سوق داده است.
  در جدولي که ملاحظه مي کنيد به شماري از مهم‌ترين اقدامات تروريستي سازمان مجاهدين خلق (منافقين)‌ كه باعث شهادت چهره‌هاي شاخص نظام جمهوري اسلامي مانند آيت‌الله دكتر بهشتي و هفتاد و دو تن از يارانش، شهيد محمدعلي رجايي رئيس‌جمهور و دكتر محمدجواد باهنر نخست وزير، حجت‌الاسلام والمسلمين شهيد هاشمي‌نژاد و... شد، اشاره شده است.
  سال نگاري اقدامات تروريستي سازمان منافقين
  سازمان منافقين پس از انقلاب نیز به شدت از فقدان پایگاه اجتماعی در كشور رنج می‌برد، برای عرض‌اندام، چاره را در تقابل با مردم و شورش در مقابل نظام دید و دست به هر جنایتی زد، به گونه‌ای كه آمارهای موجود حكایت از شهادت 12هزار تن از هموطنان به دست این فرقه دارد؛ شهدایی كه اكثریت آنها را مردم عادی كوچه و بازار تشكیل می‌دادند. هر چند پرداختن به همه جنایت‌های این سازمان مجالی بسیار گسترده می‌طلبد، اما در بضاعت اندك همین مجال، تاریخ‌نگاری گوشه‌ای از جنایت‌های بی‌شمار این فرقه از نظر می‌گذرد. (جام جم - ضميمه ايام) ajamejamonline.ir_Media_images_1391_04_01_100815229453.jpg
   

  موضوعات مشابه

XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.