1. انجمن های فارس پاتوق
  مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.
  رد اعلامیه

افسانه ناپلئون در واترلو پايان يافت

شروع موضوع توسط arvia در ‏3 سپتامبر 2013 در انجمن تاریخ جهان

 1. arvia

  arvia برترین کاربر انجمن کاربر پر تلاش ( طلایی)

  تاریخ عضویت:
  ‏20 مه 2013
  ارسال ها:
  9,149
  تشکر شده:
  6,031
  جنسیت:
  مرد
  197 سال پيش در روز 18 ژوئن سال 1815 ميلادي ، قواي نظامي فرانسه به فرماندهي ناپلئون بناپارت امپراتور فرانسه از قواي نظامي مشترك انگلستان و پروس به فرماندهي ژنرال ولينگتون و مارشال بلوخر در واترلو در چند كيلومتري جنوب بروكسل شكست خورد.
  awww.jamejamonline.ir_Media_images_1388_03_27_100909706671.jpg
  ناپلئون كه حدود يك سال پيش از اين تاريخ پس از شكست از قواي مشترك انگلستان ، روسيه و پروس از امپراتوري فرانسه خلع شده و به جزيره الب تبعيد شده بود ، از جزيره الب فرار كرده و در روز 20 مارس سال 1815 ميلادي به كاخ توييلري در پاريس بازمي گردد.
  لويي هجدهم از سلسله بوربون كه به پادشاهي فرانسه رسيده بود با ورود ناپلئون از پاريس فرار مي كند. در آن هنگام نيروهاي متحد عليه ناپلئون در حال به توافق رسيدن در مورد شرايط صلح با فرانسه بودند و پس از اطلاع از بازگشت ناپلئون حكومت وي را غيرقانوني اعلام كردند.
  ناپلئون با عجله يك قواي نظامي 100000 نفري از سربازان سابق خود را تشكيل مي دهد و تصميم مي گيرد در بلژيك به نيروهاي انگلستان و پروس قبل از اين كه روسها و اتريشي ها به آنها بپيوندند ، حمله كند.
  ناپلئون قواي نظامي پروس به فرماندهي مارشال بلوخر را در لينيي منطقه اي ميان شهرهاي شارلو روا و نامور شكست مي دهد. او به ژنرال فرانسوي گروشي دستور مي دهد به تعقيب بازمانده قواي نظامي بلوخر ادامه دهد.
  ناپلئون در فرداي آن روز به قواي انگلستان به فرماندهي ژنرال ولينگتون كه در فلات مون سن ژان نزديك واترلو مواضع مستحكمي را در اختيار داشت ، حمله مي كند، اما به علت بارندگي شب قبل ميدان نبرد بسيار گل آلود بوده و پيش راندن توپ ها بسيار دشوار بود. به همين دليل ناپلئون نتوانست در مواضع دفاعي انگليسي ها رخنه كند.
  در پايان روز، ناگهان قواي مارشال بلوخر از پشت سر به نيروهاي فرانسوي حمله كرده و آنها را غافلگير مي كنند. با از هم فروپاشيدن صفوف نيروهاي فرانسوي ، ناپلئون تحت حمايت گارد امپراتوري ميدان جنگ را ترك مي كند و به پاريس بازمي گردد، در اين هنگام ناپلئون متوجه مي شود كه همه چيز پايان يافته است. awww.jamejamonline.ir_Media_images_1388_02_23_100906663086.jpg
  حكومت دوباره ناپلئون پس از فرار از جزيره الب فقط 100 روز به طول انجاميد.
  مدتي بعد ناپلئون خود را تسليم انگليسي ها كرد. دولت انگلستان اين بار ناپلئون را به جزيره دوردست و بد آب و هواي سنت هلن تبعيد كرد. ناپلئون چند سال بعد در جزيره سنت هلن بر اثر يك بيماري درگذشت.
  به اين ترتيب ، در روز 18 ژوئن سال 1815 ميلادي ناپلئون در واترلو شكست خورد و افسانه ناپلئون بناپارت فاتح بزرگ اروپا به پايان رسيد.
   

  موضوعات مشابه

XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.