1. فارس پاتوق پیشنهاد می کند موضوع زیر را دنبال کنید

  بدترین ضربه های دنیا
  رد اعلامیه

پژاك به دنبال شكاف قوميتي

شروع موضوع توسط arvia در ‏3 سپتامبر 2013 در انجمن تاریخ جهان

 1. arvia

  arvia برترین کاربر انجمن کاربر پر تلاش ( طلایی)

  تاریخ عضویت:
  ‏20 مه 2013
  ارسال ها:
  9,149
  تشکر شده:
  6,032
  جنسیت:
  مرد
  فعالیت‌های حزب كارگران كردستان تركیه كه با هدف تأسیس كردستان بزرگ همواره مبارزاتی طولانی با دولت تركیه داشت با دستگیری عبدالله اوجالان، رهبر آن حزب در سال 1377، به نظر مي‌رسيد به پایان رسیده باشد.
  awww.jamejamonline.ir_Media_images_1391_04_01_100815227525.jpg
  اما گویی با دستگيري اوجالان ، تلاش‌ها جهت تأسیس كردستان بزرگ به انتها نرسید، چرا كه پنج سال بعد سال 1382، كنگره خلق كردستان با تشكیل شاخه‌های شمالی (تركیه و ارمنستان)، جنوبی (عراق)، شرقی (ایران) و غربی (سوریه) مرحله جدیدی از فعالیت‌های خود را آغاز كرد.
  محدوده فعالیت شاخه شرقی حزب كارگران كردستان تركیه (پژاك) در آذربایجان‌غربی، ایلام، كردستان و كرمانشاه اعلام شد.
  اهداف و برنامه‌ها
  اساس برنامه‌های گروهك پژاك، حزب حیات آزاد كردستان، تبعیت و دنباله‌روی از ایدئولوژی عبدالله اوجالان و نیز تأسیس جمهوری دموكراتیك فدرال در ایران است. برنامه‌هایی كه پژاك در رأس اهداف خود دارد از این قرار است:
  ۱. طرح تشكیل كردستان بزرگ
  گروهك پژاك و در كل حزب كارگران كردستان تركیه معتقد است كردستان در طول تاریخ چند پاره شده و اجتماعات آن در میان چهار كشور ایران، تركیه، عراق و سوریه پراكنده شده‌اند لذا هدف ایشان، اتحاد اجتماعات منفصل كرد با یكدیگر و تشكیل كردستان بزرگ است. حال باید دید با رویكردی كه این گروهك تروریستی در پیش گرفته‌اند، آیا مردمان كرد نژاد مناطق مختلف یاد شده حاضرند تحت لوای پژاك متحد شده، از مام میهن خود رها و دنباله‌روی تفكراتی بی‌اساس شوند؟ مسلماً خیر، چرا كه مخالفت‌های آشكار قومیت‌های كرد هم میهن، راه را بر هرگونه مانور پژاك بسته است.
  ۲. ایجاد جامعه‏ مردم سالار و دموكراتیك
  گروهك پژاك معتقد است براي ایجاد یك جامعه مردم سالار و دموكراتیك، باید با تمامی گرایش‌ها و ساختارهای سنت‌گرای اسلامی كه مانع نیل به این هدف هستند مقابله كرد.
  آنان اعتقاد دارند كه باید در راستای تحقق طرح تشكیل یك جامعه دموكراتیك، از گروه‌ها و اصناف مختلف حمایت و پشتیبانی به‌عمل‌آورد. در حقیت هدف پژاك، نظم بخشی و انسجام بخشی به تمام اقشار و اصناف اجتماعی و نیروهای حامی دموكراسی در ایران است.
  عملكرد پژاك طی سالیان گذشته نشان از دشمني این گروهك با دین مبین اسلام و ارزش‌های مردم‌سالاری در اجتماع دارد نیز حضور تمامی اقشار اجتماع در عرصه‌های مختلف كشور، ادعاهای این گروهك را بی‌اعتبار می‌سازد
  ایجاد امكان مشاركت آزادانه مردم ایران در ساختار سیاسی حكومت با مبانی منشور حقوق بشر سازمان ملل متحد و تدوین یك قانون اساسی كه پشتیبان آزادی و حقوق ملی و معیارهای دموكراتیك باشد نیز از دیگر اهداف پژاك است.
  مخالفت با هرگونه اعمال فشار بر اقلیت‌های ملی و دینی و همچنین مبارزه با احكام حقوقی چون اعدام، قصاص و امثالهم نیز از دیگر آرمان‌های گروهك پژاك است كه البته در عمل تمام اين اهداف در حد شعار باقي ماند و نشاني از حقيقت پيدا نكرد.
  عملكرد پژاك طی سالیان گذشته نشان از عداوت این گروهك با دین مبین اسلام و ارزش‌های مردم‌سالاری در اجتماع دارد، نیز حضور تمامی اقشار اجتماع در عرصه‌های مختلف كشور، ادعاهای این گروهك را بی‌اعتبار می‌سازد.
  قطع به یقین عدم برخورداری از پایگاهی مردمی حتی در میان اقوام كرد كشور و كشورهای منطقه، نشان از بی‌اساس بودن ادعاهای مطرح شده توسط این گروهك دارد.
  ۳. تشكیل جامعه آزاد
  بنیان نهادن جامعه‌ای آزاد در چارچوب جمهوری فدرال دموكراتیك ایران، یكی دیگر از اهداف گروهك پژاك است. نیل به این خواست با تحقق چند شرط امكان‌پذیر است.
  شرط نخست، تشكیل جامعه‌ای است كه در آن، تمام قومیت‌های جامعه از حقوق برابر در جامعه طبق قانون اساسی برخوردار باشند.
  دوم، تأسیس نوعی حكومت فدرالی و ایجاد پارلمان‌های محلی در نقاط مختلف كشور و قانونگذاری در آنهاست.
  نكته سوم، تضمین حق آزادی بیان، اندیشه و رسانه‌هاست به گونه‌ای كه همگان به صورت برابر به اطلاعات دسترسی داشته باشند.
  مورد پایانی، تضمین حق تأسیس احزاب، فرقه‌ها و گروه‌های مختلف سیاسی و ایجاد امكان مشاركت در نظام سیاسی كشور است.
  اما ادعای این گروهك مبنی بر تأسیس حكومت فدرالی، خود نشانی است بر تلاش پژاك جهت به جدایی كشاندن مناطق كردنشین ایران و دستیابی به هدفی شوم در عمق برنامه‌های خود و آیا موارد طرح شده دیگر از جمله جامعه آزاد و حق تأسیس گروه‌های مختلف در جامعه امروز ایران وجود ندارد؟
  ۴. تأمین آزادی زنان
  گروهك پژاك در اساسنامه خود، زن و جامعه زن‌سالار را اساس تشكیل جوامع متمدن انسانی در ادوار تاریخی گذشته می‌داند.
  بر همین اساس و بنا به آنچه حقوق طبیعی زنان در دنیای امروز است، تلاش دارد نابرابری موجود میان مرد و زن را از میان برده و آزادی و مساوات را برای زنان در جامعه به ارمغان آورد.
  البته برابری و مساوات زن و مرد در ایران و نقش زنان در موقعیت‌های برتر و تأثیرگذار در عرصه‌های گوناگون، دلیلی بر صحت و درستی این ادعا باقی نمی‌گذارد. اما نكته جالب‌تر، میزان مشاركت زنان در ضوابط سازمانی این گروهك به‌رغم ادعاهای مطرح شده است. به طوری كه در این اساسنامه، حق زنان نیمی از حق مردان در قالب انتخاباتی دموكراتیك است.
  ۵. یافتن راهكار برای حل مسالمت‌آمیز موضوع كردها در ایران
  پژاك، حل مساله كردها در ایران را منوط به فراهم‌شدن زمینه و بستر چند راهكار می‌داند. راهكار نخست، به رسمیت شناخته‌شدن هویت ملی كردهاست.
  دیگر آن كه امكان مشاركت آزادانه كردها و گسترش نهادهای مردمی ایشان در سلسله مراتب حاكمیتی در ایران فراهم و در جهت آگاهی دادن به اجتماعات كرد در ایران تلاش شود. راهكار دیگر، استفاده از اقشار مختلف كرد در تمامی عرصه‌های ایران است.
  تلاش در جهت آشكار کردن پیشینه تاریخی، فرهنگی و تمدنی كردها در ایران، بازگشت تمام كردهایی كه به نحوی ناچار به مهاجرت شده‌اند و مسائلی نظیر آن، همه از جمله راهكارهایی هستند كه پژاك در جهت حل مسالمت‌آمیز موضوع كردها در ایران مطرح كرده است.
  پژاك آن‌گونه ادعا می‌كند كه گویی اقوام مختلف ایرانی فارغ از قومیت خود در سلسله مراتب اجرایی كشور در عرصه‌های مختلف حضور ندارند. ظاهراً پژاك نادیده انگاشته كه تمامی مردمان ایران صرف نظر از قومیت، دین و نژاد در تمامی عرصه‌های كشور آزادانه حضور فعال دارند.

  اعتقادات 1. زن

  گروهك پژاك منكر هرگونه اعتقاد به نظام خانواده است و بررسی نظام‌نامه آن نشان از باور این گروهك به اشتراك جنسی در جامعه و نفی سنت‌ها و آدابی است كه اخلاق جنسی را تایید می‏كند.
  2. صهیونیسم
  تفكرات برگرفته از اعتقادات یهود و صهیونیسم، جایگاه ویژه‌ای در ایدئولوژی گروهك پژاك دارند. پژاك از یك‌سو معتقد است كه نزدیكی خاصی میان فرزندان بنی‌اسرائیل و كردها وجود دارد و از سوی دیگر، بر این باور است كه آنچه تاكنون مأموریت صهیونیسم بوده باید اكنون به كردها واگذار شود. نوع نگاه خاص این گروهك، دایر بر تاریخ ساز بودن دو قومیت كرد و یهود در ادوار تاریخ است.
  3. دین
  آنچه از باورهای پژاك در باب دین مستفاد می‌شود اعتقاد این گروهك به نقش دین و خاصه دین اسلام در عقب‌افتادگی جوامع است. پژاك معتقد است كه جهت نیل به جامعه‌ای دموكراتیك و مردم‌سالار، باید دین را از تمامی عرصه‌های تمدنی بشر حذف كرد.

  شیوه‌های جذب
  پژاك با استفاده از ویژگی‌ها و روش‌های مختلف دست به عضو گیری می‌زند. این گروهك كه بیشترین سرمایه‌گذاری را روی جوانان انجام داده با استفاده از حربه‌هایی چون بهره‌گیری از اختلاط دختر و پسر، سودجویی از هیجان‏طلبی، شخصیت‌طلبی و آرمان‌گرایی جوانان، افراد مورد نظر خود را جذب این گروهك می‌کند.
  برخی جوانان نیز فریب وعده و عیدهای پوچ و توخالی این گروهك را خورده و جذب آن می‌شوند. شاید برخی از این جوانان بعدها با پی‌بردن به ماهیت شوم این گروهك قصد خروج از این اجتماع را کنند، اما...

  رهبری پژاك
  رهبر گروهك پژاك، رحمان حاجی احمدی، اهل روستای قره قصاب شهرستان نقده است. وی پیش از رهبری گروهك پژاك، از عناصر با سابقه حزب دموكرات بوده و مسوولیت‏هایی تا مشاور كمیته مركزی حزب دموكرات داشته است.
  حاجی احمدی كه هم اكنون در آلمان ساكن است هرگونه سازش با جمهوری اسلامی ایران را رد كرده و خواستار سرنگونی آن است.
  اگرچه وی هدف خود را اصلاحات دموكراتیك در ایران عنوان داشته، اما اظهارات خود وی دال بر عدم توانایی در نیل به این هدف بدون اسلحه و مهمات، دلیلی بر اظهارات ضد و نقیض و بی‌پایه و اساس وی است.

  زیلان
  زیلان نام مجله‌ای است كه گروهك پژاك منتشر می‌كند. این مجله در مقاطع زمانی خاص همزمان با تحولات صورت گرفته در ایران، به تحلیل رخدادهای گوناگون از منظری خصمانه می‌پردازد.
  شماره نوزدهم این مجله با عنوان «زنان ایران در آستانه آزادی» با نگاهی مغرضانه به انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی پرداخته و آن را فاقد اعتبار می‌داند.
  انتقادهای نابجا و بی‌پایه و اساس از سیاست‌های درونی نظام و معرفی اعضای گروهك تروریستی پژاك تحت عنوان شهید از دیگر موضوعات دیگر شماره‌های این مجله است.

  ترورها و عملیات خرابكاری
  گروهك تروریستی پژاك در حملات مختلفی به خاك ایران دست داشته است. آخرین اقدامات تروریستی این گروهك فروردین سال 1390 در كردستان بوده است.
  در این حمله كه به پاسگاه مرزی روستای سیاناو در نزدیكی روستای كانی كبود صورت گرفت، سه نفر به شهادت رسیده و دو نفر دیگر مجروح شدند.
  بنا به اعلام رسمی جمهوری اسلامی ایران، از ابتدای سال 1390، گروهك پژاك چهار اقدام تروریستی در كردستان صورت داده است اما علاوه بر مسائل مذكور، گروهك تروریستی پژاك از سال 83 تاكنون با دست داشتن در مواردی همچون درگیری مسلحانه، ترور افراد، بمبگذاری و مین‌گذاری، ارعاب، تهدید و اخاذی مسلحانه، نقش عمده‌ای در ناامنی مناطق كردنشین كشور داشته است.

  پاسخ‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
  سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حمله به مواضع گروه پژاك در خاك كردستان عراق در ۲۵ تیر سال ۱۳۹۰ ضربه‌های سختی به این گروه وارد كرد.
  در پاسخ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به ترورهای گروهك پژاك، بیش از ۵۰ نفر از اعضای گروه پژاك كشته و تعداد ۱۰۰ نفر از اعضای این گروه زخمی و عده‌ای نیز به اسارت درآمدند.
  سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شهریور سال گذشته، حملات خود را بر ضد مواضع گروهك تروریستی پژاك از سر گرفت.
  در این حملات، ۳۰ نفر از نیروهای پژاك كشته و زخمی شده‌ و مناطق سرگله و كانی گله به تصرف كامل نیروی زمینی سپاه پاسداران درآمد.
  جمهوری اسلامی ایران عنوان كرده از آنجا كه اقدامات خرابكارانه گروهك پژاك مانعی بر سر راه توسعه و امنیت مناطق غربی كشور است، تا پاكسازی این گروهك تروریستی از مواضع خود عقب نخواهد نشست.

  آمریكا و پژاك
  آمریكا، گروهك پژاك را در فهرست گروه‌های حامی تروریسم قرار داده است اما رویكرد این كشور به گروهك پژاك، چیزی جز این را نشان می‌دهد. ارسال اسلحه و مهمات، مذاكره با سركرده گروهك پژاك و حمایت از آن در مقابله با ایران همه از مواردی هستند كه موضع دوگانه آمریكا را در قبال این گروهك تروریستی نشان می‌دهند.(جام جم - ضميمه ايام)
   

  موضوعات مشابه

 1. کانال تلگرام

  اطلاعیه ها و اخبارهای فارس پاتوق ، مسابقات و جوایز
 2. گروه تلگرام

  کتاب مذهبی ، کتاب های درسی ، کتاب های علمی ، کتاب رمان
 3. برنامه تلگرام

  اپراتور ، نرم افزار های ارتباطی
 4. سرگرمی و تفریح تلگرام

  دانستنیهای جالب ، مرکز تخصصی ترول ، انواع فال ها و طالع بینی ها ، مطالب طنز آمیز ، اس ام اس و جوک
 5. آموزش تلگرام

  اخبار فارس پاتوق ، انتقادات و طرح های جدید فارس پاتوق ، نظر سنجی ، آموزش های لازم فارس پاتوق ، اطلاعیه های فارس پاتوق
 6. کانال موزیک تلگرام

  مداحی ایام فاطمیه ، مداحی ماه محرم ، موزیک های ایرانی ، موزیک های شاد ، آهنگ های خارجی ، آهنگ های پیشواز ایرانسل ، آهنگ های پیشواز همراه اول ، آهنگ های رومانتیک ، مداحی ، آهنگ های سنتی
 7. اخبار تلگرام

  اخبار حوادث ، اخبار جهان ، اخبار ورزشی ، اخبار پزشکی ، اخبار سیاسی - اقتصادی ، اخبار فرهنگی - هنری ، اخبار علمی
 8. مد و زیبایی تلگرام

  مدل لباس دخترانه ، مدل لباس زنانه ، مدل لباس پسرانه ، مدل لباس مردانه ، مدل لباس ، مدل لباس جدید ، مدل عینک ، مدل مو ، مدل ناخن ، عکس مدل
 9. کانال عکس تلگرام

  عکس های خنده دار ، عکس های بازیکنان ، عکس های ترسناک ، عکس های طبیعت ، عکس های حیوانات ، عکس های حوادث ، تصاویر عاشقانه ، تصاویر کارتونی ، عکس های اتومبیل ، تصاویر هنرمندان ، تصاویر کودکان ، عکس های متفرقه
 10. کانال فیلم تلگرام

  اپراتور همراه اول ، اپراتور ایرانسل ، اپراتور رایتل
 11. تبلیغات تلگرام و اینستاگرام

  آگهی های استخدام دولتی ، آگهی های استخدام غیر دولتی ، سوالات و پاسخ های آزمون های استخدامی
 12. کانالهای ادبی تلگرام

  تاریخ ، شعر و ادبیات ، نامه نگاری و انواع نامه ها
 13. گروه چت تلگرام

  ابزار های وبلاگ ، سئو و بهینه سازی وب سایت ، سیستم های مدیریت محتوا ، قالب های وبلاگ ، ابزار های وب سایت ، قالب های وب سایت ، معرفی وبلاگ و وب سایت های مفید ، کسب و کار در اینترنت ، کسب درآمد بدون اینترنت
 14. بهترین کانال های تلگرام

  هوا و فضا ، دانش و فن آوری در پزشکی ، دانش و فناوری در کامپیوتر ، دانش و فناوری در موبایل ، دانش و فناوری در وب سایت ها ، جنگ افزار ، تکنولوژی های روز
 15. نرم افزار اینستاگرام

  سیستم عامل ها ، لپ تاپ و تبلت ، نرم افزار ها ، سخت افزار ها ، بازی های کامپیوتری
 16. کانال پزشکی و سلامت تلگرام

  روانشناسی ، تغذیه ، بهداشت ، بیماری ها و روش درمان
 17. بهترین پیج اینستاگرام

  اخبار ورزشی ، معرفی ورزش ها و تیم ها ، شخصیت های ورزشی
 18. عکس اینستاگرام

  برنامه ریزی درسی ، مقطع آموزش ابتدایی ، مقطع آموزش راهنمایی ، مقطع آموزش متوسطه ، مقطع پیش دانشگاهی ، مقطع آموزش فنی حرفه ای ، مقطع آموزش کاردانش
 19. فیلم اینستاگرام

  مقالات کار آفرینی و طرح کسب و کار ، مقالات عمومی ، درخواست مقالات ، مقالات علمی
 20. آموزش اینستاگرام

  رشته های فنی و مهندسی ، رشته های علوم تجربی ، رشته های علوم پایه و انسانی ، رشته های هنر ، معرفی رشته های دانشگاهی ، معرفی دانشگاه های ایران ، رشته های پزشکی ، رشته های زبان انگلیسی
 21. کانال مذهبی تلگرام

  اهل بیت و علما ، احکام ، مولتی مدیای مذهبی
 22. کانال خانواده تلگرام

  خانواده ، هنر در خانه
 23. کانال آشپزی تلگرام

  انواع شیرینی ، انواع دسر ، انواع غذا ها و طرز تهیه آن ها ، خورش ها ، سوپ و سالاد ، ساندویچ و پیتزا ، سس و ترشی
 24. کانال گردش و گردشگری تلگرام

  معرفی مکان های زیارتی ، معرفی مکان های تفریحی ، معرفی مکان های شگفت انگیز ، معرفی شهرها و کشورها
 25. سایر موضوعات تلگرام

  اخبار و مطالب گوناگون خبری ، معما ها و چیستان ها ، اخبار گوناگون اینترنتی ، صندلی داغ ، گفتگو با کاربران ، بازارچه خرید و فروش ، زباله دان
 26. کانال تست روانشناسی تلگرام

  تست هوش
 27. کانال روانشناسی ازدواج تلگرام

  نکات قبل از ازدواج ، نکات بعد از ازدواج
 28. کانال مشاوره جنسی تلگرام

  راهنمایی علمی جنسی
XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.