1. انجمن های فارس پاتوق
  مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.
  رد اعلامیه

ارتش آلمان به شوروي حمله كرد

شروع موضوع توسط arvia در ‏3 سپتامبر 2013 در انجمن تاریخ جهان

 1. arvia

  arvia برترین کاربر انجمن کاربر پر تلاش ( طلایی)

  تاریخ عضویت:
  ‏20 مه 2013
  ارسال ها:
  9,149
  تشکر شده:
  6,031
  جنسیت:
  مرد
  71 سال پيش در روز 22 ژوئن سال 1941 ميلادي حوالي ساعت چهار بامداد جوزف استالين در ويلاي خود در حومه مسكو پس از تماس تلفني ژنرال ژوكف از خواب بيدار مي شود: «جنگ شروع شد».نيروهاي ارتش آلمان در ساعت اوليه بامداد آن روز وارد خاك اتحاد جماهير شوروي شده بودند.
  awww.jamejamonline.ir_Media_images_1389_03_30_100878341126.jpg
  عمليات حمله به خاك شوروي با نام رمز «بارباروسا» يك سال پس از تسليم فرانسه در مقابل آلمان آغاز شد.
  آدولف هيتلر پس از امضاي پيمان عدم تخاصم با استالين ديكتاتور شوروي و تسليم شدن فرانسه در پي يك جنگ برق آسا فقط با بريتانيا به رهبري وينستون چرچيل مواجه بود كه در برابرش مقاومت مي كرد.
  بنابراين به تشويق فن ريبن تروب وزيرخارجه آلمان هيتلرتصميم گرفت به شوروي سرزمين متحد سابقش استالين حمله كند.
  حمله به شوروي به طور محرمانه براي روز 15 مه برنامه ريزي شده بود اما هيتلر ناگزير شد طرح حمله اش را5 هفته به تعويق بياندازد تا در جريان اين مدت سرزمين هاي بالكان را به زانو درآورد.
  در روز ششم آوريل ، ارتش ورماخت يوگسلاوي كه تهديد كرده بود به دشمنان آلمان مي پيوندد را تصرف كرد و هم زمان ارتش آلمان ناگزير شد به ايتاليايي ها كه بيهوده تلاش مي كردند ، يونان را تصرف كنند ، كمك نمايد.
  آلمان ها سرزمين هاي بالكان را تصرف كردند اما اين پيروزي به قيمت تاخير در حمله به شوروي تمام شد كه عواقب وخيمي در آينده براي ارتش آلمان داشت.
  علي رغم پنهان كاري بسيار آلماني ها در مورد طرح حمله عليه شوروي ، استالين خيلي زود و به طور كامل توسط سرويس هاي مخفي اش و به ويژه سورج جاسوس شوروي در توكيو از اين طرح مطلع شده بود.
  اما ديكتاتور كه به اعتبار پيمان عدم تخاصم با نازي هااعتقاد داشت نمي توانست قريب الوقوع بودن حمله را باور كند.
  درپي حمله آلمان به شوروي ، استالين دچار يك افسردگي عميق شد و خود را روزها در ويلايش پنهان كرد بي آنكه كسي را بپذيرد.ديكتاتور شوروي نمي توانست خيانت هيتلر و لغو پيمان سال 1939 را باور كند.
  به عقيده بسياري از كارشناسان آن دوره و حتي شخص استالين پيروزي آلمان ها و تصرف شوروي به نظر غيرقابل اجتناب بود. awww.jamejamonline.ir_Media_images_1390_03_31_100846801257.jpg
  در ابتداي يورش آلمان ها ، ارتش ورماخت در مقابل يك ارتش سرخ روحيه باخته و تضعيف شده بر اثر تصفيه هاي مرگبار استالين به سرعت در خاك شوروي پيش رفت.
  آلمان ها با سه ميليون سرباز ، 3600 دستگاه تانك و 4200 فروند هواپيما به سرعت به سوي شرق پيش رفته و شهركي‌يف را تصرف و شهر لنينگراد (سن پترزبورگ كنوني) را محاصره كردند.
  اين جنگ بسيار بي رحمانه بود.مدتي بعد استالين به خود آمد و توصيه هاي ژنرال هاي ارتش سرخ را پذيرفت و دستور دادهرچه سريعتر كارخانه هايي كه وجودشان براي بقاي شوروي حياتي بود را پياده كرده و به ماوراي اورال منتقل كنند و هر چيزي كه قابل انتقال نبود را نابود نمايند.
  شوروي ها سياست زمين سوخته را در مقابل ارتش شكست ناپذير آلمان در پيش گرفتند تا آنها نتوانند غذا و ديگر ملزومات خود را از سرزمين هاي اشغالي تامين كنند.
  ارتش ورماخت قبل از اينكه به مسكو برسد توسط زمستان طاقت فرساي روسيه متوقف شد.اين بار آنها با دشمني رو به رو شده بودند كه در مقابل آن كاري از دستشان ساخته نبود.
  به اين ترتيب ، در روز 22 ژوئن سال 1941 ميلادي ، استالين با تلفن ژنرال ژوكف از خواب پريد.ارتش آلمان به خاك شوروي حمله كرده بود.علي رغم پيشرفت هاي اوليه و برق آساي ارتش نازي ، آلمان ها با زمستان طاقت فرساي روسيه مواجه شدند.
  دشمني كه در مقابل آن كاري از دستشان ساخته نبود.جنگي كه دو سال بعد با تسليم سربازان آلماني در استالينگراد ،مقدمات ضدحمله متقابل شوروي به خاك آلمان را فراهم آورد.
   

  موضوعات مشابه

XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.