1. فارس پاتوق پیشنهاد می کند موضوع زیر را دنبال کنید

  سکوت
  رد اعلامیه

ترور سايه‌اي مخوف بر سر بشريت

شروع موضوع توسط arvia در ‏3 سپتامبر 2013 در انجمن تاریخ جهان

 1. arvia

  arvia برترین کاربر انجمن کاربر پر تلاش ( طلایی)

  تاریخ عضویت:
  ‏20 مه 2013
  ارسال ها:
  9,149
  تشکر شده:
  6,032
  جنسیت:
  مرد
  «ترور» واژه‌اي است كه در فرهنگ فرانسه به معناي دهشت و دهشت‌افكني و ايجاد رعب و وحشت و هراس است. در اين خصوص به هر گونه عملكرد، تهديد با هدف ترساندن يا آسيب رساندن به شهروندان، حكومت، گروه‌ها يا شخصيت‌هاي سياسي ترور گفته مي‌شود.
  awww.jamejamonline.ir_Media_images_1391_04_01_100815226981.jpg
  در فرهنگ واژه‌هاي پارسي، ترور (Terreur)‌ به معناي قتل سياسي توسط اسلحه يا سلاح متعارف و غيرمتعارف رايج شده است.
  در فرانسه اين گونه رفتار سياسي كه به معناي وحشت و ترس به كار گرفته شده، به حكومت انقلابي كه پس از سقوط ژيروندن‌ها (از 31 مه 1973 تا 1974 ميلادي)‌ در فرانسه استقرار يافت و اعدام‌هاي سياسي فراواني را انجام داد، برمي‌گردد.
  ترور در علم سياست غالبا به كردارهاي خشونت‌آميز و غيرقانوني گفته مي‌شود كه حكومت‌ها براي سركوبي مخالفان خود و ترساندن آنها انجام مي‌دهند و به رفتارها و كردارهاي خشونت‌آميز و هولناكي كه گروه‌هاي مبارز براي رسيدن به اهداف سياسي خود به آن دست مي‌زنند، گفته شد.
  ترور غالبا مشي سياسي حكومت‌هاي نامشروع، ديكتاتوري و استبدادي است. حكومت‌هاي مطلقه فردي كه با روش‌هاي نامتعارف از قبيل شكنجه و اعدام و شيوه‌هاي آزاردهنده غيرقانوني و ايجاد پليس مخفي و نهادهاي سركوبگر غيرقانوني و تعريف نشده و خودسرانه، مخالفان خود را سركوب و در دل آنها رعب و وحشت مي‌اندازند و مانند بختك سايه شوم خود را همواره بر زندگي فردي و اجتماعي آنها مي‌اندازند و با ورود به حريم خصوصي زندگي مخالفان‌شان امكان هرگونه زندگي توام با آسايش خيال، لذت، فعاليت‌ فردي و اجتماعي را از آنان سلب مي‌كنند.
  هراس‌افكني و اقدام به روش‌هاي خرابكارانه گروه‌هاي دست‌راستي و دست‌چپي براي باج گرفتن از دولت يا ترساندن آن نيز در زمره اقدامات تروريسم جاي مي‌گيرد.
  گرچه در سده 21 ميلادي و با ايجاد دگرگوني‌هاي سياسي، اجتماعي و فرهنگي در كشورها و نو شدن همه چيز، در شيوه‌هاي تروريستي نيز دگرگوني ايجاد شده و غالبا تروريسم اقتصادي نيز با هدف ايجاد بحران و بي‌ثباتي اقتصادي در كشورها با به راه‌انداختن ناآرامي‌ها و شورش‌هاي خياباني، رايج شده است.
  تروريسم دولتي
  تروريسم دولتي واژه‌اي است كه از آن مي‌توان برداشت‌هاي متفاوت كرد؛ واژه‌اي بسيط با شمول گسترده اما جنجالي و اصطلاحي كه براي تعريف عملكرد دولت‌هايي به كار مي‌رود كه در امور داخلي و سياست خارجي كشورهاي ديگر دخالت مي‌كنند.
  اين دخالت معمولا با توسل به شيوه‌هاي تروريستي يا حمايت‌هاي نظامي براي زوال، تضعيف يا براندازي دولت‌ها يا دستگاه حاكمه آن كشور به كار گرفته مي‌شود؛ همانند ‌آنچه كشورهاي غربي براي براندازي رژيم معمر قذافي اعمال كردند.
  تروريسم دولتي در كمك مادي و معنوي به گروه‌هاي تروريستي مخالف براي انجام عمليات‌ بمبگذاري، ايجاد انفجار، ناامني در بنادر و سواحل، آدم‌ربايي، هواپيماربايي و ترور سران سياسي نيز مصداق دارد.
  بارزترين حكومت‌هايي كه مي‌توان آنها را در زمره تروريسم دولتي قرار داد، دولت‌هاي توتاليتر (مطلقه فردي)‌ آدلف هيتلر در آلمان نازي، ژوزف استالين در شوروي كمونيستي سابق، بنيتو موسوليني در ايتالياي فاشيستي، آگوستو پينوشه در شيلي، ژنرال فرانكو در اسپانيا، صدام در عراق و حكومت‌هاي اخير همانند بن علي در تونس، معمر قذافي در ليبي، حسني مبارك در مصر، نظام سياسي محافظه‌كار كشورهاي حاشيه خليج پارس و... موارد بسياري از اين دست كه در اين گفتار نمي‌گنجد.
  برايان جنكينس (B. Genkins)‌ خبرنگار معروف و فعال در حوزه تروريسم، از تروريسم دولتي با عنوان «جنگ از راه قائم‌مقام» ياد مي‌كند و باور دارد: كشورهاي پيرو تروريسم دولتي، با اشراف به محدوديت‌هاي جنگ متعارف، بهره‌گيري از امكانات سازمان‌هاي تروريستي را كه خود در پي‌ريزي و ايجاد آنها نقش اصلي داشته‌اند براي ايجاد بي‌ثباتي و ناامني سياسي و ركود اقتصادي در كشورهاي مورد نظرشان ترجيح مي‌دهند زيرا از نظر جنكينس، اين شكل از تروريسم نياز به هزينه و سرمايه‌گذاري كمتري نسبت به جنگ‌هاي معمول دارد. به علاوه اين شيوه مي‌تواند به عنوان يك نقاب موجه براي كشورهايي باشد كه تروريسم اروپا از آن حمايت مي‌كنند.
  با اين وصف تفاوت عمده ميان تروريسم دولتي و غیردولتی در شیوه به‌کارگیری و بهره‌جستن از آن است. به بيان ديگر طراح و مجري اعمال تروريستي غيردولتي، افراد، گروه‌ها و احزاب سياسي هستند و طراح و مجري كارهاي تروريستي دولتي، يك يا چند دولت ويژه‌اند.
  از اين ديدگاه مشاركت يك دولت يا دولت‌ها در كارهاي تروريستي به دو گونه مستقيم (مشاركت خود دولت)‌ و غيرمستقيم (با كمك‌هاي مالي و تسليحاتي به گروه‌هاي كشورهاي مورد نظر)‌ اعمال مي‌شود.
  در هر دو نوع، ايالات متحده آمريكا نمونه بارز اين گونه تروريسم در عراق و افغانستان بوده است.
  اما برخي گروه‌هاي آزاديبخش ملي،‌ گروه‌هاي انقلابي (مانند ويت‌كنگ‌ها در ويتنام)‌ و گروه‌هاي قومي ـ مذهبي (مانند سپاه صحابه در پاكستان)‌ در زمره گروه‌هاي تروريستي غيردولتي قرار مي‌گيرند.

  ايران و تروريسم
  ايران كشوري است كه دست‌كم پس از سال 1357 قرباني بزرگ تروريسم از نوع دولتي و غيردولتي آن بوده و اين در حالي است كه با اتهامات واهي و بي‌اساس چون حمايت از تروريسم روبه‌روست.
  علل اصلي كه ايران در چنبره ناجوانمردانه تروريسم گرفتار شده، اصولي است كه با پيروزي انقلاب اسلامي در ايران در سياست داخلي و خارجي كشور نهادينه شد.
  اين اصول نوين كه لازمه هرگونه دگرگوني سياسي، اجتماعي و فرهنگي با نام «انقلاب» است در تشكيل حكومت جهاني (عدل الهي)،‌ سياست راه سوم متفاوت و جدا از دوران نظام دوقطبي شرق و غرب يا همان شعار معروف نه شرقي، نه غربي، جمهوري اسلامي كه رهبر کبیر انقلاب، امام خميني(ره)‌ بر آن پافشاري مي‌كرد و سياست‌هايي از اين دست موجب شد كشورهاي مختلف به سركردگي آمريكا، شوروي و رژيم صهيونيستي ترورهاي كور سياسي و اقدامات خرابكارانه با هدف براندازي نظام جمهوري اسلامي را طرح‌ريزي و اجرا كنند.
  كودتاي نوژه، غائلههاي احزاب و گروهها اوايل انقلاب در مناطق مختلف کشور ، نمونه بارز اعمال تروريستي دشمنان عليه ايران و نظام حاكم بر آن است.
  با اين وصف، نوع تروريسمي كه عليه ايران به كار گرفته شده، روش‌هاي عمومي و شايع آن يعني ايجاد ترس و وحشت با هدف ايدئولوژيك و عامدانه بوده است.
  در 30 سال گذشته، ايران قرباني اعمال و سياست‌هاي تروريستي ايالات متحده و رژيم صهيونيستي بوده كه مصداق بارز و كامل تروريسم دولتي هستند.
  در اين مورد ساقط كردن هواپيماي مسافربري ايران در ژوئن 1988 و حمله به سكوهاي نفتي ايران در خليج فارس (اكتبر 1988)‌ توسط آمريكا نمونه‌هاي آشكار اقدامات تروريستي دولتي عليه ايران‌هستند.
  با وجود اين، تهديد به حمله نظامي به ايران كه چند سالي از سوي ايالات متحده در دستور كار سياستمداران اين كشور و رژيم صهيونيستي قرار گرفته، بارزترين سند متهم بودن اين دولت‌ها به تروريسم عليه ايران به شمار مي‌آيند.
  اين گزينه از سوي آمريكا و رژيم صهيونيستي (حمله به ايران)‌ با دو دليل واهي و البته مهم به‌زعم آنها صورت گرفته است؛ اول حمايت ايران از تروريسم و گروه‌هاي تروريستي، دوم دستيابي به سلاح هسته‌اي.
  البته نادرست بودن هر دو نيز به اثبات رسيده و ايران فعاليت‌هاي هسته‌اي خود را با رويكرد صلح‌آميز و شعار معروف «انرژي هسته‌اي براي همه، سلاح هسته‌اي براي هيچ‌كس» دنبال كرده است، اما كينه ايالات متحده و رژيم صهيونيستي نسبت به ايران عميق‌تر از اين استدلال‌هاست.
  قطع شدن دست چپاولگر آنها از منابع و ثروت ايران دليل اصلي آنها به دامن زدن به اتهامات ذكر شده است.

  تروريسم نوين
  يكي از بهانه‌ها و دستاويز‌هاي ايالات متحده آمريكا به عنوان رهبر تروريسم نوين جهاني چه در اقدام و چه در حمايت از تروريسم، تامين منابع خود و متحدانش بوده است.
  در اين خصوص حمله تروريستي عليه مردم جهان بويژه مردمان ستمديده عراق و افغانستان و همچنين تجهيز و ترغيب صدام حسين در يورش به ايران را مي توان از جمله مهمترين اقدامات آمريکا براي تامين منابع در منطقه دانست.
  با اين وصف مشي نوين تروريستي ايالات متحده و رژيم صهيونيستي به عنوان سركردگان تروريسم جهان، از سوي مشاوران باراك اوباما، مانند جان برنان پيشنهاد و توسط اوباما اعلام و اجرا مي‌شود.
  اين تروريسم نوين با مشاوره برنان و اجراي اوباما بر ايران و سوريه، تاكيد مي‌ورزد. با پايان يافتن جنگ سرد و پس از سال 2000 ميلادي مساله «مبارزه با تروريسم» و لزوم برخورد با آن، در گستره وسيعي از تئوري‌ها، پژوهش‌ها، برنامه‌ها و مباحث سياسي و ابزار تبليغاتي و انتخاباتي مطرح شد.
  بوش پسر توانست با دستاويز قراردادن همين مساله دو دوره بر كاخ سفيد چنگ بزند. اوباما نيز با توسل به همين شعار توانست به رياست جمهوري برسد، در حالي كه هر دو نفر از مهمترين عاملان اقدامات تروريستي عليه جهان هستند.
  لشكركشي‌هاي آمريكا به خاورميانه و تحميل مصيبت‌هاي دهشتناك جنگ بر مردم كشورهاي اين منطقه و تحميل هزينه‌هاي گزاف اقتصادي و نظامي بر مردم آمريكا در قالب همين تروريسم نوين صورت گرفت.
  براساس تازه‌ترين پژوهش‌هاي انجام شده در دانشگاه «براون» (Brown)‌ آمريكا، كاخ سفيد با وجود كسري بودجه وحشتناك از سال 2000 تاكنون، دست‌كم 3700 ميليارد دلار صرف هزينه‌هاي سرسام‌آور جنگ كرده است. از اين هزينه‌ها، 255هزار كشته و 365 هزار زخمي در حوزه نيروي انساني بوده است.
  از اين شمار تلفات 31هزار و 714 نظامي آمريكايي، 1200 نظامي ناتو، 9900 سرباز عراقي، 8800 نفر سرباز افغاني، 3500 سرباز پاكستاني و 2300 نيروهاي شركت‌هاي امنيتي بوده‌اند.(جام جم - ضميمه ايام)
   

  موضوعات مشابه

 1. کانال تلگرام

  اطلاعیه ها و اخبارهای فارس پاتوق ، مسابقات و جوایز
 2. گروه تلگرام

  کتاب مذهبی ، کتاب های درسی ، کتاب های علمی ، کتاب رمان
 3. برنامه تلگرام

  اپراتور ، نرم افزار های ارتباطی
 4. سرگرمی و تفریح تلگرام

  دانستنیهای جالب ، مرکز تخصصی ترول ، انواع فال ها و طالع بینی ها ، مطالب طنز آمیز ، اس ام اس و جوک
 5. آموزش تلگرام

  اخبار فارس پاتوق ، انتقادات و طرح های جدید فارس پاتوق ، نظر سنجی ، آموزش های لازم فارس پاتوق ، اطلاعیه های فارس پاتوق
 6. کانال موزیک تلگرام

  مداحی ایام فاطمیه ، مداحی ماه محرم ، موزیک های ایرانی ، موزیک های شاد ، آهنگ های خارجی ، آهنگ های پیشواز ایرانسل ، آهنگ های پیشواز همراه اول ، آهنگ های رومانتیک ، مداحی ، آهنگ های سنتی
 7. اخبار تلگرام

  اخبار حوادث ، اخبار جهان ، اخبار ورزشی ، اخبار پزشکی ، اخبار سیاسی - اقتصادی ، اخبار فرهنگی - هنری ، اخبار علمی
 8. مد و زیبایی تلگرام

  مدل لباس دخترانه ، مدل لباس زنانه ، مدل لباس پسرانه ، مدل لباس مردانه ، مدل لباس ، مدل لباس جدید ، مدل عینک ، مدل مو ، مدل ناخن ، عکس مدل
 9. کانال عکس تلگرام

  عکس های خنده دار ، عکس های بازیکنان ، عکس های ترسناک ، عکس های طبیعت ، عکس های حیوانات ، عکس های حوادث ، تصاویر عاشقانه ، تصاویر کارتونی ، عکس های اتومبیل ، تصاویر هنرمندان ، تصاویر کودکان ، عکس های متفرقه
 10. کانال فیلم تلگرام

  اپراتور همراه اول ، اپراتور ایرانسل ، اپراتور رایتل
 11. تبلیغات تلگرام و اینستاگرام

  آگهی های استخدام دولتی ، آگهی های استخدام غیر دولتی ، سوالات و پاسخ های آزمون های استخدامی
 12. کانالهای ادبی تلگرام

  تاریخ ، شعر و ادبیات ، نامه نگاری و انواع نامه ها
 13. گروه چت تلگرام

  ابزار های وبلاگ ، سئو و بهینه سازی وب سایت ، سیستم های مدیریت محتوا ، قالب های وبلاگ ، ابزار های وب سایت ، قالب های وب سایت ، معرفی وبلاگ و وب سایت های مفید ، کسب و کار در اینترنت ، کسب درآمد بدون اینترنت
 14. بهترین کانال های تلگرام

  هوا و فضا ، دانش و فن آوری در پزشکی ، دانش و فناوری در کامپیوتر ، دانش و فناوری در موبایل ، دانش و فناوری در وب سایت ها ، جنگ افزار ، تکنولوژی های روز
 15. نرم افزار اینستاگرام

  سیستم عامل ها ، لپ تاپ و تبلت ، نرم افزار ها ، سخت افزار ها ، بازی های کامپیوتری
 16. کانال پزشکی و سلامت تلگرام

  روانشناسی ، تغذیه ، بهداشت ، بیماری ها و روش درمان
 17. بهترین پیج اینستاگرام

  اخبار ورزشی ، معرفی ورزش ها و تیم ها ، شخصیت های ورزشی
 18. عکس اینستاگرام

  برنامه ریزی درسی ، مقطع آموزش ابتدایی ، مقطع آموزش راهنمایی ، مقطع آموزش متوسطه ، مقطع پیش دانشگاهی ، مقطع آموزش فنی حرفه ای ، مقطع آموزش کاردانش
 19. فیلم اینستاگرام

  مقالات کار آفرینی و طرح کسب و کار ، مقالات عمومی ، درخواست مقالات ، مقالات علمی
 20. آموزش اینستاگرام

  رشته های فنی و مهندسی ، رشته های علوم تجربی ، رشته های علوم پایه و انسانی ، رشته های هنر ، معرفی رشته های دانشگاهی ، معرفی دانشگاه های ایران ، رشته های پزشکی ، رشته های زبان انگلیسی
 21. کانال مذهبی تلگرام

  اهل بیت و علما ، احکام ، مولتی مدیای مذهبی
 22. کانال خانواده تلگرام

  خانواده ، هنر در خانه
 23. کانال آشپزی تلگرام

  انواع شیرینی ، انواع دسر ، انواع غذا ها و طرز تهیه آن ها ، خورش ها ، سوپ و سالاد ، ساندویچ و پیتزا ، سس و ترشی
 24. کانال گردش و گردشگری تلگرام

  معرفی مکان های زیارتی ، معرفی مکان های تفریحی ، معرفی مکان های شگفت انگیز ، معرفی شهرها و کشورها
 25. سایر موضوعات تلگرام

  اخبار و مطالب گوناگون خبری ، معما ها و چیستان ها ، اخبار گوناگون اینترنتی ، صندلی داغ ، گفتگو با کاربران ، بازارچه خرید و فروش ، زباله دان
 26. کانال تست روانشناسی تلگرام

  تست هوش
 27. کانال روانشناسی ازدواج تلگرام

  نکات قبل از ازدواج ، نکات بعد از ازدواج
 28. کانال مشاوره جنسی تلگرام

  راهنمایی علمی جنسی
XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.