1. انجمن های فارس پاتوق
  مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.
  رد اعلامیه

تقابل جدايي‌طلب‌ها با انقلاب نوپا

شروع موضوع توسط arvia در ‏3 سپتامبر 2013 در انجمن تاریخ جهان

 1. arvia

  arvia برترین کاربر انجمن کاربر پر تلاش ( طلایی)

  تاریخ عضویت:
  ‏20 مه 2013
  ارسال ها:
  9,149
  تشکر شده:
  6,031
  جنسیت:
  مرد
  در نخستین روزهای پیروزی انقلاب و در شرایطی كه نظام ایران نیاز به زمان داشت تا موقعیت خود را تثبیت كند، قدرت‌های بزرگ و استعماری قصد داشتند از موقعیت آسیب‌پذیر كشور كه در نتیجه آشفتگی نیروهای نظامی و انتظامی و تثبیت نشدن نهادهای نظام در سراسر كشور بود، استفاده کنند و در همان روزهای نخست به روند انقلاب پایان دهند.
  awww.jamejamonline.ir_Media_images_1391_04_01_100815227457.jpg
  غیر از فعالیت جریان‌های نفاق، برنامه‌ریزی برای كودتا و... مدل دیگری از براندازی وجود داشت كه پیش از همه گزینه‌ها در دست اقدام قرار گرفت.
  این مدل با بهره‌گیری از تنوع قومی و نژادی كه ویژگی ایران بود و از موقعیت و وسعت جغرافیایی این كشور نشأت می‌گرفت، قصد داشت از طریق تجزیه از درون، زمینه را برای فروپاشی انقلاب مهیا كند.
  با توجه به وجود قومیت‌های مختلف در مرزهای كشور كه اغلب آنها غیر از ویژگی‌های فرهنگی و نژادی به لحاظ نوع گویش نیز با یكدیگر تفاوت دارند، تحریك احساسات قومی و القای این موضوع كه محرومیت‌ها و نبود امكانات حاصل انحصارطلبی، ویژه خواهی و تبعیض مركزنشینان فارسی‌زبان است، هدف قرار گرفت.
  به وجود آورندگان این جریانات سعی می‌كردند بدون توجه دادن مردم به طبیعت انقلاب نوپا و این موضوع كه اساساً محرومیت‌های موجود، باقیمانده سیاست‌های رژیم سرنگون شده پهلوی است و اصول انقلاب بر پایه رفع همین كاستی‌ها و برقراری عدالت بنا شده است، مطالبات و خواسته‌های غیرقانونی به‌وجود آورند و البته چاشنی تلقین مزایای جدایی و استقلال را نیز به جریان‌سازی خود بیفزایند.
  برخي كشورهای غربي از جمله آمریكا پس از وقوع انقلاب اسلامی در ایران موقعیت نظامی خود را در منطقه پراهمیت خاورمیانه از دست رفته می‌دیدند و از سوی دیگر كشورهای همسایه نیز «ایران تازه انقلاب كرده» را بستری مناسب و آماده برای برقراری منافع خود از طریق چنگ انداختن به پایه‌های در حال شكل‌گیری آن می‌دانستند.
  از همین رو در صحنه انبوه غائله‌های مرزی و آشوب‌های جدایی‌طلبانه ردپای كشورهای متنوعی از قبیل آمریكا، انگلیس، روسیه و حتی عراق را می‌بینیم.
  هشدارها و تأكیدات امام خمینی(ره) درباره عنوان و ماهیت نظام جدید و این كه باید به دولت كمك شود تا امر رفراندوم و قانون اساسی را جلو ببرد، حاكی از حساسیت اوضاع بود.
  توجه دادن مردم به این كه ضدانقلاب می‌خواهد در جمهوری اسلامی اخلال کند ، به این صورت كه یا جمهوری مطلق باشد یا جمهوری دموكراتیك یا جمهوری اسلامی دموكراتیك.
  از نظر امام همه اینها غلط است و ایشان به جمهوری اسلامی رأی دادند و به قول خودشان «نه یك حرف زیاد و نه یك حرف كم».
  هر چند از تاثیر اقدامات به‌موقع و هوشمندانه و البته انقلابی عناصر انقلاب در دفع موفق این غائله‌ها نمی‌توان گذشت، اما حقیقت رمز عبور چیز دیگری بود؛ قرارگیری یك رهبر مذهبی و مقتدر و جایگاه ویژه ایشان نزد اعتقادات مردم، كلید اصلی ماجرا بود كه هیچ‌گاه مورد توجه صحنه‌گردانان اصلی شورش‌ها قرار نگرفت.
  واكاوی دقیق نمونه‌هایی از غائله‌های صورت گرفته در روزهای نخستین پیروزی انقلاب بخوبی نشان می‌دهد كه به‌رغم همه تلاش‌های مسئولان انقلابی و بهره‌گیری از سیاسیون مجرب، ختم اصلی هر ماجرا كه البته هزینه‌های زیادی را برانقلاب تحمیل كرد، به دست خود مردم و به رهنمود همان رهبر انقلابی صورت می‌گرفت.
  این رویه در سال‌های بعدی انقلاب نیز همچنان ادامه داشت به‌گونه‌ای كه جریانات مخالف و معاند نظام امروز پس از گذشت سه دهه به‌تازگی دریافته‌اند كه همیشه هدف را اشتباه انتخاب كرده‌اند و رمز ماندگاری انقلاب تا به امروز رهبری دینی و پشتوانه مردمی آن، به واسطه پایه‌های اعتقادی و اسلامی ملت ایران بوده است.(جام جم - ضميمه ايام)
   

  موضوعات مشابه

XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.