1. انجمن های فارس پاتوق
  مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.
  رد اعلامیه

بهانه‌اي براي آغازجنگ بزرگ

شروع موضوع توسط arvia در ‏4 سپتامبر 2013 در انجمن رويدادهاي تاريخ و باستان شناسي

 1. arvia

  arvia برترین کاربر انجمن کاربر پر تلاش ( طلایی)

  تاریخ عضویت:
  ‏20 مه 2013
  ارسال ها:
  9,149
  تشکر شده:
  6,031
  جنسیت:
  مرد
  98 سال پيش در روز 28 ژوئن سال 1914 ميلادي آرشيدوك فرانتز فرديناند وليعهد امپراتوري اتريش و همسرش دوشس سوفيا دوهوئنبرگ در شهر سارايوو توسط يك تروريست صرب به قتل مي رسند. قتل وليعهد اتريش مانند جرقه اي بود كه بشكه باروت اروپاي بحراني را منفجر كرد و حدود يك ماه بعد از اين حادثه جنگ جهاني اول قاره اروپا را به خون و آتش كشيد.
  awww.jamejamonline.ir_Media_images_1387_04_09_100942370976.jpg
  گاوريلو پرنسيپ و همدستانش از صرب هاي بوسني و هرزگوين بودند كه توسط سرهنگ ديميتريويچ رييس سرويس هاي اطلاعاتي صربستان براي انجام اين سوءقصد تحريك شده بودند.
  بوسني و هرزگوين ايالت سابق عثماني تحت قيموميت امپراتوري اتريش درآمده و در سال 1908 ميلادي رسماً به خاك امپراتوري منضم شده بود.
  صربستان به نام همبستگي اسلاوهاي جنوبي ادعاي مالكيت بر بوسني و هرزگوين را داشت.
  سرهنگ ديميتريويچ رييس سرويس هاي اطلاعاتي صربستان در بلگراد يك سازمان مخفي تروريستي به نام «دست سياه» را ايجاد كرده بود. اين سازمان خواستار ادغام همه سرزمين هاي اسلاوهاي جنوبي در صربستان بود.
  اين سازمان به جذب ملي گرايان جوان از قبيل گاوريلو پرنسيپ پرداخته و با دادن اطلاعات و امكانات به آنها اين جوانان را تشويق به اقدامات تروريستي مي كرد.
  گاوريلو پرنسيپ و پنج نفر همدستش پس از اطلاع از سفر وليعهد اتريش به سارايوو موقعيت را براي ضربه زدن به امپراتور سالخورده اتريش فرانتز ژوزف اول كه 84 سال داشت ، مناسب ديدند. awww.jamejamonline.ir_Media_images_1390_04_05_100847232113.jpg
  در بامداد روز 28 ژوئن ابتدا يك بمب به سوي خودروي حامل آرشيدوك فرانتز فرديناند و همسرش در يكي از خيابان هاي شهر سارايوو پرتاب شد و يك افسر همراه آنها بر اثر انفجار مجروح گرديد.
  اندكي پس از اين حادثه آرشيدوك و همسرش براي جويا شدن از وضع سلامتي اين افسر بسوي بيمارستان حركت كردند ، اما راننده در انتخاب مسير اشتباه كرد و وارد يك كوچه شد و سر يك پيچ از سرعت خود كاست.
  گاوريلو پرنسيپ كه در آن نزديكي حضور داشت با سلاح كمري از فاصله اي بسيار نزديك دو گلوله به سوي خودرو شليك كرد.
  دوشس سوفيا دوهوئنبرگ ، همسر فرديناند درجا كشته شد و خود او نيز به فاصله 10 دقيقه بر اثر جراحات درگذشت. گاوريلو و ديگر همدستانش دستگير شدند.در روز دوم ژوئيه سال 1914 ميلادي سه نفر از آنها اعتراف كردند سلاح ها را توسط گاردهاي مرزي صربستان دريافت كرده اند.
  دربار وين از صربستان خواست مسببين اين سوءقصد مجازات شده و مقامات امپراتوري اتريش - مجارستان براي تحقيق عازم صربستان شدند. اما صربستان كه از حمايت امپراتوري روسيه برخوردار بود ، درخواست دربار وين را رد كرد. awww.jamejamonline.ir_Media_images_1390_04_05_100847232151.jpg
  به اين ترتيب ، در روز 28 ژوئن سال 1914 ميلادي آرشيدوك فرانتز فرديناند وليعهد امپراتوري اتريش - مجارستان و همسرش دوشس سوفيا دوهوئنبرگ در شهر سارايوو توسط يك تروريست صرب به قتل مي رسند.‌صربستان درخواست منطقي دربار وين براي تحقيقات مستقل در مورد اين حادثه را به پشت گرمي روسيه نمي پذيرد.
  در واقع نيكلاي دوم تزار روسيه كه با ناآرامي ها و آشوب هاي داخلي در امپراتوري اش مواجه بود تمايل داشت با به راه انداختن يك جنگ افكار عمومي كشور را به جنگ معطوف كرده و به آشوب هاي داخلي پايان دهد.
  اما نيكلاي دوم نمي دانست نه تنها قاره اروپا با جنگي كه جنگ جهاني اول نام گرفت به خاك و خون كشيده خواهد شد و روسيه در اين جنگ به سختي شكست خواهد خورد،بلكه قبل از پايان جنگ بر اثر انقلاب روسيه تاج و تخت سلطنت را از دست داده و سلسله رومانف ها منقرض خواهد شد.
   
XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.