1. انجمن های فارس پاتوق
  مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.
  رد اعلامیه

روايتي از تاريخ استعماري فرانسه

شروع موضوع توسط arvia در ‏4 سپتامبر 2013 در انجمن رويدادهاي تاريخ و باستان شناسي

 1. arvia

  arvia برترین کاربر انجمن کاربر پر تلاش ( طلایی)

  تاریخ عضویت:
  ‏20 مه 2013
  ارسال ها:
  9,149
  تشکر شده:
  6,031
  جنسیت:
  مرد
  182 سال پيش در روز پنجم ژوييه سال 1830 ميلادي پس از چندين روز بمباران بي وقفه شهر الجزيره توسط توپ هاي سنگين ناوگان دريايي فرانسه و نبردهاي سنگين ميان سربازان عثماني و نيروهاي فرانسوي سرانجام بيگ الجزيره براي جلوگيري از كشتار مردم شهر را تسليم فرانسوي ها مي كند.
  awww.jamejamonline.ir_Media_images_1389_04_14_100879556372.jpg
  سه هفته پيش از اين تاريخ ، در روز 14 ژوئن سال 1830 ميلادي ناوگان دريايي فرانسه شامل 453 كشتي و با 27 هزار ملوان و 37 هزار سرباز به سواحل الجزاير نزديك شده و نيروهاي فرانسوي در ساحل سيدي فروش واقع در 25 كيلومتري شهر الجزيره از كشتي ها پياده مي شوند و به سوي شهر الجزيره حركت مي كنند.
  ناوگان دريايي فرانسه نيز از راه دريا به سوي الجزيره رفته و شهر از زمين و دريا محاصره مي شود.
  شهر الجزيره و سرزمين الجزاير به طور اسمي تحت قيمومت امپراتوري عثماني بود، اما در آن دوران به دليل ضعف و فتور امپراتوري عثماني عملا مستقل بود.
  ماجراي حمله به الجزاير به آزمندي كنسول فرانسه دووال بازمي گردد. در سال 1798 ميلادي در زمان حكومت ديركتوار در فرانسه اين حكومت از حاكم الجزيره براي تامين نياز ارتش ناپلئون بناپارت كه عازم مصر بود، گندم مي خرد.
  اما پول اين گندم را از صرافان يهودي وام گرفته و حاكم الجزيره بازپرداخت وام را تضمين مي كند. اما فرانسه سال ها از بازپرداخت اين وام سرباز مي زند.
  در سال 1827 ميلادي حسين ،بيگ الجزيره از دووال كنسول فرانسه مي خواهد كه دولت فرانسه اين بدهي قديمي را تسويه كند. اما دووال با بي ادبي تقاضاي رشوه كرده و بيگ را به خشم مي آورد و بيگ الجزيره با دسته مگس پران به صورت دووال مي كوبد.
  دووال الجزيره را ترك مي كند و ماجرا را به شكل ديگري براي دولت فرانسه حكايت مي نمايد. دولت فرانسه خواستار عذرخواهي بيگ الجزيره مي شود اما پاسخي دريافت نمي كند.
  شارل دهم پادشاه فرانسه كه با مشكلات داخلي مواجه بود براي كسب وجهه و نيز انحراف افكار دستور اعزام يك نيروي تنبيهي به الجزيره را صادر مي كند.
  پس از بمباران بي وقفه شهر الجزيره و محاصره اين شهر از راه زمين و دريا، حسين بيگ الجزيره براي جلوگيري از كشتار مردم با فرانسوي ها براي تسليم شهر مذاكره مي كند. در اين مذاكرات توافق مي شود در صورت تسليم شهر جان بيگ و مردم و آزادي آنها تضمين شود و سربازان از غارت شهر خودداري كنند.
  اما با تسليم شدن شهر سربازان فرانسوي شهر را غارت كرده و فرمانده نيروهاي فرانسوي ثروت شخصي بيگ الجزيره كه بالغ بر 48 ميليون فرانك به ارزش آن روزگار بود را به بهانه تامين هزينه هاي جنگ مصادره مي كند.
  به اين ترتيب، در روز پنجم ژوييه سال 1830 ميلادي پس از چندين روز بمباران بي وقفه شهر الجزيره توسط توپ هاي سنگين ناوگان دريايي فرانسه سرانجام بيگ الجزيره براي جلوگيري از كشتار مردم شهر را تسليم فرانسوي ها مي كند.
  نيرويي كه به بهانه تنبيه بيگ الجزيره رفته بود، تبديل به يك نيروي استعماري مي شود و سرزمين الجزاير مستعمره فرانسه مي شود.
   

  موضوعات مشابه

XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.