1. انجمن های فارس پاتوق
  مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.
  رد اعلامیه

وابستگي؛ فصل مشترك گروهك‌هاي تروريست

شروع موضوع توسط arvia در ‏4 سپتامبر 2013 در انجمن رويدادهاي تاريخ و باستان شناسي

 1. arvia

  arvia برترین کاربر انجمن کاربر پر تلاش ( طلایی)

  تاریخ عضویت:
  ‏20 مه 2013
  ارسال ها:
  9,149
  تشکر شده:
  6,031
  جنسیت:
  مرد
  انقلاب اسلامي ايران كه پيروز شد، دست‌اندازي غربي‌ها به سفره رنگارنگ ثروت‌هاي اين سرزمين نيز به پايان رسيد، اما غربي‌ها و در رأس آنها آمريكا تلاش كردند عقده‌هاي فروخورده ناشي از رانده‌شدن از ايران را با خصومت آشكار با ملت و نظام جمهوري اسلامي جبران كنند.
  awww.jamejamonline.ir_Media_images_1391_04_01_100815226933.jpg
  اين عقده‌گشايي با تحميل جنگي نابرابر آغاز شد و در ادامه نيز با تشكيل گروه‌هاي تروريستي متعددي ادامه پيدا كرد كه جملگي به اتفاق ديگر گروه‌هاي تروريستي باقيمانده از دوران پهلوي، تلاش محكوم به شكستي را براي نابودي دستاوردهاي انقلاب اسلامي آغاز كردند.
  براي كالبدشكافي بيشتر تشكيل و پيدايش گروه‌هاي تروريستي در ايران، دكتر محمدصادق كوشكي، استاد علوم سياسي دانشگاه تهران و تحليلگر تاريخ معاصر به سوالات ما پاسخ گفت.
  منشأ پيدايش گروهك‌ها و سازمان‌هاي تروريستي چيست و چه عاملي سبب شد قدرت‌هاي استكباري بعد از جنگ جهاني دوم، به سمت گروه‌هاي تروريستي و تجهيز آنها بروند؟
  تاريخ معاصر در جهان حاضر چند مقطع در اين خصوص دارد. اين گروه‌ها تحت تأثير فضاي جنگ‌هاي چريكي چپگرايانه و ماركسيستي ملت‌هاي آزاديبخش و حركت‌هاي استقلال‌طلبانه در كشورهاي آسيايي، آفريقايي و امثال آن اقدام مي‌كردند و رفته‌رفته اين موج تبديل شد به يك موج فراگير كه با ديكتاتوري و دخالت‌هاي امپرياليستي مقابله مي‌كرد. در كشور ما، در يك مقطع گروه‌هاي تروريستي گروه‌هايي بودند كه در زمان پهلوي با مشي مسلحانه و براي تقابل با حكومت پهلوي تأسيس شدند، ضمن اين‌كه اين گروه‌ها تلاش مي‌كردند تحت تأثير همين موج يادشده، باشند. گروه‌هايي همانند مجاهدين خلق، چريك‌هاي فدايي خلق و گروه‌هاي كم‌شمارتري در همين راستا تشكيل شد كه مشي مسلحانه داشتند و ادعا مي‌كردند خواهان مبارزه با نظام ديكتاتور طرفدار غرب هستند. اين گروه‌ها به‌دنبال حذف نظام‌هاي ديكتاتوري طرفدار غرب و تشكيل نظام‌هاي سوسياليستي در كشورهاي خود، از جمله ايران بودند. اين ظاهر زيبا در كشور ما ديري نپاييد و خيلي زود به جريان تروريسم تبديل شد كه مجاهدين خلق، چريك‌هاي فدايي و امثال آن، از سردمداران آن بودند. البته در كشور ما موج ديگري هم ايجاد شد كه برخلاف موج اول مربوط به بعد از جنگ جهاني دوم نبود و به تاريخ 30 ساله اخير برمي‌گردد. از تاريخ ياد شده، گروه‌هايي با حمايت آمريكا و برخي كشورهاي غربي در گوشه و كنار جهان شكل گرفت كه هدف اصلي آنها موازي‌سازي با گروه‌هاي رهايي‌بخش و مسلمان همانند گروه‌هايي بود كه در فلسطين و لبنان فعاليت و با رژيم صهيونيستي مبارزه مي‌كردند و گرايش‌هاي شديد ضدآمريكايي نيز داشتند. به طور مشخص، اين گروه‌ها براي موازي‌كاري با برخي گروه‌ها همانند حزب‌الله، جهاد اسلامي فلسطين و امثال آن تشكيل شد و هدفشان هم اين بود كه گروه‌هاي مبارز جهان اسلام را به خود جذب كرده و مانع جذب آنها در گروه‌هاي اصيل شوند و دوم اين‌كه فضايي را فراهم كنند كه موجب نفرت از گروه‌هاي اسلامي و مبارزه مسلمانان و اسلام سياسي شده و زمينه‌اي براي اسلام‌هراسي ايجاد شود. اما هدف سوم آنها نيز اين بود كه قدرت جهان اسلام را زير سوال ببرند و كاهش دهند. مشخص‌ترين موج ياد شده در اين مورد، در پاكستان ايجاد شد كه به تعداد زيادي درگيري منجر شد و تعداد زيادي از مردم در حركت‌هاي تروريستي قرباني شدند. در عراق بعد از اشغال و در سوريه در حال حاضر همين رويكرد را شاهد هستيم و اين نشان مي‌دهد كه موج ديگري از تروريسم با منشأ غربي در حال شكل‌گيري است. با اين تفاسير، ما هم از تروريسمي با منشأ غربي صحبت كرديم كه در طول سه دهه اخير ايجاد شده و هم از تروريسم با منشأ شرقي و كمونيستي گفتيم كه بعد از جنگ جهاني دوم شكل گرفت. چرا سازمان‌هاي تروريستي كه در ايران فعاليت مي‌كنند، گرايش‌هاي فرقه‌اي دارند؟ آيا اين گرايش‌ها در تمام گروه‌هاي تروريستي مرسوم است؟ در گذشته گروه‌هايي بودند مثل كومله، دموكرات‌ها و حزب رستگاري كردستان كه شعارهاي قوم‌گرايانه و جدايي‌طلبانه سر مي‌دادند. گروه‌هايي هم بودند كه اوايل انقلاب در بلوچستان تشكيل شدند و با مشي مسلحانه و حمايت عربستان و عراق و هدايت سرويس‌هاي غربي و آمريكا فعاليت مي‌كردند يا گروهك ريگي كه با حمايت عربستان، آمريكا و امارات فعاليت مي‌كرد.
  گروه‌هايي با حمايت آمريكا و برخي كشورهاي غربي در گوشه و كنار جهان شكل گرفتند كه هدف اصلي آنها موازي‌کاري با گروه‌هاي رهايي‌بخش و مسلمان همانند گروه‌هايي بود كه در فلسطين و لبنان فعاليت و با رژيم صهيونيستي مبارزه مي‌كردند و گرايش‌هاي شديد ضدآمريكايي نيز داشتند
  بسياري از اين گروه‌ها الزاما ماهيت فرقه‌اي نداشتند. حتي چريك‌هاي فدايي، گروه پيكار در راه آزادي طبقه كارگر و گروهك اتحاديه كمونيست‌هاي ايران كه در سال 60 حادثه آمل را ايجاد كردند، يا ايدئولوژي قوم‌گرايانه داشتند يا ايدئولوژي چپ.
  اتحاديه كمونيست‌ها هم ديدگاه‌هاي ماركسيستي داشتند. در بين همه اينها، تنها سازمان مجاهدين خلق ماهيت صددرصد فرقه‌اي دارد و فاقد ايدئولوژي است. البته قبل از انقلاب ماهيت چپ داشت و بعد از انقلاب و فرار رجوي به عراق، كاملا ماهيت فرقه‌اي خود را به نمايش گذاشت. چرا تا اين اندازه گروه‌هاي تروريستي در ايران زياد بوده است و آيا كشور ديگري هم هست كه به‌اندازه ايران، سازمان و گروهك داشته باشد؟ اكثر اين گروهك‌ها با حمايت‌هاي آمريكا و كشورهاي غربي شكل گرفته‌اند كه گروهك‌هاي تجزيه‌طلب در كردستان، يا خوزستان نمونه بارز آن است. گروهك‌هايي هم در بلوچستان فعال بودند و با حمايت عربستان و بعضا با حمايت سرويس‌هاي اطلاعاتي پاكستان شكل گرفتند.
  در تركمن صحرا هم گروه‌هايي با ماهيت ماركسيستي شكل گرفت. مجاهدين خلق هم تاكنون از حمايت فرانسه، آمريكا، رژيم اسرائيل و حكومت بعث عراق بهره برده‌اند. گروهك پژاك از حمايت تركيه و اسرائيل بهره مي‌برد و اينها هيچ‌كدام ماهيت خودجوش ندارند و از طرف كشورهاي غربي و عربستان و برخي كشورهاي منطقه تحريك مي‌شوند. بايد به اين نكته اشاره كنم كه فضاي جغرافيايي جمهوري اسلامي گسترده است و چون دشمنان موقعيت حساس كشورمان و تسليم‌ناپذيري نظام ما را بخوبي مي‌دانند، به اين نكته وقوف كامل دارند كه از يك مسير نمي‌توانند به كشور ما ضربه بزنند، بنابراين يكي از روش‌هاي آنها تحريك كردن براي تجزيه‌طلبي است كه به بهانه احقاق حقوق اقليت‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرد، البته نبايد شك كرد كه فصل مشترك همه اين گروه‌ها وابستگي به خارج است. دليل اين‌كه اين گروهك‌ها با همه هزينه‌كردهاي فراوان، نتوانسته‌اند پايگاه اجتماعي گسترده‌اي در ايران براي خود ايجاد كنند، چيست؟ وقتي وابستگي به خارج از مرزها اصلي‌ترين فصل مشترک گروههاي تروريستي است به‌طور طبيعي در داخل از آنها استقبال نمي‌شود و نخواهد شد. آنها ديدگاه‌ها و تفكراتشان با جامعه اسلامي ايران همخواني ندارد و ماهيت آنها اجازه پيوستن مردم به آنها را نمي‌دهد، چرا كه آنها خشونت‌طلب هستند و اكثريت جامعه ما به دنبال صلح هستند. اين گروهك‌ها با تسليحات و سرمايه و ظرفيت‌هاي تروريستي خود به تنهايي كاري از پيش نبرده‌اند. آيا اگر با هم متحد شوند، قادر خواهند بود به تجزيه كشور اقدام كنند يا لطمات شديدي به مردم وارد كنند؟ اساسا ظرفيت اين اتحاد وجود ندارد، چرا كه هركدام در مقطعي از زمان ايجاد شده‌اند. حركت آنها اصيل نيست و رهبران اين گروه‌ها همه فرصت‌طلب و قدرت‌طلب هستند. اگر به فرض همه آنها متحد شوند هم عنصري براي مقابله با ايران نيستند، زيرا با همه قدرتشان، از رژيم بعث عراق كه قدرتمندتر نيستند و چون فاقد تفكر و ايدئولوژي هستند، كاري از پيش نخواهند برد.(جام جم - ضميمه ايام)
   

  موضوعات مشابه

XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.