1. فارس پاتوق پیشنهاد می کند موضوع زیر را دنبال کنید

  لایی خوردن ستارگان اسپانیایی از ایرانی ها
  رد اعلامیه

زن و شوهرهای عجیب و غریب + عکس

شروع موضوع توسط baranbahar در ‏11 سپتامبر 2013 در انجمن اخبار و مطالب گوناگون خبری تلگرام

 1. baranbahar

  baranbahar ♥♥♥♥♥ عضو تیم مدیریت مدیریت ارشد

  تاریخ عضویت:
  ‏6 ژانویه 2013
  ارسال ها:
  18,925
  تشکر شده:
  17,502
  جنسیت:
  زن
  زن و شوهرهای عجیب و غریب
  تولید مثل زن و شوهرهای عجیب و غریب

  تولید مثل یکی از کلیدی ترین رویدادهای زندگی هر موجود زنده است؛ چه یک باکتری تک سلولی و چه یک گل سرخ اما تفاوتی بزرگ میان تولید مثل باکتری با تولید مثل جانداران پرسلولی وجود دارد. اغلب تک سلولی ها فقط تقسیم می شوند و کل محتوای ژنتیکشان بی کم و کاست به سلول های جدید منتقل می شود اما پرسلولی ها به همین سادگی ژن هایشان را تحویل نسل بعد نمی دهند.


  آنها ترکیبی از ژن های دو فرد ایجاد می کنند و به این ترتیب تنوع و گوناگونی ژنتیکی زیادی در نسل بعد ایجاد می شود. این روش تولید مثل که ژن های دو فرد از یک گونه باید با هم ترکیب شوند تا نسل بعد ایجاد شود، تولید مثل جنسی نامیده می شود و شاید بهترین و آشناترین مثال برای آن گرده افشانی گل ها و تشکیل دانه های بارور است.


  تولید مثل جنسی کلید موفقیت و تنوع جانداران پرسلولی است. اگر تولید مثل جنسی نبود، هرگز تنوع ژنتیک در گیاهان و جانوران به وجود نمی آمدو این همه گونه های رنگارنگ روی زمین زندگی نمی کرد. بدون تولید مثل جنسی البته خیلی چیزهای دیگر هم پیدا نمی شد. یکی از آنها خود «مرگ» است. مرک در تک سلولی هایی که تولید مثل جنسی ندارند معنایی ندارد.


  مرگ راه رفتنی همه موجوداتی است که وظیفه تولید مثلی خود را انجام داده اند و ژن هایشان را به نسل بعدی منتقل کرده اند و احیانا به رشد آنها یاری رسانده اند اما تبعات تکاملی تولید مثل جنسی همیشه اینقدرها هم سیاه نیست.

  یکی از تبعات جالب تولید مثل جنسی وجود دو شکلی های جنسی در موجودات مختلف است. معمولا یکی از دو جنس فعال، پرانرژی و تنها موظف به انتقال ژن است و جنس دیگر تنبل، بزرگ، یکجانشین و موظف به نگهداری از ژن های جنس مقابل است.


  خیلی از اوقات این دو شکلی جنسی با مرگ نیز در می آمیزد و جنس کوچکتر و فعال تر طعمه جنس بزرگ و تنبل می شود تا در نهایت به تولید نسل بعدی کمک کند. در عرف رایج زیست شناسی معمولا به جنس پرتحرک تر می گویند «نر» و به جنس مقابل که تنبل و نماد ذخیره انرژی است می گویند ماده. در حقیقت در اغلب جانوران، نرها کوچکترند و جوان مرگ می شوند. در اینجا به بررسی نمونه هایی از این دو شکلی های جنسی خیلی متفاوت می پردازیم.


  هشت پای پتو ارغوانی
  Tremoctopus violaceus

  اندازه جنس نر و ماده در این ساکنان آب های گرم اقیانوس های آزاد به طرز اعجاب آوری متفاوت است. اندازه جنس ماده این اختاپوس ها می تواند تا 2 متر، یعنی 400 هزار برابر اندازه جنس نر آن برسد.

  نرهای کوچک که اندازه شان به بیشتر از چند سانتیمتر نمی رسد، برای پیدا کردن جفت خود در پهنه وسیع اقیانوس روی دیگر بی مهره ها مانند عروس های دریایی یا هر چیز شناور دیگری سوار می شوند.

  جنس نر سلولهای جنسی خود را در انتهای عضو تخصص یافته ای به نام هکتوکوتیلوس (hectocotylus) حمل می کند. مانند عنکبوت زرد باغچه ای، طی جفت گیری این جنس نر است که فدا می شودو جفت گیری آخرین اتفاق زندگی نرها خواهد بود. در مقابل به نظر می رسد جنس ماده پیش از رهاسازی تخم ها، تعداد زیادی از این هکتوکوتیلوس ها را جمع خواهد کرد.
  awww.parsnaz.ir_upload_65_0.734825001375777148_parsnaz_ir.jpg
  awww.parsnaz.ir_upload_65_0.784753001375777148_parsnaz_ir.jpg

  ----------------------------------------

  شیطان دریایی غول پیکر
  Ceratiasholboelli

  شگفت آورترین اختلاف اندازه میان نرها و ماده ها در بین همه مهره داران متعلق به شکارچی هراس انگیز آب های عمیق اقیانوس هاست. جنس ماده در این جانوران می تواند به 130 سانتی متر و وزن آن می تواند به 500 هزار برابر جفتشان برسد! نرها هیچ گاه به شکلی که ما از این موجودات می شناسیم تبدیل نمی شوند.  آنها به محض بالغ شدن، جستجو به دنبال غذا را رها و زندگی خود را وقف پیدا کردن جفت خود در اعماق اقیانوس ها می کنند و اگر در این جستجو موفق باشند به صورت یک انگل دائمی به جفت خود متصل می شوندکه در این صورت تنها منبع تغذیه آنها خون جفتشان است و به این شکل به تولید مثل می پردازند.

  awww.parsnaz.ir_upload_65_0.835258001375777148_parsnaz_ir.jpg

  ----------------------------------------

  11:0
  کرم های استخوان خوار
  Osedax rubiplumu

  این کرم های لوله ای روی استخوان لاشه های وال های آرام گرفته بر بستر اقیانوس، تجمع می یابند. جنس ماده این کرم ها شاخک های قرمز و بدنی شفاف دارد که طول آن تا 4 سانتیمتر هم می رسد.
  این بی مهران همچنین زواید ریشه مانندی دارند که می توانند به داخل استخوان های وال نگون بخت نفوذ کرذده و گسترش یابند. در مقاتبل جنس نر حداکثر فقط تا یک میلی متر رشد کرده و فاقد ساختار جنس ماده است.

  آنها آنقدر کوچک هستند که به جنس ماده چسبیده و به یکباره تولید سلول جنسی می کنند. آنها هیچگاه عمل تغذیه را به معنای مرسوم آن انجام نمی دهند و تمام مواد غذایی دریافتی را نیز در کیسه زرده ذخیره کرده و بی وقفه در آنجا سلول جنسی تولید می کنندو این عمل را تا لحظه مرگ ادامه می دهند.

  با اینحال یک کرم نر به تنهایی قادر به بارور کردن همه تخمک های کرم ماده نیست؛ به همین خاطر برای باروری یک کرم ماده به ده ها و حتی صدها کرم نر نیاز است.

  awww.parsnaz.ir_upload_65_0.884652001375777148_parsnaz_ir.jpg

  ----------------------------------------

  بارناکل های نقب زن
  Trypetesa lampa

  این موجودات کوچک در زیر صدف های غنی از کلسیم حلزون های بزرگ دریایی پنهان می شوند. یک ماده بزرگ می تواند به طول یک سانتیمتر برسد و تا 500 برابر جنس نر خود وزن داشته باشد. لاروهای جنس ماده به روی صدف حلزون دریایی نشسته و به آن متصل می شوند؛ سپس همزمان با رشد کردن و بزرگ شدن به داخل صدف میزبان نقب می زنند و سوراخ های دنجی را برای خود به وجود می آورند.  لاروهای نر مسیر کاملا متفاوتی را در پیش می گیرند. آنها ابتدا روی پوشش خارجی کیسه جنس ماده ساکن می شوند و برای جفت گیری تغییر شکل می دهند تا بتوانند تخم ها را بارور کنند.  نرها هیچگاه غذا نمی خورند و حتی انرژی فعالیت های تولید مثلی خود را نیز با استفاده از ذخیره غذایی زرده موجود در سلول های خود تامین می کنند. جنس ماده برای بارور شدن تمام تخمک هایش به تعداد زیادی جفت گیری نیاز دارد که این تعداد در ماده های کاملا بالغ به 7 تا 15 بار می رسد.

  ----------------------------------------
  عنکبوت زرد باغچه ای
  Argiope aurantia

  در اینگونه از عنکبوت ها که در سراسر آمریکا یافت می شوند طول جنس ماده ها که درشت هستند و خطوط روشنی دارند که به 2 سانتی متر (بدون احتساب پاها) می رسد؛ این یعنی ماده ها بیش از 50 برابر سنگین تر از نرهای گونه خود هستند.  ماده ها تمام عمر خود را در شبکه تارهای تنیده شده توسط خودشان صرف به دست آوردن شکار و تولید صدها تخم می کنند. آنها این تخم ها را در کلاف هایی ابریشمی و به شکل گلوله هایی بسته بندی می کنند. در مقابل نرها به محض اینکه به بلوغ کامل می رسند با ترک کردن خانه خود ریسک شکار شدن و از گرسنگی مردن را می پذیرند تا به دنبال جفت مناسب خود بگردند.  در نهایت تعداد اندکی که از عهده این ماموریت سخت برمی آیند نیز در حین جفت گیری جان خود را فدا می کند و با وجود اینکه جنس ماده می تواند به حیات خود ادامه داده و حتی مجددا جفت گیری کند، زندگی برای جفت کوتوله او به پایان رسیده!
  awww.parsnaz.ir_upload_65_0.935059001375777148_parsnaz_ir.jpg
   

  موضوعات مشابه

  raha 1 از این پست تشکر کرده است.
 1. کانال تلگرام

  اطلاعیه ها و اخبارهای فارس پاتوق ، مسابقات و جوایز
 2. گروه تلگرام

  کتاب مذهبی ، کتاب های درسی ، کتاب های علمی ، کتاب رمان
 3. برنامه تلگرام

  اپراتور ، نرم افزار های ارتباطی
 4. سرگرمی و تفریح تلگرام

  دانستنیهای جالب ، مرکز تخصصی ترول ، انواع فال ها و طالع بینی ها ، مطالب طنز آمیز ، اس ام اس و جوک
 5. آموزش تلگرام

  اخبار فارس پاتوق ، انتقادات و طرح های جدید فارس پاتوق ، نظر سنجی ، آموزش های لازم فارس پاتوق ، اطلاعیه های فارس پاتوق
 6. کانال موزیک تلگرام

  مداحی ایام فاطمیه ، مداحی ماه محرم ، موزیک های ایرانی ، موزیک های شاد ، آهنگ های خارجی ، آهنگ های پیشواز ایرانسل ، آهنگ های پیشواز همراه اول ، آهنگ های رومانتیک ، مداحی ، آهنگ های سنتی
 7. اخبار تلگرام

  اخبار حوادث ، اخبار جهان ، اخبار ورزشی ، اخبار پزشکی ، اخبار سیاسی - اقتصادی ، اخبار فرهنگی - هنری ، اخبار علمی
 8. مد و زیبایی تلگرام

  مدل لباس دخترانه ، مدل لباس زنانه ، مدل لباس پسرانه ، مدل لباس مردانه ، مدل لباس ، مدل لباس جدید ، مدل عینک ، مدل مو ، مدل ناخن ، عکس مدل
 9. کانال عکس تلگرام

  عکس های خنده دار ، عکس های بازیکنان ، عکس های ترسناک ، عکس های طبیعت ، عکس های حیوانات ، عکس های حوادث ، تصاویر عاشقانه ، تصاویر کارتونی ، عکس های اتومبیل ، تصاویر هنرمندان ، تصاویر کودکان ، عکس های متفرقه
 10. کانال فیلم تلگرام

  اپراتور همراه اول ، اپراتور ایرانسل ، اپراتور رایتل
 11. تبلیغات تلگرام و اینستاگرام

  آگهی های استخدام دولتی ، آگهی های استخدام غیر دولتی ، سوالات و پاسخ های آزمون های استخدامی
 12. کانالهای ادبی تلگرام

  تاریخ ، شعر و ادبیات ، نامه نگاری و انواع نامه ها
 13. گروه چت تلگرام

  ابزار های وبلاگ ، سئو و بهینه سازی وب سایت ، سیستم های مدیریت محتوا ، قالب های وبلاگ ، ابزار های وب سایت ، قالب های وب سایت ، معرفی وبلاگ و وب سایت های مفید ، کسب و کار در اینترنت ، کسب درآمد بدون اینترنت
 14. بهترین کانال های تلگرام

  هوا و فضا ، دانش و فن آوری در پزشکی ، دانش و فناوری در کامپیوتر ، دانش و فناوری در موبایل ، دانش و فناوری در وب سایت ها ، جنگ افزار ، تکنولوژی های روز
 15. نرم افزار اینستاگرام

  سیستم عامل ها ، لپ تاپ و تبلت ، نرم افزار ها ، سخت افزار ها ، بازی های کامپیوتری
 16. کانال پزشکی و سلامت تلگرام

  روانشناسی ، تغذیه ، بهداشت ، بیماری ها و روش درمان
 17. بهترین پیج اینستاگرام

  اخبار ورزشی ، معرفی ورزش ها و تیم ها ، شخصیت های ورزشی
 18. عکس اینستاگرام

  برنامه ریزی درسی ، مقطع آموزش ابتدایی ، مقطع آموزش راهنمایی ، مقطع آموزش متوسطه ، مقطع پیش دانشگاهی ، مقطع آموزش فنی حرفه ای ، مقطع آموزش کاردانش
 19. فیلم اینستاگرام

  مقالات کار آفرینی و طرح کسب و کار ، مقالات عمومی ، درخواست مقالات ، مقالات علمی
 20. آموزش اینستاگرام

  رشته های فنی و مهندسی ، رشته های علوم تجربی ، رشته های علوم پایه و انسانی ، رشته های هنر ، معرفی رشته های دانشگاهی ، معرفی دانشگاه های ایران ، رشته های پزشکی ، رشته های زبان انگلیسی
 21. کانال مذهبی تلگرام

  اهل بیت و علما ، احکام ، مولتی مدیای مذهبی
 22. کانال خانواده تلگرام

  خانواده ، هنر در خانه
 23. کانال آشپزی تلگرام

  انواع شیرینی ، انواع دسر ، انواع غذا ها و طرز تهیه آن ها ، خورش ها ، سوپ و سالاد ، ساندویچ و پیتزا ، سس و ترشی
 24. کانال گردش و گردشگری تلگرام

  معرفی مکان های زیارتی ، معرفی مکان های تفریحی ، معرفی مکان های شگفت انگیز ، معرفی شهرها و کشورها
 25. سایر موضوعات تلگرام

  اخبار و مطالب گوناگون خبری ، معما ها و چیستان ها ، اخبار گوناگون اینترنتی ، صندلی داغ ، گفتگو با کاربران ، بازارچه خرید و فروش ، زباله دان
 26. کانال تست روانشناسی تلگرام

  تست هوش
 27. کانال روانشناسی ازدواج تلگرام

  نکات قبل از ازدواج ، نکات بعد از ازدواج
 28. کانال مشاوره جنسی تلگرام

  راهنمایی علمی جنسی
XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.