1. انجمن های فارس پاتوق
  مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.
  رد اعلامیه

شمارش در مصر باستان

شروع موضوع توسط arvia در ‏14 سپتامبر 2013 در انجمن رويدادهاي تاريخ و باستان شناسي

 1. arvia

  arvia برترین کاربر انجمن کاربر پر تلاش ( طلایی)

  تاریخ عضویت:
  ‏20 مه 2013
  ارسال ها:
  9,149
  تشکر شده:
  6,031
  جنسیت:
  مرد
  در سیستم شمارش عربی با ۱۰ رقم(از صفر تا ۹) میتوانیم اعدادی هرچقدر بزرگ که بخواهیم بسازیم. بدین گونه که همه ارقام را برای شمارش تا ۹ بکار میبریم و پس از آن برای ساختن اعداد بزرگتر، آنها را با هم ترکیب میکنیم. به همین خاطر هر اندازه که جا برای نوشتن داشته باشیم، عدد کم نمیآوریم.
  اما مصریان باستان به گونهای دیگر فکر میکردند، آنها یک خط ساده به معنای یک داشتند، مثل ما، اما در عوضِ یک نماد جدید برای عدد ۲، آنها دو خط بکار میبردند. به همین گونه سه خط برای عدد ۳، چهار خط برای عدد چهار و تا نُه خط برای عدد ۹٫ تا اینجا تقریبا تعداد زیادی خط وجود دارد! بنابراین مصریان برای عدد ۱۰ یک نماد جدید ابداع کردهاند.
  سپس آنها اضافه کردن خطوط برای واحدها و نماد ده برای دهگانها را ادامه میدهند تااینکه به صد برسند. در اینجا نیز باز به یک نماد جدید نیاز است.
  اینگونه دستگاه شمارش، “یگانی” نامیده میشود. در میان تمدنهای باستانی این سیستم متعارف و مشترک است. یک مزیت سیستم یگانی این است که تفاوتی در ترتیب نوشتن اعداد وجود ندارد. شما میتوانید نمادها را در هم بریزید و همچنان معنای آنها را پیدا کنید. اما در سیستم شمارش ما ۱۲۳ معنائی متفاوت از ۳۲۱ دارد.
  مصریان نیز درست مانند ما ۱۰ را پایه سیستم شمارش خود قرار داده بودند. وجود ده انگشت در دستان، این مساله را عادی مینمایاند.
  - نماد یک به احتمال از انگشت گرفته شده است. هرکسی شمارش را با انگشتانش آغاز میکند.
  - نمادها با بزرگتر شدن اعداد پیچیدهتر میشوند. نماد عدد ده تکهای از یک ریسمان است.
  - نماد عدد صد یک ریسمان مارپیچ است.
  - نماد عددهزار یک لوتوس یا نیلوفر آبی است که برگ، ساقه و ساقههای زیرزمینی یا ریشه را نشان میدهد.
  - نماد عدد دههزار یک انگشت منفرد بزرگ است . شاید این انگشت دههزار مرتبه بزرگتر از نماد یک است.
  - نماد صدهزار یک بچه قورباغه است که به نظر تاحد زیادی به یک قورباغه دگرگون شده است. اگر دلیل استفاده این سمبل برای عددی به این بزرگی را میخواهید استخری مملو از تخم قورباغه که همگی در حال دگردیسی به قورباغههای کوچک هستند را در نظر بیاورید.
  - نماد یک میلیون الههای به نام “Heh” است.
  مصریها حتی نمادی برای بینهایت نیز داشتهاند که بزرگتر از هر عددی که نوشته میشده بوده است. این نماد یک دایره است که شما میتوانید همواره بر روی آن حرکت کنید بدون اینکه به پایان برسید.
  Ra (خدای خورشید) عقابی است که این نماد را در هریک از چنگالهای خود حمل میکند.
  مصریان به سیستم شمارشی قوی برای ساختن اهرام نیاز داشتهاند. آنها باید مقدار سنگ مورد نیاز اهرام، غذای مورد نیاز روزانه کارگران و همچنین برای انبار کردن و اینکه هیچگاه تمام نشود را محاسبه مینمودهاند.
  آنان همچنین نمادهائی برای کسرها داشتهاند اما هیچ نمادی برای صفر نداشتهاند.
   

  موضوعات مشابه

XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.