1. انجمن های فارس پاتوق
  مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.
  رد اعلامیه

معماری بناها و کاخهای پادشاهی کهن مصر باستان

شروع موضوع توسط arvia در ‏14 سپتامبر 2013 در انجمن تاریخ جهان

 1. arvia

  arvia برترین کاربر انجمن کاربر پر تلاش ( طلایی)

  تاریخ عضویت:
  ‏20 مه 2013
  ارسال ها:
  9,149
  تشکر شده:
  6,031
  جنسیت:
  مرد
  در حدود ۳۰۰۰ قبل از میلاد مسیح مصر سفلی و مصر علیا توسط فرعونی بنام “تامر”با هم متحد شدند و اولین سلسله با یک سیاست واحد ترکیبی از دو فرهنگ را به مورد اجرا در آورد پس از گذشت این دوره که به تدریج معماری مصطبه (با اهرام اشتباه نشود )آغاز می شود
  مقابر مصطبه ای :این مقبره ها که معمولا به شکل سکویی بلند و مستطیل شکل با دیوارهای پر شیب و قطور و با مفرغ ا سنگ یا آجر هستند محوطه ای برای دفن بودند که محوطه اصلی تدفین در زیر زمین و عمق زیاد قرار داشت و بوسیله هواکش به سکویی بلند متصل می شده است و بسیار محکم بوده اند.
  احتمالا شکل مقبره های مصطبه از تپه های خاکی یا سنگی که مقبره های پیشین رو می پوشنید.گرفته شده است و در حالی که در تمدن بین النهرین به آئین مردگان اهمیت نمی دادند در صورتی که در مصر احتمالا برعکس بوده و مردگان در درجه اول قرار می گرفتند که شاید دلیلش زندگی پس از مرگ بوده است .
  در سراب یا همان محوطه تدفین مقبره مصطبه ای هیچگونه ارتباطی با محیط خارج وجود نداشت .نقاشی و مجسمه متوفی و نیز اشیا نفیس و ظروفی که برای مرده لازم بوده است می گذاشتند.ارتباط مقبره با خارج را که دری بود و به فضای کوچکی منتهی می شد که اقوام نزدیک هدایای خود را آنجا می گذاشتند و از سوراخی که از بالای جسد متوفی را از آن وارد می کردند د برخی موارد از بام تا محل استقرار جسد بیش از ۳۰ متر عمق داشته و پس از اینکه جسد را داخل قرار می دادند این سوراخ را کاملا مسدود می کردند و دهانه آن را به دقت مانند سایر نقاط سقف می پوشانند .به طوریکه دیگر این مسیر کشف نگردد .
  این سبک مقبره ها تا زمانی که اهرام بوجود آمد ادامه یافت و به عنوان مقابر نزدیکان و اشراف فرعون در کنار اهرام بنا گردید و طول آن از ۵/۴ تا۵۲ متر و ارتفاعشان ۳-۹ متر متغیر بوده است و علت عمود نبودن دیوار های این مقابر و تمایل آنها به داخل احتمالا استحکام این دیوارها نسبت به دیوارهای عمود است.
   

  موضوعات مشابه

 2. masoudfn

  masoudfn کاربر تایید شده

  تاریخ عضویت:
  ‏7 مارس 2015
  ارسال ها:
  5
  تشکر شده:
  0
  جنسیت:
  مرد
  سرستون های معبد حتشپ سوت

  awww.arel.ir_uploads_myimages_1394_7_Mesre_20bastan_21_1_hatshepsut_calumns.jpg

  awww.arel.ir_uploads_myimages_1394_7_Mesre_20bastan_20_1_hatshepsut.jpg

  دو معبد در ابوسمبل (Abusimbel) در سلسله ی XIX به وسیله رامسس دوم در حدود سال 1250 قبل از میلاد ساخته شد. محوطه ی جلوی ساختمان به یک سردر بزرگ با 119 پایه ی عریض و 100 پایه بلند منتهی می شود. این سردر با چهار مجسمه نشسته غول پیکر از رامسس (Rameses) تراشیده شده است. هر 65 پایه بلند ممکن است تنها به وسیله تراش آنها از میان صخره ی کامل ساخته شوند. آن سوی سردر، یک راهرو با هشت ستون که نماینده یک شاه مشابه با خدای اوزیریس (Osiris) است، می گذرد. آن سو یک ردیف راهرو وجود دارد و سپس، مکان مقدس یک مهبد کامل در زیر کوه است. خانه هایی که مصریان باستان برای زندگی دنیایی ساختند، و حتی کاخ های شاهی آنها، بناهایی کم استحکام و موقتی بودند. زیرا ضرورتی در مداومت آنها نمی دیدند. این خانه ها را با خشت می ساختند، در نتیجه در طول زمان از بین رفتند، ولی نوع و سبک به کار رفته در آنها بر بناهای ماندگار مصری بی اثر نبوده است.
  منبع : معماری مصر | آرل
   
  Last edited by a moderator: ‏21 سپتامبر 2016
XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.