1. فارس پاتوق پیشنهاد می کند موضوع زیر را دنبال کنید

  بدترین ضربه های دنیا
  رد اعلامیه

دانستنیهای اعتیاد آور!(واسه همه دختر پسرا)

شروع موضوع توسط HICHKAS 021 در ‏14 سپتامبر 2013 در انجمن دانستنیهای جالب

 1. HICHKAS 021

  HICHKAS 021 What's Up? کاربر تایید شده

  تاریخ عضویت:
  ‏5 سپتامبر 2013
  ارسال ها:
  699
  تشکر شده:
  884
  جنسیت:
  مرد
  نوجوانان و جوانان گمشده‌ها و کمبودهاي عاطفي خود را در بازي‌هاي پرهيجان و بي محتواي رايانه اي، موسيقي هاي مبتذل غربي و فضاي پرخطر و مجازي اينترنت جست و جو مي کنند؛ آنها در يک گمان واهي بر اين باور‌اند که کامپيوتر و اينترنت دروازه ورودشان به دنياي اطراف است.
  دغدغه هر پدر و مادري داشتن فرزند يا فرزنداني سالم و تندرست است. والدين بيش از هر چيز نگران خورد و خوراک، پوشاک، درس و مشق بچه‌ها هستند و براي برآورده کردن اين نيازها است که شب و روز تلاش مي کنند و لحظه‌اي آرام و قرار ندارند، اما آيا هيچ با خود انديشيده‌ايد که دلبندان‌مان علاوه بر غذاي جسم به غذاي روح و روان هم احتياج دارند که اگر چنانچه اين غذا در فضاي گرم و صميمي و در محيط خانواده برايشان فراهم نشود خود را براي تهيه اين غذاها به هر در و ديواري مي‌زنند يا با هر طناب پوسيده‌اي به قعر چاه مي‌روند و آينده خود را تباه مي‌سازند.
  امروزه با گسترش وسائل ارتباط جمعي متأسفانه نوجوانان و جوانان گمشده‌ها و کمبودهاي عاطفي خود را در بازي‌هاي پرهيجان و بي محتواي رايانه اي، موسيقي هاي مبتذل غربي و فضاي پرخطر و مجازي اينترنت جست و جو مي کنند. آنها در يک گمان واهي بر اين باور‌اند که کامپيوتر و اينترنت دروازه ورودشان به دنياي اطراف است و ما به عنوان والدين اگر لحظه اي، فقط لحظه اي غفلت کنيم فرزندان خود را غرق در خطر مي بينيم و اگر مديريتي صحيح و نظارتي دقيق بر کارها و رفتار آنها نداشته باشيم نوجوانان مان همچون ماهي از دست مان سر مي خورند و در درياي پرتلاطم امواج ماهواره و اينترنت غرق مي شوند. آن موقع است که رهايي آنها از اين دام ها کاري بس دشوار خواهد بود.
  رايانه، اعتياد جديد قرن
  امروزه دنياي رايانه هويت يابي و هويت جويي نسل جوان را تا جايي در ابعاد فکري و اخلاقي تحت تأثير قرار داده که آسيب هاي اجتماعي رابطه تنگاتنگ با مقوله فناوري اطلاعات، انفجار اطلاعات و جهاني شدن پيدا کرده است.
  "رضا نباتي"، کارشناس فرهنگي در گفت وگويي با بيان اين موضوع که رايانه موجب بروز پديده جديد "اعتياد نو و مدرن" و افزايش آسيب‌هاي اجتماعي شده است، خاطرنشان مي کند: «استفاده خارج از حد متعارف از اينترنت باعث وابستگي شديد رواني و فکري کاربر مي شود. به طوري که بعضي از کاربران به يک فضاي غيرواقعي پناه برده و در آن زندگي مي کنند. در اين ميان سودجويان نيز از طريق اينترنت به راحتي کالاهايشان را تبليغ مي کنند، خبرهاي دروغين و پيام هاي مورد نظرشان را براي جوامع مي‌فرستند، ابهت فرهنگي و ديني خانواده‌ها را مي‌شکنند و زمينه‌هاي آشفتگي هويت را براي نوجوانان فراهم مي‌کنند.»
  اين کارشناس تأکيد مي‌کند: «آنان در اين بين با کوچک‌ترين غفلت و ناآگاهي والدين، راه را براي انواع انحرافات و آسيب هاي اخلاقي، فرهنگي فرزندان جامعه باز کرده و موجب سقوط آنان از درجات بلند معنويت خواهند شد.»
  وي در خصوص راهکارهاي برخورد با اين مشکلات و مناسب ترين برخورد والدين با نوجوانان و جوانان با شروع تعريفي از آسيب، مي‌گويد: «عواملي که موجب دور شدن فعاليت‌هاي اجتماعي نوجوانان از مسير تربيت و حضور در رفتارهايي که مي‌تواند به او در پيدا کردن مسيري مناسب صدمه بزند، آسيب ناميده مي شود. همچنين آسيب‌هاي نوپديد هم آسيب‌هايي هستند که از ارتباط نوجوانان با ابزار و تکنولوژي‌هاي جديد ممکن است براي او پيش آيد و مسير تحصيل، تربيت و آينده او را از جهت اصلي دور کند. بنابراين يکي از راه‌هاي پيشگيري از بروز اين گونه آسيب‌ها در نوجوانان توجه ويژه به تربيت و تقويت مسائل ديني و مذهبي آنها از سوي مسئولان آموزشي و تربيتي و مخصوصاً خانواده‌ها است. ضمن اين که نقش مديريتي والدين را هم در نحوه استفاده صحيح از اين ابزار نبايد ناديده گرفت.»
  نباتي با اشاره به اين که خودباوري ضعيف در نوجوانان و عدم توجه به نيازهاي عاطفي و احساسي در سنين بلوغ از سوي خانواده زمينه گرايش آن‌ها را به سوي اعتياد فراهم مي‌کند، مي‌گويد: «اگر اوليا و مربيان آموزشي اين اجازه را به نوجوان بدهند که هر کدام با توانمندي هايي که دارند به موقعيت‌هاي مناسب و صحيحي دست يابند و اين احساس "من مي توانم خوب باشم" را در خود ببينند، اعتماد به نفس و باور جوان و نوجوان از خودش در سطح بسيار خوبي قرار مي‌گيرد و اگر نوجواني خود را باور داشته باشد و ارزش خاصي براي خود قائل باشد کمتر تحت تأثير ديگران، عوامل بيروني و فضاي مجازي قرار مي‌گيرد.»
  جواني، دنيايي سرشار از تحرک
  دنياي جواني و نوجواني، دنياي هيجان و تحرک، شور و نشاط و شادي است. امروزه در برخي از خانواده‌ها اين هيجانات و تحرکات با شنيدن موسيقي‌هاي غربي از طريق ماهواره و سي‌ دي، تخليه مي‌شود. البته موسيقي به خودي خود آسيب‌زا نيست، اما وقتي موسيقي با چاشني زيرزميني و آهنگ‌هاي غربي مثل رپ، متال و... همراه شود، آن وقت است که بايد گفت خطري جدي خانواده‌ها را تهديد مي‌کند؛ چرا که گرايش نوجوانان به موسيقي‌هاي مبتذل زمينه ورود آنها را به انحرافات اجتماعي از قبيل اعتياد و گرفتار شدن در دام‌هاي مصيبت بار را فراهم مي‌سازد.
  حال اين که چگونه موسيقي به عنوان يکي از ابزارها باعث اعتياد در نوجوانان و جوانان مي‌شود، سؤالي است که حسين سيراني، روان شناس و مدرس دوره‌هاي مهارت‌هاي زندگي به آن پاسخ مي‌دهد. وي در گفت وگويي با اشاره به اينکه افراد در موقعيت‌هاي متفاوت واکنش‌هاي مختلفي از خود نشان مي‌دهند، مي‌گويد: «هر وقت تعادل جسمي، رواني و اجتماعي نوجوانان در برابر موقعيت‌ها به هم بريزد، آسيب شروع مي‌شود. گوش انسان و حس شنوايي او يکي از حواسي است که اگر تعادل آن از بين رود، آسيبي جدي متوجه فرد مي‌شود. مقدار صدايي که قرار است هر * بشنود مي‌تواند به او آرامش دهد يا اين که آسيب ايجاد کند و اگر در اين بين سيستم عصبي هوشمند خود را به خوبي بشناسيم و کارايي آن را بدانيم، قطعاً کمتر دچار آسيب هاي متعدد مي شويم.»
  اين روان شناس با بيان اين که به طور متوسط ميلياردها سلول عصبي هوشمند در بدن و مغز انسان ها وجود دارند، مي گويد: «اين سلول‌هاي عصبي هوشمند وظايف متعددي را برعهده دارند که از جمله انتقال پيام‌هاي عصبي به سيستم عصبي خودکار يا مغز مي باشد که به طور طبيعي يک سرعت زماني خاص براي انتقال اين پيام‌ها در نظر گرفته شده است، چنانچه اين زمان کاهش يا افزايش يابد، سيستم عصبي دچار اختلال مي‌شود و فرد براي رفع اين اختلال نياز به کمک‌هاي حمايتي دارد که گاهي محرک بيشتر يکي از آنها مي‌باشد که اين محرک مي‌تواند موسيقي باشد.»
  سيراني مي گويد: «گوش انسان به طور طبيعي با شنيدن صداي طبيعت آرامش پيدا مي‌کند، اما با شنيدن موسيقي هايي که صداي آنها از حد طبيعي خارج هستند همچون موسيقي زيرزميني که به سبک متال، هوي و رپ توليد مي‌شوند، باعث مي‌شود سرعت طبيعي درک صوتي از حد طبيعي خارج شده و شدت پيدا کند بر همين اساس است وقتي فرد به موسيقي تند گوش مي دهد احساس هيجان و نشاط پيدا مي‌کند، اين نشاط بيش از حد فقط براي مدت کوتاهي در وي هيجان دارد و بعد از تکرار سلول‌هاي عصبي از دريافت و انتقال اين پيام‌هاي زياد و سريع خسته مي‌شوند و حالت عصبي و پرخاشگري را به طور ناخودآگاه در فرد ايجاد مي‌کنند و به اصطلاح فرد جرقه‌اي مي‌شود و از کوره درمي‌رود. در ادامه فرد جرقه‌اي شده مدام خسته‌تر مي‌شود و واکنش‌هاي هيجاني يا خوشحالي ديگر از خود نشان نمي‌دهد و به مرور زمان براي درس خواندن و انجام کارهاي روزمره نيز به مشکل برخورده و با کم حوصلگي و عدم تمرکز بر روي کارها مواجه مي‌شود که شايع‌ترين آنها "پرش افکار" است.»
  اين مدرس مي‌گويد: «در اين زمان است که فرد براي ادامه فعاليت‌هاي خود کما في السابق به محرک ديگري روي مي‌آورد تا بتواند به حالت نرمال گذشته برگردد. در اين موقع است که نياز به دوپينگ کردن پيدا مي‌کند. چنانچه براي اين شارژ شدن در محيطي قرار داشته باشد که اين شرايط به آساني براي او فراهم شود، به راحتي از آن استفاده خواهد کرد. در غير اين صورت با راهنمايي و کمک دوستان درصدد راه چاره‌اي برمي آيد و از همين جاست که پاي او به جاده خطرناک اعتياد باز مي‌شود.»
  اين روانشناس خاطرنشان مي‌کند: «يک نوجوان يا جوان با يک بار مصرف مواد مخدر معتاد نمي‌شود، بلکه در وهله اول او نشاط بيشتري نيز مي يابد، در مرحله بعد جمع گراتر مي‌شود و به قول معروف سرحال مي‌شود، و شايد حوصله‌اش هم براي انجام کارها بيشتر شود، اما اين آغاز راه اعتياد است، چون تا زماني که اثر ماده در بدن فرد وجود دارد او قدرت و توانايي دارد و اين روند آرام آرام کاهش مي‌يابد تا جايي که او همان آدم قبلي نيازمند به محرک مي‌شود.»
  وي مي گويد: «با توجه به اين که فرد، تجربه خوشايندي را کسب کرده دوباره سراغ همان عمل مي رود تا انرژي مضاعفي بگيرد و چون سرعت حرکت سلول هاي عصبي انتقال پيام به صورت مصنوعي افزايش يافته است، اين دفعه تداوم آن شور و نشاط کم تر از دفعه قبل است و اين چنين است که فرد آرام آرام براي تأمين انرژي مورد نياز خود دز ماده را بالا برده و اين چرخه آن قدر تکرار مي شود تا فرد به مواد مخدر معتاد مي گردد.»
  سيراني اضافه مي‌کند: «موسيقي مخرب غربي به گونه‌اي فرد را به هيجان مي‌رساند که درنهايت به سمت مواد مخدر سوق داده شود و افکار و عقايد مورد نياز استعمارگران را از فرد معتاد به دست آورند.»
  وي با اشاره به استفاده بي رويه نوجوانان و جوانان از هندزفري براي گوش کردن آهنگ‌ها و موسيقي‌هاي تند به آلودگي صوتي بيش از حد آن‌ها اشاره مي‌کند و مي‌گويد: «ضرب آهنگ و دسيبل اين موسيقي‌ها چندين برابر شديدتر از صداي بوق ماشين، موتور و آلودگي صوتي موجود در کوچه و خيابان است که به طور غيرمستقيم به گوش مي‌رسد و متأسفانه الآن گوش کردن آهنگ از طريق اين گوشي‌ها بسيار رايج شده است. خانواده‌ها بايد از هر حيث متوجه سلامت جسم و روان فرزندان خود باشند، تا خداي ناکرده در دام اعتياد از طريق موسيقي‌هاي زيرزميني، گرفتار نشوند؛ چرا که گسترش اين فرهنگ موسيقي در جوامع جهان سوم و رو به توسعه به شدت در حال افزايش است. مخصوصا دشمنان داخلي و خارجي از طريق دشمني خاموش به کشورهايي که از منابع ثروت زياد ملي، معدني و انساني برخوردارند (مثل ايران) هجوم مي‌آورند و آنها را سخت تحت تأثير قرار مي‌دهند. بنابراين مسئولان فرهنگي و مربيان تربيتي بايد موسيقي هاي اصيل ايراني و آهنگ هاي مجاز را به شکلي در اختيار نوجوانان و جوانان قرار دهند که مورد پسند آنها قرار گيرد تا راه ورود موسيقي هاي زيرزميني بسته شود.»
  سيراني با اشاره به اين که در نوجوانان بايد علامت سؤال ايجاد کرد و آزادي تصميم گيري به آنها داد، مي‌گويد: «نوجواناني که ما فکر مي کنيم از اعتقادات ديني و اصول ريشه اي خانواده دور هستند، در واقع اين گونه نيستند، بلکه آن ها دنبال نگاه متفاوت اند و بهتر است اين نگاه متفاوت به آن ها عرضه شود، آن موقع چيزي در جامعه و بين نسل ها اتفاق مي افتد به نام "همدلي" که ما را به سمت بهداشت رواني، جسمي و اخلاقي در جامعه پيش مي برد. هيچ انساني نمي خواهد به خودش آسيب رساند، مگر اين که ناآگاه باشد، بنابراين از خانواده ها و جوانان مي خواهيم به سمت واژه همدلي پيش روند.»
  موسيقي هاي کفرآميز شيطاني
  سيراني درخصوص مضامين و متن اشعار موسيقي هاي زيرزميني توضيحاتي مي گويد: «متن اشعار موسيقي هاي زيرزميني غربي کلماتي کاملا کفرآميز، شيطاني و تحريک آميز است که سلسله اعصاب و هورمون هاي جنسي را سخت تحت تأثير قرار مي دهد و متأسفانه به شکلي بسيار هنرمندانه طراحي شده اند که روي ناخودآگاه انسان تأثير مي گذارد و رفتار فرد را تحت اختيار خود درمي آورد.»
  شب نشيني هاي جوانان ممنوع!
  يکي از آسيب هايي که جوانان و نوجوانان را تهديد مي کند اعتياد به الکل و مواد مخدر است که اکثرا در شب نشيني ها اتفاق مي افتد.
  دکتر حميد جمشيديان، روان شناس با اشاره به اين که اکثر آسيب ها از دوره نوجواني و جواني در جمع و گروه همسالان رخ مي دهد، مي‌گويد: «متأسفانه به دليل اين که زمينه هاي گرايش نوجوانان و جوانان به سمت اين مواد از سوي رسانه ها، مسئولان و مربيان آموزشي به صورت مستقيم براي آن ها تفهيم و بازگو نشده است و نوجوانان در اين گونه موارد با نقصان جدي روبه رو هستند، خيلي راحت در دام اعتياد گرفتار مي شوند.»
  دکتر جمشيديان همچنين به نقش کم رنگ خانواده ها در جلوگيري از حضور فرزندان خود در جمع دوستان کم تجربه و کم سن و سال اشاره مي کند و مي گويد: «خانواده ها در جلوگيري از ورود بچه ها به وادي اعتياد خيلي نقش دارند، اما به نظر مي رسد آن ها از اين خطري که جامعه و فرزندان شان را تهديد مي کند، خيلي آگاه نيستند و به واسطه مشغله زياد کاري و نگراني هاي معيشتي و شايد به دليل عدم توانايي در برقراري ارتباط خوب با فرزندان، وظيفه اصلي خود را تا حدودي فراموش کرده اند و نمي توانند به خوبي ايفاي نقش تربيتي کنند.»
  اين روان شناس به نقش فراموش شده و کم رنگ مسئولان آموزشي هم اشاره مي کند و مي گويد: «بچه ها از 20 درصد هوش منطقي (آي کيو) و 80 درصد هوش عاطفي (اي کيو) برخوردار هستند و متأسفانه اکثر مسئولان و مربيان مدارس به هوش منطقي دانش آموزان توجه دارند و از اعتماد به نفس دادن به بچه ها و ترسيم چشم انداز آينده آنها غفلت مي ورزند. اگر خانواده ها و مربيان مدارس به هوش عاطفي نوجوانان و جوانان توجه ويژه اي داشته باشند و تمام هم و غم خود را صرف آموزش دروس نکنند و آنها را از نظر عاطفي غني سازند فرزندان را به طور طبيعي به سوي يادگيري سوق مي دهند.»
  دکتر جمشيديان مي گويد: «اولويت هاي آموزشي بايد تغيير کند و خلأهاي احساسي و عاطفي بين نوجوان و خانواده و مدرسه پر گردد، چنانچه به نيازهاي عاطفي يک دانش آموز توجه شود، به اعتماد نفس دادن به او کمک مي شود و نوجواني که از يک اعتماد به نفس و شناخت واقعي نسبت به محيط پيرامون خود برخوردار باشد، به هيجانات و لذت هاي زودگذر دل خوش نمي کند و حتي درصدد يک بار امتحان کردن هم برنمي آيد. چون مي داند هيجان و تجربه اول بسيار خطرناک است.»
   

  موضوعات مشابه

  Last edited by a moderator: ‏15 سپتامبر 2013
  manijeh30 و ~saye~ از این پست تشکر کرده اند.
 2. روناک

  روناک حرص نخور کفن جیب نداره کاربر تایید شده

  تاریخ عضویت:
  ‏12 ژانویه 2013
  ارسال ها:
  178
  تشکر شده:
  345
  جنسیت:
  زن
  من که کامل نخوندم ejazeمیشه تو 5 تاجمله توضیح بدی چی میگیkhoshghel
   
 3. HICHKAS 021

  HICHKAS 021 What's Up? کاربر تایید شده

  تاریخ عضویت:
  ‏5 سپتامبر 2013
  ارسال ها:
  699
  تشکر شده:
  884
  جنسیت:
  مرد
  ببین عزیزم میگه که رایانه اعتیاد آوره_گوشی موبایلو اگه زیاد استفاده کنی اعتیاد آوره_اگه زیاد از خونه بیرون نری معتاد خونه میشی_اگه روناک دوست نداشته باشه سربه بیابون بزار که بهش اعتیاد نیاری!!!!!!!!!خخخخخخخخخخخخnishkhandbiainja
   
 4. روناک

  روناک حرص نخور کفن جیب نداره کاربر تایید شده

  تاریخ عضویت:
  ‏12 ژانویه 2013
  ارسال ها:
  178
  تشکر شده:
  345
  جنسیت:
  زن
  هاهاها
  با این حال کامپیوتر و موبایل و مخصوصن خونه خیلی هم خوبه من که افتخار میکنم ک ب اتاقم معتادشدم
   
 5. HICHKAS 021

  HICHKAS 021 What's Up? کاربر تایید شده

  تاریخ عضویت:
  ‏5 سپتامبر 2013
  ارسال ها:
  699
  تشکر شده:
  884
  جنسیت:
  مرد
 6. روناک

  روناک حرص نخور کفن جیب نداره کاربر تایید شده

  تاریخ عضویت:
  ‏12 ژانویه 2013
  ارسال ها:
  178
  تشکر شده:
  345
  جنسیت:
  زن
  ینی چی تو چی؟
   
 7. HICHKAS 021

  HICHKAS 021 What's Up? کاربر تایید شده

  تاریخ عضویت:
  ‏5 سپتامبر 2013
  ارسال ها:
  699
  تشکر شده:
  884
  جنسیت:
  مرد
  یعنی اینکه اگه من تو رو دوس داشته باشرم حالا تکلیف چیه؟
   
 8. روناک

  روناک حرص نخور کفن جیب نداره کاربر تایید شده

  تاریخ عضویت:
  ‏12 ژانویه 2013
  ارسال ها:
  178
  تشکر شده:
  345
  جنسیت:
  زن
  دو بار از روش بنویس 1 صفحه هم ریاضی حل کن پایه ات قوی شه
   
 9. HICHKAS 021

  HICHKAS 021 What's Up? کاربر تایید شده

  تاریخ عضویت:
  ‏5 سپتامبر 2013
  ارسال ها:
  699
  تشکر شده:
  884
  جنسیت:
  مرد
  هه هه یخ نکنی نمک دون!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
   
 10. روناک

  روناک حرص نخور کفن جیب نداره کاربر تایید شده

  تاریخ عضویت:
  ‏12 ژانویه 2013
  ارسال ها:
  178
  تشکر شده:
  345
  جنسیت:
  زن
  فک نمی کنی بیای تو خصوصی زر بزنی آبروی دوتامون حفظ میشه؟؟؟
   
 11. HICHKAS 021

  HICHKAS 021 What's Up? کاربر تایید شده

  تاریخ عضویت:
  ‏5 سپتامبر 2013
  ارسال ها:
  699
  تشکر شده:
  884
  جنسیت:
  مرد
  ماشالله ادبو برم تا 5 مین دیگه بیا تو خصوصی
   
 1. کانال تلگرام

  اطلاعیه ها و اخبارهای فارس پاتوق ، مسابقات و جوایز
 2. گروه تلگرام

  کتاب مذهبی ، کتاب های درسی ، کتاب های علمی ، کتاب رمان
 3. برنامه تلگرام

  اپراتور ، نرم افزار های ارتباطی
 4. سرگرمی و تفریح تلگرام

  دانستنیهای جالب ، مرکز تخصصی ترول ، انواع فال ها و طالع بینی ها ، مطالب طنز آمیز ، اس ام اس و جوک
 5. آموزش تلگرام

  اخبار فارس پاتوق ، انتقادات و طرح های جدید فارس پاتوق ، نظر سنجی ، آموزش های لازم فارس پاتوق ، اطلاعیه های فارس پاتوق
 6. کانال موزیک تلگرام

  مداحی ایام فاطمیه ، مداحی ماه محرم ، موزیک های ایرانی ، موزیک های شاد ، آهنگ های خارجی ، آهنگ های پیشواز ایرانسل ، آهنگ های پیشواز همراه اول ، آهنگ های رومانتیک ، مداحی ، آهنگ های سنتی
 7. اخبار تلگرام

  اخبار حوادث ، اخبار جهان ، اخبار ورزشی ، اخبار پزشکی ، اخبار سیاسی - اقتصادی ، اخبار فرهنگی - هنری ، اخبار علمی
 8. مد و زیبایی تلگرام

  مدل لباس دخترانه ، مدل لباس زنانه ، مدل لباس پسرانه ، مدل لباس مردانه ، مدل لباس ، مدل لباس جدید ، مدل عینک ، مدل مو ، مدل ناخن ، عکس مدل
 9. کانال عکس تلگرام

  عکس های خنده دار ، عکس های بازیکنان ، عکس های ترسناک ، عکس های طبیعت ، عکس های حیوانات ، عکس های حوادث ، تصاویر عاشقانه ، تصاویر کارتونی ، عکس های اتومبیل ، تصاویر هنرمندان ، تصاویر کودکان ، عکس های متفرقه
 10. کانال فیلم تلگرام

  اپراتور همراه اول ، اپراتور ایرانسل ، اپراتور رایتل
 11. تبلیغات تلگرام و اینستاگرام

  آگهی های استخدام دولتی ، آگهی های استخدام غیر دولتی ، سوالات و پاسخ های آزمون های استخدامی
 12. کانالهای ادبی تلگرام

  تاریخ ، شعر و ادبیات ، نامه نگاری و انواع نامه ها
 13. گروه چت تلگرام

  ابزار های وبلاگ ، سئو و بهینه سازی وب سایت ، سیستم های مدیریت محتوا ، قالب های وبلاگ ، ابزار های وب سایت ، قالب های وب سایت ، معرفی وبلاگ و وب سایت های مفید ، کسب و کار در اینترنت ، کسب درآمد بدون اینترنت
 14. بهترین کانال های تلگرام

  هوا و فضا ، دانش و فن آوری در پزشکی ، دانش و فناوری در کامپیوتر ، دانش و فناوری در موبایل ، دانش و فناوری در وب سایت ها ، جنگ افزار ، تکنولوژی های روز
 15. نرم افزار اینستاگرام

  سیستم عامل ها ، لپ تاپ و تبلت ، نرم افزار ها ، سخت افزار ها ، بازی های کامپیوتری
 16. کانال پزشکی و سلامت تلگرام

  روانشناسی ، تغذیه ، بهداشت ، بیماری ها و روش درمان
 17. بهترین پیج اینستاگرام

  اخبار ورزشی ، معرفی ورزش ها و تیم ها ، شخصیت های ورزشی
 18. عکس اینستاگرام

  برنامه ریزی درسی ، مقطع آموزش ابتدایی ، مقطع آموزش راهنمایی ، مقطع آموزش متوسطه ، مقطع پیش دانشگاهی ، مقطع آموزش فنی حرفه ای ، مقطع آموزش کاردانش
 19. فیلم اینستاگرام

  مقالات کار آفرینی و طرح کسب و کار ، مقالات عمومی ، درخواست مقالات ، مقالات علمی
 20. آموزش اینستاگرام

  رشته های فنی و مهندسی ، رشته های علوم تجربی ، رشته های علوم پایه و انسانی ، رشته های هنر ، معرفی رشته های دانشگاهی ، معرفی دانشگاه های ایران ، رشته های پزشکی ، رشته های زبان انگلیسی
 21. کانال مذهبی تلگرام

  اهل بیت و علما ، احکام ، مولتی مدیای مذهبی
 22. کانال خانواده تلگرام

  خانواده ، هنر در خانه
 23. کانال آشپزی تلگرام

  انواع شیرینی ، انواع دسر ، انواع غذا ها و طرز تهیه آن ها ، خورش ها ، سوپ و سالاد ، ساندویچ و پیتزا ، سس و ترشی
 24. کانال گردش و گردشگری تلگرام

  معرفی مکان های زیارتی ، معرفی مکان های تفریحی ، معرفی مکان های شگفت انگیز ، معرفی شهرها و کشورها
 25. سایر موضوعات تلگرام

  اخبار و مطالب گوناگون خبری ، معما ها و چیستان ها ، اخبار گوناگون اینترنتی ، صندلی داغ ، گفتگو با کاربران ، بازارچه خرید و فروش ، زباله دان
 26. کانال تست روانشناسی تلگرام

  تست هوش
 27. کانال روانشناسی ازدواج تلگرام

  نکات قبل از ازدواج ، نکات بعد از ازدواج
 28. کانال مشاوره جنسی تلگرام

  راهنمایی علمی جنسی
XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.