1. انجمن های فارس پاتوق
  مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.
  رد اعلامیه

معشوق یابی_سری اول

شروع موضوع توسط HICHKAS 021 در ‏16 سپتامبر 2013 در انجمن دانستنیهای جالب

 1. HICHKAS 021

  HICHKAS 021 What's Up? کاربر تایید شده

  تاریخ عضویت:
  ‏5 سپتامبر 2013
  ارسال ها:
  699
  تشکر شده:
  884
  جنسیت:
  مرد
  معشوق‌يابي تنها مشکل جوان‌ها نيست. حق طبيعي همه انسان‌هاي مجرد است. در هر سني «چنان که افتد و داني» ممکن است پيش آيد. بايد برايش آماده بود. در اينجا انسان‌ها با دو پرسش روبرو مي‌شوند؛ معيار‌هاي من براي انتخاب يک عشق راستين چيست؟ چگونه بايد با او آشنا شوم؟
  ما بدون اينکه آگاه باشيم در انتخاب همسر تا حد زيادي دنباله‌رو معيارهاي فرهنگي‌مان هستيم. فرهنگ ما آنقدر در رگ و پي ما ريشه دوانده است که حتي اگر به آن انتقاد هم داشته باشيم، نمي‌توانيم تاثير آن را در انتخاب‌هايمان ناديده بگيريم. بيشتر ما در جستجوي معشوقي هستيم که سنش به ما نزديک باشد؛ از نظر زيبايي، تحصيلات، سطح اقتصادي- اجتماعي و مذهبي شبيه خودمان باشد و در ضمن خيلي هم کوتاه‌تر يا بلندتر از ما نباشد!
  همين معيار‌هاي اوليه تعداد زيادي از افراد را از دايره انتخاب ما خارج مي‌کند. هر چند بيشتر ما انتظاري بيش از اين داريم؛ مي‌خواهيم طرفمان در عين حال زيبا، گرم و اجتماعي و باهوش هم باشد، شبيه ما فکر کند و گاهي هم بيشتر از اينها.
  اين آرزوها و خيال‌پردازي‌ها هرچه که باشد، سرانجام قسمت ما آنهايي مي‌شوند که بيشتر شبيه ما هستند و در عمل جذب آنهايي مي‌شويم که در بيشتر ويژگي‌ها از ما نه کمترند، نه بيشتر. ما درواقع در جستجوي شباهت‌ها هستيم. اين شباهت‌جويي حتي در اختلال‌هاي رواني و جسمي ‌هم نمود دارد.
  مثلا افسرده‌ها گرايش بيشتري به افسرده‌ها دارند. يکي از بيمارانم که افسردگي داشت، عاشق دختري شده بود و مي‌گفت علت اينکه عاشق او شدم اين است که بيشتر از هر کسي مرا مي‌فهمد، تمام حالت‌هاي من برايش آشنا و قابل درک است. در جلسه‌اي که با معشوقش آمده بود متوجه شدم که هر دو از افسردگي رنج مي‌برند. اين اتفاق در مورد بيماري‌هاي جسمي ‌هم پيش مي‌آيد. بيشترين مطالعه روي عشق ناشنوايان انجام شده که بيشتر عاشق ناشنوايان مي‌شوند. اين شباهت‌جويي هميشه يک فرايند اصيل ذهني نيست.
  دو عامل مخدوش‌کننده مهم روي آن تاثير دارند؛ اولي محدوديت اجتماعي است. ما چه بخواهيم چه نخواهيم، در جامعه محدود به معاشرت با افرادي هستيم که از نظر سطح اقتصادي- اجتماعي، تحصيلات، محل زندگي و شغل شبيه ما هستند. عامل دوم ترس از برقراري ارتباط با افرادي است که با ما تفاوت دارند. خيلي وقت‌ها علت گرايشمان به افراد شبيه خود، نه برآمده از يک ميل اصيل دروني بلکه ترسمان از ناشناخته‌هاست. آنهايي که امنيت رواني خوبي دارند و اين اعتماد‌به‌نفس را دارند که در هر حال دوست‌داشتني هستند، بيشتر توانايي شروع رابطه با فردي متفاوت را دارند.
  اگر احترام متقابل باشد، اين تفاوت‌ها جذابيت بيشتري به معشوق مي‌دهد. بايد ياد بگيريم علاقه‌هاي طرف مقابل برايمان مهم بشوند، در موردشان بيشتر بدانيم و به او نشان دهيم علاقه‌ها و دغدغه‌هاي ذهني‌اش برايمان مهم است. اين رفتار رابطه را رشد مي‌دهد. رابطه عاشقانه بايد به اندازه همنوازي دو ساز، ‌هارمونيک و هماهنگ باشد، نه اينکه هر دو طرف دقيقا يک قطعه را بنوازند. آنها بايد پا‌به‌پاي هم پيش بروند و يک سوال و جواب موسيقايي ‌هارمونيک و کامل‌کننده را خلق کنند.
   

  موضوعات مشابه

  سمیرا جون از این پست تشکر کرده است.
XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.