1. انجمن های فارس پاتوق
  مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.
  رد اعلامیه

پيمان برست ليتوفسك امضا شد

شروع موضوع توسط arvia در ‏19 سپتامبر 2013 در انجمن تاریخ جهان

 1. arvia

  arvia برترین کاربر انجمن کاربر پر تلاش ( طلایی)

  تاریخ عضویت:
  ‏20 مه 2013
  ارسال ها:
  9,149
  تشکر شده:
  6,031
  جنسیت:
  مرد
  94 سال پيش در روز سوم مارس سال 1918 ميلادي پس از حدود دو ماه و نيم مذاكره بلشويك هاي روسيه پيمان صلح برست ليتوفسك را با امپراتوري هاي آلمان و اتريش امضا كردند.
  awww.jamejamonline.ir_Media_images_1387_09_24_100956963752.jpg
  بلشويك ها پس از اين كه با يك كودتا در هشتم نوامبر سال 1917 ميلادي قدرت را در شهر پتروگراد (سنت پترزبورگ) به دست آوردند ، لنين رهبر آنها فورا براي اينكه بتواند قدرت خود را بر سراسر روسيه تحميل كند به امپراتوري هاي آلمان و اتريش كه در جريان جنگ جهاني اول با روسيه مي جنگيدند ، پيشنهاد يك پيمان صلح بدون قيد و شرط داد اما آلمان و اتريش به پيشنهاد لنين توجه نشان ندادند.
  بنابراين ، لنين درخواست يك آتش بس كرد زيرا روس ها حتي برخي از اعضاي حزب بلشويك مايل به ادامه جنگ بودند.
  در روز 15 دسامبر سال 1917 ميلادي بلشويك ها يك پيمان آتش بس را در برست ليتوفسك با آلمان ها و اتريشي ها امضا كردند.
  لنين مي خواست براي تحكيم قدرتش به شركت سه ساله روسيه در جنگ بزرگ خاتمه دهد و در عين حال اعتقاد داشت كه سرانجام انقلاب پرولتاريايي قدرت هاي سرمايه داري از قبيل آلمان يا اتريش را نابود خواهد كرد.
  بنابراين لنين تصميم گرفت به تمام تقاضاهاي ارضي آلمان ها پاسخ مثبت دهد. فنلاند ، اوكراين و بخش هاي بزرگي از امپراتوري روسيه از خاك اين كشور مجزا شدند.
  به اين ترتيب در روز سوم مارس سال 1918 ميلادي ، بلشويك هاي روسيه براي بقاي حكومت نوپاي خود كه از هر سو تحت فشار بود، پيمان صلح برست ليتوفسك را با آلمان و اتريش امضا كردند.
  براساس اين پيمان سرزمين هاي وسيعي از خاك روسيه مجزا شدند كه بعدها استالين قبل و بعد از جنگ جهاني دوم دوباره اين سرزمين ها را با توسل به زور به چنگ آورد.
   

  موضوعات مشابه

XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.