1. انجمن های فارس پاتوق
  مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.
  رد اعلامیه

الغاي نظام رعيتي در روسيه

شروع موضوع توسط arvia در ‏19 سپتامبر 2013 در انجمن تاریخ جهان

 1. arvia

  arvia برترین کاربر انجمن کاربر پر تلاش ( طلایی)

  تاریخ عضویت:
  ‏20 مه 2013
  ارسال ها:
  9,149
  تشکر شده:
  6,031
  جنسیت:
  مرد
  151 سال پيش در روز سوم مارس سال 1861 ميلادي الكساندر دوم ، تزار روسيه نظام رعيتي را در سراسر روسيه ملغي اعلام كرد.تزار الكساندر دوم كه خاطره تلخ جنگ كريمه را به ياد داشت تصميم گرفت سياست مستبدانه سلف خود تزار نيكلاي اول را كنار بگذارد.

  awww.jamejamonline.ir_Media_images_1387_12_12_100900461000.jpg
  در آن زمان از مجموع 60 ميليون جمعيت روسيه 50 ميليون نفر آنها را موژيك ها (دهقانان) تشكيل مي دادند.
  تمام اين موژيك ها رعيت بودند ، نيمي از آنها در اراضي دولتي و بقيه در املاك حدود 100 هزار خانواده اشراف زميندار روسيه زندگي مشقت باري را سپري مي كردند.موژيك ها همراه املاك معامله مي شدند و حق ترك املاكي كه متعلق به آن بودند را نداشتند.
  در قرون وسطي دهقان هاي روس آزاد بودند و در مجموع زندگي بهتري نسبت به دهقان هاي غربي داشتند.
  از قرن سيزدهم ميلادي به بعد و با قدرت گرفتن اشراف روسيه ، ساكنان روستاها روز به روز بيشتر موقعيت اجتماعي خود را از دست داده و برخلاف اروپاي غربي كه به تدريج روستاييان از چنگال نظام رعيتي رها مي شدند ، آنها به رعيت هاي مطلق مبدل مي گرديدند.
  در دوران سلطنت ايوان چهارم كه به دليل سركوب لقب ايوان «مخوف» را يافته بود ، او براي مطيع كردن دهقان هاي روسي آزادي رفت و آمد آنها را محدود كرد.
  همچنين تزارهاي سلسله رومانف ، پتر اول و كاترين دوم كه خواستار خدمات و وفاداري اشراف روسيه بودند ، املاك وسيعي را به آنها بخشيدند و براي اين كه اشراف از يك نيروي كار دائم و مطيع برخوردار باشند ، آزادي رفت و آمد روستاييان را به كلي ممنوع كردند و به اين ترتيب طبقه روستايي روس تبديل به رعيت برده شدند.
  الكساندر دوم به عنوان ناجي آنها ظهور كرد و با لغو نظام رعيتي دهقانان اجازه يافتند دوسوم از اراضي كشاورزي دولتي را به اقساط 49 ساله خريداري كنند.
  به اين ترتيب ، در روز سوم مارس سال 1861 ميلادي الكساندر دوم ، تزار روسيه دستور الغاي نظام رعيتي را در سراسر خاك امپراتوري روسيه صادر كرد اما او در سال 1881 ميلادي در يك سوءقصد به قتل رسيد.
  با مرگ الكساندر دوم ، آزادي كوتاه مدت دهقانان روسيه خاتمه يافت و آنها دوباره به رعيت مبدل شدند.
   

  موضوعات مشابه

XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.