1. انجمن های فارس پاتوق
  مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.
  رد اعلامیه

صرب‌ها سارايوو را محاصره كردند

شروع موضوع توسط arvia در ‏19 سپتامبر 2013 در انجمن تاریخ جهان

 1. arvia

  arvia برترین کاربر انجمن کاربر پر تلاش ( طلایی)

  تاریخ عضویت:
  ‏20 مه 2013
  ارسال ها:
  9,149
  تشکر شده:
  6,031
  جنسیت:
  مرد
  20 سال پيش در روز ششم آوريل سال 1992 ميلادي محاصره شهر سارايوو توسط نيروهاي صرب آغاز شد. در همين روز جامعه اروپايي استقلال بوسني و هرزگووين يك جمهوري فدراسيون يوگسلاوي سابق كه شهر سارايوو مركز آن است را به رسميت شناخت.
  awww.jamejamonline.ir_Media_images_1387_01_18_100935197092.jpg
  اين سرآغاز جنگ خونين بوسني بود كه اروپا را سوگوار كرد و خاطرات تلخ دو جنگ جهاني را دوباره زنده نمود.
  در سال 1986 ميلادي يك گروه از نظريه پردازان بلگراد بيانيه اي را منتشر مي كنند كه در آن خواستار برتري صرب ها در بطن فدراسيون يوگسلاوي مي شوند.
  اسلوبودان ميلوسوويچ دبير كل حزب كمونيست جمهوري صربستان از سال 1987 ميلادي به يك ملي گراي دو آتشه مبدل مي شود و با دادن شعارهاي ملي گرايانه صرب قلوب صرب ها را به خود جلب كرده و به يك قدرت مطلق دست مي يابد و براي حفظ آن دست به هر كاري مي زند.
  اقدامات ميلوسوويچ موجب نگراني ساير جمهوري هاي فدراسيون يوگسلاوي مي شود و آنها از گرايش جنگ طلبانه صربستان بيمناك مي گردند.
  پس از درگيري هايي كه ميان صربستان با جمهوري هاي كرواسي و اسلووني به وجود مي آيند ، سرانجام اين دو جمهوري اعلام استقلال مي كنند.
  اسلوون ها ارتش فدرال يوگسلاوي را از خاك خود بيرون مي رانند ، اما كرواسي درگير يك جنگ تمام عيار با ارتش فدرال مي شود.
  در 15 ژانويه 1992 ميلادي جامعه اروپايي استقلال اسلووني و كرواسي را به رسميت مي شناسد.
  در اين ميان در بي تفاوتي عمومي جمهوري كوچك و فقير مقدونيه نيز مستقل مي شود اكنون همه در انتظار استقلال بوسني و هرزگووين بودند.
  اين جمهوري به دليل تركيب جمعيتي مسلمانان ، كروات هاي كاتوليك و صرب هاي ارتدوكس يك يوگسلاوي كوچك محسوب مي شد و اين اقوام در آرامش در كنار يكديگر زندگي مي كردند.تا اينكه در 28 مارس سال 1992 ميلادي ، ملي گرايان صرب تاسيس جمهوري صرب بوسني و هرزگووين را اعلام مي كنند. awww.jamejamonline.ir_Media_images_1391_01_18_100808706715.jpg
  در روز ششم آوريل سال 1992 ميلادي جامعه اروپا استقلال بوسني و هرزگووين را به رسميت مي شناسد.
  هزاران نفر از مردم بوسني در حالي كه عكس مارشال تيتو رهبر فقيد يوگسلاوي را در دست داشتند ، دست به يك راهپيمايي صلح آميز در شهر سارايوو مي زنند.
  اما تك تيراندازان رادوان كارادزيچ رهبر ملي گرايان افراطي صرب بوسني از تپه هاي مشرف به شهر راهپيمايان را به گلوله مي بندند و سارايوو توسط ارتش صرب ميلوسوويچ محاصره مي شود.
  به اين ترتيب در روز ششم آوريل سال 1992 ميلادي محاصره شهر سارايوو مركز جمهوري بوسني و هرزگووين توسط ارتش صرب محاصره مي شود.
  محاصره اي كه سه سال به طول مي انجامد و منجر به مرگ 12000 نفر از مردم سارايوو مي شود ، اما اين شهر علي رغم تمام مشكلات به مقاومت ادامه مي دهد.
  در ساير نقاط بوسني جنگ خونيني در مي گيرد و صرب ها دست به وحشيگري هايي مي زنند كه هرگز تاريخ آن را فراموش نخواهد كرد.
   

  موضوعات مشابه

XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.