1. انجمن های فارس پاتوق
  مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.
  رد اعلامیه

فتح ليديه توسط كوروش

شروع موضوع توسط arvia در ‏19 سپتامبر 2013 در انجمن تاریخ ایران

 1. arvia

  arvia برترین کاربر انجمن کاربر پر تلاش ( طلایی)

  تاریخ عضویت:
  ‏20 مه 2013
  ارسال ها:
  9,149
  تشکر شده:
  6,031
  جنسیت:
  مرد
  كوروش پادشاه هخامنشي پس از پيروزى هاى درخشان در مرزهاى شرقى قلمرواش رو به مرزهاى شمال غرب و غرب ايران گذاشت. كشور ليديه ( ليدي ) كه هدف كوروش بود، از غرب به درياي مديترانه، از شمال به درياى سياه و درياى مرمره و از شرق به رود قزل ايرماق امروزي محدود مي شد.
  awww.jamejamonline.ir_Media_images_1391_02_04_100810175716.jpg
  ليدى ها از سواره نظام قدرتمندي برخوردار بوده و به دليل ثروت فراوان از نيروهاى مزدور يونانى استفاده مى كردند.
  كوروش پادشاه هخامنشي در 550 قبل از ميلاد پس از تسخير هگمتانه پايتخت مادها به نزديكى مرزهاى ليديه رسيده بود. كرزوس پادشاه ليديه كه از قدرت گرفتن پارس در شرق نگران بود، به خيال خود سعى كرد با پيشدستى در جنگ، با كمك سربازان مزدور يوناني، بابلى و مصرى از پيشرفت كوروش جلوگيرى كند.
  درسال 549 قبل از ميلاد ارتش هاي پارس و ليدي در فلات پتريوم درگير نبرد شدند و اما پس از چند ماه جنگ ، هيچ يك از دو ارتش به پيروزي قاطع دست نيافت.كرزوس شاه ليديه مرتكب اشتباه بزرگي شد و به تصور اينكه با فرا رسيدن زمستان جنگ متوقف مي شود به شهر سارد ، پايتخت كشورش بازگشت.
  بر اساس برخي ديگر از روايات تاريخي كرزوس كه متوجه شد قادر به شكست ارتش پارس نيست به شهر سارد فرار كرد تا در پناه حصارهاي آن در برابر ارتش كوروش مقاومت كند.
  كوروش در يك استراتژي جنگي خطوط تداركاتى خود را طولانى كرده و آن را تا سارد در غرب آسياى صغير امتداد داد.
  كرزوس تصميم گرفت از شهر سارد خارج شده و بار ديگر به مصاف كوروش برود. در سال 548 قبل از ميلاد جنگ در دشت هرموس ميان ارتش هاي پارس و ليدي در گرفت و در اين جنگ سپاهيان كرزوس به سختي شكست خوردند.
  كرزوس و باقيمانده سپاهش بار ديگر در پشت حصارهاي شهر سارد پناه گرفتند. ارتش كوروش سارد كه داراي حصارهايي محكم بود را محاصره كرد. تا اينكه بخشي از سربازان هخامنشي موفق به رخنه در داخل شهر سارد شده و دروازه ها را به روي ارتش كوروش گشودند.
  كوروش در اندك مدتي شهر سارد را فتح كرد و خاك ليديه را به قلمرو كشور هخامنشي منضم كرد. كوروش از قتل كرزوس خودداري كرده اما گنجينه هاي افسانه اي ليديه را تصرف كرد.
  كوروش ، پادشاه هخامنشي با فتح ليديه توانست آسياي صغير را متصرف شده و امپراتوري بابل به جزيره اي در ميان قلمرو هخامنشي مبدل شد. سرانجام بابل نيز به دست كوروش فتح شد و كشور هخامنشي چنان وسعتي يافت كه تا آن زمان هيچ دولتي به اين اندازه وسعت و قدرت نداشت.
  برگرفته از تاريخ ايران باستان
   

  موضوعات مشابه

XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.