1. فارس پاتوق پیشنهاد می کند موضوع زیر را دنبال کنید

  بدترین ضربه های دنیا
  رد اعلامیه

رازهایی از پیامک های استامینوفن مرگ آور

شروع موضوع توسط baranbahar در ‏3 اکتبر 2013 در انجمن اخبار و مطالب گوناگون خبری تلگرام

 1. baranbahar

  baranbahar ♥♥♥♥♥ عضو تیم مدیریت مدیریت ارشد

  تاریخ عضویت:
  ‏6 ژانویه 2013
  ارسال ها:
  18,925
  تشکر شده:
  17,502
  جنسیت:
  زن
  • رمزگشایی از پیامک های استامینوفن مرگ آور
  • رازهایی از پیامک های استامینوفن مرگ آور
  چه اتفاقاتی رخ داده که شایعه های پیامکی و اینترنتی از شکل کلاهبرداری های مستقیم و کوچک به شایعات نگران کننده تبدیل شده؟ چرا اثرگذاری چنین شایعاتی تا این اندازه بالا رفته و آیا کسانی که چنین شایعاتی را می سازند مجرم هستند؟

  «استامینوفن های مرگ آور، بخشیده شدن خلافی خودروها و خمیر دندان های شیمیایی»؛ اینها فقط بخشی از شایعات چند ماه اخیر است که از طریق پیامک و ایمیل دست به دست میان مردم چرخید و به سوژه داغ روز تبدیل شد. اگر تا چند وقت پیش پیامک ها و شایعات فقطی در حد کلاهبرداری های پیامکی و اینترنتی خلاصه می شد اما این روزها شایعات اینچنینی چنان بزرگ و عجیب شده که موج بزرگی را ایجاد می کند و باعث می شود تا مردم در زمان مراجعه به داروخانه ها استامینوفن نخرند، برای پاک شدن خلافی شان چنان هجوم بیاورند که سامانه راهنمایی و رانندگی با اخلال مواجه شودو در زمان خرید خمیردندان به رنگ نوار انتهای آن نگاه کنند تا سبز باشد وگرنه نشاندهنده مواد شیمیایی درون خمیر دندان است!

  چه اتفاقاتی رخ داده که شایعه های پیامکی و اینترنتی از شکل کلاهبرداری های مستقیم و کوچک به شایعات نگران کننده تبدیل شده؟ چرا اثرگذاری چنین شایعاتی تا این اندازه بالا رفته و آیا کسانی که چنین شایعاتی را می سازند مجرم هستند؟ هفت صبح به بررسی شایعات منتشر شده در چند وقت اخیر پرداخته و در گفتگو با مسئولان وزارت بهداشت، حقوقدان ها و جامعه شناسان ابعاد آن را بررسی کرده است.

  یک پیامک مرگ آور

  همانطور که در گزارش روزهای قبل هفت صبح نیز اشاره کردیم، در چند روز اخیر پیامک های بسیاری برای شهروندان درباره قرص مرگ آور سرماخوردگی ارسال شده که متن این پیامک ها اینگونه بود: «بالاش نوشته استامینوفن، پایینش ریز نوشته دگلوفین نخرید و نخورید چند نفر تو کما رفتند، دو نفرم مردن». همین پیامک کوتاه کافی بود تا موجی از واکنش ها در سطح شهر ایجاد شود.

  چند روز پس از جدی شدن این شایعات وزارت بهداشت با تکذیب شدید این ماجرا اعلام کرد: «هیچ دارویی مشابه استامینوفن که مصرف آن خطرناک باشد در کشور وجود ندارد و شایعات مبنی بر اینکه مصرف دارویی به نام دگلوفین که مشابه استامینوفن معرفی شده و اعلام شده مصرف آن باعث کما رفتن بیمار شده است به هیچ وجه صحت ندارد، ضمن اینکه اساسا دارویی با این نام در کشور وجود خارجی ندارد.»

  این در حالی است که روز گذشته اعلام شد یکی از عوامل ارسال پیامک کذب داروی مرگ آور مشابه استامینوفن، در یکی از استان های کشور دستگیر شده است. البته در این ماجرا خود وزارت بهداشت نیز شکایت کرده است.

  در این رابطه دکتر عباس زارع نژاد ضمن تایید این موضوع به هفت صبح می گوید: «پس از انتشار این پیامک وزارت بهداشت شکایتی را تنظیم کرد تا عاملان انتشار این پیامک دستگیر شوند. نیروی انتظامی با پیگیری این موضوع ظاهرا فرد عامل این پیامک را دستگیر کرده است. وزارت بهداشت این موضوع را پیگیری خواهد کرد و همچنین درخواست داده ایم تا با حساسیت بیشتری شایعات از این دست و عوامل آن پیگیری شوند.»


  یک ایمیل و خمیردندان های شیمیایی

  چند ماه قبل وپیش ازت جنجال استامینوفن ها، نوبت خمیردندان ها بود که به سوژه روز شایعات تبدیل شوند. حتما خبر رابطه نوارهای رنگی ته همیردندان با مواد موجود درون آن را شنیدهاید. خبری که در آن به خریدار توصیه می کرد تنها خمیردندان هایی را تهیه کنند که رنگ نوار انتهای آنهاس بز باشد چون رنگ های دیگر در انتهای تیوپ نشاندهنده محتوای شیمیایی آنهاست.

  متن خبر اینگونه بود: «در زمان خیرد خمیردندان، لطفا به این نکته متوجهباشید. زمانیکه شما خمیردندان می خرید، اگر متوجه قوطی یا لوله خمیر شوید، در پایین آن به یکی از چهار رنگ زیر علامتگذاری شده است.

  * اگر علامت رنگ سبز باشد: خمیردندان از مواد طبیعی و ادویه جات ساخته شده است.

  * اگر علامت رنگ آبی باشد: خمیردندان از مواد طبیعی و مواد کیمیاوی (شیمیایی) ساخته شده است.

  * اگر علامت رنگ سیاه باشد: خمیردندان کاملا از مواد کیمیاوی (شیمیایی) ساخته شده است.

  * شما فقط آن خمیردندان را خریداری کنید که رنگ سبز یا آبی علامتگذاری شده است.
  دکتر سیامک شایان امین در این رابطه به هفت صبح می گوید: «این خبر تنها یک شایعه بودو پیش از آن در سایت های خارجی نیز مطرح شده بود. به این نوارهای رنگارنگ eye mark گفته شده و توسط چشم الکترونیکی دستگاه بسته بندی شناسایی می شود. دستگاه الکترونیکی به کمک eye mark محل دقیق بریدن یا تا کردن و پرس کردن تیوپ های بسته بندی را شمخص می کند. معمولا یک تکنسین اندازه های دقیق را می گیرد. ابتدا روی تیوپ ها این نوارهای رنگی چاپ می شود تا مراحل بریدن و پرس شدن با دقت خیلی بیشتری انجام شود. بنابراین وقتی خرید می روید فقط کافی است قسمت ingredient چاپ شده روی تیوپ را مطالعه کنید.»


  خلاف هایی که بخشیده نشد

  پیامک بخشیده شدن خلافی های یکی از اولین های جنجال برانگیز در این حوزه بود. در بهمن ماه سال گذشته پیامکی با این متن منتشر شد: «اگر ماشین تان خلافی دارد، شماره سریالی که روی کارت مشخصات ماشین به صورت عمودی نوشته شده را به شماره اعلامی ارسال کنید تا خلافی شما به مناسبت 22 بهمن بخشیده شود.»

  نکته جالب آنجا بود که شماره اعلام شده در پیامک شماره استعلام خلافی خودرو بود و هیچ کار خاص دیگری انجام نمی داد.

  این پیامک آنچنان جدی شد و رانندگان زیادی شماره کارت خود را به آن پیامک زدند که حتی سامانه راهنمایی و رانندگی در مواقعی با اختلال مواجه شد.

  بعد از این ماجراها پلیس فتا وارد عمل شد و سرانجام سه متهم مربوطبه این پرونده شناسایی و در عملیاتی ضربتی دستگیر شدند. در همان زمان منتشر کنندگان این پیامک گفتند که در سطح شهر شایعه شده بود که چنین طرحی از سوی پلیس راهور انجام می شود، بنابراین برای اطلاع رسانی به دوستان، اقدام به ارسال این پیامک کرده بودند ولی هرگز تصور نمی کردند که توسط پلیس دستگیر شوند!

  مدتی بعد هم البته سردار احمدی مقدم اعلام کرد به نظر می رسد متهمان پرونده نیت خرابکارانه نداشته بلکه قصد آنها شوخی بوده؛ هر چند که اقدام آنها زحمت برای پلیس به همراه داشت.


  ارسال شایعات پیامکی جرم است؟

  با افزایش این پیامک ها و دستگیری افراد منتشر کننده شایعات این سوال مطرح می شود که نظر قانون درباره چنین پیامکی چیست وآیا چنین افرادی مجرم شناخته می شوند؟ در این صورت مجازات آنها چیست؟

  در همین رابطه پیمان حاج محمود عطار، وکیل دادگستری و مشاور حقوقی به هفت صفح می گوید: «طبق قانون مجازات اسلامی نشر اکاذیب و بیان مطالبی که صحت آنها محل اشکال است جرم محسوب می شود. طبق ماده 698 قانون مجازات اسلامی هر * به قصد اضرار به غیر یا تشویق اذهان عمومی یا مقامات رسمی به وسیله نامه یا شکواییه یا مراسلات یا عرایض یا گزارش یا توزیع هرگونه اوراق چاپی یا خطی با امضاء یا بدون امضاء اکاذیبی را اظهار نماید یا با همان مقاصد اعمالی را برخلاف حقیقت رأسا یا به عنوان نقل قول به شخص حقیقی یا حقوقی یا مقامات رسمی تصریحا یا تلویحا نسبت دهد اعم از اینکه از طریق مزبور به نحوی از انحاء ضرر مادی یا معنوی به غیر وارد شود یا نه، علاوه بر اعاده حیثیت در صورت امکان، باید به حبس از دو ماه تا دو سال یا شلاق تا 74 ضربه محکوم شود. بنابراین طبق همین ماده افرادی که از طریق پیامک و یا مواردی از این دست اقدام به ساخت چنین شایعاتی می کنند – با وجود آنکه ممکن است قصد شوخی داشته باشند – مجرم شناخته می شوند. در مواردی از این دست هم سازمان هایی که شایعات مربوط به آنها می شده و هم دادستان و مدعی العموم به نمایندگی از جامعه می توانند از این اشخاص شکایت کنند.»


  ضعف اطلاع رسانی شفاف موجب ایجاد شایعات می شود

  دکتر مجید ابهری رفتارشناس و استاد دانشگاه درباره دلایل ایجاد چنین شایعاتی در جامعه می گوید: «گسترش شایعه در یک جامعه از نگاه رفتارشناسی اجتماعی چند علت می تواند داشته باشد:

  1- غیبت اطلاع رسانی شفاف و هرگونه ضعف در آن

  2- ضعف آموزش های اجتماعی در جهت افزایش سواد رسانه ای افراد جامعه و آگاه سازی از آنها

  3- کم رنگ بودن و ضعیف بودن برخورد قانونی و قضایی با متخلفان و فقدان قوانین بارز در این زمینه

  با توجه به این نکات مهمترین علت رفتاری پذیرش و گسترش شایعه وجود زمزمه هایی از اخبار مترادف و مشابه است. مثلا وقتی یک مورد شیمیایی در شیر دیده می شود کافی است یک شایعه ساز وجود وایتکس در شیر را انتشار دهد و پذیرش اجتماعی نسبت به آن وجود دارد. زمانی که هیچ نهاد و سازمان متولی این موضوع را تکذیب نکند یا با آن برخورد قاطع صورت نگیرد شایعه کم کم رشد می کند و فراگیر می شود.»
   

  موضوعات مشابه

  aramoon از این پست تشکر کرده است.
 2. aramoon

  aramoon تنهاترین برترین کاربر انجمن کاربر تایید شده کاربر پر تلاش ( طلایی)

  تاریخ عضویت:
  ‏10 مه 2013
  ارسال ها:
  7,834
  تشکر شده:
  5,142
  جنسیت:
  مرد
 3. baranbahar

  baranbahar ♥♥♥♥♥ عضو تیم مدیریت مدیریت ارشد

  تاریخ عضویت:
  ‏6 ژانویه 2013
  ارسال ها:
  18,925
  تشکر شده:
  17,502
  جنسیت:
  زن
  قابل نداشت
   
 1. کانال تلگرام

  اطلاعیه ها و اخبارهای فارس پاتوق ، مسابقات و جوایز
 2. گروه تلگرام

  کتاب مذهبی ، کتاب های درسی ، کتاب های علمی ، کتاب رمان
 3. برنامه تلگرام

  اپراتور ، نرم افزار های ارتباطی
 4. سرگرمی و تفریح تلگرام

  دانستنیهای جالب ، مرکز تخصصی ترول ، انواع فال ها و طالع بینی ها ، مطالب طنز آمیز ، اس ام اس و جوک
 5. آموزش تلگرام

  اخبار فارس پاتوق ، انتقادات و طرح های جدید فارس پاتوق ، نظر سنجی ، آموزش های لازم فارس پاتوق ، اطلاعیه های فارس پاتوق
 6. کانال موزیک تلگرام

  مداحی ایام فاطمیه ، مداحی ماه محرم ، موزیک های ایرانی ، موزیک های شاد ، آهنگ های خارجی ، آهنگ های پیشواز ایرانسل ، آهنگ های پیشواز همراه اول ، آهنگ های رومانتیک ، مداحی ، آهنگ های سنتی
 7. اخبار تلگرام

  اخبار حوادث ، اخبار جهان ، اخبار ورزشی ، اخبار پزشکی ، اخبار سیاسی - اقتصادی ، اخبار فرهنگی - هنری ، اخبار علمی
 8. مد و زیبایی تلگرام

  مدل لباس دخترانه ، مدل لباس زنانه ، مدل لباس پسرانه ، مدل لباس مردانه ، مدل لباس ، مدل لباس جدید ، مدل عینک ، مدل مو ، مدل ناخن ، عکس مدل
 9. کانال عکس تلگرام

  عکس های خنده دار ، عکس های بازیکنان ، عکس های ترسناک ، عکس های طبیعت ، عکس های حیوانات ، عکس های حوادث ، تصاویر عاشقانه ، تصاویر کارتونی ، عکس های اتومبیل ، تصاویر هنرمندان ، تصاویر کودکان ، عکس های متفرقه
 10. کانال فیلم تلگرام

  اپراتور همراه اول ، اپراتور ایرانسل ، اپراتور رایتل
 11. تبلیغات تلگرام و اینستاگرام

  آگهی های استخدام دولتی ، آگهی های استخدام غیر دولتی ، سوالات و پاسخ های آزمون های استخدامی
 12. کانالهای ادبی تلگرام

  تاریخ ، شعر و ادبیات ، نامه نگاری و انواع نامه ها
 13. گروه چت تلگرام

  ابزار های وبلاگ ، سئو و بهینه سازی وب سایت ، سیستم های مدیریت محتوا ، قالب های وبلاگ ، ابزار های وب سایت ، قالب های وب سایت ، معرفی وبلاگ و وب سایت های مفید ، کسب و کار در اینترنت ، کسب درآمد بدون اینترنت
 14. بهترین کانال های تلگرام

  هوا و فضا ، دانش و فن آوری در پزشکی ، دانش و فناوری در کامپیوتر ، دانش و فناوری در موبایل ، دانش و فناوری در وب سایت ها ، جنگ افزار ، تکنولوژی های روز
 15. نرم افزار اینستاگرام

  سیستم عامل ها ، لپ تاپ و تبلت ، نرم افزار ها ، سخت افزار ها ، بازی های کامپیوتری
 16. کانال پزشکی و سلامت تلگرام

  روانشناسی ، تغذیه ، بهداشت ، بیماری ها و روش درمان
 17. بهترین پیج اینستاگرام

  اخبار ورزشی ، معرفی ورزش ها و تیم ها ، شخصیت های ورزشی
 18. عکس اینستاگرام

  برنامه ریزی درسی ، مقطع آموزش ابتدایی ، مقطع آموزش راهنمایی ، مقطع آموزش متوسطه ، مقطع پیش دانشگاهی ، مقطع آموزش فنی حرفه ای ، مقطع آموزش کاردانش
 19. فیلم اینستاگرام

  مقالات کار آفرینی و طرح کسب و کار ، مقالات عمومی ، درخواست مقالات ، مقالات علمی
 20. آموزش اینستاگرام

  رشته های فنی و مهندسی ، رشته های علوم تجربی ، رشته های علوم پایه و انسانی ، رشته های هنر ، معرفی رشته های دانشگاهی ، معرفی دانشگاه های ایران ، رشته های پزشکی ، رشته های زبان انگلیسی
 21. کانال مذهبی تلگرام

  اهل بیت و علما ، احکام ، مولتی مدیای مذهبی
 22. کانال خانواده تلگرام

  خانواده ، هنر در خانه
 23. کانال آشپزی تلگرام

  انواع شیرینی ، انواع دسر ، انواع غذا ها و طرز تهیه آن ها ، خورش ها ، سوپ و سالاد ، ساندویچ و پیتزا ، سس و ترشی
 24. کانال گردش و گردشگری تلگرام

  معرفی مکان های زیارتی ، معرفی مکان های تفریحی ، معرفی مکان های شگفت انگیز ، معرفی شهرها و کشورها
 25. سایر موضوعات تلگرام

  اخبار و مطالب گوناگون خبری ، معما ها و چیستان ها ، اخبار گوناگون اینترنتی ، صندلی داغ ، گفتگو با کاربران ، بازارچه خرید و فروش ، زباله دان
 26. کانال تست روانشناسی تلگرام

  تست هوش
 27. کانال روانشناسی ازدواج تلگرام

  نکات قبل از ازدواج ، نکات بعد از ازدواج
 28. کانال مشاوره جنسی تلگرام

  راهنمایی علمی جنسی
XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.