1. فارس پاتوق پیشنهاد می کند موضوع زیر را دنبال کنید

  سکوت
  رد اعلامیه

با لــــوس بــــــازی بـچـــههـــــا چــــه بـــایـــــد کـــــرد؟ ✔✔✔

شروع موضوع توسط sahar.te در ‏11 اکتبر 2013 در انجمن کانال روانشناسی

 1. sahar.te

  sahar.te عضو تیم مدیریت مدیریت ارشد

  تاریخ عضویت:
  ‏1 آگوست 2012
  ارسال ها:
  7,198
  تشکر شده:
  9,725
  جنسیت:
  زن
  برترین ها: تازه شاممان را در رستوران تمام کرده بودیم. در طول شام دختر 4 ساله ام ستاره، تکه های مرغش را به این طرف و آن طرف پرتاب میکرد، دوست نداشت کلم بروکلی بخورد و آبلیموها را هم روی زیر بشقابیاش میریخت. تازه بعد از همه این کارها از من بستنی میخواست. جواب من کاملا روشن بود: نه! با مخالفت من، ستاره نشست کف زمین و دستهایش را دور زانویش قلاب کرد و با یک چشمک به من گفت: «من میدونم که تو بهترین مامان دنیایی، توروخدااا.» این حالت ترکیب وحشتناکی از ناله و خواهش بود و من طبق معمول تسلیم شدم. مثل خیلی از بچهها، دختر من هم یاد گرفته چطور آنچه را میخواهد با تکرار رفتاری که در گذشته کارساز بوده به دست آورد. او نقطه ضعف مرا به شکل ماهرانهای با آه و ناله و یک نمایش اثرگذار نشانه میرود. این تنها یکی از چند روشی است که بچهها به طور مرتب برای رسیدن به هدفشان انجام میدهند(بسته به سن، مهارت زبانی، خلق و خو و تکنیکهای دیگر، کودک شما میتواند هرکدام از رفتارهای کج خلقی، پرتاب کردن اشیا و مدام بحث کردن را داشته باشد.) در اینجا تعدادی راهبرد برای شایعترین درگیریهای رفتاری والدین با کودکان وجود دارد.
  [​IMG]

  وقتی مدام «غر» میزند


  او میتواند ساعتها حرف بزند تا شما را وادار كند به آنچه میخواهد تن دهید: «مامان من میخوام این برنامه رو ببینم»، «اگه بذاری این کارتونو تماشا کنم یه چیزی یاد میگیرم»، « اگه بذاری من این برنامه رو ببینم قول میدم اتاقمو تمیز كنم.»

  چه بچه هایی این کار را انجام میدهند: این نوع رفتار معمولا در 5 سالگی اتفاق میافتد زمانی كه كودك میفهمد چطور از زبان و منطق برای بیان خواسته هایش استفاده كند.

  چه چیزی پشت این رفتار است:

  كودك شما كمكم به جای جیغ و داد و هوار از كلمات برای قانع كردن شما استفاده میكند. او ممكن است همچنان اینطور فكر كند كه اساسا جهان حول محور او میچرخد اما كمكم میبیند که دیدگاه دیگران چیست. همینطور که مهارت زبانی کودک رشد میکند او درمییابد از آنجا که ممکن است نظری متفاوت داشته باشد، بنابراین باید تلاش بیشتری در قانع کردن فرد مقابل انجام دهد.

  چطور متوقفش کنید:

  همچنان که شما نمیخواهید پیچیدگی افکاری که پشت مهارت گفتوگوست، رد کنید باید هرازگاهی فاصلهای بین این بحثها بیندازید. سعی کنید از فشار مثبت استفاده کنید. حتی اگر در برخی موارد با کودک توافق دارید باید به یاد داشته باشید هر چیزی را برای بحث کردن باز نگذارید. شما خیلی راحت میتوانید بگویید «نمیخوام به این بحث ادامه بدم.» از آنجا که بچه ها دوست دارند شنیده شوند باید این احساس را به آنها بدهید حتی اگر کاملا موافق نباشید. برخی اوقات تنها کمی توافق تنها چیزی است که آنها میخواهند. برای بچه های 6 سال و بالاتر توضیح برخی مسائل بسیار کمککننده است. به این ترتیب به آنها نشان میدهید مهم هستند. آنها روشی را که با آنها رفتار میکنید دوست دارند و به دلایل شما گوش میدهند.


  وقتی کج خلق میشود


  چه بچههایی این کار را انجام میدهند:

  تقریبا تمام بچههای یک تا 3 ساله کجخلقیهایی مانند گریه، جیغ و غر زدن دارند. در حقیقت 60 تا 80 درصد از کودکان 2 تا 3 سال تقریبا هفتهای یک بار کجخلق میشوند و 20 درصد هم هر روز این رفتار را نشان میدهند. این رفتار ممکن است تا 4 سالگی هم ادامه پیدا کند اما به تدریج کم شده و متوقف میشود.

  چه چیزی پشت این رفتار است:


  بچه های کوچولو به یک دلیل اساسی این کار را انجام میدهند؛ آنها از چیزی ناراحت هستند اما مهارت لغوی و استنتاجیشان برای بیان آنچه عامل ناراحتیشان شده هنوز رشد کافی نكرده است. خردسالان و پیشدبستانیها به درستی نمیتوانند بر عواطفشان کنترل داشته باشند بنابراین برای آنها غیرممکن است که بتوانند ناراحتیشان را به صورت فیزیکی نشان ندهند.

  چطور متوقفش کنید:


  فکر نکنید که میتوانید به طور کامل این رفتار را در کودکتان از بین ببرید زیرا بروز این رفتار بخشی از رشد طبیعی کودک است اما اگر واقعبین هستید و تنها میخواهید این رفتار را تعدیل کنید باید بدانید که هیچوقت نباید تسلیم شوید، چون تسلیم شدن باعث تقویت رفتارشان میشود.

  علاوه بر این، بدترین چیز این است که شما برخی اوقات، تنها برخی اوقات تسلیم آنها شوید. این به کودک شما می آموزد که اگر رفتارش را شدت ببخشد میتواند در نهایت بر شما پیروز شود بنابراین دفعه بعد که فرزندتان جیغ کشید یا خودش را روی زمین انداخت در موضع خودتان بمانید مثلا به او بگویید «نه ممکنه اجازه نداشته باشی کیک بخوری» و بعد از رفتارش چشم پوشی کنید. به یاد داشته باشید بیشتر این کجخلقیها در کمتر از 5 دقیقه کاهش پیدا میکند. حواستان باشد که تن صدایتان آرام و خنثی باشد و وقتی که در حال توضیح دادن دلایل هستید خودتان را ناراحت نکنید. وقتی این کجخلقیها شروع میشود هر کاری را که در حال انجامش بودید ادامه دهید. به این ترتیب به تدریج کودک درمییابد که این کار کارساز نیست.

  کار دیگری که باید انجام بدهید این است که نسبت به موقعیتی که باعث چنین رفتاری شده آگاه باشید. شاید یکی از عادتهای فرزندتان این باشد که هر وقت به فروشگاه اسباب بازی فروشی میروید تا برای تولد دوستش کادو بخرید مدام بهانه میگیرد و حتی گریه میکند تا چیزی برایش بخرید پس یا او را با خود به خرید نبرید یا یک چیز ارزانقیمت بردارید. اگر کودک شما کمی بزرگتر باشد میتوانید پیشاپیش به او موقعیت را توضیح دهید مثلا بگویید «میخوایم بریم برای تولد علی کادو بخریم و نمیخوایم چیز دیگری بخریم. اگر تو اسباببازی میخوای به من بگو چی میخوای ما میتونیم اونو تو لیست خرید تولدت بذاریم.» به این نکته هم توجه کنید که این کج خلقیها معمولا زمانی که کودک خسته یا گرسنه است، اتفاق میافتد. وقتی بیرون میروید یک خوراکی با خود ببرید یا وقتی بیرون بروید که او حسابی استراحت کرده باشد.


  وقتی به همه چیز «نه» میگوید  چه بچه هایی این کار را انجام میدهند:

  بچهها استفاده از کلمه «نه» را به طور دقیق بین 15 تا 18 ماهگی یاد میگیرند و ممکن است این کج خلقی را تا 3 سالگی یا بیشتر ادامه دهند.

  چه چیزی پشت این رفتار است:

  بچه ها دوست دارند مورد توجه باشند. اما اختیاراتشان برای تحت تاثیر قرار دادن شما در این سن محدود است و گفتن «نه» یکی از راههای اساسی برای رسیدن به قدرت است. این وضعیت نیازی به کلمات زیاد و توانایی خاصی برای دلیل آوردن ندارد.

  چطور متوقفش کنید:

  کلید مقابله با نه گوینده این است که درخواستها را طوری طبقه بندی کنید که کودکتان حق انتخاب داشته باشد. اگر میخواهید کفشهایش را بپوشانید بگویید «تو میتونی کفش قهوهایات یا کفش آبیات رو بپوشی، کدومشون رو دوست داری بپوشی؟» اگر کودکتان گفت «من شیرینی میخوام» و شما نمیخواستید او قند زیاد مصرف کند به جای اینکه به او بگویید «نه» بگویید «شیرینی برای بعد از شامه اما تو الان میتونی کاهو یا هویج بخوری.» بگذارید خودش خوراکیاش را انتخاب کند حتی اگر حق انتخابش محدود باشد، بگذارید احساس قدرت کند.باید حواستان به خودتان هم باشد که مدام به هر چیزی «نه» نگویید. از کلمات در موقعیتهای مشخص و درست استفاده کنید. وقتی به او میگویید «نه ما نمیتونیم دستمونو روی اجاق گاز بذاریم.» کودک بهتر درمییابد که «نه» واقعا به معنی «نه» نیست و چیزی که شما میگویید واقعا یک مسئله جدی است. اما اگر مدام آن را به کار ببرید او هم مدام از آن چشمپوشی میکند.
   
  زمهریر از این پست تشکر کرده است.
 1. کانال تلگرام

  اطلاعیه ها و اخبارهای فارس پاتوق ، مسابقات و جوایز
 2. گروه تلگرام

  کتاب مذهبی ، کتاب های درسی ، کتاب های علمی ، کتاب رمان
 3. برنامه تلگرام

  اپراتور ، نرم افزار های ارتباطی
 4. سرگرمی و تفریح تلگرام

  دانستنیهای جالب ، مرکز تخصصی ترول ، انواع فال ها و طالع بینی ها ، مطالب طنز آمیز ، اس ام اس و جوک
 5. آموزش تلگرام

  اخبار فارس پاتوق ، انتقادات و طرح های جدید فارس پاتوق ، نظر سنجی ، آموزش های لازم فارس پاتوق ، اطلاعیه های فارس پاتوق
 6. کانال موزیک تلگرام

  مداحی ایام فاطمیه ، مداحی ماه محرم ، موزیک های ایرانی ، موزیک های شاد ، آهنگ های خارجی ، آهنگ های پیشواز ایرانسل ، آهنگ های پیشواز همراه اول ، آهنگ های رومانتیک ، مداحی ، آهنگ های سنتی
 7. اخبار تلگرام

  اخبار حوادث ، اخبار جهان ، اخبار ورزشی ، اخبار پزشکی ، اخبار سیاسی - اقتصادی ، اخبار فرهنگی - هنری ، اخبار علمی
 8. مد و زیبایی تلگرام

  مدل لباس دخترانه ، مدل لباس زنانه ، مدل لباس پسرانه ، مدل لباس مردانه ، مدل لباس ، مدل لباس جدید ، مدل عینک ، مدل مو ، مدل ناخن ، عکس مدل
 9. کانال عکس تلگرام

  عکس های خنده دار ، عکس های بازیکنان ، عکس های ترسناک ، عکس های طبیعت ، عکس های حیوانات ، عکس های حوادث ، تصاویر عاشقانه ، تصاویر کارتونی ، عکس های اتومبیل ، تصاویر هنرمندان ، تصاویر کودکان ، عکس های متفرقه
 10. کانال فیلم تلگرام

  اپراتور همراه اول ، اپراتور ایرانسل ، اپراتور رایتل
 11. تبلیغات تلگرام و اینستاگرام

  آگهی های استخدام دولتی ، آگهی های استخدام غیر دولتی ، سوالات و پاسخ های آزمون های استخدامی
 12. کانالهای ادبی تلگرام

  تاریخ ، شعر و ادبیات ، نامه نگاری و انواع نامه ها
 13. گروه چت تلگرام

  ابزار های وبلاگ ، سئو و بهینه سازی وب سایت ، سیستم های مدیریت محتوا ، قالب های وبلاگ ، ابزار های وب سایت ، قالب های وب سایت ، معرفی وبلاگ و وب سایت های مفید ، کسب و کار در اینترنت ، کسب درآمد بدون اینترنت
 14. بهترین کانال های تلگرام

  هوا و فضا ، دانش و فن آوری در پزشکی ، دانش و فناوری در کامپیوتر ، دانش و فناوری در موبایل ، دانش و فناوری در وب سایت ها ، جنگ افزار ، تکنولوژی های روز
 15. نرم افزار اینستاگرام

  سیستم عامل ها ، لپ تاپ و تبلت ، نرم افزار ها ، سخت افزار ها ، بازی های کامپیوتری
 16. کانال پزشکی و سلامت تلگرام

  روانشناسی ، تغذیه ، بهداشت ، بیماری ها و روش درمان
 17. بهترین پیج اینستاگرام

  اخبار ورزشی ، معرفی ورزش ها و تیم ها ، شخصیت های ورزشی
 18. عکس اینستاگرام

  برنامه ریزی درسی ، مقطع آموزش ابتدایی ، مقطع آموزش راهنمایی ، مقطع آموزش متوسطه ، مقطع پیش دانشگاهی ، مقطع آموزش فنی حرفه ای ، مقطع آموزش کاردانش
 19. فیلم اینستاگرام

  مقالات کار آفرینی و طرح کسب و کار ، مقالات عمومی ، درخواست مقالات ، مقالات علمی
 20. آموزش اینستاگرام

  رشته های فنی و مهندسی ، رشته های علوم تجربی ، رشته های علوم پایه و انسانی ، رشته های هنر ، معرفی رشته های دانشگاهی ، معرفی دانشگاه های ایران ، رشته های پزشکی ، رشته های زبان انگلیسی
 21. کانال مذهبی تلگرام

  اهل بیت و علما ، احکام ، مولتی مدیای مذهبی
 22. کانال خانواده تلگرام

  خانواده ، هنر در خانه
 23. کانال آشپزی تلگرام

  انواع شیرینی ، انواع دسر ، انواع غذا ها و طرز تهیه آن ها ، خورش ها ، سوپ و سالاد ، ساندویچ و پیتزا ، سس و ترشی
 24. کانال گردش و گردشگری تلگرام

  معرفی مکان های زیارتی ، معرفی مکان های تفریحی ، معرفی مکان های شگفت انگیز ، معرفی شهرها و کشورها
 25. سایر موضوعات تلگرام

  اخبار و مطالب گوناگون خبری ، معما ها و چیستان ها ، اخبار گوناگون اینترنتی ، صندلی داغ ، گفتگو با کاربران ، بازارچه خرید و فروش ، زباله دان
 26. کانال تست روانشناسی تلگرام

  تست هوش
 27. کانال روانشناسی ازدواج تلگرام

  نکات قبل از ازدواج ، نکات بعد از ازدواج
 28. کانال مشاوره جنسی تلگرام

  راهنمایی علمی جنسی
XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.