1. انجمن های فارس پاتوق
  مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.
  رد اعلامیه

حماسه سازان کربلا

شروع موضوع توسط پرسپولیس در ‏28 نوامبر 2013 در انجمن ویژه ماه محرم

 1. پرسپولیس

  پرسپولیس کاربر تایید شده

  تاریخ عضویت:
  ‏30 آگوست 2013
  ارسال ها:
  110
  تشکر شده:
  836
  جنسیت:
  مرد
  برير بن خضير همدانی مشرقی،از اصحاب امير المومنين عليه السلام و از شيوخ قرّا در مسجد جامع كوفه بود که به وی لقب "سیدالقرّا" داده بودند. وی کسی است که در حق او گفته‌اند چهل سال نماز صبح را به وضوى نماز عشا اقامه کرد و در هر شب يك ختم قرآن مى‌نمود.(چهره درخشان حسین بن علی،ص12) سيره نويسان گفته‌اند: وى پس از شنيدن خبر حسين (ع ) از كوفه به مكه رفت تا به امام بپـيوندد. سـپـس همراهش ‍ آمد تا به شهادت رسيد.
  طبرى به نقل از سروى روايت مى‌كند: پس از آن كه حرّ بر امام حسين (ع ) سخت گرفت، امام (ع) يارانش را گرد آورد و در سخنانى خطاب به آنها گفت :" اى گروه مردم! به تحقيق مشاهده مى‌نماييد آنچه را كه بر ما نازل گرديده و به راستى كه روزگار تغيير پذيرفته و بدى خود را آشكار نموده و نيكى و معرفت آن باز پس رفته و در مقابل ، شيوه تلخ كامى و نامرادى شتابان و بر استمرار است و از كأس ‍ روزگار باقى نمانده مگر دُردى از آن درته پيمانه حيات و از گلستان عيش ‍ بجز خار و زمين شوره زار بى آب و گياه ؛ آيا نمى بينيد كه حق را كسى معمول نمى دارد و اَحَدى از باطل نهى نمى نمايد؟!"( سوكنامه كربلا (ترجمه لهوف )،مترجم:محمّد طاهر دزفولى ،ص14) آنگاه گروهى از يارانش به سخن درآمدند و آمادگى و پافشارى خود را بر مرگ در ركاب آن حضرت اعلام كردند. برير از جمله اين سخنرانان بود كه برخاست و گـفت : "به خدا سوگـند، اى پـسررسول خدا(ص ) خداوند به وسيله تو بر ما منت نهاده است كه در ركابت بجنگيم و پيكر ما در راه تو پاره پاره شود تا آنكه جد تو در روز قيامت بيايد و از ما شفاعت كند. مردمى كه پسر دختر پـيامبرشان را نابود سازند رستگار نمى‌شوند، واى بر اينان براى ديدار با خداوند چه در دست دارند؟!"
  جنـگ آغاز شد شخصى به نام يزيد بن معفل از لشكر ابن سعد به ميدان آمد برير بن خضير از اردوى امام حسين (ص ) در مقابلش قرار گرفت .
  يزيد گفت : اى برير! فكر مى كنى خدا با تو چه معامله اى كرد؟ .
  فرمود: با من هر چه كرد نيكى بود, ولى تو را به شر مبتلا كرد.
  برير به او پيشنهاد مباهله كرد گفت نخست از خدا مى‌خواهيم آنكس را كه بر حق نيست هلاك كند، بعد با هم مى‌جنگيم تا معلوم شود گمراه كيست. يزيد پذيرفت، پس از مباهله با هم جنگيدند يزيد ضربتى بر برير زد، به او آسيبى نرسید، لكن برير به او را ضربتى زد كه او را دو نيمه كرد و سر او را تا به دماغ شکافت. پس از او شخصى به نام ((رضى منقذ)) به برير حمله كرد و با او درگیر شد، برير او را بر زمين زد و بر سينه اش نشست، رضى از اهل كوفه يارى خواست، كعب بن جابر به ياريش شتافت عنيف بن زهير گفت : اين برير بن خضير قارى قرآن است كه در مسجد كوفه درس قرآن مى داد, ولى كعب بدون توجه به اين سخن از پشت سر حمله كرد نخست نيزه‌اى بر او زد و بعد با شمشير او را كشت و اين چنين بود كه برير قارى به فيض شهادت رسيد.(تاريخ طبرى , ج 4, ص 9ـ328 و انساب الاشراف , ج 3, ص 2 ـ 191 و كامل ابن اثير, ج 4, ص 7ـ66)
   
XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.