1. انجمن های فارس پاتوق
  مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.
  رد اعلامیه

به خشنودی اهورامزدا

شروع موضوع توسط همراز در ‏3 مارس 2014 در انجمن دانستنیهای جالب

 1. همراز

  همراز عضو تیم مدیریت مدیریت ارشد

  تاریخ عضویت:
  ‏2 آگوست 2012
  ارسال ها:
  1,286
  تشکر شده:
  1,465
  جنسیت:
  مرد
  سال نو ايرانی و جشن نوروز شما پیشاپیش فرخنده باد!  جشن نوروز جمشيدی، روز اورمزد، روز نخست فروردين ماه، آغاز بهار در روی زمين بر پايه‌ی سنجده‌ترين (دقيق‌ترين) اندازه‌گيری اخترشناسی و گاهشماری در جهان است. جشن نوروز بزرگترين و باشكوه‌ترين جشن كهن در همه‌ی شهرپ‌های (ساتراپ‌های، ايالات) ايران بزرگ است.

  جشن نوروز را بسياری از بزرگان گيتی باشكوه‌ترين جشن جهان ناميده‌اند و بزرگترين جشن مردمی ايرانيان است كه از روزگار بسيار دور برای ما به يادگار مانده است. ريشه‌ی ميتختی (اسطوره‌ای) آن را به جمشيد شاه پيشدادی پيوند می‌دهند، همچنانكه اين جشن تا به امروز به نام جشن نوروز جمشيدی آوازه‌مند است. جشن نوروز از نخستين روز بهار همراه با شكوفه درختان و سرسبزی نهاد (طبيعت) همراه با شادی آغاز می‌شود.  ‌ جشن نوروز پر از فرزانش كهن ايرانی‌ است و هنوز جای بسيار برای پژوهش دارد و هر چه گفته شود كم است. اگر به گذشته باز گرديم و آيين‌های فراموش شده‌ای همچون بابانوروز (عمو نوروز)، خواجه پيروز (حاجی فيروز)، پنجه يا بهيزك و... را نيز با آن بيفزاييم، خواهيم ديد كه جشن نوروز بسيار گسترده‌تر از آن چيزی است كه امروز است.  هفت سين:  يكي ديگر از آيين و پيك نوروزی سفره‌ هفت سين است كه شمار آن از هفت امشاسپندان آيين زرتشت سرچشمه مي‌گیرد.

  برخی می‌گويند كه هفت سين در آغاز هفت شين بوده و شراب هم بر سر سفره هفت سين می‌گذاشتند، كه بسيار نادرست است چون شراب واژه‌ای تازی است. برخی هم می‌گويند هفت چين بوده و ريشه‌ی آن را از چيدن هفت باردان (ظرف) چينی بر خوان نوروز می‌دانند كه باز نادرست است چون نوروز و هفت سين بسيار پيش از آمدن چينی به ايران برگزار می‌شد.  دكتر بهرام فره وشی در جهان فروری، ريشه واژه هفت سين را از چيدن "هفت سينی" بر خوان نوروزی مي‌داند كه به آن هفت سينی مي ‌گفتند، كه هفت خوراكی را در سينی می‌گذاشتند! با گذشت زمان و افتادن "ي" پاياني آن به گونه هفت سين در آمد. به گفته دكتر بهرام فره وشی هنوز هم در برخي از روستاهای ايران اين سفره را، سفره‌ هفت سينی مي‌ گويند.

  index.jpg
  در اينجا ياد‌آوری می‌شود كه:

  سماق معرب سماك پارسی است

  سنبل به پارسی خوشه می‌شود

  سكه به پارسی تَنكه يا سِتر يا سيكو می‌شود. كه به ديدگاه من سكه معرب همان سيكو پارسی است. ولی بر پايه‌ی گفته دكتر ناصر انقطاع تنها سين آغازين آن شوند (دليل) هفت سين بودن آن نمی‌شود.  نشان سالگشت (تحويل سال):  بر سفره هفت سين تخم‌ مرغ را روي آينه مي گذارند يا برگ سبز و نارنج را در كاسه آب مي اندازند و گويند هنگام سالگشت تخم مرغ يا برگ سبز و نارنج تكان خواهند خورد.

  زرتشتيان و یا ایرانیان کهن د‌ر نخستين بامداد نوروز در كنار چهارچوب پايين در ورودی خانه اندكی آويشن ميريزند كه نشان برپايی جشن در آن خانه است.

  زرتشتيان در نخستين روز سال نو به نيايشگاه مكان زندگی خود می روند تا سال نو را با همبستگی با يكديگر و نيايش به درگاه اهورامزدا آغاز نمايند و سپس مانند هر ايرانی ديگر به ديدار بزرگان، خويشاوندان و آشنايان ميروند.  فردوسی درباره‌ی جشن نوروز چنين می‌گويد:  به جمشيد بر، گوهر افشاندند مر آن روز را روز نو خواندند

  سر سال نو هرمز و فروردين بر آسوده از رنج، تن دل، زكين

  بزرگان به شادی بياراستند می و جام و رامشگران خواستند

  چنين روز فرخ از آن روزگار بمانده از آن خسروان يادگار  بياييد همانند هر سال در كنار آرامگاه پدر ايران، كورش بزرگ، گرد هم آييم و با آرامش و شادی جشن كهن نوروز را آنجا برگزار كنيم. كورش ما بيداريم!  ‌بر پايه‌ی پژوهش‌های دكتر بهرام فره وشی و دكتر ناصر انقطاع چه زيبا و به جا است كه سكه و سماور و به ويژه ماهی قرمز را از سفره‌های هفت سين ايرانی بزداييم و ارزش مينوی (معنوی) سفره‌ی هفت سين كهن ايرانی را پاس داريم!  نوروز فرخنده باد!
   
  ahmadi_amir222, HASAN S و pary royaee از این پست تشکر کرده اند.
XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.